притисни ентер »

Извори

24 Дојран

Бројот на основци во земјава во периодот 2006-2018 намален за 20,19 проценти
Бројот на основци во земјава во периодот 2006-2018 намален за 20,19 проценти

Бројот на основци во земјава во периодот 2006-2018 намален за 20,19 проценти

Бројот на основци во земјава бележи значително намалување за период од 12 години, односно од 2006-та до 2018-та година. Меѓу причините се и намалувањето на наталитетот, како и иселувањето на населението. Според податоците на Државниот Завод за статистика, во учебната 2005/2006 година во земјава, во редовните основни училишта се запишале 235.691 ученик,

Во Дојран ќе се одржи традиционалниот фестивал на храна „Дојран Гурман Фест“
Во Дојран ќе се одржи традиционалниот фестивал на храна „Дојран Гурман Фест“

Во Дојран ќе се одржи традиционалниот фестивал на храна „Дојран Гурман Фест“

На 22.06.2019-та година (сабота) со почеток од 20:30 часот во Градскиот парк во Нов Дојран, ќе се одржи традиционалниот фестивал на храна, обичаи и култура „Дојран Гурман Фест“. Гостинка на фестивалот ќе биде фолкерката Сања Цинцева-Барби а водителка Ели Танасковска. Како и секоја година, на фестивалот ќе биде поставена трпеза со традиционални дојрански

TK Wonder специјален гостин изненадување на „Д-фест“ во придружба на Џајковски

TK Wonder специјален гостин изненадување на „Д-фест“ во придружба на Џајковски

TK Wonder – омилена на македонската публика, прекрасна артистка со неповторлива харизма, летово ќе му се придружи на главната бина на Џајковски, на „Д-фест“. Овој музички тандем придружуван од вокалистот Lion D ќе се погрижат за врвната концертна атмосфера и еуфоричен подиум. Таа е раперка, пејачка и текстописец која соработува со Џајковски и го придружува

Водата во Дојранското езеро во одлична состојба и безбедна за капење

Водата во Дојранското езеро во одлична состојба и безбедна за капење

Најновите испитувања на водата од Дојранското Езеро покажаа дека е во одлична состојба и е безбедна за капење и рекреација на посетителите. Примероци за испитување беа земени од Градската плажа, плажата кај хотелот „Полин“ и плажата „Гранико“. Резултатите од испитувањата на езерската вода се сосема исти со минатата година, односно, ја истакнуваат нејзината

Грчки државјанин почина откако со автомобилот излетал од коловозот пред Нов Дојран

Грчки државјанин почина откако со автомобилот излетал од коловозот пред Нов Дојран

На 13.06.2019-та година во 03:30 часот во СВР Скопје, од комплексот клиники „Мајка Тереза“ било пријавено дека починал Н.А.(78) од Република Грција, кој бил донесен повреден на 08.06.2019-та година. Истиот ден во 13:20 часот на регионалниот пат, пред влезот во Нов Дојран, Н.А. со своето патничко возило „Опел Астра“ со грчки регистарски ознаки излетал

МВР објави оглас за вработување на 600 полицајци во осум градови и четирите Регионални центри за гранични работи

МВР објави оглас за вработување на 600 полицајци во осум градови и четирите Регионални центри за гранични работи

Министерството за внатрешни работи објави оглас за вработување на 600 нови полицајци во 8 градови во земјава и тоа: Скопје, Куманово, Струмица, Охрид, Штип, Битола, Тетово, Велес, како и за Регионалните центри за гранични работи – Север, Запад, Југ и Исток. Во Регионалниот центар за гранични работи Југ, предвидено е да се вработат 50 нови извршители

Скопскиот хардкор-метал бенд „Short Fuse Hero“ се приклучува на програмата на „Д-Фестивал“

Скопскиот хардкор-метал бенд „Short Fuse Hero“ се приклучува на програмата на „Д-Фестивал“

Хардкор-метал бендот од Скоје – „Short Fuse Hero“ се приклучува на „Smooth Stage“ на „Д-фест“ ова лето. Бендот зад себе има многубројни настапи, на кои ја делеле сцената со звучни имиња на метал жанрот. Тие го објавија и нивниот прв студиски албум „Back to Basics“. Бендот го сочинуваат: Марин Миленковски – вокал/гитара, Дино Мојсиловиќ – бас, Филип

Претставници од општина Дојран во посета на збратимената општина Медулин – Хрватска

Претставници од општина Дојран во посета на збратимената општина Медулин – Хрватска

Претставници од општина Дојран, меѓу кои градоначалникот Анго Ангов и Претседателот на Младинскиот Советот на Дојран – Ристо Џинев, се во тридневна посета на збратимената општина Медулин – Р.Хрватска, по повод општинскиот празник на Медулин – 12-ти јуни. Тие вчера беа свечено пречекани од градоначалникот на Медулин – Горан Буиќ каде им беше презентирана

Екипата на „Џокер“ – Фурка замина на турнирот „Драган Манце“ во Србија

Екипата на „Џокер“ – Фурка замина на турнирот „Драган Манце“ во Србија

Денес екипата на „Џокер“ – Фурка замина за Србија, каде ќе учествува на еден од најдобрите фудбалски турнири во Европа: Меѓународниот детски фудбалски фестивал „Драган Манце“ во чест на познатиот поранешен српски фудбалер, кој се одржува од 14-ти до 16-ти јуни во Белград. Тимот на „Џокер“ е во група со репрезентацијата на Р.Србија, екипа од Виена –

Општина Дојран и ПЛАН Б Продукција ве водат на концертот на Здравко Чолиќ бесплатно

Општина Дојран и ПЛАН Б Продукција ве водат на концертот на Здравко Чолиќ бесплатно

Општина Дојран во соработка со ПЛАН Б Продукција ве водат на концертот на Здравко Чолиќ. Превозот до Градскиот стадион „Тоше Проески“ како и билетот за концертот се бесплатни – информираат од општината. Настанот ќе се одржи на 15-ти јуни – сабота. Сите заинтересирани граѓани од општина Дојран кои сакаат да присуствуваат на концертот треба да се пријават

Нешо (Авторизација) и Хинди Захра на магичната фестивалска авантура на „Д-фест“

Нешо (Авторизација) и Хинди Захра на магичната фестивалска авантура на „Д-фест“

Нешо (Авторизација) – човекот кој стои потпишан зад соло албумот „Балканизам“ ова лето ќе настапи на „Д-фестивал“, на „Mosquito Stage“. За него се вели дека го пренесува гласот што не може да се чуе, во рап и хип-хоп стил. Хинди Захра – извонредна пејачка и текстописец, која ја нарекуваат и постмодерна Били Холидеј, уникатно ги спојува мароканската