притисни ентер »

Извори

24 фудбал

Баерн Минхен до Левандовски: Во нашите очи ти си најдобар!
Баерн Минхен до Левандовски: Во нашите очи ти си најдобар!

Баерн Минхен до Левандовски: Во нашите очи ти си најдобар!

Баерн Минхен му ја честиташе Златната топка на Лионел Меси, но за германскиот клуб најдобар е Роберт Левандовски. Лионел Меси ја освои седмата Златна топка, но во јавноста се разви дебата дали таа е заслужена, дали можеби требаше да му биде дадена на Роберт Левандовски кој исто така имаше исклучителна сезона. Левандовски извиси и лани кога без дилеми

Меси со 613 гласа ја освои Златната топка, 33 повеќе од Левандовски

Меси со 613 гласа ја освои Златната топка, 33 повеќе од Левандовски

Лео Меси вечерва дојде до седмата Златна топка, а најблиску до него беше Роберт Левандовски, брзо по завршувањето на церемонијата познати се и бројките на гласовите. Главниот адут на Меси беше трофејот со Аргентина на Копа Америка, Аргентинецот собра најмногу гласови во изборот и ја доби седмата Златна топка во кариерата. Најблиску до него беше Роберт

Меси ја доби Златната топка па му порача на Левандовски: Минатата година требаше ти да победиш, заслужи

Меси ја доби Златната топка па му порача на Левандовски: Минатата година требаше ти да победиш, заслужи

Лео Меси ја доби „Златната топка“, Аргентинецот стигна до признанието за најдобар фудбалер во годината пред Роберт Левандовски од Баерн Минхен и Жоржињо од Челси. Лео Меси стигна до „Златната топка“ број 7, вечерва Аргентинецот ја доби битката со Роберт Левадовски и Жоржињо. „Пред две години кажав дека ова се последните години и сега повторно сум

Чави ќе добие засилување од Манчестер јунајтед?

Чави ќе добие засилување од Манчестер јунајтед?

Во Шпанија додаваат и дека освен квалитетите во кои Чави верува во фудбалерот, другата причина за негов ангажман е можноста тој да го убеди својот сонародник Осман Дембеле да потпише нов договор со Каталонците. Иако актуелниот договор на Ентони Марсијал со Манчестер јунајтед има важност до 2024 година, а во истиот има опција и за дополнителни 12

Џиџо Донарума ја доби наградата за најдобар голман

Џиџо Донарума ја доби наградата за најдобар голман

Голманот на ПСЖ и на италијанската репрезентација, Џинлуиџи Донарума ја доби наградата за најдобар голман на свечената церемонија во Париз. Донарума кој беше најдобар играч на Европското првенство и беше еден од најзаслужните за континенталната титула на Италија, е прогласен за најдобар голман на сезоната. Тој ја доби наградата „Лав Јашин“ која Франс

Едно време беше најскап британски фудбалер, денеска игра за 1.000 фунти неделно
Едно време беше најскап британски фудбалер, денеска игра за 1.000 фунти неделно

Едно време беше најскап британски фудбалер, денеска игра за 1.000 фунти неделно

Медиумите од „островото“ пренесуваат дека Енди Керол прифатил во Рединг да игра за 1.000 фунти неделно, 20 пати помалку од она што го заработуваше во Њукасл и 80 пати помалку од она што го добиваше во Вест Хем. Во последниот ден од зимскиот преоден рок во 2011 година, Енди Керол направи трансфер во Ливерпул вреден 35 милиони и стана најскапиот британски

Шевченко: Нема емоции, ќе направам с за да му го отежнам животот на Милан

Шевченко: Нема емоции, ќе направам с за да му го отежнам животот на Милан

Андриј Шевченко утре ќе ја предводи Џенова против својот поранешен клуб Милан, Украинецот вели дека кога ќе почне мечот емоциите ќе исчезнат. Шевченко ја брка првата победа како тренер на Џенова, а следниот негов противник има посебно место во неговата историја, Милан. „Секако дека сум возбуден, но се трудам да ги блокирам моите емоции. Јас сум професионалец

Касиљас не се сложува со изборот за Златна топка: Меси е еден од петте најдобри во историјата, но...

Касиљас не се сложува со изборот за Златна топка: Меси е еден од петте најдобри во историјата, но...

