Извори

24 Ракомет

Бутел Скопје фати ритам, победи и кај Вардар јуниор

Ракометарите на Бутел Скопје дојдоа до победа и три бода на гостувањето кај тимот на Вардар јуниор со 31:26. Ова беше трет триумф за тимот на Бутел Скопје, кој во поголемиот дел од мечот имаше контрола на резултатот и беше во предност. Во првиот дел од натпреварот имаше пресврт. Домашните беа тие кои подобро го отворија натпреварот. Тргнаа со предност

Охрид со полн плен од Битола

По победата над Работнички, ракометарите на Охрид со полн плен како никогаш досега, се враќаат од Битола и гостувањето кај Пелистер, откако славеа полесно од очекувањата со убедливи 19-25. Битолчани отворија со водство од 4-1, но до крајот на полувремето избраниците на Раде Стојановиќ полека но сигурно ја топеа домашната предност и на пауза се замина

Шок во Веспрем арена: Кил го уништи супертимот на Дејвис и ја поведе трката за Келн

Во натпреварот на неделата во второто коло според ЕХФ се сретнаа Веспрем и Кил дуелот го добија гостите од Германија 37:31. Дејан Манасков немаше свој ден и од четири обиди не успеа да постигне гол. Кил имаше добар почеток, мечот го отвори со 3:0 и успешно ја одржуваше предността до 14. минута кога домашните стигнаа до израмнување 6:6. Многу брзо повторно

Пролет беше на чекор од сензација против Металург, но…

Во меч со возбудувања до последната секунда екипите на Пролет и Металург одиграа нерешено 26:26 при што е тешко да се процени кој може да биде задоволен, а кој разочаран од овој резултат. Според играта во финишот Пролет беше тимот кој покажа повеќе, а Металург дефинитивно слабости бидејќи домашните одиграа цела средба со еден голман и осум ракометари

Брест Мешков ја плати сметката на Вардар

По поразот од Вардар во првото коло од Лигата на шампионите, тимот на Монпелје ја забележа првата победа, откако славеше на гостувањето во Брест кај Мешков со 25-27. Во првиот дел најчесто се играше гол за гол, но во финишот на полувремето Брест поведе со голот на Марко Паниќ и на пауза се замина со 13-12. До средината на второто полувреме Мешков го

Лига на шампиони: Кил му зададе голем удар на Веспрем, Барса покажа доминација

Натпреварите од 2. коло кои беа на програмата денеска донесоа интересни резултати, а финалистите од Супер Глоуб турнирот, Барселона и Кил покажаа квалитет. Успеаја да стигнат до победи со што потврдија дека сезонава се конкуренти за место во Келн. Кил имаше тешко гостување кај составот на Веспрем и дојде до голем триумф. Ова беше очекувано тежок натпревар,

Пелистер издржа една полувреме, Охрид фаќа залет

Ракометарите на Охрид по победата над Работнички во минатото коло, го забележаа и вториот триумф во елитното друштво. Избраниците на Раде Стојановиќ славеа во Битола кај Пелистер со 19-25, во натпревар во кој клучната разлика ја направија во вториот дел. Охриѓани по паузата посакуваат место во плеј-офот, а со Раде Стојановиќ на клупата се чини се на

Барса го истури бесот врз Целје

Барселона стартуваше со пораз во Лигата на шампионите, но веќе во 2. коло заигра во својот препознатлив стил и го декласираше Целје 45:21. Од самиот почеток каталонците беа во одличен ритам, брзо ги реализираа нападите и секоја грешка на Целје беше експресно казнета. По само 10 минути игра беше пет предност за домашните, 8:3. Циндриќ, Мем, Фабрегас

Не беше за оние со слабо срце – трилер завршницата меѓу Пролет и Металург

Во меч со возбудувања до последната секунда екипите на Пролет и Металург одиграа нерешено 26:26, но тешко е да се процени кој може да биде задоволен, а кој разочаран од овој резултат. Пролет водеше со 25-23 на минута и пол до крај, а Аларов беше исклучен на минута до крај.Танкоски брзо реализираше за 25:24, а Металург заигра пресинг и брзо пресече

Ландин го најде лекот за Манасков

Веспрем е поразен на домашен терен од бундеслигашот Кил со 31-37, а голема улога во победа на „зебрите“ имаше голманот Никлас Ландин. Тој излезе како победник во поголем дел од дуелите со ракометарите на Давид Дејвис, а на два пати го запре и македонскиот репрезентативец Дејан Манасков. Погледнете како… Does it get much better than @Niklas_Landin vs

Радовиш запиша бодови против Струга

Тимот на Радовиш по поразот на гостински терен кај Бутел Скопје во минатото коло, се врати на победничките патеки во Суперлигата и славеше против составот на Струга со 29-27. Избраниците на Љупче Мијалов водеа во текот на целиот натпревар, но во ниту еден момент не смееја да се опуштат, бидејќи стружани секогаш беа тука некаде. Гостите дури и водеа

Гледајте ВО ЖИВО: Пролет – Металург и Радовиш – Струга (ЛИНКОВИ)

По натпреварот во кој Бутел триумфираше кај Вардар Јунио, денеска останува да се одиграат уште три средби од третото коло во Суперлигата. Во Битола веќе се игра средбата меѓу Пелистер и Охрид, а од 19:00 часот започнува дербито меѓу Пролет и Металург, додека во истото време во Радовиш треба да започне и средбата меѓу истоимениот тим и Струга. Средбите

Гледајте го ВО ЖИВО натпреварот меѓу Пелистер и Охрид (ЛИНК)

Еден од поинтересните натпревари од третото коло во домашната Суперлига, ќе се одигра вечерва во спортската сала „Боро Чурлевски“. Се среќаваат екипите на Пелистер и Охрид. Домашните иако влегоа подоцна од сите екипи во тренажен процес, сепак би требало да бидат тежок залак, барем на домашен терен. Охрид досега има половичен биланс – пораз од Пролет

Вардарки одработија добар натпревар и обезбедија лесни три бода

Ракометарките на Вардар забележаа и втора победа сезонава откако денеска на домашен терен против тимот на Деспина дојдоа до високи 45:18. Во меч в кој сè беше решено после 30 минути игра непознато беше само колку ќе изнесува разликата на крајот од натпреварот. Вардар тргна со 4:0, а брзо имаше и 9:1 така што потоа остана само да се доработи задачата

Гледајте го ВО ЖИВО натпреварот меѓу Вардар Јуниор и Бутел (ЛИНК)

Во суперлигашкото друштво овој викенд се игра третото коло во кое би требало да гледаме неколку интересни натпревари. Колото ќе биде отворено со натпреварот меѓу Вардар Јуниор и Бутел Скопје, а голем фаворит е гостинскиот тим, па се друго освен победа на момците на Кристијан Грчевски ќе биде големо изненадување. Натпреварот меѓу Вардар Јуниор и Бутел