притисни ентер »

Извори

365

Мицкоски: Очекувам старт на преговорите со ЕУ за нешто повеќе од една недела
Мицкоски: Очекувам старт на преговорите со ЕУ за нешто повеќе од една недела

Мицкоски: Очекувам старт на преговорите со ЕУ за нешто повеќе од една недела

59 Споделувања Share Tweet Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ – Христијан Мицкоски, очекува земјата да ги започне преговорите со ЕУ за нешто повеќе од една недела од денеска. Тоа го очекува, како што рече, не само поради направените реформи за да се исполнат условите, туку и затоа што, поради сѐ што направија, македонскиот граѓанин и Македонија заслужуваат да има

Маричиќ: И сега ЕУ мониторира 20 судски случаи, тоа не е влијание врз судството

Маричиќ: И сега ЕУ мониторира 20 судски случаи, тоа не е влијание врз судството

63 Споделувања Share Tweet Мониторингот на судски случаи не е новитет, постојат организации кои тоа го мониторираат, а дел од ове предмети беа барани за мониторинг, имаше барања и други предмети кои биле судени во времето на режимот, истакна вечерва министерот за правда Боран Маричиќ на Топ тема. „Владата има побарано помош од ЕУ за мониторирање случаи

ФАЦ: Ако Скопје ги исполнеше барањата на Софија, тогаш навистина ќе ја фалсификуваше историјата

ФАЦ: Ако Скопје ги исполнеше барањата на Софија, тогаш навистина ќе ја фалсификуваше историјата

63 Споделувања Share Tweet Скопје, 7 декември 2021 (МИА) – Бугарија би можела со години да го блокира приклучувањето на Северна Македонија во ЕУ, пишува германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ во текстот со наслов „Софиското фалсификување на историјата“. Бугарија е пред добивање нова влада, а во Брисел се надеваат дека земјата ќе се откаже

Петков за „Шпигел“: Ако сега се даде зелено светло за преговори тоа само ќе ги зајакне националистите

Петков за „Шпигел“: Ако сега се даде зелено светло за преговори тоа само ќе ги зајакне националистите

77 Споделувања Share Tweet Копретседателот на коалицијата „Промената продолжува“ – Кирил Петков, што победи на парламентарните избори во Бугарија, во интервју за „Шпигел“ во однос на прашањето меѓу Скопје и Софија, вели дека треба да се формираат работни групи и да се остават да преговараат шест месеци, за да не ги одредуваат работите само националистите

Блупринт група: Извршната власт и политичките партии да се воздржат од изјави со кои се доведува во прашање независноста на судската власт

Блупринт група: Извршната власт и политичките партии да се воздржат од изјави со кои се доведува во прашање независноста на судската власт

99 Споделувања Share Tweet Скопје, 7 декември 2021 (МИА) – Извршната власт и политичките партии треба да се воздржат од изјави и дејствија со кои се доведува во прашање независноста на судската власт, се вели во реакцијата од Блупринт групата за реформи во правосудството во врска со изјавата на премиерот Зоран Заев дека е постигната согласност со лидерот

Ескобар: Во БиХ нема да има војна, ниту армија на Република Српска
Ескобар: Во БиХ нема да има војна, ниту армија на Република Српска

Ескобар: Во БиХ нема да има војна, ниту армија на Република Српска

54 Споделувања Share Tweet EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI Сараево, 7 декември 2021 (МИА) – Специјалниот американски пратеник за Западен Балкан, Габриел Ескобар денеска во Сараево изјави дека нема да има војна во Босна и Херцеговина, ниту армија на Република Српска. „Тоа нема да се случи. Тоа еднаш го кажав и ќе повторам: Нема да има војна во БиХ. Ова не е

375 нови случаи на ковид, пријавени вкупно 16 починати

375 нови случаи на ковид, пријавени вкупно 16 починати

41 Споделувања Share Tweet Во последните 24 часа направени се 2.744 тестирања, а регистрирани се 375 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 180 • Прилеп – 30 • Битола – 28 • Кавадарци – 26 • Куманово – 13 • Велес – 12 • Радовиш – 11 • Делчево – 9 • Кочани и Валандово – по 8 • Крива Паланка и Ресен – по 7 • Охрид – 5 • Тетово и Македонски Брод – по 4 •

