притисни ентер »

Извори

360 Степени

Mицкоски очекува за неколку денови да ги започнеме преговорите со ЕУ
Mицкоски очекува за неколку денови да ги започнеме преговорите со ЕУ

Mицкоски очекува за неколку денови да ги започнеме преговорите со ЕУ

Очекувам земјата да ги започне преговорите со ЕУ за нешто повеќе од една недела од денеска, затоа што тоа го заслужи не само поради реформите, туку едноставно, поради сето она што го направија македонските граѓани. Македонија заслужи да има почеток на преговорите, изјави денеска во Штип лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. „Ние ги споделуваме

МВР и градот си ја префлаат топката за сообраќајниот колапс во Скопје

МВР и градот си ја префлаат топката за сообраќајниот колапс во Скопје

Арсовска бара објаснување од МВР, од каде што, пак, и одговараат дека „кога веќе не знае, треба да научи кои се нејзините надлежности и надлежностите на службите на градот што таа го управува“ Според Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, „надлежен орган за управување и контрола на сообраќајот на крстосниците на подрачјето на град Скопје

Протуѓер: Груевски ми спомна дека зел земјиште на Водно од десетина илјади квадрати

Протуѓер: Груевски ми спомна дека зел земјиште на Водно од десетина илјади квадрати

На прашање на обвинетиот Орце Камчев, дали земјиштето кое Груевски рекол дека го купил на Водно, се наоѓа до куќата на бизнисменот Ристо Гуштеров, Протуѓер рече дека во тогаш така сфатил, дека станува збор за имот во близина на тој на бизнисменот Поранешниот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и шеф на кабинет на Никола Груевски, Мартин Протуѓер, денеска

Пендаровски за Св. Климент: Инспирирани од неговото дело, во овие сложени времиња да се стремиме кон подостоен живот

Пендаровски за Св. Климент: Инспирирани од неговото дело, во овие сложени времиња да се стремиме кон подостоен живот

Претседателот Стево Пендаровски, по повод христијанскиот празник Свети Климент Охридски упати честитка до г. г. Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски и на Јустинијана Прима Мудроста и поуките на свети Климент Охридски се втемелени во светогледот на нашиот народ и на нивните вредности се развива и нашата Македонска православна црква. Инспирирани

„Софиското фалсификување на историјата“: Анализа на германски ФАЦ за спорот  Бугарија – С Македонија

„Софиското фалсификување на историјата“: Анализа на германски ФАЦ за спорот Бугарија – С Македонија

Според ФАЦ, Кирил Петков, кој се смета за иден премиер, важи за прагматичен човек кој гледа напред и кој не сака да се загуби во честакот на балканските дебати за историјата, но и тој треба да има обѕир кон коалициските партнери, меѓу другите и кон делумно националистичката Социјалистичка партија Бугарија би можела со години да го блокира приклучувањето

Нухиу демантира дека косовскиот заменик-министер ќе ги посети осудените во „Диво Насеље“
Нухиу демантира дека косовскиот заменик-министер ќе ги посети осудените во „Диво Насеље“

Нухиу демантира дека косовскиот заменик-министер ќе ги посети осудените во „Диво Насеље“

Заменик-министерот за правда Агим Нухиу потврди дека утре ќе има средба со неговиот колега од Косово Блерим Салаху, но дека не е предвидена средба на косовскиот заменик-министер со осудените косовски државјани во случајот „Диво Насеље“. Во изјава за МИА, Нухиу попладнево рече дека ќе се сретне со Салаху и оти е предвидена средба со раководството на

Тројца македонски државјани уапсени во Белград: Провалувале во станови и куќи

Тројца македонски државјани уапсени во Белград: Провалувале во станови и куќи

Тие се сомничат дека со специјален алат за отворање блиндирани врати и од станови и куќи краделе пари, накит, часовници и други вредни предмети Photo: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC Тројца македонски државјани, од кои едниот имал и српско државјанство се уапсени во Белград по сомнение дека извршиле повеќе кривични дела тешка кражба. Уапсените се на возраст од

