притисни ентер »

Топ вести

Македонија

Рускоска не знае дали ќе прифати да ја наследи Катица

Рускоска не знае дали ќе прифати да ја наследи Катица

Обвинителката Влма Рускоска не открива дали би прифатила да ја наследи специјалната јавна обвинителка во оставка – Катица Јанева. Откако денеска премиерот, Зоран Заев, на прес конференција истакна дека Владата наредната недела до Собранието ќе предложи нов закон за трансформација на СЈО, а како наследник на Јанева ја предлага обвинителката Рускоска,

ЗНМ: Осуда за случувањата во МОН

ЗНМ: Осуда за случувањата во МОН

На која комисијата требаше да расправа за инспекторот Ѓорѓи Илиевски. Инаку, против Илиевски е покрената дисциплинска постапка откако обелодени информации кои фрлаат сомнеж околу незаконско унапредување во научни звања на сегашни владини функционери од редовите на ДУИ. Присуството на новинарите и на јавноста на седници од овој тип е од исклучителна

Државата ќе ги преземе ингеренциите во градежништвото од Струга и Охрид

Државата ќе ги преземе ингеренциите во градежништвото од Струга и Охрид

Вели дека има информации оти и општина Охрид ќе го направи истото и оти државата ќе ги земе овие отстапени ингеренции и оти ќе постапува за да ги исполни обврските кон УНЕСКО, но и кон граѓаните воспоставувајќи ред во оваа сфера. -Писмото кое гледам дека во јавноста веќе е испратено, веројатно веќе ќе стигне. Слушнав дека и општина Охрид сака да ги

Заев: За мене Кики и Фрики не постојат, нема да коментирам за некои псевдоними

Заев: За мене Кики и Фрики не постојат, нема да коментирам за некои псевдоними

– Не алудиравме на никаков случај. Јас го коментирав овој случај и во Парламентот. Ја знам целата вистина, не е мое да се мешам, ниту на СДСМ, ниту на ЦО, ниту на кој било. Ова е само уште еднаш преку декларација да ја верифицираме нашата недвосмислена и бескомпромисна борба против криминалот и корупцијата дека охрабруваме институциите без разлика

ВМРО-ДПМНЕ: Власта ги има закочено интеграциските процеси, акутен проблем постоењето корупција

ВМРО-ДПМНЕ: Власта ги има закочено интеграциските процеси, акутен проблем постоењето корупција

На средбата се разговараше за актуелната политичка состојба, за стратешките интеграции на Република Македонија, како и искористувањето на потенцијалите за соработка. Беше констатирано дека актуелната власт ги има закочено интеграциските процеси кои треба да се динамизираат со крупни реформи кои досега не се реализирани. На средбата беше посочено дека

Ангеловски: ОТА во моментов следи 159 комуникации, можно е некои од нив да се поврзани со „Рекет“

Ангеловски: ОТА во моментов следи 159 комуникации, можно е некои од нив да се поврзани со „Рекет“

Embedded video for Ангеловски: ОТА во моментов следи 159 комуникации, можно е некои од нив да се поврзани со „Рекет“ Уредите за снимање во ОТА моментално следат 159 телефонски броеви, меѓу нив најверојатно и на лица поврзани со случајот „Рекет“.. Првиот човек на Оперативно-техничката агенција вели дека немаат увид во идентитетот на луѓето чии разговори

Хан на средби со Заев, Мицкоски и Пендаровски на 25 јули во Скопје

Хан на средби со Заев, Мицкоски и Пендаровски на 25 јули во Скопје

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан на 25 јули ќе допатува во Скопје и ќе се сретне со премиерот Зоран Заев, претседателот Стево Пендаровски и лидерот на опозициската ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, потврдија од Европската Комисија за МИА. Агендата на посетата сѐ уште не е позната, но засега потврдени се овие три средби на кои ќе се разговара

Радев бара ,,црвени линии‘‘ од Бугарија за македонските евроинтеграции

Радев бара ,,црвени линии‘‘ од Бугарија за македонските евроинтеграции

Embedded video for Радев бара ,,црвени линии‘‘ од Бугарија за македонските евроинтеграции Бугарскиот престедател не гледа европска перспектива за Македонија се додека не се расчистат спорните  историски прашања мегу двете земји. Поддршката на Бугарија не е безусловна и безрезервна порача  Румен Радев. Спред него , Скопје треба да  ги исполни обврските

Интерактивна вежба за заштита и спасување во случај на пожар на повеќе институции

Интерактивна вежба за заштита и спасување во случај на пожар на повеќе институции

Embedded video for Интерактивна вежба за заштита и спасување во случај на пожар на повеќе институции Експлозија при пожар во рафинерија ги евакуираше локалните жители. Искра од вагон ја крена целата држава на нозе. Пожарот избувна на пругата а за кратко време ги зафати резервоарите со гориво. Пожарот се гаснеше со авиони на ДЗС, механизација на 17

Неуспешен обид за лидерска средба

Неуспешен обид за лидерска средба

Неуспешен обид за лидерска средба Пропадна обидот на премиерот Заев за средба со лидерите на другите три најголеми партии: ВМРО ДПМНЕ, ДУИ и Алијанса. Лидерскиот состанок е нецелисходен без Мицкоски, кој одбива да разговара за други теми пред да биде одлучено за предвремени избори. Владата соопшти дека одбива да прифати ултиматуми од неодговорниот