притисни ентер »

Извори

24auto

Во Русија започна производството на BMW X7
Во Русија започна производството на BMW X7

Во Русија започна производството на BMW X7

Во октомври минатата година германскиот производител BMW го претстави новиот X7 – најголем SUV модел во гамата на BMW. Сега, по само неколку месеци стартува неговото производство и во фабриката во Русија. Станува збор за лиценцирано производство во фабриката на Autotor во Калининград каде од 1999 година до денес се произведени повеќе од 200 илјади

Сериската изведба на Lexus LC Cabrio доаѓа следниот месец

Сериската изведба на Lexus LC Cabrio доаѓа следниот месец

На саемот за автомобили во Детроит, Lexus го прикажа концептот LC. Овој кабиолет автомобил предизвика позитивни реакции па поради тоа инжинерите во јапонскиот производител забрзано работеа на сериската изведба. Сега и официјално е потврдено дека сериската изведба на овој автомобил доаѓа следниот месец и тоа во рамките на фестивалот на брзина во Гудвуд

Подготовка за автомобилот за лето во осум едноставни чекори

Подготовка за автомобилот за лето во осум едноставни чекори

Во текот на летото се патува многу повеќе отколку во зима, а штом почнат убавите денови се појавува и можноста да се излезе на воздух, да се отиде на море, езеро, покрај река или каде било на одмор. Затоа е многу важно возилото да биде подготвено за подолги патувања. За да се олесни подготовката на возилото за лето и на некој начин да добиете помош

Заработуваат милијарди: Кој e број 1 кај производителите на гуми?

Заработуваат милијарди: Кој e број 1 кај производителите на гуми?

Автомобил без гуми неможе, па затоа колку што производителите на патнички возила се борат да имаат поголемо пазарно учество така и производителите на гуми се борат. И не само тоа, туку и заработуваат. На нашиот пазар тешко се пробиваат некои брендови, а за некои постои мит дека се најдобри. Но, колку тие заработуваат годишно? Германски Neue Reifenzeiting

Кога полицаец изведува вртење со Lada Vesta и….

Кога полицаец изведува вртење со Lada Vesta и….

Во обида се покаже контрола над возилото и умешност на полигон, полицаен го изврте возилото Lada Vesta. Сепак, место да го заврти во круг, возилото се изврте за 360 степени и одново се најде на тркалта, а притоа за среќа никој не беше повреден. Помошникот во воената инспекција за автомобили се обидува да направи таканаречено „полициско вртење“, но

Не е Wizzair… Ова се најдобрите нискoбуџетни авио компании во Европа
Не е Wizzair… Ова се најдобрите нискoбуџетни авио компании во Европа

Не е Wizzair… Ова се најдобрите нискoбуџетни авио компании во Европа

Откако се воведоа нискобуџетните авионски линии од Македонија најголемиот дел на граѓаните ги користат за патување по Европа. Секоја година има нови линии, и се зголемува бројот на патници. Иако во Македонија сите знаат за Wizzair, во Европа постојат повеќе нискобуџетни компании кои се и многу подобро рангирани, но за жал ги нема на дестинации до и

Повторно фатен Hyundai i10

Повторно фатен Hyundai i10

Откако во јануари се појавија првите фотографии од замаскираниот Hyundai i10, сега на интернет се објавени понови шпиунски фотографии од тестирањето на овој автомобил на Hyundai. Третата генерација на i10 во продажба доаѓа кон крајот на оваа година, а од објавените фотографии не може да се види некоја голема драстична измена на екстериерот, со и склучок

Datsun од 1970 година продаден за 125.000 евра

Datsun од 1970 година продаден за 125.000 евра

Редок примерок од моделот 240Z на Datsun е продаден за 124.240 американски долари на аукција организирана од страна на Bring A Trailer. Оваа јапонска икона датира од далечната 1970 година, а според описот, овој автомобил е реставриран во доцните 90-ти години од минатиот век користејќи оригинални делови. Во својата историјата, автомобилот бил изложен

Renault Captur во целост – без маски

Renault Captur во целост – без маски

Откако пред само неколку денови на францускиот интернет сајт worldscoop.forumpro.fr беше објавено видео од презентацијата на новиот Renault Captur на кој се гледа предниот дел, на интернет се појавија и првите фотографии на кои може да се види комплетниот изглед. Од фотографиите може да се забележи дека предните светла потсетуваат на оние од Renault

Ryanair пушта нова авио компанија – Malta Air

Ryanair пушта нова авио компанија – Malta Air

Компанијата Ryanair создава нов огранок, кој ќе биде сместен во Малта, со цел да го зголеми своето присуство на островот и да достигне до Северна Африка со додавање на една подружница во својата група од авио компании. Ryanair има структура, слична на онаа на IAG, сопственик на British Airways, со оглед на тоа што оперира со сè поголем број на подружници,

Хрват тргна на пат околу светот – со електричен велосипед

Хрват тргна на пат околу светот – со електричен велосипед

Проектот се нарекува Giant World Tour. Има и своја официјална страница каде се брои времето минатот на пат. Тој е првиот што ќе се обиде да го сруши Гинисовиот рекорд. За Србинот Нинослав Трајковиќ кој со Yugo тргна на пат од Бечеј до Австралија пишувавме пред еден месец. Но, на Балканот има и други авантуристи кои имаат „луди идеи“. Новиот потфат

Хрват тргна на пат околу светот – со електричен велосипед

Хрват тргна на пат околу светот – со електричен велосипед

Проектот се нарекува Giant World Tour. Има и своја официјална страница каде се брои времето минатот на пат. Тој е првиот што ќе се обиде да го сруши Гинисовиот рекорд. За Србинот Нинослав Трајковиќ кој со Yugo тргна на пат од Бечеј до Австралија пишувавме пред еден месец. Но, на Балканот има и други авантуристи кои имаат „луди идеи“. Новиот потфат

Изберете ги нив: Ова се најдобрите авиокомпании за 2019

Изберете ги нив: Ова се најдобрите авиокомпании за 2019

Се повеќе се патува со авион. Тоа е најбезбедносто превозно средство и најбрзо се стигнува на подалечни дестинации. Кога имате избор тогаше најтешко да се решите со која компанија да патувате. Изборот може да ви донесе многу привилеги и предности, затоа и треба да се внимава. Најдобрата вер страница која се занимава со рангирање на аеродромите и авио

За „возрасните“ возачи издаваат специјални возачки дозволи што носат попусти

За „возрасните“ возачи издаваат специјални возачки дозволи што носат попусти

Владата на Јапонија планира да воведе специјални возачки дозволи за возачите кои имаат над 75 години. Новите дозволи ќе важат само за автомобили снабдени со модерните електронски асистенти, како што се автоматско запирање во случај на пречка. Властите во Јапонија сметаат дека на тој начин ќе биде ограничен бројот на сè почестите несреќи кај постарите

Jaguar I-Pace со проблеми со сопирачките – ќе се повлечат 3.000 автомобили

Jaguar I-Pace со проблеми со сопирачките – ќе се повлечат 3.000 автомобили

Британскиот производител Jaguar ќе мора да го спроведе повлекувањето на I-Pace автомобилите поради фабрички проблеми. Како што потврдуваат од NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration) кај одредени автомобили утврдени се проблеми со сопирачките. Овој проблем може во одредени случаеви да предизвика пролонгирање на сопирањето што може да