притисни ентер »

Извори

1ТВ

Според Јутјуб: ДНК го имаат најгледаното видео во моментов во Македонија
Според Јутјуб: ДНК го имаат најгледаното видео во моментов во Македонија

Според Јутјуб: ДНК го имаат најгледаното видео во моментов во Македонија

Момците од дуото ДНК, Панчо и Андреј буквално ја освоија целата македонска јавност со нивната најнова песна и видеоспот за песната „Горе или доле“. Веќе неколку дена нивниот спот според Јутјуб е најгледаното видео во земјава, односно трендинг број 1, а коментарите од нивните фанови, оваа песна ја вбројуваат во топ три најдобри во нивната кариера. Погледнете

Студио 1 тема: Масовно труење на кучиња – надлежните молчат

Студио 1 тема: Масовно труење на кучиња – надлежните молчат

На какви места најчесто се фрла отров? Во која населба имаше најмногу труења? Како да се препознае отровот, како изгледа? Каков отров е најчесто?  Што откако ќе се најде отров – како да се собере (не смее да се фаќа со рака) и каде да се фрли? Активистите препорачуваат да се фрли во канализација, а рибарите викаат дека после завршува во реки и се трујат

Славчо Попоски: По невремето КОНЕЧНО ни претстојуваат ПРЕКРАСНИ летни денови

Славчо Попоски: По невремето КОНЕЧНО ни претстојуваат ПРЕКРАСНИ летни денови

Уште утре во попладневните часови ќе биде нестабилно облачно со локална појава на пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за појава на град. Веќе од четврток па на натаму кончено ќе бидеме под влијание на значително постабилна воздушна маса па така и тоа како ќе можеме да уживаме во прекрасното време. Времето ќе биде сончево повремено со мала до

Го гледате секој ден како презентер на вестите на 1ТВ, но каков е приватно Александар Петрески?

Го гледате секој ден како презентер на вестите на 1ТВ, но каков е приватно Александар Петрески?

Некогаш беше репортер на терен, а сега е презентер во 1ТВ. Александар Петрески стана ваше, но и наше секојдневие, а вие  го примивте топло во вашите домови. Професионалец и на висина на својата задача, но и одличен како колега. Каков е приватно, колку време има да посвети на своето семејство и како дојде до одлуката да биде презентер на вести е тема

Државата да ги штити полицајците како заштитници на граѓаните – Цветковски во Централниот дневник

Државата да ги штити полицајците како заштитници на граѓаните – Цветковски во Централниот дневник

Судовите конечно почнаа по итна постапка да ги решаваат случаите на напади на полицајци. Последниот случај беше вчера во Тетово, кога полицискиот службеник се здоби со тешки повреди, а неговиот напаѓач доби осумдневен притвор. -Можеби е една од ретките итни постапки кои се воделе пред судовите за оваа причина. Пред месец ипол на панел дискусија разговаравме

Студио 1 тема: Високото образование како клучна алка за развој на државата
Студио 1 тема: Високото образование како клучна алка за развој на државата

Студио 1 тема: Високото образование како клучна алка за развој на државата

Студирање или бубање, кадри за дома или за во странство – високото образование е и натаму со старите болки, законот е донесен пред точно една година, но ништо од почетокот на неговата примена. Но најмногу боли тоа што по подолго време, домашните компании и големите корпорации сфаќаат дека ќе останеме без кадри и одеднаш се заинтересирани за целосна

Може ли правдата да има етничка боја – тема во „Правда и неправда“

Може ли правдата да има етничка боја – тема во „Правда и неправда“

Во албанската етничка заедница, кај обичните граѓани и кај стручната јавност, навистина постои перцепција дека кога се работи за сторители на кривични дела постои етничка пристрасност во судските процеси, смета врховниот судија Шпенд Деваја, по критиката од вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи. -Не би сакал да зборувам за примери, но во последно

