притисни ентер »

Топ вести

Колумни

АРМ и НАТО – сè уште лабаво!

АРМ и НАТО – сè уште лабаво!

Генералот Ѓурчиновски, како поранешен постојан претставник на Македонија во седиштето на НАТО во Брисел, во спомнатиот историски контекст, би требало подобро да ги разбира „неуниформираните“ суптилитети на својата сегашна функција. На неколку дена пред ратификацијата на Протоколот за нашето членство во НАТО, закажано за 11 февруари во нашето Собрание,

Ве збеснува ли техничката влада?

Ве збеснува ли техничката влада?

Колумна на Никола Тасев: И Груевски и Заев дојдоа како демократи, заминаа како автократи! Од устите им се прелеваа медени зборови, додека во пракса креираа систем, каде што поединци или групации од владејачката елита, користејќи ја моќта на државата: – ги малтретираа или подмитуваа медиумите, за да ги претворат во агенти на режимот, – го плашеа или

Зошто ме пцуеш, диктатору невоспитан?

Зошто ме пцуеш, диктатору невоспитан?

Ламбе Арнаудов Диктатору заминат, слушнав, а и некаде прочитав, си имал домашно милениче. Било опсипано со внимание од целото семејство, сакано, обожувано. Многу паметно со педигре од познати родители и баби и дедовци, со сертификат од реномирана куќа – пандан на ООН која се грижи за посебноста на народите, го чува признатото постоење и ги гарантира

Ивор Мицковски: Ние не знаеме ништо, ни колку внесуваме, ни колку изнесуваме отпад

Ивор Мицковски: Ние не знаеме ништо, ни колку внесуваме, ни колку изнесуваме отпад

Абе демократи, Лилто ви кажува дека ништо не правите околу загадување и отпад, дека само давате изјави и купувате време. Немаме лаборатории, немаме мерни станици, немаме одговорни лица, немаме појма што се случува, ама важно не смирувате со – порано беше полошо и ќутете може да биде и полошо. Ние не знаеме ништо, ни колку внесуваме, ни колку изнесуваме

Јовановиќ за ВМРО-ДПМНЕ: Нема правда заради нив, виновни за сиот криминал на Будимпештанецот и надвојвода Груевски

Јовановиќ за ВМРО-ДПМНЕ: Нема правда заради нив, виновни за сиот криминал на Будимпештанецот и надвојвода Груевски

Ете, го одбиваат донесувањето на закон за ЈО како предуслов за почетни преговори со ЕУ. Ако не добиеме почетни преговори – виновни се тие за тоа. Ете, го одбиваат донесувањето на законот за ЈО со изговор дека не присуствувал Јавниот Обвинител Јовевски. Ако нема правда во земјата – ако не се донесе законот за ЈО – нема правда заради нив затоа што се

Проф. Апасиев: …се дотогаш ќе имаме вреќи без газар, наместо јавни институции!

Проф. Апасиев: …се дотогаш ќе имаме вреќи без газар, наместо јавни институции!

Додека не воведеме и не почнеме да практикуваме ЛИЧНА МАТЕРИЈАЛНА ОДГОВОРНОСТ на лицата од менаџментот на овие државни/општински претпријатија (а тоа значи директорите да одговараат со сиот свој имот за долговите направени за време на нивниот мандат) – се дотогаш ќе имаме вреќи без газар, наместо јавни институции! # НеспособниПартијашиОдетеСиДома

31 прашање

31 прашање

Ви пренесуваме дел од колумната на Горан Михајловски за СДК: Деновиве има еден проблем ако сакаш да кажеш „само вистина“ на пет национални телевизии. Оти решиле дека нема да ги емитуваат изјавите на министрите и на замениците-министри. Ама, не кажуваат зошто. Уредниците веројатно се срамат што нивните новинари имаат добиено наредба да не ги снимаат

Prva direktiva drugu Zajevu

Prva direktiva drugu Zajevu

Drugovi i drugarice, radni narode moje Makedonije - na noge! Čekaju nas izbori protiv VMRO-a koje mi moramo dobiti po svaku cjenu. Po svaku cjenu se mora pobedit na izborima, ili ćemo izgubiti našeg druga Zajeva i njegove saborce zauvjek, a mi komunisti, ili socijaldemokrati, nemamo kadrove ca bacanje. Mi ne smijemo dozvoliti da nam VMRO uzme vlast

Атиџе за Точка: „Да не беше филмот јас никогаш немаше да бидам насмеана. Некогаш ми идеше, како да речам... да си го уништам животот“

Атиџе за Точка: „Да не беше филмот јас никогаш немаше да бидам насмеана. Некогаш ми идеше, како да речам... да си го уништам животот“

Тимот на Точка повторно ви носи уште една интересна содржина од моментално најактуелната и најпозитивната личност која може да ја запознаете - Атиџе Муратова. Што и да се напише за неа ќе биде премалку, Атиџе едноставно е нашата најголема хероина. Многу пријатна, смирена, искрена, жена полна со енергија, исто како во филмот. Бевме на “кратка ама слатка“

Мачка во вреќа

Мачка во вреќа

Не знам дали ќе ве интересира, ама бугарското Министерство за животна средина ѝ изрекло административна мерка на термоелектраната „Бобов Дол“, за која беше наменет спорниот отпад увезен од бугарската фирма „Блацион“: наложено ѝ е да престане да согорува отпад. Во екот на сомневањата дека таму се согорува токсичен отпад, бугарскиот министер за животна