Извори

24 фудбал

Интер повторно го преслуша Милан за перфектен старт и четири од четири

Интер го доби градското дерби со Милан, со головите на Брозовиќ и Лукаку, „нероаѕурите“ ги освоија трите бода и дојдоа до четири од четири на стартот од сезоната. По разочарувачкото реми против Славија Прага во Лигата на шампионите, Интер се рехабилитираше со триумф во Серија А и тоа во дербито на Милано. На полувреме се замина со почетните 0-0 и покрај

Анчелоти има добра причина да стартува со Елмас на мечот против Лече

Се отвори нова можност за докажување на нашиот репрезентативец во дресот на Наполи, тим за кого потпиша ова лето и за брзо време се адаптираше и почна со импресивни изданија. Вицепрвакот на Италија, тимот на Наполи утре пред своја публика го пречекува Лече, а шефот на стручниот штаб на Наполи, Карло Анчелоти има добра причина која би го натерала

Статива од пенал, па пречка по одбиена топка и кога Јувентус мислеше дека се извлече, Велосо ја искина мрежата

Луди 30 секунди во Торино, Верона поведе против Јувентус по неверојатен расплат во кој беше погодена стативата од пенал, па пречката по одбиената топка за на крај Велосо да постигне прекрасен голазо и да погоди во аголот од далечина. Верона поведе на гостувањето кај Јувентус по 20 минути игра, резултатот сигурно е изненадување, но уште поневеројатно

Алиоски запиша голем јубилеј во дресот на Лидс

Екипата на Дерби му го расипа големиот јубилеј на Езгјан Алиоски во дресот на Лидс, постигнувајќи гол за реми во самиот финиш од пресметката на „Еланд Роуд“. Лидс одигра реми со резултат 1-1 во дуелот против Дерби на домашен терен, а гостите му го расипаа јубилејот на нашиот репрезентативец Езгјан Алиоски во самиот финиш од пресметката на „Еланд

Зидан со коментар за шпекулациите со Мурињо и Реал Мадрид

Нема дилеми дека е разнишано столчето на популарниот „Зизу“ на клупата на Реал Мадрид, дополнително шпанските медиуми пренесоа дека челниците на клубот биле бесни на неговата одлука да им даде слободен ден на фудбалерите во четвртокот, по катастрофата против ПСЖ. Реал Мадрид е во проблеми, а Зинедин Зидан никако да успее да ги склопи добро коцките

Пораз и од Гранада, Барселона го има најлошиот старт на сезоната од 1994 година

Уште една лоша партија на Барселона оваа сезона, можеби најлошата досега, загубија од Гранада со 2-0 и што е уште потрагично имаа само еден шут во рамките од голот на противникот. Барселона загуби со 2-0 на гостувањето кај Гранада. Каталонците го имаат најлошиот старт на една сезона од 1994, и тогаш имаа освоено само седум бода од пет натпревари. Дека

Де Јонг: Ако не сум одиграл добро, тоа е моја вина, а не вина на Валверде

Младиот Холанѓанец се одзва на честите дискусии околу позицијата на која треба да игра, уверува дека во следниот период ќе бележи подобри настапи, а воедно и перформанси, откако досегашните не се баш позитивни. Френки де Јонг верува дека сите проблеми околу неговите перформанси во дресот на Барселона на натпреварите против Бетис и Осасуна биле само

Дресовите на Барселона за идната сезона

Новите дресови на Каталонците кои ќе почнат да се користат од идната сезона ќе бидат повторно со ленти на вертикална основа, тие во голема мера потсетуваат на оние од сезоната 2010/11, кога Барселона ја освои Лигата на шампионите. Само што се навикнаа на дресовите со новиот дизајн, навивачите на Барселона ќе мораат од истиот да се одвикнат, затоа

Луд ден на Етихад: Манчестер Сити му даде осум гола на Ватфорд!

Манчестер Сити го торпедираше Ватфорд победувајќи го со фантастични 8-0, Евертон загуби дома од Шефилд јунајтед со 2-0. Манчестер Сити по поразот од Норич во минатото коло, како да се налути, а нивната сила на своја кожа ја почувствува Ватфорд. Серијата ја почна Давид Силва кој уште во првата минута постигна гол за водство од 1-0. До 18. минута беше

Кутињо заличи на фудбалер од 120 милиони, Левановски со убав гест додатно му го разубави денот

Филипе Кутињо блескаше на теренот против Келн и победата од 4-0, Бразилецот заличи на фудбалер од 120 милиони евра и добрата партија ја заокружи со гол откако Роберт Левандовски го остави да шутира пенал. Плејмејкерот со одличните настапи во Ливерпул си обезбеди богат трансфер на Камп Ноу од 120+40 милиони евра, но не се снајде најдобро во Барселона,

Борец и Работнички ги поделија бодовите во Велес

Борец и Работнички одиграа нерешено 1-1 во воведниот натпревар од седмото коло во македонската прва лига. Работнички го освои првиот гостински бод оваа сезона, Борец може да жали што не успеа да запише домашна победа против дебармаалци. Гостите поведоа уште во 13. минута кога по асистенција од Шаркоски, на Кордоба не му беше тешко да погоди за водство

Манчестер Сити се налути, руши рекорди против Ватфорд

Манчестер Сити во голем стил одговори по поразот од Норич во претходното коло од Премиерлигата, Ватфорд добро ја почувствува силината на тимот на Пеп Гвардиола. Манчестер Сити по само 18 минути игра водеше со 5-0 против Ватфорд. Тоа е најбрзо постигнати пет гола од било кој тим во историјата на Премиерлигата. Серхио Агуеро го постигна 100. гол на Етихад

Лестер со пресврт до победа над Тотнем

На мечот кој се одигра на „Кинг Пауер“ беа поништени два гола, по еден на обете страни, а домаќинот го собра сиот плен од пресметката против еден од кандидатите за овосезонската титула во Премиерлигата. Во еден доста возбудлив и докрај неизвесен меч Лестер славеше во дуелот пред своја публика над Тотнем со 2-1, а гостите имаа предност на паузата

Занети објасни зошто Интер го ангажира Конте

Хавиер Занети меѓу другото се осврна и на големото градско дерби со Милан кое се игра вечерва во рамките на четвртото коло од Серија А, потенцирајќи дека „Нероаѕурите“ се во одлична форма во моментов. Потпретседателот на Интер, како и легенда на тој клуб, Хавиер Занети ја објасни одлуката на „Нероаѕурите“ да го ангажираат Антонио Конте, а Аргентинецот

Гатузо би можел да го преземе кормилото во Лацио?

Поранешниот тренер на Милан е опција за клупата на Лацио, притисокот врз Инзаги порасна особено по неочекуваниот пораз кај Клуж во воведното коло од Лига Европа. Разочарувачкиот старт во новата сезона за Лацио би можел да донесе промени на клупата на таа екипа, пренесува весникот „Ил Месаџеро“, а токму Џенаро Гатузо се споменува како можен наследник