притисни ентер »

Извори

Арт Кујна

Веге ручек со морска сол и мавровска мајчина душица
Веге ручек со морска сол и мавровска мајчина душица

Веге ручек со морска сол и мавровска мајчина душица

Супер вегетаријански ручек. Токму како за на море - лесен, со многу зачини и медитерански, но и наши, довлечкани заедно со куферот Рижото со грашок и пченка, пропржени тиквички и пропржени тркалца кромид. Се заедно зачинето со одличен маслинов зејтин, морска сол и мавровска мајчина душичка. И ручекот е тука – привлечен за око, вкусен за непце и одличен

Варен или сиров – како е најдобро да се консумира зеленчукот?

Варен или сиров – како е најдобро да се консумира зеленчукот?

Вистината е дека не постои генерално правило за консумирање кое се однесува на сите видови зеленчуци. Прочитајте кои зеленчуци е подобро да се консумираат сирови, а кои треба да се обработат Сите приврзаници на здравата исхрана знаат колку е важен зеленчукот за нашето здравје. За максимално да се искористи нутритивната вредност на зеленчукот, често

Портокалово-црвена свежа салата

Портокалово-црвена свежа салата

Не, не...не е глупост. Ова е комбинација која ако не сте ја пробале досега, треба да ја пробате летово. Освежува и зближува....портокали и домати, запознајте се! Ништо посебно, најобична необична салата, освежителна, вкусна, со убави бои, мајчина душица и малку маслиново масло. Пробајте!

Погодете кого сретнавме на хварската рива?
Погодете кого сретнавме на хварската рива?

Погодете кого сретнавме на хварската рива?

Еј, Дејан?! Со насмевка на лицето во бела маица на која пишува: Chief cook Dejan-ABORDA jachting, во пресрет ни доаѓаше нашиот млад готвач Дејан Карапеев. Кажете потоа дека светот не е мал! Тукушто одморени по долгиот пат (чиниш си патувал до крајот од светот, а не само од Скопје до Сплит, а потоа до Хвар… но тоа е материјал за друга приказна), кога

Зошто не смееме да пиеме вода од пластично шише кое стоело во автомобил?

Зошто не смееме да пиеме вода од пластично шише кое стоело во автомобил?

На температури повисоки од 25 степени, концентрацијата на антимон во пластичните шишиња расте двојно. Антимон е метал чие токсично делување се поврзува со болести на белите дробови, срцето и гастроинтестиналните болести, а во одредени студии се наведува и како „потенцијално канцероген“. Во текот на жешките летни денови постојат повеќе причини зошто

Рогач наместо чоколадо, лек против мачнини и пролив

Рогач наместо чоколадо, лек против мачнини и пролив

Во минатото, барем кога станува збор за медитеранските земји, кога децата ги мачел пролив, старите им давале неколку лажички каша од рендани јаболка и мелен рогач. Пејачите одамна увиделе дека благотворно делува и на гласните жици. Во последно време сѐ почесто се зборува за рогачот како алтернатива за чоколадо. Природната слаткост на рогачот овозможува

Ако се прејадете, добивате електро-шок. Заинтересирани?

Ако се прејадете, добивате електро-шок. Заинтересирани?

Постои алка која се носи на рака и ве електрошокира секогаш кога ќе се прејадете. Чини околу 50 евра. Би ставиле ли нешто вакво на себе? Ако сакате да ослабнете, но дициплината не ви е силна страна кога станува збор за исхраната, луѓето нашле решение и за тоа. Станува збор за Павлок алка за рака која ве „шокира“ секогаш кога ќе изедете премногу. Значи,

„Купечка“ гозба

„Купечка“ гозба

Понекогаш, колку и да си сакаме домашно приготвено, добро е да се најде некоја тегличка купечко песто и некоја конзерва туна...можете да направите вистинска брзинска гозба со малку труд Каде и да се наоѓате, понекогаш е добро да имате при рака неколку квалитетни конзерви туна, тегличка песто, убав леб и свежа краставица и можете да направите вкусен

Бавно уживање во брзиот оброк

Бавно уживање во брзиот оброк

Понекогаш, колку и да си сакаме домашно приготвено, добро е да се најде некоја тегличка купечко песто и некоја конзерва туна...можете да направите вистинска брзинска гозба со малку труд Каде и да се наоѓате, понекогаш е добро да имате при рака неколку квалитетни конзерви туна, тегличка песто, убав леб и свежа краставица и можете да направите вкусен

Цвеќе што не венее, за убавина но и за лек

Цвеќе што не венее, за убавина но и за лек

Смиље е билка која како и лавандата расте во медитеранските краеви. Најчесто се користи за лекување на рани, инфекции, проблеми со варењето, како и за подобрување на нервниот систем, здравјето на срцето и респираторната состојба. За смирување и лекување на кожата обично се комбинира со масло од лаванда. Успешноста на оваа комбинација има логика кога

Не купуваме шеќер – кафе, чај, па дури и торти, правиме со маџун

Не купуваме шеќер – кафе, чај, па дури и торти, правиме со маџун

Ѓорѓи и Мица Наумчеви, се маж и жена, брачна двојка во средни години кои ако не знаете колку години имаат, по нивниот изглед никогаш не би можеле да им ги одредите. И двајцата изгледаат помладо отколку што навистина се. Која е тајната? Нема тајна: двајцата спортуваат, јадат маџун, не го пропуштаат семејниот ручек и пијат по малку вино и ракија. И сѐ

И преминувањето кон поздрава исхрана може да донесе проблеми

И преминувањето кон поздрава исхрана може да донесе проблеми

Кога ќе решите да го смените начинот на исхрана и да почнете да се храните здраво, бидете внимателни. Можете да го шокирате организмот! Н е надејното преминување на значително поздрава исхрана може да го шокира вашиот организам и да доведе до нус појави кои немада ви се допаднат. Имено, ненадејната промена на исхраната сигурно ќе влијае на промени

Палачинки како меки воздушести облачиња

Палачинки како меки воздушести облачиња

Овие јапонски луди палачинки се служат во ресторан во кинескиот кварт во Њујорк, а за нив се чека во ред најмалку 1 час Велат дека се најдобри во градот – Њујорк. Тоа се ние луди јапонски огрмни меки и вздушести палачинки за кои, велат, вреди да се чека во ред и по 1 час. Имено, палачинките се достапни само од петок до недела од 11 часот наутро до