притисни ентер »

Извори

24 Дојран

Два нови договори за подобрување на локални патишта во општините Богданци, Гевгелија и Дојран
Два нови договори за подобрување на локални патишта во општините Богданци, Гевгелија и Дојран

Два нови договори за подобрување на локални патишта во општините Богданци, Гевгелија и Дојран

Склучени нови два Договори за подобрување на локални патишта во општините Богданци, Гевгелија и Дојран. На ден 20.09.2019 година, Раководителот на Центарот за ра звој на Југоисточниот плански регион, Г-а Жулиета Ѓуркова потпиша договор за партнерство со Градоначалникот на општина Богданци, Г. Блаже Шапов и Градоначалникот на општина Гевгелија, Г. Сашо

Работен состанок со жителите на селото Црничани
Работен состанок со жителите на селото Црничани

Работен состанок со жителите на селото Црничани

На состанок кој беше одржан денес беше разговарано за досегашните активности, за тековните проекти, но и за идните планови за развој на селото, пред се од аспект на комуналната инфраструктура. Од друга страна пак, жителите од Црничани ги кажаа постоечки предизвици со кои се соочуваат, проблемите и недостатоците за кои бараат помош и решение од локалната

Еко акција за чистење и разубавување на централното градско подрачје во Стар Дојран

Еко акција за чистење и разубавување на централното градско подрачје во Стар Дојран

Во сабота на 21.09.2019та година ќе се спроведе акција за чистење и разубавување на централното градско подрачје во Стар Дојран. Сите заинтересирани граѓани, ученици, претставници од фирми, институции и граѓански организации кои сакаат да учествуваат во акцијата се поканети во 08.00 часот да дојдат на плоштадот под јаворите од каде и ќе почне акцијата

Од 1ви укинување на квотите за лекови во околината на Дојран

Од 1ви укинување на квотите за лекови во околината на Дојран

Укинувањето на квотите на територијата во околината на Дојран започнува од 1ви Октомври. -Го зајакнуваме нашиот здравствен систем. Ова е само еден сегмент. Го зајакнуваме системот на примарно здравство. Сериозно веруваме дека следната година ќе имаме целосно променета слика со патронажни сервиси кои ќе можат да им даваат услуги на пациентите во домашни

Годишнината од смртта на Благој Истатов ќе биде одбележана со откривање на спомен плоча, емитување на биографскиот документарен филм „Сонце во човекот“ и спортски натпревар

Годишнината од смртта на Благој Истатов ќе биде одбележана со откривање на спомен плоча, емитување на биографскиот документарен филм „Сонце во човекот“ и спортски натпревар

Во Недела, на 15-ти септември, со почеток во 15.00 часот како дел од активностите кои се предвидени по повод годишнината од смртта на г-динот Благој Истатов, ЖФК СЦ Истатов ќе одигра пријателски меѓународен натпревар против ЖФК ПАОК од Солун-Р.Грција. По завршувањето на натпреварот во Спортскиот центар „Истатов“ во 17.30 часот ќе биде откриена и спомен

Приведени албански државјани при обид за нелегално преминување на границата Македонија-Грција

Приведени албански државјани при обид за нелегално преминување на границата Македонија-Грција

На 05.09.2019-та година во 05:30 часот во атар на с.Николиќ, дојранско, полициски службеници ги привеле лицата Р.Х.(61) и А.Х.(26), двајцата од Република Албанија, поради тоа што се обиделе нелегално да ја преминат државната граница од Р.С.Македонија со Р.Грција. Лицата биле предадени во Полициската станица Дојран за понатамошна постапка.

Целосна реконструкција на подрачните училишта во Дојран за 4 милиони денари

Целосна реконструкција на подрачните училишта во Дојран за 4 милиони денари

Општина Дојран со инвестиција од вкупно 4 милиони денари изврши целосна реконструкција на подрачните училишта во населените места Фурка, Николиќ и Црничани. При реконструкцијата беа преградени нови училници, обновена е фасадата, санитарните јазли, заменети се ѕидните и подните облоги и набавен е соодветен училишен инвентар. Освен тоа, училиштата се

Изградба на спортска сала и реконструкција на подрачни училишта:општината реализира капитални проекти

Изградба на спортска сала и реконструкција на подрачни училишта:општината реализира капитални проекти

Општина Дојран периодов работи на реализирање на капитални проекти. Во тек се градежни активности за изградба на спортска сала во склоп на О.О.У „Кочо Рацин“ – Нов Дојран. Изградбата на спортската сала е инвестиција на Владата, која се реализира преку Министерството за образование и наука со поддршка од општина Дојран. Во исто време, привршува реконструкцијата

Градоначалникот Ангов ги посети првачињата на првиот училишен ден

Градоначалникот Ангов ги посети првачињата на првиот училишен ден

Вчера ООУ „Кочо Рацин“ – Нов Дојран ги отвори вратите за првиот училишен ден на првачињата. Нив ги посети и градоначалникот на општината – Анго Ангов, кој за добредојде и добар почеток, им додели мали подароци. Ангов на првачињата им посака успех во новата учебна година, а на наставниците лесна и успешна работа. Тој истакна дека првиот училишен ден

ЖФК СЦ „Истатов“ ќе ги одмери силите со ЖФК „Каменица Саса“

ЖФК СЦ „Истатов“ ќе ги одмери силите со ЖФК „Каменица Саса“

На 25-ти август 2019-та година (недела) со почеток од 18 часот, на стадионот – Спортски Центар „Истатов“ во Нов Дојран, ќе се одигра натпревар помеѓу екипите на ЖФК СЦ „Истатов“ и ЖФК „Каменица Саса“. Натпреварот е од првото коло на Женската Фудбалска Лига на Македонија. На 15-ти септември ЖФК СЦ „Истатов“ ќе одигра пријателски натпревар со екипата

Се укинуваат квотите за лекови на рецепт во Дојран и другите туристички места

Се укинуваат квотите за лекови на рецепт во Дојран и другите туристички места

Се укинуваат квотите за лековите на рецепт во аптеките кои се наоѓаат во туристичките места како Дојран, Охрид, Струга, околината на Гевгелија и регионот на Ресен. Оваа мерка, која треба да се реализира на територијата на цела држава започнува од овие места поради фактот што токму овде флактуацијата на бројот на луѓе кои циркулираат е голема и често