притисни ентер »

Топ вести

Скопје

Проекција  на „И(с)згубени“ во МКЦ на 28 мај

Проекција на „И(с)згубени“ во МКЦ на 28 мај

„И(с)згубени“ (Missing dog/Zstracený) е насловот на филмот што ќе се проектира на 28 мај во МКЦ, во организација на Гледај.мк и Младински културен центар. Филмот го режирал Антонио Вељаноски, а во продукцијата е потпишана Story Scope Production во соработка со Studio FAMU. -„И(с)згубени“ е филм за осаменоста, надежта и љубовта. Кога осамениот пензиониран

МАКЕДОНИЈА ЈА ИМА НАЈГОЛЕМАТА ТАЈНА: Светскит научници и НАСА тврдат дека Македонија ја крие тајната за бесплатна енергија

МАКЕДОНИЈА ЈА ИМА НАЈГОЛЕМАТА ТАЈНА: Светскит научници и НАСА тврдат дека Македонија ја крие тајната за бесплатна енергија

ИЗВОР Скопје24 | мај 25, 2019 Алшар е рудник на планината Кожуф во кој за првпат е откриен талиумовиот минерал лорандит. Денешното име на рудникот е кратенка од првите букви на имињата на луѓето што управувале со него во првата половина на 20-от век: Алатини, француско банкарско семејство и Шарто, рударскиот инженер. Во 1986-тата година, тогашната

Кампања за собирање електричен и електронски отпад во Тетовско

Кампања за собирање електричен и електронски отпад во Тетовско

Тетово, 25 мај 2019 (МИА) – Еколошки контејнери за собирање електричен и електронски отпад се поставени на неколку локации во општините Тетово и Боговиње, соопшти еколошкото друштво Еко Актион од Тетово. Контејнерите се поставени пред објектите на компании и институции. -Првпат Еко Актион во полошкиот регион воспоставува организиран систем за собирање

Изборни ветувања со ограничен рок: Мерните станици не проработеа, а се расипа и таа во Карпош

Изборни ветувања со ограничен рок: Мерните станици не проработеа, а се расипа и таа во Карпош

Завршија изборите, ветените работи се заборавија. Па така вчера депонијата кај Шутка гореше можеби најмногу до сега, а во обидот да се види каква е состојбата со загаденоста на воздухот во Карпош, граѓани останаа зачудени оти мерната станица на министерството за животна средина во Карпош- не работи. Никој не излезе да објасни за депонијата, а ниту

„Влези, не се соблакај“ вечерва во МНТ

„Влези, не се соблакај“ вечерва во МНТ

Вечерва во Македонскиот народен театар публиката ќе може да ужива во изведбата на претставата „Влези не се соблакај“. Од театарот предупредуваат дека картите за оваа претстава експресно се распродаваат па ако сакате да ја уживате побрзајте да се јавите на билетарата во театарот. Претставата почнува во 20 часот.

Бурен вовед во продолжениот викенд: тепачка и струен удар заради кражба

Бурен вовед во продолжениот викенд: тепачка и струен удар заради кражба

Четвртокот кон петок ноќта почна да се полни полицискиот билтен со црна хроника како вовед во продолжениот викенд. Имено околу 1,45 часот по полноќ дваесетгодишниот С.Н пријавил дека половина час порано пред пекарница во населбата Илинден бил физички нападнат од М.Д. Нема детали за инцидентот. Следниот ден, во петокот пак, врсник на нападнатиот, повторно

РЕДОК ФЕНОМEH: Сакајќи да ги фотографија облаците, ѝ се создаде слика од Исус на небото!

РЕДОК ФЕНОМEH: Сакајќи да ги фотографија облаците, ѝ се создаде слика од Исус на небото!

ИЗВОР Скопје24 | мај 24, 2019 Една жена од Сан Салвадор ги фотографирала облаците со својот мобилен телефон и била изненадена од она што го видела. Сликата која ја објави на социјалните мрежи минатата недела стана многу популарна поради неговата содржина. Моника Арамајо од Сан Салвадор наводно сакала да го слика со својот телефон сонцето кое што сјае

„Скопје Креатива 2019” од 31 мај до 2 јуни ќе го заокружи календарот на настани за месец мај

„Скопје Креатива 2019” од 31 мај до 2 јуни ќе го заокружи календарот на настани за месец мај

Осмото издание на фестивалот за развој на креативните индустрии „Скопје Креатива 2019” ќе го заокружи календарот на настани за месец мај, со тридневна програма, почнувајќи од 31 мај до 02 јуни. Фестивалот годинава ќе се реализира под мотото „Зелено Скопје”, кое симболички ја содржи идејата за еколошката свест како култура на живеење. Идејата е, преку

Моторџии секојдневно грмат на улиците, а полицијата ретко им згрмува

Моторџии секојдневно грмат на улиците, а полицијата ретко им згрмува

Многу возачи не знаат на друг начин да предизвикаат внимание освен да грмат со своите моторцикли или бесни возила. Тие мислат дека не фасцинираат, а не гледаат дека не оглувеа. Затоа полицијата треба да си преземе мерки, вели Симон Трајчевски. Силно турирање на моторот, јако-неподносливо брмчење… Тоа се повторува речиси со секоја нова колона на возила

Возбудлива и свежа програма на 18-тиот Оффест

Возбудлива и свежа програма на 18-тиот Оффест

Повеќе од било кога во изминатите 17 години, годинешното 18 по ред издание на Оффест, што ќе се одржи од 3 до 8 јуни, ќе донесе свежина и возбуда. Организаторите ветуваат: -Мултинаградуваното виртуозно дуо Catrin Finch & Seckou Keita доставуваат извонредна изложба на светско музичко однесување. Македонскиот композитор, гитарист и вокалист Крсте Роџевски