притисни ентер »

Топ вести

Скопје

Шилегов: Сметките за вода не се повисоки, само е издвоен надоместот за градско зеленило

Шилегов: Сметките за вода не се повисоки, само е издвоен надоместот за градско зеленило

Онаа што сега е направено по налог на Регулаторна комисија, е разложена цената на вода за пиење, истакна градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов на новинарско прашање околу информациите дека граќаните почнаа да се жалат дека  добиле повисоки сметки за вода за околу 20 отсто. – Тоа не е одлука на Советот на Град Скопје. И не е нова одлука. Цената

Глоба за лице што испуштало отпадни води во Бардовци

Глоба за лице што испуштало отпадни води во Бардовци

Со глоба во износ од 50 евра, казнето е физичко лице за сторен прекршок – испуштање на отпадни води на јавна површина, во населеното место Бардовци. Инспекциските служби на Општина Карпош го санкционирале ова лице кое било забележано како фрла отпадни води од превозно средство, со што придонесува во загадување на животната средина. Од Општина Карпош

УНИШТЕНО ЗЕЛЕНИЛО 10 пати поголемо од зелениот кров на ГТЦ - Вака ли Град Скопје се грижи за зеленилото?

УНИШТЕНО ЗЕЛЕНИЛО 10 пати поголемо од зелениот кров на ГТЦ - Вака ли Град Скопје се грижи за зеленилото?

Вака изгледа зеленилото на кејот на Вардар после чистењето на коритото. Тешката градежна механизација уништи 16 800 м2 зеленило, напиша поранешниот градоначалник на Град Скопје Коце Трајановски. -Вака ли Град Скопје се грижи за зеленилото ??? Знаете ли дека уништивте зеленило 10 пати поголемо од вашиот таканаречен зелен кров на ГТЦ?!?, прашува Трајановски

Протест во сабота: Ѓорче се гуши, депонијата во Ново Село е канцер на цела општина

Протест во сабота: Ѓорче се гуши, депонијата во Ново Село е канцер на цела општина

Жителите на Ѓорче Петров за оваа сабота најавуваат голем протест, поради нерасчистената депонија во Ново Село и ги повикуваат сите граѓани кои сакаат да се спречи загадувањето да им се придружат. - Доста беше со труењето на нашите деца, на нас и на нашите најблиски! На 21 ноември упативме јавен апел до надлежните институции да превземат мерки за расчистување

Реновирани градинките “Фидани” и “Снежана” во Чаир

Реновирани градинките “Фидани” и “Снежана” во Чаир

Се пуштија во употреба реновираните и модернизирани училници во детските градинки “Фидани” и “Снежана” во општина Чаир од каде информираат дека во фокус им е постојано подобрувањето на училишната инфраструктура за поквалитетен едукативно – образовен. – Овој пат се оствари соработка со компанијата Аџи Аџачкакан и бизнисменот Шерафедин Ибиши за модернизирање

„Срце“ за илјадници скршени срца на Рекорд, „Гулаби“ за маџирмаалци, „Корзо“ за Старото корзо и „Волчко“ за Стар лисец

„Срце“ за илјадници скршени срца на Рекорд, „Гулаби“ за маџирмаалци, „Корзо“ за Старото корзо и „Волчко“ за Стар лисец

– Младите генерации не ги препознаваат, не знаат каде се тие места и не го знаат нивното значење. Затоа дојдовме до идеја тие мали топли места да бидат проследени со уметнички инсталации и да придонесеме кон трајно меморирање на битните микролокации во општина Центар и презервирање на овие урбани топоними за наредните генерации. Засега се поставени

Нови дрвореди низ булеварите и улиците во Скопје

Нови дрвореди низ булеварите и улиците во Скопје

Есенската акција за раззеленување на Скопје продолжува со формирање нови дрвореди и обновување на постојните со висококвалитетни садници, на повеќе локации во сите скопски општини. Екипи на Град Скопје и ЈП „Паркови и зеленило“ деновиве формираа нови дрвореди на улицата „Франклин Рузвелт“, булеварот „Митрополит Теодосиј Гологанов“, улицата „Никола

Кој лаже, градоначалникот, премиерот во заминување или госпоѓа Перса?

Кој лаже, градоначалникот, премиерот во заминување или госпоѓа Перса?

Кој лаже, градоначалникот, премиерот во заминување или госпоѓа Перса – се запраша новинарот Фуркан Салиу, кој објави видео на кое се гледа како жителката на Волково, која ги обвини градоначалникот на Ѓорче Петров и премиерот во заминување дека ништо немаат направено за селото, тоа и го докажува. Имено, таа  новинарската екипа ја одвела до улицата за

В недела ќе се чисти Козјак

В недела ќе се чисти Козјак

Министерството за животна средина и просторно планирање, здружението „Гоу грин“ и фондацијата „ЦНВП Македонија“, в недела, 22 април, по повод одбележувањето на Денот на планетата Земја, ќе спроведат акција за чистење на езерото Козјак. Сите заинтересирани љубители на чистата животна средина може да се приклучат во оваа еколошка акција. За успешно спроведување

Обновени просториите во градинката „Мајски цвет“ во Тафталиџе

Обновени просториите во градинката „Мајски цвет“ во Тафталиџе

Во претстојниот период, целосно се фокусираме на обнова на градинката „Мајски цвет“, во Тафталиџе 1, чиј објект е во полоша состојба, рече Богоев. Во Детската градинка „Мајски цвет“ во Тафталиџе целосно се обновени просториите за престој и едукација на деца од осум месеци до три години. Како што информираат од општина Карпош, реконструирана е чајната