притисни ентер »

Извори

Актуелно

Скандалозно: Џонсон и соработниците се забавувале во најголемата ковид криза!?
Скандалозно: Џонсон и соработниците се забавувале во најголемата ковид криза!?

Скандалозно: Џонсон и соработниците се забавувале во најголемата ковид криза!?

LinkSense.mk Британската телевизија Ај-Ти-Ви њуз (ITV News) објави видео од минатиот декември, од кое се добива впечаток дека претставници на Кабинетот на британскиот премиер се шегуваат со одржување на божиќна забава на Даунинг стрит 10, само четири дена по настанот, во моментот кога строгите мерки за ковид беа поставени во Велика Британија. Членови

Нивото на реката Треска за еден ден се зголеми за 26 сантиметри

Нивото на реката Треска за еден ден се зголеми за 26 сантиметри

LinkSense.mk Врнежите од дожд кои во последното деноноќие беа присутни во Кичевско-Бродскиот регион, придонесоа нивото на реката Треска забрзано да расте и од вчера измерените 64 сантиметри, до денеска се зголемија на 90 сантиметри, што е за 20 сантиметри под котата за опасност од поплави. -Нивото на Треска повторно е во пораст, а причина се последните

Хрватска поразена во финалето на Дејвис купот

Хрватска поразена во финалето на Дејвис купот

LinkSense.mk Русија е победник на Дејвис купот. Марин Чилиќ не успеа да ја остави Хрватска во игра, тој беше поразен од вториот играч на светот Данил Медведев кој на Русите им го донесе третиот Дејвис куп во нивната историја. На овој турнир Русите влегоа како фаворити и ја оправдаа таа улога. Чилиќ го одигра можеби својот најдобар меч во ова натпреварување,

Се урна станбена зграда во Франција

Се урна станбена зграда во Франција

LinkSense.mk Рано утрово се случи експлозија во францускиот град Санари-сур-Мер. Детонацијата уништила станбена зграда во тој град, а засега се знае дека загинало едно лице. Пожарникарите ги пребаруваат урнатините во потрага по луѓе оставени затрупани во трикатната зграда на јужниот брег на Франција. 🔴 Une femme et un bébé ont pu être sortis conscients

Вол стрит: Оптимизмот го надјакна стравот од „омикрон“

Вол стрит: Оптимизмот го надјакна стравот од „омикрон“

LinkSense.mk Оптимизмот на инвеститорите на Волстрит, поттикнат од оценката дека ризикот од „омикрон“, новиот вид на корона вирусот, можеби не е толку голем како што се стравуваше, денеска се прелеа на берзите низ Азија и Пацификот, кои значително закрепнаа од вчерашниот голем пад. Индексот на берзата во Хонг Конг, Ханг Сенг, порасна за околу 2.0 отсто,

Скандалозна желба на американски конгресмен: „Дедо Мраз, донеси ни муниција!“

Скандалозна желба на американски конгресмен: „Дедо Мраз, донеси ни муниција!“

LinkSense.mk Американски конгресмен во саботата објави скандалозна фотографија на која тој и неговото семејство позираат вооружени со автоматски пушки околу новогодишна елка, само неколку дена по пукањето во средно училиште во Мичиген и убиството на четворица тинејџери. „Среќен Божиќ! П.С. Дедо Мраз, донеси ни муниција“, напиша на Твитер републиканскиот

Заев ги информираше коалиционите партнери за постигнатиот договор со Алтернатива

Заев ги информираше коалиционите партнери за постигнатиот договор со Алтернатива

LinkSense.mk Заев имаше средба со лидери на партии од владината коалиција на која ги запозна со постигнатиот договор со Алтернатива со којшто се обезбеди стабилно мнозинство во Собранието и стабилна Влада со влезот на оваа партија во извршната власт. Премиерот Заев ги запозна лидерите од коалицијата со деталите од договорот со Алтернатива, како и со

САД: Управата на болница во Бостон отпушти речиси 200 невакцинирани работници

САД: Управата на болница во Бостон отпушти речиси 200 невакцинирани работници

LinkSense.mk Речиси 200 вработени во болница во американската сојузна држава Масачусетс се отпуштени поради тоа што во одредениот рок не се вакцинирале против коронавирусот, јави агенцијата Анадолија. Станува збор за вработените на болницата „ЈуМас Меморијал хелт“ во Бостон, која на персоналот му дала рок до 1 ноември целосно да се вакцинира против

Димитров: Ќе направиме сѐ што можеме да дојдеме до достоинствен излез од спорот со Софија

Димитров: Ќе направиме сѐ што можеме да дојдеме до достоинствен излез од спорот со Софија

LinkSense.mk Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров вели дека јасна е порака на заменикот помошник државен секретар на САД Габриел Ескобар дека приоритет на САД за Балканот е интеграција на Албанија и Северна Македонија во ЕУ. Димитров во интервју за „Утрински брифинг“ посочува дека Американците се важен фактор и во регионот, но и се главен