притисни ентер »

Извори

Acibadem Sistina

Кога летниот одмор за миг се претвори во голгота, проф. Савески ми го спаси животот
Кога летниот одмор за миг се претвори во голгота, проф. Савески ми го спаси животот

Кога летниот одмор за миг се претвори во голгота, проф. Савески ми го спаси животот

„Летото е време кога секој од нас сака да ужива на плажа и максимално да го искористи својот летен одмор. Заедно со моето семејствo решивме летниот одмот да го поминеме во Грција. Како и секој ден претходно, така и на 11 август со моите тројца синови отидовме на плажа. Уживме во водените лудории, па решивме да скокаме од пристаништето. По вториот скок,

Проф. Николиќ ми подари втор живот

Проф. Николиќ ми подари втор живот

56-годишниот Зоран Калаба од Битола пред неколку дена дојде на прва контрола на кардиохирургија, одделот каде што беше опериран поради целосно затнување на артериите. Вели дека дотогаш немал никакви симптоми кои би навеле на сомнеж, но силната болка што ја  почувствувал во градите, вртоглавицата и забрзаниот пулс биле аларм да побара медицинска помош

Одделот за физикална терапија и медицинска рехабилитација доби Два најсовремени апарати

Одделот за физикална терапија и медицинска рехабилитација доби Два најсовремени апарати

Два нови апарати со кои ќе се зголеми ефикасноста во лечењето на пациентите се употребуваат на Одделот за физикална медицина при Клиничката болница „Аџибадем Систина“. Станува збор за Continuous passive motion (CPM) и за таканаречениот Game ready. CPM е апарат што се користи при рана рехабилитација по операција на колк, колено, скочен зглоб, a Game

Поранешниот фудбалер на „Арсенал“, Бунјаку, успешно опериран во „Аџибадем Систина”

Поранешниот фудбалер на „Арсенал“, Бунјаку, успешно опериран во „Аџибадем Систина”

Познат косовски фудбалер кој е буквално „дете“ на британскиот клуб „Арсенал“ заздравува по интервенцијата на коленото која во Клиничката болница „Аџибадем Систина“ ја изведе доктор Борислав Илиев. Косовскиот репрезентативец Албан Бунјаку е во одлична состојба, а за да го реши проблемот со ногата, препорака добил од докторите од англискиот тим „Дерби

Д-р Владимир Чадиковски дел од тимот на Клиничката болница „Аџибадем Систина“

Д-р Владимир Чадиковски дел од тимот на Клиничката болница „Аџибадем Систина“

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ го прошири својот стручен тим со еминентниот и искусен специјалист по детска хирургија и супспецијалист по детска кардиохирургија д-р Владимир Чадиковски. Со потпишувањето на договорот со д-р Чадиковски и благодарение на неговата експертиза, во Клиничката болница „Аџибадем Систина“ се создадени услови за изведување

Ембриолозите Анета Аневска-Митревска и Бобан Јаневски на 9. Конгрес на (ASPIRE) во Хонг Конг

Ембриолозите Анета Аневска-Митревска и Бобан Јаневски на 9. Конгрес на (ASPIRE) во Хонг Конг

Ембриолозите Анета Аневска Митревска и Бобан Јаневски од Клиничката болница „Аџибадем Систина“ присуствуваа на 9. Конгрес на Азиската пацифичка иницијатива за репродукција (ASPIRE 2019) која се одржа во Хонг Конг. Конгресот бил одлична можност за размена на искуства и промоција на новитетите за репродуктивната медицина. Конгресот понудил можност за

Две специфични кардиолошки интервентни процедури изведени за првпат во Клиничката болница „Аџибадем Систина“

Две специфични кардиолошки интервентни процедури изведени за првпат во Клиничката болница „Аџибадем Систина“

Две специфични интервенции кои за првпат беа изведени во Клиничката болница „Аџибадем Систина“  беа дел од работилницата одржана на 14 јули годинава. Станува збор за работилница за корекција на срцеви мани и корекција на структурни болести на срцето. Кардиолог д-р Жарко Христовски вели дека работилниците стануваат традиција во „Аџибадем Систина“, но

Петтото ИВФ ни ја донесе нашата најголема радост

Петтото ИВФ ни ја донесе нашата најголема радост

По четиригодишна борба, 4 неуспешни инсеминации, 2 хистероскопии и 4 обиди за ИВФ, петтото ИВФ ни ја донесе нашата радост, среќа, нашето сонце, нашата ќерка Михаела, која нè грее од 12 јуни, благодарение на д-р Митко Ивановски. Оваа убавина ги избриша сите страдања, разочарувања, солзи, болка кои беа присутни во текот на трнливиот пат што го поминавме

Д-р Ирена Шуплиновска на Светски перинатолошки конгрес во Аликанте, шпанија

Д-р Ирена Шуплиновска на Светски перинатолошки конгрес во Аликанте, шпанија

Повеќе од 2.000 доктори од целиот свет присуствуваа на 18. Светски конгрес за фетална медицина, кој се одржа во шпанскиот град Аликанте од 25 до 26 јуни годинава. На конгресот беше и д-р Ирена Шуплиновска, гинеколог од Клиничката болница „Аџибадем Систина“. Станува збор за светски перинатолошки конгрес кој е во организација на Организацијата за фетална

Благодарност до д-р Караѓозов, го излечи стапалото со гангрена на дедо Миливој

Благодарност до д-р Караѓозов, го излечи стапалото со гангрена на дедо Миливој

Уште една животна приказна го имаше својот среќен крај во Клиничката болница „Аџибадем Систина“. Семејството на пациент кој во нашата болница стигнал со сериозна инфекција на ногата е благодарно и среќно што сега Миливој Павлески се движи нормално и нема никакви компликации. Тимот доктори предводен од д-р Митко Караѓозов успеал на пациентот да му ја