притисни ентер »

Извори

Акцент

Милошоски: Како претседател на Комисијата за надворешна политика нема да дозволам Фрчкоски да не претставува во ОН
Милошоски: Како претседател на Комисијата за надворешна политика нема да дозволам Фрчкоски да не претставува во ОН

Милошоски: Како претседател на Комисијата за надворешна политика нема да дозволам Фрчкоски да не претставува во ОН

„Фрковски не е за амбасадор во Обединетите Нации“ – ова го потенцираше, Антонио Милошоски, утринава, во својот статус на социјалната мрежа фејзбук. Во него истакнува, како што вели, колку лошо била организирана дипломатијата во Македонија. „Таквото тргување со амбасадорската позиција во САД не’ доведе до понижувачка ситуација во март оваа година, кога

Досега вакцинирани 784.244 граѓани, најголем интерес во Охрид и Кавадарци, најмал во Струмица и Гостивар

Досега вакцинирани 784.244 граѓани, најголем интерес во Охрид и Кавадарци, најмал во Струмица и Гостивар

Охрид и Кавадарци се градовите со најголем опфат на вакцинирани лица против Ковид-19, со првата доза, а најмала заинтересираност, пак, има во Струмица, Гостивар и Радовиш. Досега во државата аплицирани се 1.505.469 вакцини, а надлежните уверуваат дека вакцини има доволно и истите се достапни за сите што сакаат да се вакцинираат. Согласно последните

Половина пензионери земаат помалку од 14.000 денари

Половина пензионери земаат помалку од 14.000 денари

Вкупниот број на пензионери во август изнесува 325 637 лица. Најмала просечна пензија од 8.263 денари имаат пензионерите кои земаат земјоделска пензија, додека највисока просечна пензија имаат воените пензионери и таа изнесува 23.069 денари. До 14 илјади денари пензија земаат 50,06 проценти од пензионерите, додека од 14.000 па нагоре 49,94 отсто. Целата

Еврокомесарот за проширување Вархеи во Скопје

Еврокомесарот за проширување Вархеи во Скопје

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеи денеска треба да  допатува во Скопје. Предвидено е Вархеи да има средба со премиерот Зоран Заев на која ќе стане збор за напредокот во процесот на евроинтеграција на земјите од Западен Балкан. Се очекува во фокусот да биде надминувањето на бугарската блокада за старт на пристапните преговори на Северна Македонија

Милиони Германци гласале поинаку отколку пред четири години

Милиони Германци гласале поинаку отколку пред четири години

Милиони Германци гласаа за различна политичка партија на вчерашните парламентарни избори отколку пред четири години, а владејачките конзервативци загубија најмногу гласачи. Според анкетата спроведена од Инфратест Институтот за истражување на јавното мислење, по барање на телевизијата АРД, 1,4 милиони Германци им свртеа грб на унионистите и се одлучија

ВМРО-ДПМНЕ традиционално кампањата ја започнува во Охрид

ВМРО-ДПМНЕ традиционално кампањата ја започнува во Охрид

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“ ќе ја започнат изборната кампања за претстојните локални избори од Охрид. Првиот собир што го најави партијата е во 18 часот на отворено кај Антички театар во Охрид, а за наредниот ден се најавени собири во Вевчани, Дебрца, Струга и Ресен. Според програмата што ја објави партијата, собирот во Скопје е

Уште три дена попис, досега попишани околу 1,55 милиони лица

Уште три дена попис, досега попишани околу 1,55 милиони лица

Заклучно до вчера попишани се вкупно 1 540 301 лице, 479.806 домаќинства и 670.988 станови. Денеска е 23-тиот ден од Пописот 2021 и до крајот остануваат уште три дена пописни активности.Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 197 033 граѓани од дијаспората. Освен во своите домови, граѓаните можат да се попишат

Од денес почнува вакцинацијата со трета доза против ковид-19 за лицата над 60 години, здравстените работници и лица со имунолошки болести

Од денес почнува вакцинацијата со трета доза против ковид-19 за лицата над 60 години, здравстените работници и лица со имунолошки болести

Граѓаните над 60 години, здравствените работници и лица со имунолошки болести со потврда од денес ќе можат да примат трета доза вакцина против ковид -19, потврди вчера министерот за здравство Венко Филипче. Тој посочи дека процесот на скрининг во училиштата ќе почне најверојатно за две недели. – Граѓаните над 60 години согласно временскиот период после

Пендаровски – Гутереш: Деблокадата на евроинтеграциите од интерес на регионот и на Европа

Пендаровски – Гутереш: Деблокадата на евроинтеграциите од интерес на регионот и на Европа

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на 76. Генерално собрание на Обединетите нации, во Њујорк се сретна со Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, при што беа разменети мислења за севкупните активности на Република Македонија во рамки на ОН, како и за улогата на организацијата во справувањето со глобалните прашања

Повеќе од 230 милиони луѓе во светот се заразени со Ковид-19

Повеќе од 230 милиони луѓе во светот се заразени со Ковид-19

Бројот на заразени со коронавирус во светот од почетокот на пандемијата надмина 230 милиони. Според податоците од веб – страницата на Ворлдметер (Worldometer), заклучно со 24 септември, бројот на случаи со вирусот Ковид-19 достигна 230.985.679. Соединетите Американски Држави имаат најголем број случаи на инфекција со коронавирус – 43.404.877. Следуваат