притисни ентер »

Извори

24auto

Трагедија на трката во Кичево – почина возач!
Трагедија на трката во Кичево – почина возач!

Трагедија на трката во Кичево – почина возач!

Голема трагедија се случија на денешните квалификации за третата трка од календарот на кружни патеки од Твинго купот во Кичево. На крајот од првиот дел од квалификациите почина еден од автомобилистите кои се бореа за подобра стартна позиција. Александар Кочевски (58 години) додека бил зад воланот имал срцев удар со смртни последици. Присутните лекари

Одбила да ја потпише казната па го возеше полицаецот на хауба

Одбила да ја потпише казната па го возеше полицаецот на хауба

Да си немаш работа со жена, особено ако е од Јужна Африка и вози Audi. Ова е констатацијата по последното видео кое се појави на интернет, а доаѓа од Јужна Африка. Станува збор за видео на кое се гледа како жена вози полицаец на хауба неколку метри пред истата да биде принудена да го сопре возилото од друг учесник во сообраќајот. Како што пренесуваат

Nokian Tyres лансира апликација која ќе ги следи гумите на автомобилот

Nokian Tyres лансира апликација која ќе ги следи гумите на автомобилот

Во Nokian Tyres развија мобилна апликација која ќе ги информира возачите за движењето и температурата на гумите. Системот Nokian Tyres Intuitu ќе снима податоци од гумите, користејќи IoT сензори, кои се инсталирани во гумите. Тие се независни еден од друг и користат малку енергија. Сензорите се поврзуваат во мрежа и испраќаат идентификација и податоци

Најдобрите места за пензионирање според климата

Најдобрите места за пензионирање според климата

Со наближувањето на годините за пензионирање се зголемува и желбата тоа да се случи на некое топло и сончево место. Новиот извештј на International Living наречен прирачник за пензионерите во странство, ги реди дестинациите каде што можат да се поминат доцните децении од животот, се разбира доколку вашиот план за пензионирање тоа го дозволува „Преферирањето

Kia Stinger или ќе биде електричен или нема да има наследник

Kia Stinger или ќе биде електричен или нема да има наследник

Stinger е моделот кој стравува во моментов за својата иднина во понудата на Kia. Слабите продажни перформанси се причината поради која во јужнокорејскиот производител се размислува околу прекин на понатамошниот развој на моделот. Тоа значи дека можно е да не биде претставена втората генерација од овој модел. Во Европа, Kia минатата година продаде 3

Кои автомобилски брендови „владеат“ на интернет
Кои автомобилски брендови „владеат“ на интернет

Кои автомобилски брендови „владеат“ на интернет

Вечна тема е кој автомобилски бренд е најдобар, кој најмногу по сакаат луѓето, а во модерното време и ерата на интернет секој сака што е можно повеќе да се наметне на оние што се на глобалната мрежа. Над 300 милиони луѓе преку Фејсбук, Твитер, Инстаграм и Јутјуб ги следат брендовите што најмногу ги сакаат. Дигиталната агенција за управување со податоци

Познати цените на новата Honda E

Познати цените на новата Honda E

Honda на саемот во Франкфурт ја имаше саемската премиера на продукцискиот модел Honda E. Истовремено со премиерата ги откри и продажните цени на овој модел во Велика Британија. Предложената малопродажна цена од страна на Honda за дилерите е 26.160 фунти за основниот модел. Во оваа цена добивате мотор кој продуцира 100 kW, а за доплата од 2.500 фунти

За да не плаќа за транспорт – Возеше автомобил на автомобил

За да не плаќа за транспорт – Возеше автомобил на автомобил

Според насловот веднаш ќе помислите дека ова е уште една секојдневна ситуација од Балканот. Меѓутоа, настанот се случува далеку од Балканскиот Полуостров, па оттука е вистински хит кај западните медиуми. Имено, 51 годишниот Ричард од Велика Британија, поточно Велс, неколку километри возел стара Skoda Octavia врз својот автомобил. Веднаш бил пресретнат

Бугарија воведува осум нови сообраќајни знаци

Бугарија воведува осум нови сообраќајни знаци

На патиштата кај нашиот источен сосед наскоро би требало да е појават вкупно осум нови сообраќајни знаци. Тие ќе укажуваат на присуство на сообраќаен метеж, намалена видливост, несреќа на патот, станици за полнење за електромобили и станици за полнење на автомобилите со водород. Со новите знаци ќе бидат означени и патиштата на кои ќе биде потребно

Авантура со електромобил: За 24 часа помина 1700 километри

Авантура со електромобил: За 24 часа помина 1700 километри

Eлeктричниот кросовер на Аudi, кој го има називот е-trоn, успеа да помине 1700 километри во рамки на едно деноноќие. Електромобилот помина низ десет држави во Европа и тоа: Словенија, Австрија, Италија, Лихтенштајн, Швајцарија, Франција, Германија, Луксембург и Белгија. Патувањето заврши во Холандија со што учесниците во тој експеримент докажаа дека

Auto Bild со најава на Fiat 500e

Auto Bild со најава на Fiat 500e

FCA пред само некој месец најави дека со моделот 500е ќе ја започне електрификацијата на својата понуда. При тоа не објави дополнителни технички информации, но не прикажа ниту пак визуелни рендери. Затоа тоа го направи германскиот магазин AutoBild кој на својата интернет страна објави кратко видео со можниот изглед на овој автомобил. Појдовна точка

Skoda го започна производството на Superb iV

Skoda го започна производството на Superb iV

Во својата фабрика во чешкиот град Квасин, Skoda го означи стартот на Superb iV, првиот електричен автомобил на Skoda со што и официјално започнува новата ера на чешкиот производител. “Почетокот на сериското производство на Skoda Superb iV е голем чекор во иднината. Последните неколку месеци напорно работевме на почетокот на plug-in хибридно производство

Пријави се да те вози Иџе бесплатно низ Скопје!

Пријави се да те вози Иџе бесплатно низ Скопје!

Два дена во Скопје, на 22 и 23 септември ќе имате шанса да конкурирате за бесплатно возење со такси – и тоа од страна на двојниот европски првак во автомобилизам на ридски патеки – Игор Стефановски Иџе. И тоа со впечатлив пикап Ford F150.. Едноставно треба само да се регистрирате на www.gt-american-ride.com или да се качите во некое возило на „American

Новиот стилски и моќен паметен часовник HUAWEI WATCH GT 2

Новиот стилски и моќен паметен часовник HUAWEI WATCH GT 2

Huawei денес во Минхен ја претстави својата нова генерација смарт часовници HUAWEI WATCH GT 2, заснована врз неодамна објавениот чипсет Кирин А1. Благодарение на малата потрошувачка на енергија на чипот, паметните часовници од серијата 42 и 46мм WATCH GT 2 ќе имаат непобедлив век на траење на батеријата и на своите сопственици ќе им овозможат уште

Бугарија ги ограничува Е-тротинетите на максимум 50 км/ч на улица

Бугарија ги ограничува Е-тротинетите на максимум 50 км/ч на улица

Откако е-тротинетите станаа сè поприсутни на улиците низ градовите дојде до предлог и за тоа колку треба да биде брзината со која тие се движат на улиите. Категорично се отфрла моментот дека некој сака да ги ограничи електричните тротинети. Се работи за еколошко транспортно  средство кое го олеснува патувањето и дозволува индивидуално движење, а се