Основните трошоци на четиричлено семејство зголемени за 320 денари во ноември

Основните трошоци на четиричлено семејство зголемени за 320 денари во ноември

50 Споделувања Share Tweet Скопје, 7 декември 2021 (МИА) – Основните трошоци на едно четиричлено семејство во ноември се зголемени за 320 денари во споредба со октомври, објави денеска Сојузот на синдикати на Македонија, кој ја изработува синдикалната минимална кошница. Според пресметките на синдикатот, вредноста на синдикалната кошничка во ноември

GoNet гради една од најнапредните оптички мрежи во Скопје, прва од таков тип во државата

GoNet гради една од најнапредните оптички мрежи во Скопје, прва од таков тип во државата

68 Споделувања Share Tweet Потребата од електронски мрежи за комуникација со многу висок капацитет веќе е неспорна, но пандемијата на ковид-19 и зголемениот обем на далечинско работење, школување, видео конференции и деловна комуникација – кој произлезе од неа, уште повеќе ја потенцираат неопходноста од големи брзини за пренос на податоци. Така стигнуваме

НЛБ Банка со општествено одговорна кампања „Пошумете со еден клик“

НЛБ Банка со општествено одговорна кампања „Пошумете со еден клик“

45 Споделувања Share Tweet Скопје, 7.12.2021 – Со цел да се доближи повеќе до своите клиенти и да им овозможи персонализирани понуди прилагодени на нивните можности и преференции, НЛБ Банка, во согласност со Законот за заштита на лични податоци, започна промотивна кампања за обезбедување изјави за согласност за користење на лични податоци за директен

Георгиевски: Одлуката за „замрзнување“ на цените на прехранбени производи може да ја продлабочи кризата

Георгиевски: Одлуката за „замрзнување“ на цените на прехранбени производи може да ја продлабочи кризата

63 Споделувања Share Tweet Скопје, 7 декември 2021 (МИА) – Парцијалните решенија кои се носат без соодветна анализа и не се во корелација со други мерки, како што е Одлука за определување на највисоки цени на основни прехранбени производи во трговијата на големо и трговијата на мало, уште повеќе ќе ја нарушат тешката состојба во која се наоѓаат претпријатијата

„Канал 4“: Фајзер платил експерти за да ги напаѓаат вакцините на конкуренцијата

„Канал 4“: Фајзер платил експерти за да ги напаѓаат вакцините на конкуренцијата

54 Споделувања Share Tweet Лондон, 7 декември 2021 (МИА) – Фармацевтскиот гигант Фајзер е обвинет дека платил експерти за да ја дискредитираат вакцината против коронавирус на конкурентската компанија Астра Зенека, објави британскиот „Канал 4“ во еден прилог. Фајзер наводно финансирал презентација во која говорниците тврделе дека вакцината на Астра

Димитров: Ќе направиме сѐ што можеме да дојдеме до достоинствен излез од спорот со Софија

Димитров: Ќе направиме сѐ што можеме да дојдеме до достоинствен излез од спорот со Софија

68 Споделувања Share Tweet Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров вели дека јасна е пораката на заменикот помошник државен секретар на САД – Габриел Ескобар, дека приоритет на САД за Балканот е интеграција на Албанија и Северна Македонија во ЕУ. Димитров во интервју за „Утрински брифинг“ посочува дека Американците се важен фактор и во регионот,

„Локдаунот“ во Австрија завршува на крајот на неделава, освен за невакцинираните

„Локдаунот“ во Австрија завршува на крајот на неделава, освен за невакцинираните

50 Споделувања Share Tweet Виена, 7 декември 2021 (МИА) – Новиот австриски канцелар Карл Нехамер најави дека „затворањето“, како што е планирано, ќе заврши на крајот на оваа недела, односно на 12 декември, но само за вакцинираните и излекуваните, а продолжува за невакцинираните. Нехамер, на првата прес-конференција по преземањето на функцијата, рече

Лажен оџа и негови соработници осомничени за полов напад врз дете и за измами

Лажен оџа и негови соработници осомничени за полов напад врз дете и за измами

63 Споделувања Share Tweet Скопје, 7 декември 2021 (МИА) – Основното јавно обвинителство – Гостивар донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за продолжено кривично дело „полов напад врз дете кое не наполнило 14 години“. Против истото лице, како и против двајца други осомничени соизвршители, поведена е постапка и за кривично