притисни ентер »

Топ вести

Македонија

Анкета: Пендаровски со предност пред Силјановска

Анкета: Пендаровски со предност пред Силјановска

Ако утре се одржат претседателски избори, 25 отсто од граѓаните би се изјасниле за Стево Пендаровски, 22,4 проценти за Гордана Силјановска, 10,9 отсто за Блерим Река, а 17,9 отсто не би поддржале ниту еден од овие кандидати. Од анкетираните, вкупно 18,3 отсто сé уште не одлучиле за кој кандидат ќе гласаат. На прашањето „За кој кандидат ќе гласате на

Груби: Поддршката за Пендаровски ќе ни го донесе гувернеското место

Груби: Поддршката за Пендаровски ќе ни го донесе гувернеското место

Шефот на кабинетот на лидерот на ДУИ, Артан Груби во емисијата „Click Plus“ на ТВ21 истакна дека поддршката која му ја дале на Стево Пендаровски е поради идејата за концепт но и поради одредени бенефиции кои партијата која ја практицира власта во Македонија повеќе од 15 години, треба да ги добие во иднина, Како што Талат Џафери стана прв министер за

Напаѓачите на полицаецот Филип доживеале сообраќајна несреќа по инцидентот

Напаѓачите на полицаецот Филип доживеале сообраќајна несреќа по инцидентот

Напаѓачите на полицаецот Филип доживеале сообраќајна несреќа по инцидентот По инцидентот во дискотека во село Марино, каде беше избоден 27-годишниот полициски службеник Фили Филиповски, неговите напаѓачи доживеале сообраќајна несреќа, потврдуваат од МВР за „Фокус“. Од таму додаваат дека сообраќајката поминала без потешки повреди и само е причинета

Заев од Куманово: Евтината струја и радиодифузната такса придонесоа за големи заштеди кај граѓаните

Заев од Куманово: Евтината струја и радиодифузната такса придонесоа за големи заштеди кај граѓаните

Претседателот на Владата Зоран Заев и заменик на претседателот на Владата и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски учествуваа на 6-тата од серијата трибини „Фер општество - шанса за сите“ со граѓани и со претставници од бизнис секторот во Куманово. Тој на трибината со граѓаните денеска уште еднаш ги повтори мерките коишто ги донесе Владата,

Двојазичноста пред предизвици – владините функционери не се разбираат меѓу себе

Двојазичноста пред предизвици – владините функционери не се разбираат меѓу себе

Двојазичноста создава нови проблеми особено во комуникацијата на новинарите со институциите, известува пренесува Телевизија „Алфа“. Без обезбеден превод за македонските новинари, вицепремиерот Бујар Османи по средбата со Директорот на Агенцијата за двојазичност на прашањата одговараше на албански јазик без да ги одговори истите на македонски. Новинарите

Бизнисот со марихуана врти-сучи пак се поврзува со премиерот Заев

Бизнисот со марихуана врти-сучи пак се поврзува со премиерот Заев

Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Зошто Заев се уште молчи за скандалот со лиценцата за производство на марихуани од кои ќе се земаaт милионски суми? Со секој изминат ден на власт богатството и бизнисите на блиските на Зоран Заев односно кланот Заеви енормно се зголемуваат. Граѓаните на Република Македонија осиромашуваат, а фамилијата Заеви континуирано

Беса не е за менување на статусот на СЈО

Беса не е за менување на статусот на СЈО

Беса најави дека ќе го поддржи новиот закон за јавно обвинителство ако СЈО остане да функционира како независна институција, а не како составен дел на јавното обвинителство. Фалид Зендели, пратеникот од Беса денеска изјави дека неговата партија е подготвена да даде поддршка за СЈО да продолжи да работи со полн капацитет, да им се продолжи рокот за

И Владата е за принципите на ВМРО-ДПМНЕ, апелира да продолжат преговорите за СЈО

И Владата е за принципите на ВМРО-ДПМНЕ, апелира да продолжат преговорите за СЈО

Министерката за правда Рената Дескоска ги прифати принципите укажани од ВМРО-ДПМНЕ и повика да продолжат разговорите на работните групи за предлог текст на новиот закон за Јавното обвинителство. По неколкудневно негирање, од правда признаваат дека е важно законот за јавно обвинителство да ги вклучува, развива и целосно да ги имплементира овие принципи

Грција бара бришење на текстовите во кои се говори за поделбата на Македонија и протерувањето на Егејците?

Грција бара бришење на текстовите во кои се говори за поделбата на Македонија и протерувањето на Егејците?

Во учебниците треба да се избегнува третирање на другата страна, едната према другата во двете насоки, изјави Виктор Габер, копретседавачот со македонскиот дел од заедничкиот интердисциплинарен комитет за историски, образовни и археолошки прашања на Македонија и на Грција на дводневната втора по ред средба на што се одржа во Скопје минатиот викенд

Мизерно е веќе да молиме за нашите основни права, им порачаа на пратениците лицата со попречености

Мизерно е веќе да молиме за нашите основни права, им порачаа на пратениците лицата со попречености

Знаеме дека ви сме терет, но мизерно е веќе да молиме за нашите основни права, им порачаа лицата со попречености на пратениците, на втората јавна расправа за новиот закон за социјална заштита. Реформа со додаток од 7 000 денари не прифаќаме, едногласни се невладините здруженија. „ Ние треба да се движиме, да имаме физикална терапија за да поживееме