Седумдесет години „Танец“ – симбол и амбасадор на македонскиот фолклор

Седумдесет години „Танец“ – симбол и амбасадор на македонскиот фолклор

Формиран со основна цел да го собира, негува и уметнички да го надградува македонското фолклорно богатство и да го претставува во земјата и надвор од нејзините граници, националниот ансамбл „Танец“ вечерва со концерт го одбележа седумдеценискиот јубилеј. Во Националната опера и балет беше претставен само дел од богата ризница што „Танец“ ја чува од

Заев: Влегувам со својот кредибилитет за да одржиме економска лекција

Заев: Влегувам со својот кредибилитет за да одржиме економска лекција

Премиерот Зоран Заев рече дека менувањето на министерот за финансии, Драган Тевдовски не е бидејќи тој не работел добро, туку бидејќи следуваат храбри чекори за кои Заев сака да ја преземе одговорноста. -Клучно е моето влегување, а не работењето на Тевдовски, не е  дека сум незадоволен . ЈАС влегувам во последната фаза само во конечните реализација

ВМРО-ДПМНЕ: Од метлата на Заев остана само правта што ја крена

ВМРО-ДПМНЕ: Од метлата на Заев остана само правта што ја крена

Сега Заев се премисли и вели економскиот цунами министер Тевдовски бил добар ама Заев повеќе ја сакал функцијата министер за финансии, а ја сака за парите со кои сака да располага тој и неговиот брат Вице Заев. Криминалната дружина на Заев сака да располага со парите на граѓаните. Тој потврди дека метлата е само маска и козметичка операција. Заев лаже

Заев: Атанасов поднесе оставка зашто не стана министер за образование

Заев: Атанасов поднесе оставка зашто не стана министер за образование

Петар Атанасов поднесе оставка од функцијата зашто не стана министер, а тоа што го напиша се негови лични ставови, рече премиерот Зоран Заев во интервју за ТВ Сител прашан за повлекувањето кое заменик-министерот за образование и наука вчера го соопшти преку својот фејсбук-профил. -Тоа е мој пријател и беше заменик-министер во еден сериозен период.

Заев: Над 200 функционери ќе бидат сменети, процесот ќе заврши на почетокот на јули

Заев: Над 200 функционери ќе бидат сменети, процесот ќе заврши на почетокот на јули

Над 200 лица ќе опфати најавената „метла“ на премиерот Зоран Заев. Покрај министрите, за кои веќе утре Собранието треба да ги разреши и да гласа за новите предлози на премиерот, ќе опфати заменици министри, директори на централно ниво, членови на управни одбори, надзорни одбори, директори на локално ниво… Ова го најави премиерот Зоран Заев во вечерашното

Портпаролката на Меланија Трамп ќе биде нов портпарол на Белата куќа

Портпаролката на Меланија Трамп ќе биде нов портпарол на Белата куќа

Американската прва дама Меланија Трамп денеска објави дека нејзината портпаролка Стефани Гришам ќе биде новата прес секретарка на Белата куќа. Гришам, која е заедно со семејството Трамп од 2015 година, исто така, ќе ја преземе и  должноста директорка за комуникации. „Не можам да замислам личност коа подобро ќе служи на американската администрација

Трамп: Напад на што и да е американско ќе значи уништување на Иран

Трамп: Напад на што и да е американско ќе значи уништување на Иран

Претседателот на САД Доналд Трамп денеска се закани дека ќе го нападне Иран во знак на одмазда за каков и да е напад на Техеран врз „што и да е американско“. Претходно Иран оцени дека новите американски санкции исклучуваат секаква дипломатија и ги окарактеризира акциите на Белата куќа како „ментално ретардирани“. „Пораката од Иран, многу неука и навредлива,

Мода и традиција и препознавање на вредностите – разговори во Студио 1

Мода и традиција и препознавање на вредностите – разговори во Студио 1

Кројачката икона во Македонија Изет Цури, кој има шиено за светската модна елита, Изет Цури, за два дена во Даут Пашин Амам ќе ги претстави новите модели на студентите од неговиот Институт за мода. Во отвореното Студио 1 тој зборува на темата „Македонска европска мода – стил или кич“. -Високата мода е лимитирана, овде луѓето одат кај кројач или креатор