притисни ентер »

Извори

Алфа

Алфа ексклузивно: Разговор со Дејан Давидовски, човекот кого Шведска го одбрани од Владата на Заев
Алфа ексклузивно: Разговор со Дејан Давидовски, човекот кого Шведска го одбрани од Владата на Заев

Алфа ексклузивно: Разговор со Дејан Давидовски, човекот кого Шведска го одбрани од Владата на Заев

Алфа телевизија имаше ексклузивна можност да зборува со Дејан Давидовски, првостепено осуден за настаните на 27 април. Тој во моментот е во Шведска, држава членка на ЕУ која одби да го екстрадира, иако Македонија со потерница го побара тоа. Шведскиот Врховен суд не го испорача, толкувајќи дека делото не соодветствува со тероризам, туку според нивното

Утре е Мала Богородица

Утре е Мала Богородица

Рождество на Пресвета Богородица (познат и како Мала Богородица) е еден од најголемите празници на православната црква. Народот верува дека Пресвета Богородица е заштитничка на мајките воопшто и на леунките посебно, поради што жените што раѓаат ја повикуваат да им помогне полесно да се породат. Исто така, се верува дека таа им помага и на жените што

Три европски судови, во Унгарија, Грција и Шведска утвдрија дека во Македонија има политички прогон

Три европски судови, во Унгарија, Грција и Шведска утвдрија дека во Македонија има политички прогон

Три европски држави, Шведска, Грција и Унгарија, односно нивните судови досега имаат утврдено дека во изминативе две години во Македонија се врши политички прогон. Никола Груевски, Дејан Давидовски, Горан Грујевски и Никола Бошковски се 4 примери каде со судски одлуки на земји членки на Евроспката унија се утврдува дека Македонија не може да испорача

Ахмети: Владеењето на правото, наш приоритет

Ахмети: Владеењето на правото, наш приоритет

Прашањата поврзани со тековните реформи, тековните политички случувања, успехот во владеењето на правото, добивањето датум за преговори и случувањата во регионот беа дел од темите на кои разговарале претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети и францускиот амбасадор во нашата земја, Кристијан Тимоние. Лидерот на ДУИ го уверил амбасадорот

Придонес на Алфа телевизија во битката на Владата против ширењето лажни вести

Придонес на Алфа телевизија во битката на Владата против ширењето лажни вести

Дали Владата борбата со лажните вести треба да ја започне во сопствениот двор? И после конститутвната седница на телото кое ќе се бори со она што според власта ќе биде дезинформација, останува отворено прашањето како ќе се води таа борба? Кои ќе ја водат таа борба? Што според власта ќе биде лажна вест? На овие прашања одговор вчера не добија новинарите,

Героски со реакција на коментарите на Дончев: Пријавата е факт, а работа на новинарите е да известуваат за фактите
Героски со реакција на коментарите на Дончев: Пријавата е факт, а работа на новинарите е да известуваат за фактите

Героски со реакција на коментарите на Дончев: Пријавата е факт, а работа на новинарите е да известуваат за фактите

По денешната прес конференција на Ден Дончев, директорот на ФЗОМ, со свој став на Фејсбук се произнесе и главниот уредник на порталот „Плусинфо“ Бранко Героски. Во продолжение Ви го пренесуваме Фејсбук статусот на Героски: Само што го проследив денешниот прес на г-н Ден Дончев и се изнасмеав поради “вниманието” што ми го посвети, “заблагодарувајќи”

Ослободителна пресуда за Талески екс-градоначалникот на Битола

Ослободителна пресуда за Талески екс-градоначалникот на Битола

Ослободителна пресуда за кривичното дело несовесно работење во службата му изрече Основниот суд од Битола на екс- градоначалникот Владимир Талески, потврдија од судот за Апла.мк. Овој судски процес се водеше по обвинение од Основното јавно обвинителство против Талески дека дури бил градоначалник не водел грижа за зградата на Офицерскиот дом во Битола

