притисни ентер »

Извори

24 вести

Пендаровски се откажува од привилегиите по истекот на мандатот
Пендаровски се откажува од привилегиите по истекот на мандатот

Пендаровски се откажува од привилегиите по истекот на мандатот

Претседателот Стево Пендаровски, по истекот на мандатот нема да ги користи привилегиите кои му следуваат по закон. За тв24 од неговиот кабинет велат дека Пендаровски ќе се откаже од правото на користење на Кабинет со соработници и од доживотната претседателска пензија. „По истекот на мандатот претседателот смета дека би требало да му се обезбеди просторија

Во полициска акција на 54 локации пронајдени поголеми количества дрога и оружје

Во полициска акција на 54 локации пронајдени поголеми количества дрога и оружје

Во координирана полициска акција на 54 локации во 24 градови пронајдени и одземени се поголеми количества дрога и оружје. Во текот на вчерашниот ден, како што информира Сузана Прањиќ Талевска, началник на Одделение за информации од јавен карактер при Министерство за внатрешни работи,  од страна на Бирото за јавна безбедност, Одделот за сузбивање на

СДСМ: Зад „Диамед“ стојат Никола Груевски и неговиот кум Новачевски

СДСМ: Зад „Диамед“ стојат Никола Груевски и неговиот кум Новачевски

На ВМРО-ДПМНЕ веќе му стана пракса веднаш кога ќе се открие криминал во нивните редови, да измислуваат случаи и неосновано да обвиниуваат други лица. Сите сознанија укажуваат дека зад фирмата „диамед“, стојат токму Никола Груевски и неговиот кум од првиот брак Ристе Новачевски, за што истрага води и обвинителството за организиран криминал, велат од

Септември почна со високи температури, можна суша во наредните месеци

Септември почна со високи температури, можна суша во наредните месеци

Топол бран и повисоки температури на воздухот во земјава го карактеризираа почетокот на овој месец, достигнувајќи до 37 степени. – Според досега измерените вредности на првата декада од септември, 2019 година се категоризира како многу топла декада, освен мерното место Скопје, кое се карактеризира како топло, информираат од УХМР. Според мерењата, максималната

СДСМ: Просечната плата во јули повисока, економските политики даваат резултати

СДСМ: Просечната плата во јули повисока, економските политики даваат резултати

,,Успешните економски политики на Владата предводена од СДСМ  даваат реални резултати. Просечната месечна исплатена нето-плата во јули 2019 година, изнесува 25.104 денари и според објавените податоци на Државниот завод за статистика бележи раст од 4,3 отсто во однос на јули ланската година. Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на

„Златна камера 300“ за француската кинематограферка Хелен Лувар
„Златна камера 300“ за француската кинематограферка Хелен Лувар

„Златна камера 300“ за француската кинематограферка Хелен Лувар

„Златна камера 300“ на 40. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ меѓу 12 филма во конкуренција освои франуцуската кинематограферка Хелен Лувар  за филмот „Невидливиот живот на Евридика Гузмао“. „Сребрена камера 300“ доби Џинсонг Донг од Кина, кинематографер на филмот „Езерото на дивите гуски“, а  со „Бронзена камера 300“  е награден

Интервју со Санџив Гупта, извршен претседател на ГФГ

Интервју со Санџив Гупта, извршен претседател на ГФГ

Поранешната скопска челичана Арцелор Митал сега Либерти скопје и официјално стана дел од ГФГ алијансата. Околу  400 македонски работници ќе станат дел од овој челичен гигант вели во интервју за тв 24 Санџив Гупта извршен претседател на ГФГ. Станува збор за  инвестиција од 740 милиони евра на глобално ниво и со тоа Либерти стил станува еден од првите

Македонски народен театар: Смртната казна како вечна морална дилема

Македонски народен театар: Смртната казна како вечна морална дилема

Современ, силен и актуелен проблем е текстот на првата премиера за оваа сезона во Македонскиот народен театар. Смртната казна како вечна морална дилема, која сеуште целосно не е искоренета во светски рамки, обработена низ текстот на Мартин Мекдона, работена под  палка на еден од најбараните европски режисери, Бугаринот Јавор Грдев, македонската публика

