притисни ентер »

Извори

A1on

МВР ја обвинува Арсовска за несериозност: Сообраќајот на раскрсниците во Скопје е надлежност на Градот
МВР ја обвинува Арсовска за несериозност: Сообраќајот на раскрсниците во Скопје е надлежност на Градот

МВР ја обвинува Арсовска за несериозност: Сообраќајот на раскрсниците во Скопје е надлежност на Градот

Од Министерството за внатрешни работи велат дека наместо да бара објаснување од МВР, градоначалничката на Скопје Данела Арсовска треба да почне да си ја врши работата и доколку не знае, да научи кои се нејзините надлежности и надлежностите на службите на градот кој таа го управува. Реакцијата на МВР доаѓа откако градоначалничката Данела Арсовска преку

Град Скопје ги отфрла обвинувањата на МВР: Ќе бараме одговорност за исклучените семафори

Град Скопје ги отфрла обвинувањата на МВР: Ќе бараме одговорност за исклучените семафори

Од Град Скопје реагираат на соопштението на Министерството за внатрешни работи во кое ја обвинуваат градската власт за денешниот метеж во сообраќајот. „Градот Скопје реагира на изнесените невистини во соопштението од страна на Министерството за внатрешни работи и уште еднаш бара одговори за денешното исклучување на семафорите од страна на сообраќајната

„Вртоглав“ раст на цените на становите, нема ДУП-ови за нови градби, поскапена изградбата

„Вртоглав“ раст на цените на становите, нема ДУП-ови за нови градби, поскапена изградбата

Цената на становите во Скопје бележи постојан раст од почетокот на годинава. Во третиот квартал годинава, според податоците на Народната банка, недвижностите поскапеле за 5,9 отсто. Во првиот квартал зголемувањето изнесуваше 3,2 отсто, а во вториот 4 отсто. Тоа резултираше квадратен метар станбена површина да достигне 1.500 евра во општини како Центар

Полска од први март ќе воведе задолжителна вакцинација за одделни сектори

Полска од први март ќе воведе задолжителна вакцинација за одделни сектори

Полска од 1 март ќе воведе задолжителна вакцинација за наставниците, медицинските работници, полицијата, армијата, пожарникарите и за лица кои работат како обезбедување. Министерот за здравство Адам Њељски изјави дека по 1 март задолжителната вакцинација ќе биде услов за извршување на работата во наведените сектори. Тој посочи дека Полска, поради континуираното

Турската полиција заплени 1,5 тони марихуана, прошверцувана со чамец од Албанија

Турската полиција заплени 1,5 тони марихуана, прошверцувана со чамец од Албанија

Обновена е старата рута за шверц на дрога со гумени чамци од Албанија во Турција. Во провинцијата Мугла во Турција се запленети 1,5 тони марихуана, а уапсени се три лица, сите албански државјани, кај кои се пронајдени и три пиштоли, јави агенцијата Балкан веб. – Според изјавата на гувернерот на Измир, започнала истрага по добиените информации дека

Кремљ посакува конструктивни односи со новиот германски канцелар
Кремљ посакува конструктивни односи со новиот германски канцелар

Кремљ посакува конструктивни односи со новиот германски канцелар

Кремљ денеска објави дека сака да воспостави „конструктивни односи“ меѓу рускиот претседател Владимир Путин и Олаф Шолц, новиот германски канцелар, наследник на Ангела Меркел. – Сметаме на континуитет, дека ќе се воспостават конструктивни односи меѓу претседателот и новиот канцелар, изјави за новинарите портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Тој изрази

Владина делегација се поклони пред споменикот на Свети Климент Охридски

Владина делегација се поклони пред споменикот на Свети Климент Охридски

Владина делегација составена од министерот за правда, Бојан Маричиќ, министерката за култура, Ирена Стефоска и заменик-министерот за транспорт и врски, Беким Реџепи положи цвеќе и се поклони пред споменикот на Св. Климент Охридски кај Националната и универзитетска библиотека која го носи неговото име по повод 8 Декември, државниот празник во негова

Закерберг и неговата сопруга Чан ќе инвестираат 3,4 милијарди долари за развој на науката

Закерберг и неговата сопруга Чан ќе инвестираат 3,4 милијарди долари за развој на науката

