притисни ентер »

Извори

Арт Кујна

Неколку свежи сливи на ден ќе ги зајакнат коските и ќе го намалат ризикот од рак на дебело црево
Неколку свежи сливи на ден ќе ги зајакнат коските и ќе го намалат ризикот од рак на дебело црево

Неколку свежи сливи на ден ќе ги зајакнат коските и ќе го намалат ризикот од рак на дебело црево

Има податоци кои покажуваат дека 100 г сливи дневно во период од три месеци значително ги зголемува маркерите во крвта кои покажуваат зголемување на густината на коските Ако секој ден јадете по 12 сливи, и така правите цели два месеци, значително ќе го спуштите нивото на холестерол во крвта, тврдат научниците. Покрај тоа, ќе ги зајакнете коските и

Витамини кои ја подобруваат работата на мозокот

Витамини кои ја подобруваат работата на мозокот

Недостатокот на одредени витамини води не само до снижени когнитивни способности на мозокот, туку и до намалување на енергијата, па дури и до депресија. Правилната исхрана е исклучително важна за правилна работа на мозокот. Недостатокот на одредени нутриенти во исхраната не само што влијае на нашето здравје, туку и на правилното функционирање на мозокот

Кои намирници не смеете да ги комбинирате со антибиотици?

Кои намирници не смеете да ги комбинирате со антибиотици?

Во повеќето случаи, со одбирањето погрешни намирници многу од нас го намалуваат дејството на антибиотиците. Затоа лекарите препорачуваат да избегнувате грејпфрут, млечни производи, а алкохол дури и 72 часа откако е завршен третманот со антибиотиците. Храната стапува во интеракција со лековите на три начини – со блокирање на апсорпцијата на лекот во

Бонбони со вкусови: Лоши до неподносливост

Бонбони со вкусови: Лоши до неподносливост

Вкус на праска или на повраќаница, смути од јагода и банана или вкус на мртва риба, вкус на круша или на исушена слуз од носот, по народски, мрсул? Бирајте! Или подобро немојте! Сериозно, би пробале? Порано игравме семејни игри: Монопол, Не лути се човече, Подморница…. Синоќа, после долго време, бидејќи се децата веќе големи, семејството се собра заедно

Диетални намирници кои всушност дебелеат

Диетални намирници кои всушност дебелеат

Дури и природните засладувачи кои се сметаат за здрави, можат да придонесат за зголемување на телесната тежина. Исто како и намирниците со намален процент на масти и други купечки диетални напитоци Речиси 39 отсто од популацијата се сметаат за дебели поради што индустријата за диетална исхрана секојдневно расте. Диеталните намирници, особено оние означени

Појадок за денес: Скакулци со вкус на сланина и чедар
Појадок за денес: Скакулци со вкус на сланина и чедар

Појадок за денес: Скакулци со вкус на сланина и чедар

Да, ќе ни треба време да се навикнеме... Иако, ако веќе пробувате, веројатно е подобро да ги пробате „клот“, без додатоци на вкусови Пред неколку месеци на нашиот портал имавте можност да го прочитате интервјуто со Даниел Пикл , еден од пионерите на исхраната со инсекти во регионот, оснивач на првата фарма за инсекти во Загреб и вљубеник во инсекти,

Диетални намирници што дебелат

Диетални намирници што дебелат

Дури и природните засладувачи кои се сметаат за здрави, можат да придонесат за зголемување на телесната тежина. Исто како и намирниците со намален процент на масти и други купечки диетални напитоци Речиси 39 отсто од популацијата се сметаат за дебели поради што индустријата за диетална исхрана секојдневно расте. Диеталните намирници, особено оние означени

Го намалува ризикот од рак, дијабетес, срцеви болести

Го намалува ризикот од рак, дијабетес, срцеви болести

Знаете ли колку чај дневно треба да пиете и кој вид е најздрав? Освен што има благотворно влијание на работата на срцето и помага во превенцијата на малигни болести, бројни се другите својства на чајот поради кои можете да се опуштите и да уживате во својот омилен напиток. Ако пиете шолја чај додека го читате ова, му правите добро на речиси секој орган

10 намирници кои онколозите препорачуваат да ги избегнувате

10 намирници кои онколозите препорачуваат да ги избегнувате

Со истражувањето на Американската агенција за храна и лекови е утврдена врска помеѓу консумацијата на одредена храна и развојот на ракот. Некои намирници се толку ризични што се дури и забранети од страна на самата агенција. Без оглед на тоа дали станува збор за конзервансите од храната, начинот на одгледување или пак начинот на приготвување, некои

Детоксикациска супа од брокула и ѓумбир

Детоксикациска супа од брокула и ѓумбир

Ако сакате да се опоравите и да го зајакнете организмот, испробајте ја оваа вкусна супа. Состојки: 3 главици брокула ½ исечкан кромид 1 лажица маслиново масло ½ лажичка каранфилчиња лажичка рендан ѓумбир 2 исечкани чешниња лук сок од ½ лимон шолји вода сол, црн пипер Приготвување: На масло издинстајте ги кромидот и лукот додека не добијат златна боја,

Дали смеат да се јадат изртени компири?

Дали смеат да се јадат изртени компири?

Промените на компирите, а особено ‘ртењето, создава поголема количина соланин, благо отровна материја која кај луѓето може да предизвика симптоми како главоболка, пролив и повраќање. Компирите се вкусна намирница која одлично оди со речиси сите јадења. Се споменува дури и како природно средство чиј сок нанесен на кожата помага за ублажување на стриите

Зошто е лососот толку розев, а киселите краставички толку зелени?

Зошто е лососот толку розев, а киселите краставички толку зелени?

Производството на вештачки бои за храна во последните 60 години се зголемила дури за 5 пати, па тие можат да се најдат дури и онаму кадешто најмалку очекуваме. Кој е воопшто ризикот од консумирање на храна што содржи вештачки бои? Неколку студии ја поврзале консумацијата на вештачки бои во храната со хиперактивноста и проблемите со однесувањето кај

Јадете круши!

Јадете круши!

Ова овошје помага за спречување на надуеноста, одржување на здравото ниво на холестерол, а добри се и за превенција на рак од дојка, срцеви болести и дијабетес тип 2. Кога ќе дојде есен, главни ѕвезди се јаболките и тиквите, но многу често се случува да ги заборавиме крушите Иако можеби не се најпопуларна есенска намирница, има бројни причини зошто

Дали ви здосадија оние светнати восочни јаболка?

Дали ви здосадија оние светнати восочни јаболка?

Се уште ги има оние мали слатки сочни јаболчиња кои можеби и не изгледаат толку совршено како овие восочните, ама се барем илјада пати повкусни Јаболките кои сѐ почесто може да ги најдеме на пазарите и во маркетите изгледаат навистина совршено. И се навистина совршено отровни, баш како она што ѝ го дадоа на Снежана (мислам на Снежана од бајката „Снежана