Стоилковски: Ден Дончев и Венко Филипче по кој знае кој пат се фатени во криминоген, коруптивен скандал

Стоилковски: Ден Дончев и Венко Филипче по кој знае кој пат се фатени во криминоген, коруптивен скандал

Ден дончев и венко филипче по кој знае кој пат се фатени во криминоген скандал и се уште се на функција и немаат абер од оставки за да остават вистинска истрагата за скандалот рекет2 велат од ВМРО-ДПМНЕ. Прашуваат дали зад намерата да се сопре продажбата стои изнуда на пари и месечни транши кај благајник со брада во струмичко.

За одморалиштето Суви Лаки кое пропаѓа се чека проценка на вредноста за продажба или издавање под закуп

За одморалиштето Суви Лаки кое пропаѓа се чека проценка на вредноста за продажба или издавање под закуп

За детското одморалиште Суви лаки меѓу Струмица и Берово кое со години се распаѓа, министерстовото за труд и социјална политика го чека извештајот од Бирото за судски вештачења за да знае колкава е неговата вредност по што ќе одлучи з анеговата иднина. Дали ќе го продава или издаде под закуп. Министерката Царовска лично е против продажба на државни

Лидерска средба за законот за обвинителство ќе има кога ќе се создаде напредок во разговорите на групите

Лидерска средба за законот за обвинителство ќе има кога ќе се создаде напредок во разговорите на групите

Нова лидерска средба е можна ако работните групи ги приближат ставовите или постигнат договор за Законот за јавно обвинителство, велат и од власта и од опозицијата. Од опозициската ВМРО ДПМНЕ велат дека на власта не и одговара да се донесе Законот за јавно обвинителство, а владејачката СДСМ сака да го закочи целиот процес затоа што сака да имплементира

Османи: Македонија ги исполни сите обврски, на ред е Европската Унија

Османи: Македонија ги исполни сите обврски, на ред е Европската Унија

Ги исполнивме сите услови очекуваме датум за преговори со Унијата вели вицперемиерот Бујар Османи, затоа во октомври Европската Унија ќе го исполни својот дел обврската и ќе ги почне преговорите со нашата земја, за полноправно членство во овој сојуз, смета вицепремиерот.

Јовановски и Јанева ќе одат на распит во обвинителството

Јовановски и Јанева ќе одат на распит во обвинителството

По повеќе од два месеци во „Шутка“, првоосомничениот за „Рекет“ Бојан Јовановски во понеделник за прв пат ќе биде спроведен од притвор за да се соочи со шефицата на организиран криминал Вилма Русковска. Обвинителството за ТВ 24 потврди дека тој е повикан да даде исказ. Јовановски е осомничен за изнуда на 1,5 милиони евра од бизнисменот Орце Камчев

Започна есенска акција за генерално чистење на скопските општини

Започна есенска акција за генерално чистење на скопските општини

По повод светскиот ден на чистењето  - world cleanup day, ЈП „Комунална хигиена“- Скопје денеска започна повеќедневна акција за генерално чистење на сите скопски општини. Во текот на акцијата ќе биде извршено рачно и машинско миење на главните, но и на сервисните улици во градот, а воедно ќе бидат поставени специјални садови во коишто, во периодот

Силен земјотрес во Албанија од 5,8 степени по Рихтер, почувствуван и во Македонија

Силен земјотрес во Албанија од 5,8 степени по Рихтер, почувствуван и во Македонија

Силен земјотрес со магнитуда од 5.8 степени според Рихтеровата скала попладнево ја погоди Албанија. Првичните информации се дека епицентарот на земјотресот е во близина на приморскиот албански град Драч во Јадранското море. Земјотресот предизвика паника меѓу жителите на Тирана и Драч. Пријавени се и одредени оштетувања на некои згради во Тирана, нема