Компанијата што ги води филантропските работи на извршниот директор на Фејсбук Марк Закерберг и неговата сопруга Присила Чан ќе инвестира околу 3,4 милијарди долари за подобрување на здравјето на луѓето во следните 10 до 15 години, изјави портпаролот на таа организација. Иницијативата Чан Закерберг (ЦЗИ) синоќа објави податоци за плановите за поддршка

Германскиот претседател Штајнмаер нема да оди на Зимските игри во Пекинг

Германскиот претседател Штајнмаер нема да оди на Зимските игри во Пекинг

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер нема да оди на Зимските игри во Пекинг во февруари, јави ДПА. Соединетите Американски Држави и Австралија најавија дипломатски бојкот на Олимпијадата во знак на протест против кинеското нарушување на човековите права. Но, спортистите сепак ќе присуствуваат. Германија не го нарече неприсуството на Штајнмаер

Се урна хеликоптер во кој се наоѓаше началникот на Генералштабот на индиската војска, најмалку 11 лица загинаа

Се урна хеликоптер во кој се наоѓаше началникот на Генералштабот на индиската војска, најмалку 11 лица загинаа

Хеликоптер, во кој се превезувал началникот на Генералштабот на индиската армија, генерал Бипин Рават, се урна денеска во јужната индиска држава Тамил Наду, а локалните медиуми информираа дека загинале 11 три лица загинаа во несреќата. „Хеликоптер Ми-17В5 на индиските воздухопловни сили со началникот на Генералштабот на Армијата, генерал Бипин Рават,

Харадинај бара ден на жалост во Косово по повод смртта на американскиот сенатор Боб Дол

Харадинај бара ден на жалост во Косово по повод смртта на американскиот сенатор Боб Дол

Поранешниот косовски премиер, лидерот на опозициската Алијанса за иднината на Косово, Рамуш Харадинај денеска му одаде почит на американскиот сенатор Боб Дол, положувајќи цвеќе кај неговиот споменик во косовската престолнина, јави дописникот на МИА од Приштина. Во објава на својата фејсбук страница по тој повод, Харадинај предложи косовските институции

Весела Чернева: Доделувањето средства за Бугарија, согласно планот за закрепнување, не треба да се поврзува со односите со С. Македонија

Весела Чернева: Доделувањето средства за Бугарија, согласно планот за закрепнување, не треба да се поврзува со односите со С. Македонија

Планот за закрепнување и развој како инструмент не може да се поврзува со ниту едно билатерално прашање меѓу поединечни земји, изјави за БНР Весела Чернева, шефица на канцеларијата на невладиниот Европски совет за надворешни односи. Сепак, како што јави дописникот на МИА од Софија, политички, според Чернева, тоа веројатно може да се поврзе. Таа додаде

Албанија одбележува 31 година од студентските протести, кои му ставија крај на тоталитарниот режим

Албанија одбележува 31 година од студентските протести, кои му ставија крај на тоталитарниот режим

Во Албанија денеска се одбележува 8 декември, Денот на младоста во Албанија, кога пред 31 година студентските протести го соборија комунистичкиот режим. Од 2009 година овој датум се одбележува како национален празник во чест на сите студенти од декември 1990 година и на целата албанска младина кога на 8 декември група студенти и професори од Универзитетот

ММФ: Албанија со најголема сиромаштија во регионот, една третина од населението живее со помалку од 5,5 долари дневно

ММФ: Албанија со најголема сиромаштија во регионот, една третина од населението живее со помалку од 5,5 долари дневно

Пандемијата и катастрофалниот земјотрес што земјата ја погоди во ноември 2019 година, ја зголемија сиромаштијата во Албанија и таа и понатаму е највисока во регионот. Во 2020 година една третина од населението живеело со помалку од 5,5 долари дневно. -Во Албанија, во 2020 година, што се совпаѓа со кулминацијата на пандемијата со Ковид-19, една третина

Деспотовски: Започнуваме со креирање на тимот на СДСМ – не ни требаат готови туку чесни кадровски решенија

Деспотовски: Започнуваме со креирање на тимот на СДСМ – не ни требаат готови туку чесни кадровски решенија

Јован Деспотовски, кандидат за претседател на СДСМ го повикува членството но и сите граѓани да достават свои предлози за идните носители на функции во партијата, но и во државата. „Време е заедно да го креираме новиот тим на СДСМ. Ги поканувам сите членови на СДСМ, но и сите наши сограѓани да достават свои предлози за тоа КАКОВ заменик на Претседател,