притисни ентер »

Извори

24 Инфо

Заев: Тевдовски е сменет затоа што јас влегувам
Заев: Тевдовски е сменет затоа што јас влегувам

Заев: Тевдовски е сменет затоа што јас влегувам

Причината за оставката на министерот за финансии Драган Тевдовски е затоа што јас влегувам изјави премиерот Зоран Заев во интервјуто за Сител. Се работи прво за министер или министерство кое што ги направи најголемите реформи или е поврзано со реформите што се случија во државата или дефинитивно преставува едно од тие што направија најмногу реформи

Шилегов: Ќе предложам парична награда за шампионот Алили

Шилегов: Ќе предложам парична награда за шампионот Алили

Градоначалникот Петре Шилегов и заменик-градоначалникот на Скопје, Енвер Малиќи, денеска, во просториите на Град Скопје го пречекаа европскиот шампион во борење за кадети, Бесир Алили. На средбата присуствуваа и други борачи од нашата земја, кои се натпреваруваа на шампионатот, а освоија две петти и две седми места, како и претставници од Федерацијата

Градоначалникот Смилевски во одбрана на жителите на Љуботен: Тутунот не е нелегален

Градоначалникот Смилевски во одбрана на жителите на Љуботен: Тутунот не е нелегален

Градоначалникот на Општина Бутел, Велимир Смилевски застана во одбрана на жителите на Љуботен каде утринава Управата за финансиската полиција со асистенција на силни полициски сили изведе акција против шверцери на тутун. Според Смилевски, тутунот не е илегален, туку е стекнат со работа на фамилиите. -Се надевам дека брзо ќе заврши оваа голгота на народот

Лашкоска: Обвинителството веднаш да покрене постапка и да утврди кои тендери се местени од Анѓушев

Лашкоска: Обвинителството веднаш да покрене постапка и да утврди кои тендери се местени од Анѓушев

Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Ане Лашкоска на денешната прес конференција повтори дека, според неа, власта предводена од Зоран Заев, аболицираниот криминалец е класичен криминален картел, веќе нема дилеми. Исто така нема дилеми дека е целосно неспособна да направи нешто за граѓаните и за иднината на државата. Тоа не е само констатација на ВМРО-ДПМНЕ, туку

Унгарскиот Парламент гласаше „за” прием на Северна Македонија во НАТО

Унгарскиот Парламент гласаше „за” прием на Северна Македонија во НАТО

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на покана на претседателот на Националното собрание на Унгарија, Ласло Ковер, денеска присуствуваше на чинот на ратификација на Протоколот за пристапување на Република Северна Македонија во НАТО од страна на Националното собрание на Унгарија. На гласањето се изјаснија 153 пратеника кои едногласно гласаа „за”

Бил Гејтс го призна најголемиот кикс на „Мајкрософт“ кој го чинел 400 милијарди долари
Бил Гејтс го призна најголемиот кикс на „Мајкрософт“ кој го чинел 400 милијарди долари

Бил Гејтс го призна најголемиот кикс на „Мајкрософт“ кој го чинел 400 милијарди долари

Поранешниот директор на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, ја отвори душата за време на интервју со „Вилиџ Глобал“ и кажа за што најмногу се кае кога е во прашање управувањето со компанијата. Тоа е – неуспешниот обид да го направи „Виндоус мобајл“ тоа што денеска е „Андроид“. Иако оваа грешка во голема мера му се припишува на Стив Балмер, кој беше извршен директор

Робен сè уште не решил дали ќе продолжи со кариерата

Робен сè уште не решил дали ќе продолжи со кариерата

Поранешниот холандски репрезентативец, Ариен Робен се уште не одлучил дали да ја продолжи кариерата. 35-годишниот ветеран е слободен агент откако неговиот договор со Баерн (Минхен) истече, а интерес кон него пројавува ПСВ Ајндховен. – Да, знам дека Марк ван Бомел сака да ме привлече. Двајцата постојано сме во контакт и тој ми рече дека вратите на ПСВ

