притисни ентер »

Извори

24 Ракомет

Замената за Карачиќ доаѓа од Русија: Миленикот на Металург се сели во Вардар
Замената за Карачиќ доаѓа од Русија: Миленикот на Металург се сели во Вардар

Замената за Карачиќ доаѓа од Русија: Миленикот на Металург се сели во Вардар

Ракометарот кој својата полна афирмација ја доживеа во редовите на Металург кога овој клуб играше редовно во Лигата на шампионите и успеваше да ја мине и групната фаза, Павел Атман заврши со својот претстој во редовите на Хановер. Тој доби раскин на договорот кој му беше со рок до следното лето, а од клубот веќе објавија дека се разделиле пријателски

КЛ7 Лазаров пријави екипа за Првата лига!

КЛ7 Лазаров пријави екипа за Првата лига!

Клубот што е во сопственост на Кире Лазаров, КЛ7, кој минатата сезона се натпреваруваше во младинските категории, во новата сезона ќе пријави екипа и во сениорска конкуренција. КЛ7 ќе биде дел од Првата лига што минатата година имаше 16 екипи учесници. Покрај овој нов тим, има најава и за уште неколку нови, по што ќе се разгледува и системот на натпреварување

Артурс: Едвај чекам да заиграм во „Јане Сандански“

Артурс: Едвај чекам да заиграм во „Јане Сандански“

Летонскиот репрезентативен голман Кугис Артурс е најновото засилување за европскиот шампион Вардар. Доскорешниот чувар на мрежата на Гросшвалтат доаѓа како замена за Дејан Милосављев во Скопје и се надева дека ќе ја оправда довербата. „Навистина сум среќен што потпишав договор со Вардар, и ќе бидам дел од еден од најдобрите спортски тимови во ракометот

Нема ваучер, нема разговор: Прволигашите ја напуштија годишната конференција

Нема ваучер, нема разговор: Прволигашите ја напуштија годишната конференција

Претставниците на клубовите кои во минатата сезона се натпреваруваа во Првата машка лига после десет минути разговор ја напуштија годишната конференција. Со образложение дека никој не дојде да им се обрати и да им каже нови моменти околу доделувањето на ваучерите тие одбија да учествуваат во расправата околу пропозициите и договорот за новата сезона,

Ни Портнер, ни Ивиќ: Вардар потпиша договор со Летонецот Артурс Кугис!

Ни Портнер, ни Ивиќ: Вардар потпиша договор со Летонецот Артурс Кугис!

Актуелниот европски првак Вардар потпиша двегодишен договор со Кугис Артурс (26), репрезентаивец на Летонија кој доаѓа од екипата на Гросвалштат. Сезонава Артурс одигра 35 натпревари за Гросвалштат, а со репрезентацијата на Летонија избори пласман на ЕП 2020 година. Артурс беше особено забележителен во квалификациите за ЕП 2020 година, и неговите одбрани

Не му се погоди полскиот тим: Циндриќ по една сезона се прости од Келце
Не му се погоди полскиот тим: Циндриќ по една сезона се прости од Келце

Не му се погоди полскиот тим: Циндриќ по една сезона се прости од Келце

Поранешниот ракометар на Вардар, Лука Циндриќ, по само една одиграна сезона во полскиот шампион Келце, си заминува. Тој имаше големи проблеми со повреди откако се пресели во Полска, но сепак oчигледно беше незадоволен во тимот предводен од Талант Душебаев. Циндриќ од лето ќе го носи дресот на каталонскиот гигант Барселона, а на социјалните мрежи се

Суперлигата и Женската лига почнуваат на 7 септември

Суперлигата и Женската лига почнуваат на 7 септември

Новата сезона во Супер лигата треба да почне на 7 септември и првиот дел од сезоната би требало да заврши најдоцна до 15 декември. Ова го решија суперлигашите на својата годишна конференција на клубовите. До 30 јуни сите клубови што имаат право на настап во елитата треба да го потврдат своето играње, а потоа ќе се организiра и ждрепка за двојките.

