притисни ентер »

Извори

Ако

Благо зголемување на ковид позитивните случаи
Благо зголемување на ковид позитивните случаи

Благо зголемување на ковид позитивните случаи

Во последните 24 часа се направени 2.345 тестирања, а регистрирани се 373 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 155 -Прилеп 47 -Кавадарци 23 -Охрид 22 -Куманово 20 -Тетово 17 -Струга 10 -Битола 9 -Велес, Струмица и Берово – по 7 -Штип, Крива Паланка и Делчево – по 6 -Неготино 5 -Дебар и Валандово – по 4 -Гостивар, Кочани, Ресен, Пробиштип и Кратово –

Моќниот Новак Ѓоковиќ го збриша Карачев и по деветти пат се пласираше во финале на АО

Моќниот Новак Ѓоковиќ го збриша Карачев и по деветти пат се пласираше во финале на АО

Чудото или изненадувањето на Австралија Опен, Русинот Аслан Карачев, ,,падна“ пред моќниот Новак Ѓоковиќ. Новак го победи со 3:0 и се пласираше во уште едно финале на Австралија Опен. По неколкудневна игра со повреда, Новак по победата изјави дека се чувствува одлично, нема веќе болки по повредата на стомачниот мускул и најав голема борба за уште еден

Денешен ковид билтен

Денешен ковид билтен

Во последните 24 часа се направени 2.383 тестирања, а регистрирани се 347 нов случаj на ковид-19 во: -Скопје 157 -Прилеп 35 -Кавадарци 26 -Охрид 19 -Куманово 14 -Штип и Неготино – по 13 -Тетово 12 -Гевгелија 10 -Велес и Крушево – по 6 -Битола, Гостивар и Делчево – по 5 -Струга, Дебар, Крива Паланка и Виница – по 3 -Ресен, Валандово, и Кратово – по

Вакцинирани првите медицински лица во Македонија со вакцините од Србија против Ковид 19

Вакцинирани првите медицински лица во Македонија со вакцините од Србија против Ковид 19

Д-р Добринка Наунова Јовановска и главната сестра Габриела Темелковска од Инфективната клиника први ја примија вакцината против КОВИД-19. ,, Со нив, го почнавме процесот на имунизација во земјава. Тие се медицински лица со значајно искуство и огромен придонес во борбата против вирусот. Им се заблагодарувам за пожртвуваноста во целиот изминат период

Се враќаат старите имиња на некои скопски улици

Се враќаат старите имиња на некои скопски улици

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, објави дека се враќаат имињата на некои скопски улици, популарни во минатото. Со ова, се исполнува предизборното ветување, вели Шилегов.

НБ: Вложувањата во крипто-средствата е високо ризично

НБ: Вложувањата во крипто-средствата е високо ризично

Во продолжение одговорот на Народна банка за ризичност за вложување во крипто валути: Вложувањето во крипто-средства по правило се смета за високоризично. Високиот ризик што го преземаат лицата кои вложуваат во крипто-средства произлегува од високата променливост на нивната пазарна цена, а што е значително повисока споредено со променливоста на други

3.003 починати досега од Ковид 19

3.003 починати досега од Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 2.275 тестирања, а регистрирани се 358 нов случаj на ковид-19 во: -Скопје 173 -Прилеп 41 -Куманово 22 -Кавадарци 21 -Тетово 13 -Велес 11 -Битола 9 -Крива Паланка 9 -Охрид 8 -Неготино 7 -Крушево 6 -Штип 5 -Струмица 4 -Гевгелија 4 -Струга 3 -Делчево 3 -Валандово 3 -Гостивар 2 -Кичево 2 -Ресен 2 -Радовиш 2 -Пробиштип

Регистрирани 51 заразени од Ковид 19 на 755 тестирани

Регистрирани 51 заразени од Ковид 19 на 755 тестирани

Во последните 24 часа се направени 755 тестирања, а регистрирани се 51 нов случаj на ковид-19 во: -Скопје 25 -Прилеп 9 -Кавадарци 7 -Струмица 2 -Струга 2 -Куманово 1 -Штип 1 -Велес 1 -Кочани 1 -Кичево 1 -Делчево 1 Починати се 9 лица, 3 пациенти од Прилеп, по 2 пациенти од Скопје и Тетово, и по 1 починат е пријавен од Куманово и Охрид. Пациентите се

Крмов: Мизрахи би требало да знае дека етничката профилираност во личните карти порано значело олеснување на геноцид

Крмов: Мизрахи би требало да знае дека етничката профилираност во личните карти порано значело олеснување на геноцид

Пратеничката на ВМРО ДПМНЕ, Рашела Мизрахи, исто како и нејзиниот лидер Мицкоски, смета дека нема прроблем во личната карта во иднина да стои и етничката припадност. ,,Како Рашела Мизрахи, горда Еврејка од Македонија сметам дека во мојата лична карта не постои никаква пречка да стои етничка припадност!, пишува на својата Фејсбук страница пратеничката

Денешниот ковид билтен бележи починати од декември

Денешниот ковид билтен бележи починати од декември

Во последните 24 часа се направени 1.814 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 78 -Прилеп 18 -Кавадарци 15 -Тетово 12 -Охрид и Струмица по 10 -Куманово, Велес и Струга по 6 -Дојран 3 -Гостивар, Гевгелија и Неготино по 2 -Штип, Битола, Кичево, Свети Николе, Ресен, Крива Паланка, Берово, Виница, Валандово и Крушево по 1