Легендарниот голман на Реал Мадрид, Икер Касиљас вели дека веќе не може да верува во изборот на награди за најдобрите во фудбалот. Победата на Меси беше тесна, а кога е таква секогаш ќе има страни кои сметаат дека неговата седма Златна топка е заслужена, и страни кои ќе сметаат дека друг требало да биде победникот. Еден од тие вторите е Икер Касиљас,

Мурињо поради Интер ќе го менува тимот за мечот со Болоња?

Мурињо поради Интер ќе го менува тимот за мечот со Болоња?

Во среда Рома гостува кај Болоња а во сабота го пречекува Интер, Мурињо има дури четворица клучни играчи на еден жолт картон до суспензија. Рома нема широк состав на фудбалери, па Мурињо мора да внимава да не загуби уште некој за дербито против Интер иако е свесен дека и Болоња ќе биде тежок противник. Тој се фокусира на Болоња, но мора да мисли и

Манчестер јунајтед праќа скаути во Германија, ќе го скенираат играчот кој Рангник двапати го купи

Манчестер јунајтед праќа скаути во Германија, ќе го скенираат играчот кој Рангник двапати го купи

Според пишувањата на Дејли Мејл, Манчестер јунајтед испраќа скаути во Германија, под лупа ќе биде Амаду Хаидара, фудбалерот од средниот ред е високо ценет од страна на новиот тренер на „ѓаволите“, Ралф Рангник. Откако Ралф Рангник беше именуван за привремен тренер на Манчестер јунајтед, медиумите почнаа да шпекулираат за можните засилувања во јануари

Ал Келаифи: Мбапе знае што сака, знаеме и ние

Ал Келаифи: Мбапе знае што сака, знаеме и ние

Претседателот на ПСЖ, Насер Ал Келаифи се надева дека ќе успеа да најдат заеднички јазик за продолжување на договорот со Килијан Мбапе. Договорот на Мбапе со ПСЖ истекува по крајот на оваа сезона и како што сега стојат работите тој ќе замине во Реал Мадрид. Но, претседателот на ПСЖ е уверен во пресврт на ситуацијата и останување на Мбапе во неговиот

И тоа го има: Го скрши телевизорот затоа што Жоржињо беше трет во изборот за Златна топка!

И тоа го има: Го скрши телевизорот затоа што Жоржињо беше трет во изборот за Златна топка!

Понекогаш се случуваат вакви работи, но тоа обично било кога ќе загуби некој тим или репрезентација, па може да се каже дека ова е друго ниво. Овој фан на Жоржињо силно верувал дека неговиот фудбалер ќе ја освои Златната топка, а откако виде дека тоа нема да се случи, го демолираше телевизорот. | NEW: A fan’s reaction to Jorginho coming 3rd in the

Салцбург трие раце: Дортмунд понуди 35 милиони, Барса отиде чекор понапред и на маса стави 40 милиони за Адејеми

Салцбург трие раце: Дортмунд понуди 35 милиони, Барса отиде чекор понапред и на маса стави 40 милиони за Адејеми

Според пишувањата на Скај Германија, Борусија Дортмунд и Барселона наддаваат за услугите на 19 годишниот Карим Адејми, РБ Салцбург добил понуди вредни 35 милиони, односно 40 милиони евра. Карим Адејеми важи за еден од најперспективните фудбалери во Европа, со добрите партии го привлече вниманието на гигантите ширум Европа и само прашање на време

Матеус разочаран од изборот Меси да ја добие Златната топка: Повеќе ништо не разбирам

Матеус разочаран од изборот Меси да ја добие Златната топка: Повеќе ништо не разбирам

Легендата на Германија, Лотар Матеус вели дека не го разбира изборот на Лео Меси за најдобар фудбалер во годината, смета дека Роберт Левандовски требал да ја добие „Златната топка“. Синоќа во Париз се одржа церемонијата на која магазинот Франс Фудбал ги избираше најдобрите за изминатата сезона. Педри беше избран за најдобар млад фудбалер, Донарума

Салах: Играњето во Серија А ми помогна да бидам тоа што сум денес

Салах: Играњето во Серија А ми помогна да бидам тоа што сум денес

Мохамед Салах вели дека тоа што играл во Рома и Фиорентина му помогнало да стане многу подобар фудбалер од тоа што бил претходно. Салах во Ливерпул се промовираше во еден од најдобрите фудбалери во светот. Но таква иднина не му се предвидуваше кога беше во Челси. Салах од Челси замина на позајмица во Фиорентина, а потоа направи перманентен трансфер