притисни ентер »

Извори

Ако

Бочварски и Спасовски ја пресекоа пастрмајлијата
Бочварски и Спасовски ја пресекоа пастрмајлијата

Бочварски и Спасовски ја пресекоа пастрмајлијата

Со заедничко сечење на големата пастрмајлија, синоќа во Штип министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и градоначалникот, Благој Бочварски, го означија почетокот на 13-то издание на манифестацијата штипска „Пастрмајлијада“. И оваа година главни муѐички ѕвезди се оние од соседството. Вчера, петок беше резервиран за штипски артисти со групата

Драган Марковиќ Палма отвори јавен тоалет и туш кабина среде нива крај Јагодина

Драган Марковиќ Палма отвори јавен тоалет и туш кабина среде нива крај Јагодина

Градоначалникот на Јагодина, Драган Марковиќ Палма им гради полски тоалети и туш кабини на селаните кои работат на нивите околу овој град. Како што изјави овој несекојдневен политичар, многу му пречи што земјоделците ги нарекуваат селани. Тој сака дури и во нивите , овие луѓе да имаат услови за лична хигиена. Палма има намера да постави вакви тоалети

Ѓоргиевска:Деменцијата може да му се случи секому, да им помогнеме

Ѓоргиевска:Деменцијата може да му се случи секому, да им помогнеме

Денес, на Светскиот ден на Алцхајмеровата деменција, Елизабета Ѓоргиевска,сопруга на Претседателот, испрати порака дека способноста за помнење и сеќавањата се наша привилегија. ,,Деменцијата одамна не е веќе нешто што му се случува на некој друг. Нашиот придонес во борбата со неа ги надминува медицинските достигнувања и навлегува во сферата на човечките

Над 40 луѓе се повредени во серијата земјотреси во Албанија

Над 40 луѓе се повредени во серијата земјотреси во Албанија

Во Албанија, во областа на Тирана и Драч, се случија неколку земјотреси,од кои најсилниот имаше 5,8 степени според Рихтер. Последните извештаи говоратдека се повредени 44 луѓе, а е причинета и значителна материјална штета. Земјотресот предизвика паника меѓу населението.

Хрватската претседателка стави боксерски ракавици во Америка

Хрватската претседателка стави боксерски ракавици во Америка

Хрватската претседателка, Колинда Грабар Китаровиќ, се наоѓа во неколкудневна посета на САД, каде ќе учествува на 72 заседание на Генералното собрние на ОН. Два дена од посетата се во приватен аранжман,а за тоа време реши да се испроба во бксерските вештини и да ја посети својата ќерка која студира на Харвард. Китаровиќ го посети УФЦ првакот со хрватско

Во светот масовно, во Македонија симболичен потест против климатските промени
Во светот масовно, во Македонија симболичен потест против климатските промени

Во светот масовно, во Македонија симболичен потест против климатските промени

Масовни протсти низ светот за зачувување на планетата Земја и против климатските промени причинети од неконтролираната еиндустриска експанзија. Најмасовно беше во Берлин и во Лондон , од кадеилјадници демонстранти испратија порака до политичарите против глобалното затоплување и со барање за преземање итни мерки за заштита на животната средина. На

Повикувачки центар за комунални проблеми и 24 часовен видео надзор за заштита од уништување во Кавадарци

Повикувачки центар за комунални проблеми и 24 часовен видео надзор за заштита од уништување во Кавадарци

На телефонскиот број 13 300, кавадарчани ќе можат да ги пријавуваат сите проблеми со кои се соочуваат, а за кои се надлежни општината и јавните претпријатија. Повикувачкиот центар ќе работи 24 часа, седум дена во неделата. Исто така, поставени се камери поврзани со набљудувачкиот центар, каде нон-стоп ќе се следи состојбата со зеленилото и урбаната

Дончев: Не влијаев, ,,Диамед“ е поврзана со Груевски преку неговиот кум Новачевски

Дончев: Не влијаев, ,,Диамед“ е поврзана со Груевски преку неговиот кум Новачевски

Директорот на фондот за здравство, Ден Дончев, ги дематира обвинувањата од фирмата ,,Диамед“. Тој вели дека не влијаел,а сите активности се во насока на заштита на државните интереси. ,,Во 2013 година, Министерство за здравство спроведува тендерска постапка за доделување концесија за дијализа која дотогаш е правена во рамките на јавното здравство.