„Ти благодарам драга Ангела“ – Макрон со видео се збогуваше со Меркел

„Ти благодарам драга Ангела“ – Макрон со видео се збогуваше со Меркел

Во деловите од говорот кои се дел од видео-збогувањето, францускиот претседател ѝ кажува на поранешната канцеларка дека многу работи го научила и го прифатила како млад, темпераментен претседател Photo: EPA-EFE/PHILIPPE DESMAZES / POOL MAXPPP OUT Социјалдемократот Олаф Шолц од денеска и официјално е новиот канцелар на Германија. Ангела Меркел по 16 години заминува

Полицијата приведе 17 лица со дрога кај „Борис Трајковски“

Полицијата приведе 17 лица со дрога кај „Борис Трајковски“

Од МВР велат дека откако ќе биде документиран случајот, против приведените ќе се поднесат и кривични пријави Во полициска акција синоќа во спортскиот центар „Борис Трајковски“ полицијата привела 17 лица кај кои биле пронајдени и одземени марихуана, бела прашкаста материја и повеќе видови таблети и пакувања со тврда материја, соопштија од Министерството

Ќе нема значително зголемување на цената на струјата, смета Бесими

Ќе нема значително зголемување на цената на струјата, смета Бесими

Кога станува збор за инфлацијата, министерот за финансии посочува дека од втората половина на следната година не се очекува да продолжи трендот на раст на цените на глобалниот и на домашниот пазар Понудата што ЕСМ треба да ја даде кон универзалниот снабдувач ќе биде на ниво што нема да предизвика некое значително зголемување на цената на електрична

Истражување на МЦМС: Корупцијата е на прво место на листата на најголеми проблеми на граѓаните

Истражување на МЦМС: Корупцијата е на прво место на листата на најголеми проблеми на граѓаните

Околу една третина од граѓаните (33,7 отсто) биле изложени на коруптивен притисок, а 32,9 отсто биле вклучени во корупција Во 2020 година, вкупно 82 лица биле осудени за злоупотреба на службената положба или поткуп Граѓаните ги препознаваат судиите, министрите, пратениците, градоначалниците и обвинителите како најкорумпирани Корупцијата е најголем

Над илјада наши граѓани пријавени за мобилно издавање пасоши во конзулатот во Бон

Над илјада наши граѓани пријавени за мобилно издавање пасоши во конзулатот во Бон

Врз основа на податоците од Конзулатот, МНР соопшти дека седумстотини биометриски пасоши се готови, а во тек е обработката на пристигнатите барања, со новата опрема која придонела за кратење на постапката и намалување на трошоците За помалку од три месеци, над илјада наши државјани кои живеат во Германија, се сликаа за нови патни исправи во Конзуларното

Социјалдемократот Олаф Шолц стана нов канцелар на Германија

Социјалдемократот Олаф Шолц стана нов канцелар на Германија

Шолц денеска ја доби поддршката од германскиот парламент за да ја наследи Ангела Меркел на функцијата канцелар, при што членовите на Бундестагот гласаа со големо мнозинство по партиска линија на тајното гласање Олаф Шолц од Социјалдемократите е именуван за деветти канцелар на Германија на кратка церемонија во претседателската палата во Берлин. EPA-EFE/FILIP

Косовскиот заменик-министер за правда најави дека утре ќе ги посети осудените за „Диво насеље“

Косовскиот заменик-министер за правда најави дека утре ќе ги посети осудените за „Диво насеље“

Вкупно 33 лица обвинети добија затворски казни во времетраење од 12 години до доживотно, а четворица се ослободени од обвинението Заменикот министер за правда на Косово, Блерим Салаху најави дека утре ќе ги посети косовските државјани кои се осудени за случајот „Диво насеље“, кои ги служат казните во македонските затвори за настаните од мај 2015 година

Се урна хеликоптерот со кој патувал началникот на Генералшабот на индиската армија

Се урна хеликоптерот со кој патувал началникот на Генералшабот на индиската армија

Воздушната команда не соопшти што се случило со Рават. Индиската јавна телевизија соопшти дека три повредени лица се префрлени во болница, пренесува агенцијата АП Хеликоптер во кој се наоѓал началникот на Генералштабот на индиската армија, генерал Бипин Рават, се урна во јужната индиска држава Тамил Наду, соопшти воздухопловството на оваа земја. „Хеликоптерот