Седумдесет години „Танец” – симбол и амбасадор на македонскиот фолклор

Седумдесет години „Танец” – симбол и амбасадор на македонскиот фолклор

Формиран со основна цел да го собира, негува и уметнички да го надградува македонското фолклорно богатство и да го претставува во земјата и надвор од нејзините граници, националниот ансамбл „Танец” вечерва со концерт го одбележа седумдеценискиот јубилеј. Во Националната опера и балет беше претставен само дел од богата ризница што „Танец” ја чува од

Погба сака во Јувентус поради Кристијано Роналдо

Погба сака во Јувентус поради Кристијано Роналдо

Французинот Пол Погба е категоричен во својата намера да го напушти Манчестер Јунајтед ова лето. Досега, големото прашање е кој ќе биде неговиот нов тим, откако два се најголемите фаворити – Јувентус и Реал Мадрид. До пред неколку недели се веруваше дека Реал има некоја предност, особено поради силната желба на Зинедин Зидан за да го види во својот

Влада: Јавниот долг на крајот на 2018 година 48,5 отсто од БДП

Влада: Јавниот долг на крајот на 2018 година 48,5 отсто од БДП

Јавниот долг на државата на крајот на 2018 година изнесува. 5.202,2 милиони евра и претставува 48,5 отсто во однос на БДП, додека  државниот долг на Република Северна Македонија на крајот на 2018 година изнесува 4.344,4 милиони евра односно 40,5 посто во однос на БДП. Ова, како што соопшти владината прес-служба, е наведено во Годишниот извештај Годишниот

Брачен пар се обидел да внесе над милион долари во Мексико

Брачен пар се обидел да внесе над милион долари во Мексико

Мексиканските власти уапсиле двојка која се обидела да влезе во земјата со повеќе од еден милион долари скриени во автомобилот. Министерството за одбрана соопшти дека двојката била уапсена вчера во градот Нуево Ларедо, на границата со Тексас, објави АП. Националноста на осомничените не е откриена, но се знае дека автомобилот со мексиканска регистрација

Ракетата „Фалкон Хеви“ на Илон Маск лансирана во вселената со 24 сателити

Ракетата „Фалкон Хеви“ на Илон Маск лансирана во вселената со 24 сателити

Американската компанија „Сепјс екс“ денеска ја лансираше својата најголема ракета „Фалкон Хеви“, која во вселената однесе 24 истражувачки сателити, но и капсула со пепелта на 150 починати луѓе. Агенцијата АП пренесе дека ова е третиот лет на најмоќната ракета на денешницата, но прв во рамки на мисија на американското Министерството за одбрана. Се тврди

Уапсен водачот на јеменскиот огранок на Исламска држава

Уапсен водачот на јеменскиот огранок на Исламска држава

Специјалните саудиски сили го заробија лидерот на јеменскиот огранок од екстремистичката организација Исламска држава, Абу Осаму ал-Мухаџер, соопшти денеска воената коалиција под водство на Саудиска Арабија во Јемен. Осама ал-Мухаџер и уште некои членови на организацијата биле заробени на 3 јуни во рација на саудиските и јеменските сили во една куќа,

Илиноис стана 11. американска држава која ја легализира марихуаната

Илиноис стана 11. американска држава која ја легализира марихуаната

Гувернерот на американската држава Илиноис, Роберт Прикер, денеска го потпиша актот за рекреативна легализација на марихуаната, што го прави Илиноис 11-та сојузна американска држава која го легализираше овој вид на наркотик. Демократската влада, пренесува агенцијата АП, потпиша закон со кој им се овозможува на жителите да купуваат и да поседуваат до

Агентот на Лукаку за Интер: Тешка работа, но не постојат невозможни нешта

Агентот на Лукаку за Интер: Тешка работа, но не постојат невозможни нешта

Агентот на Ромелу Лукаку потврди дека Интер и Манчестер Јунајтед преговараат за трансфер. Но, според Федерико Пасторело, договорот нема да биде лесен, ако воопшто и дојде до таков. – Лукаку сонува за Интер, но тој е од оние соништа кои се тешки за исполнување. Но, верувам дека нема невозможни работи. Ромелу веќе ја изрази својата желба. Ќе видиме што