Обвинение за Андреа Поповски за прикривање на партиска активистка која не доаѓала на работа во Централен регистар

Обвинение за Андреа Поповски за прикривање на партиска активистка која не доаѓала на работа во Централен регистар

ЈО покрена обвинение за поранешниот директор на Централен регистар, Андреа Поповски, кој неколку години прикривал дека партиска активистка не доаѓала на работа, а редовно земала плата. Поповски е кадар на ВМРО ДПМНЕ, а на оваа функција беше од 2014 до 2017 година. Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против четири лица, од кои

Инфантино: Иран мора да им дозволи на жените непречен влез и присуство на стадионите

Инфантино: Иран мора да им дозволи на жените непречен влез и присуство на стадионите

Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино, побара Иран да ја укине забраната за влез и присуство на стадионите на жените, која е воведена во 1979 година. ,,Нашата позиција е јасна.Жените мора да имаат непречен пристап на спортските стадиони“-изјави Инфантино. Тој се надева дека забраната ќе биде укината пред почетокот на Сетското првенство. Оваа тема дополнително

Уривањето на дивоградбите во Охрид започна со приватна куќа

Уривањето на дивоградбите во Охрид започна со приватна куќа

Најавената акција за уривање на дивоградбите во Охрид, што беше едно од барањата на УНЕСКО, почна утрината со отстранување на нелегално граден објект на улицата „Марко Нестороски“ каде претходно беа и приведени неколку работници. Видео преземено од Охрид 1. Во Охрид има над 1.076 дивоградби, од кои само во заштитеното подрачје 409. До февруари општината

СДСМ ги објави фотографиите на членови на ВМРО ДПМНЕ кои стојат зад протестот на лозарите

СДСМ ги објави фотографиите на членови на ВМРО ДПМНЕ кои стојат зад протестот на лозарите

Блокадата на патот Прилеп – Градско од страна на фантомското здружение е уште еден неуспешен обид на ВМРО-ДПМНЕ за манипулација на земјоделците-реагираше СДСМ за вчерашниот протест. Од СДСМ велат дека вчера немало никаков протест на лозари или овоштари туку очаен обид за искривување на реалноста од страна на огранокот на ВМРО-ДПМНЕ во Кавадарци, донесен

Љуљета Адеми го освои Триглав

Љуљета Адеми го освои Триглав

Вљубеничката во природата, планинските врвови и предизвиците, храбрата Љуљета Адеми, пред неколку дена со група алпинисти успеа да се искачи на еден од највисоките европски планински врвови-Триглав. Нејзиниот подвиг е дополнително за респект, затоа што таа е првата жена со инвалидет која успеала да се качи на Триглав кој е висок 2864 метри. Љуљета

Фекалии пливаат по улиците на Охрид

Фекалии пливаат по улиците на Охрид

Фекалии го преплавија Охрид. Невремето со интензивни врнежи од дожд што попладнево го зафатија Охрид, предизвика поплавување во стариот дел на градот, а најмногу на улиците „Коста Абраш“ и „Цар Самоил“ кои се сметаат за критични при поголеми врнежи. Дождот повторно ги исфрли на површина проблемите со одводот и канализациската мрежа-јавува ОХРИД 24

Некогашната гордост на Отешево хотелот ,,Европа“-срам за Македонија

Некогашната гордост на Отешево хотелот ,,Европа“-срам за Македонија

Марко Џамбазоски, слободен уметник, режисер, монтажер и рок музичар, кој на инстаграм често објавува видео и фото материјали за природните убавини на Македонија, овојпат реши да го посети хотелот ,,Европа“ во Отешево и да го прикаже тамошниот хорор. Ова е кусо видео сведоштво за една типична наша негрижа , за уништувачкиот дух, за пропаста на нешто