Закерберг: Инстаграм и Ватсап не се за продажба

Закерберг: Инстаграм и Ватсап не се за продажба

Шефот на Фејсбук, Марк Закерберг, во Белата куќа имаше „конструктивна средба“ со американскиот претседател Доналд Трамп, соопшти компанијата, а на состанок во Конгресот ја отфрли идејата за продажба на Инстаграм и Ватсап. Закерберг се состана со „креаторите на политики за да слушне што ги загрижува и да разговараат за регулирање на Интернет во иднина“,

Италијанскиот великан реши да штеди: Милан воведе лимит за плати на новодојдени играчи

Италијанскиот великан реши да штеди: Милан воведе лимит за плати на новодојдени играчи

Управата на калчолигашот Милан одлучи да воведе горна граница за плати на нобви играчи, пренесува „кориере дело спорт“. Сега максималната годишна плата на новодојденец во клубот нема да надмине 2,5 милиони евра. Сопствениците на „росонерите“, американски инвестициски фонд „Елиот“ продолжуваат да прават обиди да ги намалат загубите на клубот. Претходно

ЕУ ќе и даде на Албанија 14,5 милони евра за пописот во 2020 година

ЕУ ќе и даде на Албанија 14,5 милони евра за пописот во 2020 година

Европската унија ќе и додели на Албанија 14,5 милиони евра за спроведување на пописот на населението и домаќинствата во 2020 година. Веста ја објави амбасадорот на делегацијата на ЕУ во Тирана, Луиџи Сореца, додавајќи дека пописот е обврска на Албанија за прближување кон ЕУ. -Пописот е основа на Албанија за ЕУ. Ефикасната политика за европска интеграција

Сестрата на починатиот Сала гневна од споделените фотографии со телото на фудбалерот

Сестрата на починатиот Сала гневна од споделените фотографии со телото на фудбалерот

Ромина Сала, сестрата на фудбалерот Емилијано Сала, е многу лута поради тоа што некој објави фотографии на Инстаргам од телото на нејзиниот брат. Сала го загуби животот во авионска несреќа при транспорт од Нант во Кардиф Сити. – Видов фотографии од телото на Емилијано, закачени на Инстаграм, и не можев да верувам дека има такви зли луѓе што можеле

Пантер ги вознемири жителите на Лил

Пантер ги вознемири жителите на Лил

Паника настана вчера во францускиот град Лил, поради црн пантер кој бил забележан како се движи на покривот на зграда во предградие на градот. Околното население немоќно и исплашено, само гледало како животното влегувало и излегувало низ отворените прозорци на зградата. Пантерот бил фатен по околу еден час откако бил забележан. Нема жртви и повредени

Викенд временска прогноза: Температурите ќе паднат и до нула

Викенд временска прогноза: Температурите ќе паднат и до нула

Последниот работен ден оваа седмица го завршуваме со облачно време кое ќе се расчистува попладне . Ветерот од северен правец нема да не одмине и овој ден а умерено облачно синоптичарите најавија за цела држава. Викендов кој претстои не очекува релативно мирно време со температури кои наутро на некои места ќе паднат и до нулата додека нови врнежи од

За власта развоен, за опозицијата популистички буџет

За власта развоен, за опозицијата популистички буџет

Жестока полемика во Собранието за ребалансот на буџетот. Власта тврди дека прекроената државна каса е развојна, опзоицијата критикува дека буџетот е популистички за купување изборни гласови.Бизнис заедницата се лути за кратењето на капиталните инвестиции. За ребалансот на буџетот, задолжувањето, но и за последиците од прогресивниот данок, Билјана Трендафилова

Владата дефинитивно не знае како да вложува во инфраструктурата

Владата дефинитивно не знае како да вложува во инфраструктурата

35 милиони евра стојат неискористени. Владата не доставила список со барања до ТАВ Македонија каде да бидат вложени овие пари кои се обврзани да ги потрошат согласно концесискиот договор откако отпадна проектот за изградба на карго аеродром во Штип. Холдингот е подготвен средствата да ги намени за изградба на патишта, водоводи, училишта и други инфраструктурни