притисни ентер »

Извори

Алсат-М

ЕУ ќе и даде на Албанија 14,5 милони евра за пописот во 2020 година
ЕУ ќе и даде на Албанија 14,5 милони евра за пописот во 2020 година

ЕУ ќе и даде на Албанија 14,5 милони евра за пописот во 2020 година

Европската унија ќе и додели на Албанија 14,5 милиони евра за спроведување на пописот на населението и домаќинствата во 2020 година. Веста ја објави амбасадорот на делегацијата на ЕУ во Тирана, Луиџи Сореца, додавајќи дека пописот е обврска на Албанија за прближување кон ЕУ. -Пописот е основа на Албанија за ЕУ. Ефикасната политика за европска интеграција

Почна уривањето дивоградби во Охрид

Почна уривањето дивоградби во Охрид

Ќерадимиди и греди денес летаа од дивоизграден објект во Охрид, како дел од акцијата која општината ја почна за уривање на нелегално изградени објекти или кои се во градба, а согласно препораките на УНЕСКО за справување со овој проблем. Првa на удар беше приватна куќа која се наоѓа на улицата Марко Несторовски, а за која кој уште пред десетина дена

Франција ги поздравува реформите во земјава

Франција ги поздравува реформите во земјава

Франција се уште се пресекла за можноста за одредување датум за преговори за членство на Македонија. Амбасадорот Кристијан Тимоние вели дека Париз ги поздравува реформите, но и дека стандардите во земјата треба да бидат усогласени со тие на ЕУ. Ние го разгледуваме прашањето. На ова му помогна и посетата на министерот за надворешни работи Никола Димитров

Анкетна комисија, Талат Џафери и го врати барањето на ВМРО-ДПМНЕ

Анкетна комисија, Талат Џафери и го врати барањето на ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на Собранието не го прифати барањето на ВМРО-ДПМНЕ за формирање анкетна комисија која би ја разледувала работата на СЈО. Во одговорот на Џафери се вели дека барањето на опозицијата не е во согласност со деловникот на Собранието и Уставот, зашто покрај тоа што не е напишано уставното – Република Северна Македонија, не е ниту точно адресирано

“Ден без автомобили” се одбележан во централниот дел од Скопје

“Ден без автомобили” се одбележан во централниот дел од Скопје

На одбележувањето на „Денот на без автомобилот“ стотици граѓани на велосипеди продефилираа низ центарот на Скопје. Градоначалникот Петре Шилегов апелираше што е можно помалку да се користат автомобилите. На булеварот „Цветан Димов“ во Чаир малкуте граѓани на велосипеди, во недостиг на патеки, тешко се движеа по тротоарите блокирани од автомобили, кафеани

Боки 13 во понеделник на распит кај Русковска
Боки 13 во понеделник на распит кај Русковска

Боки 13 во понеделник на распит кај Русковска

Првоосомничениот за случајот Рекет, Бојан Јовановски, во понеделник е повикан на распит во обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, дознава Сител. Прв пат Боки 13 ќе одговара на прашања од Обвинителката Вилма Русковска откако му беше определен притворот. Веќе наредниот ден, во вторник, на распит во обвинителството е повикана и Катица

Дончев се оправдува: Обвинувањата се неосновани

Дончев се оправдува: Обвинувањата се неосновани

Директорот на Фондот за здравствено осигурување Ден Дончев ги отфрли обвинувањата на Вера Иванова една од поранешните сопственици на Дијамед, дека со министерот за здравство и наштетиле во продажбата на новиот сопственик – шведската компанија „Дијаверум“. На прес-конференција во Владата презентираше документи, како и хронологијата на случајот Диамед

Антикорупциска уште пред три години имала сознанија дека во СЈО се случува непотизам

Антикорупциска уште пред три години имала сознанија дека во СЈО се случува непотизам

Аферата за непотизам во СЈО, Антикорупциската комисија ја знаела уште пред три години. Но, Нури Бајрами вели дека првите луѓе на СЈО никогаш до комисијата не доставиле документација за вработените. „Од 2016 во врска со ова обвинителство има пријава од едно физичко лице за сомневања поврзано за вработување на внук на шефицата на СЈО. Било побарано информација

„Рекет“, сведочење на Агапи Дика од Меѓународниот сојуз на Боки 13

„Рекет“, сведочење на Агапи Дика од Меѓународниот сојуз на Боки 13

Повеќе од два часа Агапи Дика во обвинителството за организиран криминал одговараше на прашања поврзани со случајот „Рекет“. Дика е претседателка на Собранието на Меѓународниот сојуз на Боки 13. Кусо кажа дека не знаела оти Бојан Јовановски работел незаконски, а парите кои биле давани од бизнисмени за сојузот, не знаела каде завршиле, ниту како биле

Одбиено барањето на одбраната, Јанева останува во Шутка

Одбиено барањето на одбраната, Јанева останува во Шутка

Судија на претходна постапка го одби барањето на одбраната на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева – затворскиот притвор да ѝ се замени со поблага мерка преку  обезбедување гаранција. Како што се наведува во соопштението објавено на интернет страната на Основниот суд, Скопје 1: Заради интерес на повеќе медиуми, ја информираме јавноста дека,

Обвинителот Донев од СЈО продолжи да го застапува предметот „Триста“

Обвинителот Донев од СЈО продолжи да го застапува предметот „Триста“

Уште еден случај на СЈО останува во рацете на веќе поранешен специјален обвинител. Стевче Донев продолжи да го застапува обвинението за „Триста“. Денеска судијката Добрила Кацарска констатираше дека е валидно и законско овластувањето на републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески, Донев во судница да докажува злоупотреби во набавката на 300 возила

Ребаланс, повеќе пари за Владата, помалку за Собранието

Ребаланс, повеќе пари за Владата, помалку за Собранието

Повеќе пари за Владата, а помалку за Собранието. Ова се предвидува со новиот ребаланс на буџетот. На прашањето за што се наменети и како ќе се трошат 32 милиони евра повеќе во буџетот на Владата, вицепремиерот Кочо Анѓушев денеска остана без одговор. „Да почекаме министерката и нејзината заменичка се на комисиите во Парламентот, да почекаме да се заврши

Две иницијативи, Македонија да стане една изборна единица

Две иницијативи, Македонија да стане една изборна единица

Две иницијативи за една изборна единица во Собранието, но ниту во една нема висина на изборен праг, односно колку гласови би му требале на еден кандидат за да биде изгласан за пратеник во Собранието. И додека во јавноста се дебатира околу евентуални измени во Изборниот законик, лидерот на ДПА Мендух Тачи со став дека без попис на населението, нема

Две лица под истрага за разбојништво во заложна куќа

Две лица под истрага за разбојништво во заложна куќа

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица, осомничени дека вчера извршиле кривично дело – Разбојништво од член 237 став 1 во врска со член 22 (соизвршителство) од Кривичниот законик. Лицата на возраст од 23 и 22 години, по претходен договор, заедно влегле во објект на заложната

Костадинов: Мицкоски не одговори дали Камчев финансирал кампања на ВМРО-ДПМНЕ

Костадинов: Мицкоски не одговори дали Камчев финансирал кампања на ВМРО-ДПМНЕ

Христијан Мицкоски повторно бега од јавноста, рече на денешната прес конференција портпаролот и пратеник на СДСМ, Костадин Костадинов. „Мицкоски не одговара на јавно поставено прашање: дали Орце Камчев, тајкун од режимот и обвинет во предмети на СЈО, финансирал изборна кампања на ВМРО-ДПМНЕ? Нема одговор ниту од Игор Јанушев, потписник на сметката