Шешум ќе му помага на Стојановиќ во Металург

Шешум ќе му помага на Стојановиќ во Металург

Екипата на Металург во новата сезона ќе има големи промени, а покрај новиот тренер ќе има и нов кондициски стратег кој ќе се грижи за ракометарите од тимот од Автокоманда. Нов кондициски тренер е Марко Шешум еден од најдобрите тренери во оваа област во Србија. Стратегот од Нови Сад, кој е постар брат на ракометарот Жарко Шешум ќе биде дел од Металург

Женската лига станува побројна – неколку најави за нови клубови

Женската лига станува побројна – неколку најави за нови клубови

Во новата сезона Женската лига нема да биде со десет екипи. Засега уште не се знае точната бројка, но дефинитивно е јасно дека ќе има зголемување на бројот бидејќи има најави за пријави на нови клубови. Досега има најави за барем четири други состави кои би се приклучиле, но постои голема можност бројката да биде и уште поголема бидејќи пријавувањето

Металург и во новата сезона ќе има тим во Прва лига

Металург и во новата сезона ќе има тим во Прва лига

Екипата на Металург во следната сезона ќе има две екипи во Супер машката лига откако вториот тим како првопласиран се врати во најсилната лига. Сепак, покрај втор состав ќе има и трет бидејќи во новата сезона ќе има и трет состав, кој ќе игра во прволигашка конкуренција. Металург одлучи во Првата лига да игра со помладите ракометари за кои ова ќе биде

За терминот на Суперкупот ќе се договорат Вардар и Металург

За терминот на Суперкупот ќе се договорат Вардар и Металург

Кон крајот на месец август или почетокот на септември оваа година ќе се одржи четвртото издание на Суперкупот, во кој играат победникот на шампионатот и освојувачот на Купот. Вардар и Металург сезонава треба да играат во реприза од минатата година, но шампионот има обврски на Супер Глоуб до 1 септември, а претходно ќе учествува на неколку турнири.

Клубовите можат да пријават 28 играчи кои може да ги менуваат до 28 февруари

Клубовите можат да пријават 28 играчи кои може да ги менуваат до 28 февруари

Сите клубови што ќе играат во Супер лигата во машка конкуренција, вкупно 12, можат да пријават пред стартот на сезоната најмногу 28 или помалку ракометари во својот ростер. Клубовите ќе можат да ги менуваат играчите од својот ростер се до последниот ден од преодниот рок, до 28 февруари 2020 година. Во лигата ќе има седум тимови од Скопје – Работнички,

Веќе нема одлагање до бесконечност: Кој игра во Европа, дома ќе игра максимум 14 дена порано

Веќе нема одлагање до бесконечност: Кој игра во Европа, дома ќе игра максимум 14 дена порано

Во новата сезона од натпреварите во Супер машката лига екипите коишто ќе играат во европските купови ќе мораат да се придржуваат до пропозициите кои добија промена во еден член кој го регулира делот за играње на меѓународна сцена. Досега се случуваше тимовите кои ги одлагаа средбите поради играње на меч од Европските купови да го играат натпреварот

30 јуни е рокот за пријавување на екипите во Супер машката и во Женската лига

30 јуни е рокот за пријавување на екипите во Супер машката и во Женската лига

На годишната конференција на клубовите од Супер машката и Женската лига, од Ракометната федерација информираа дека рокот за пријавување на сениорските екипи ќе биде до 30 јуни. Во Супер лигата играа 12 екипи во минатата сезона, истата бројка ќе биде и во следната сезона, додека во женска конкуренција бројката оваа сезона ќе биде поголема од десетте

ОФИЦИЈАЛНО: Еурофарм Работник го промовира Анже Ратајац

ОФИЦИЈАЛНО: Еурофарм Работник го промовира Анже Ратајац

Ракометниот клуб Еурофарм Работник го продолжува екипирањето за следната сезона. Клубот од Битола денес го официјализираше трансферот на Анже Ратајац, словенечки среден бек, кој доаѓа од австрискиот ракометен шампионат, од екипата на Ферлах. Ратајац потпиша двегодишен договор и е прв словенечки ракометар кој доаѓа во Еурофарм Работник. Тој ќе ја засили