притисни ентер »

Топ вести

Култура

Поетесата Стојановска на научно-книжевни средби во Корчула

Поетесата Стојановска на научно-книжевни средби во Корчула

Поетесата Мирјана Стојановска од Битола учествува на Меѓународните научно-книжевни средби „Петар Канавелиќ”, што од 24 до 26 мај се одржуваат на Корчула, Хрватска. Стојановска на научно-книжевните средби учествува со симпозиумска тема „Барокните украси како допирни точки меѓу македонскиот поет Григор Прличев и хрватскиот автор Петар Канавелиќ”. Таа

Отворен 6. „Малински Фото Фестивал“ во Куманово

Отворен 6. „Малински Фото Фестивал“ во Куманово

По шестти пат, денеска, во Куманово е отворен „Малински фото фестивал“ во организација на Фото Клуб Куманово. Првата од неколкуте изложби на програмата на фестивалот беше отворена во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ насловена „Круг“. Куманово, 25 мај 2019 (МИА) – По шестти пат, денеска, во Куманово е отворен  „Малински фото фестивал“ во организација

Фестивал на македонски современ филм во Данска

Фестивал на македонски современ филм во Данска

Во организација на Данскиот филмски инситут вечерва во 19 часот во Копенхаген ќе биде отворен Фестивалот на македонски современ филм. Во селекција на филмскиот критицчар Гена Теодосиевска, данската публика во следнава недела ќе има можност да ги проследи филмовите: „Исцелител“ во режија на Ѓорче Ставрески, „Превртено“ на режисерот Игор Иванов Изи,

Димитрова Бобевски: Горди сме на освоените награди на театарскиот поетски фестивал во Бугарија, со членовите на „Словото“ ќе освојуваме нови

Димитрова Бобевски: Горди сме на освоените награди на театарскиот поетски фестивал во Бугарија, со членовите на „Словото“ ќе освојуваме нови

Говорејќи за се она што ја сочинува љубовта и изведувајќи многу музички и танцови кореографии, рапувајќи и прикажувајќи пантомима, во Перформансот „Душата ми петунии возлудени“ младите талентирани ученици, актери на Драмското студио „Словото“, ги освоија петте најзначајни награди на Меѓународниот Поетичен фестивал „Борба и Обич“ што се одржа во градот

„Господ постои, името ѝ е Петрунија” денес премиерно во Охрид

„Господ постои, името ѝ е Петрунија” денес премиерно во Охрид

Охрид, 25. мај 2019 (ОХРИДПРЕС) – Вечерва ќе се одржи охридската премиера на филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија” на Теона Стругар Митевска. Овој филм беше единствен наш претставник во официјалната конкуренција на Берлинскиот филмски фестивал, учествуваше и на други фестивали, а освои и неколку награди. Доби две престижни награди на Ecumenical

Во центарот на Рим откриена зачувана глава од античко божество

Во центарот на Рим откриена зачувана глава од античко божество

Според вчерашното соопштение од советот на град Рим , белата мермерна глава е нешто поголема од човечка и датира од царскиот период . Се претпоставува сдека главата потекнува од првиот век пред и третиот до четвртиот век од нашата ера. Се верува дека главата претставува божество , но не е утврдено од кој род. Советот напиша дека е женско , додека научниците

Во Велес формиран Градски камерен оркестар „Ангел Шурев“

Во Велес формиран Градски камерен оркестар „Ангел Шурев“

Општина Велес доби Градски гудачки камерен оркестар „Ангел Шурев“ чија промоција се случи на свечената академија по повод празнувањето на сесловенските браќа Св. Кирил и Методиј што се одржа  во салата „Бели Мугри“ во градот. Настапот на оркестарот  составен од 16 членови – професори по пијано, кларинет, виолина и виолончело и талентирани студенти

„Травијата“ на Џузепе Верди во рамки на 47.Мајски оперски вечери

„Травијата“ на Џузепе Верди во рамки на 47.Мајски оперски вечери

Моќна, динамична, привлечна, исполнета со емоции и страст се само дел од епитетите за „Травијата“ на Џузепе Верди, која ќе биде изведена на 28 мај со почеток во 20 часот,  како дел од 47.Мајски оперски вечери. Ремек дело чие либрето е напишано според романот „Дамата со камелии“ на Александар Дима. Со оркестарот ќе диригира Филип Павишиќ од Хрватска,

Поглед во минатото: Прекрасен германски град го чува најстариот глобус во светот

Поглед во минатото: Прекрасен германски град го чува најстариот глобус во светот

Во германската сојузна покраина Баварија се наоѓа Нирнберг, кој по големина е веднаш зад главниот град на оваа покраина - Минхен. Во 15 и 16 век овој град бил центар на науката, културата и уметностите, па тука бил обележан и развојот на германскиот хуманизам и ренесансата. Посетете го и истражете го градот кој е преполн со приказни. Најголемата колекција

Уметниците Ѓорѓе Јовановиќ и Оливер Мусовиќ на меѓународна изложба „Третиот простор (Сè што ни е заедничко“)

Уметниците Ѓорѓе Јовановиќ и Оливер Мусовиќ на меѓународна изложба „Третиот простор (Сè што ни е заедничко“)

Ликовните уметници Ѓорѓе Јовановиќ и Оливер Мусовиќ учествуваат на меѓународната изложба „Третиот простор (Сè што ни е заедничко“) во галеријата „Ринг“- Павилјон Мештровиќ во Загреб, што е конципирана од кураторката Јованка Попова. Изложбата е во организација на Хрватското здружение на визуелни уметници, во партнерство со CreArt мрежата. Секоја година,