притисни ентер »

Извори

AutoFocus

Peugeot по 2030 година ќе продава само електрични автомобили во Европа
Peugeot по 2030 година ќе продава само електрични автомобили во Европа

Peugeot по 2030 година ќе продава само електрични автомобили во Европа

Кон средината на декадава, Stellantis ќе ги префрли сите свои модели на четири платформи конфигурирани за производство на електрични возила. Тоа се STLA Small, Medium, Large и Frame (последната е наменета за комерцијалните ванови). Францускиот бренд кој е дел од групацијата Stellantis, ќе продолжи да произведува автомобили со мотори со внатрешно согорување

Renault ќе го замени Kadjar со Austral – нов компактен SUV кој ќе има и плаг-ин хибридна изведба

Renault ќе го замени Kadjar со Austral – нов компактен SUV кој ќе има и плаг-ин хибридна изведба

Веќе е сигурно дека моделот ќе има плаг-ин хибридни изведби, за разлика од Kadjar, кој не е достапен како хибрид. Францускиот производител се обидува да има поголемо пазарно учество во клучниот сегмент на компактните SUV модели, како дел од транзицијата на брендот од сегменот на малите автомобили кон попрофитабилните сегменти. Renault, по само една

Караван изведбата на Opel Astra ќе атакува на позицијата на Skoda Octavia – бестселерот во сегментот во Европа

Караван изведбата на Opel Astra ќе атакува на позицијата на Skoda Octavia – бестселерот во сегментот во Европа

Понудата ќе вклучува и две плаг-ин хибридни изведби, а купувачите ќе може да изберат помеѓу мотори со 180 или 225 hp. И двете опции се состојат од комбинација на 1.6-литарски турбо бензински мотор и 12.4kWh батерија. Opel ќе понуди две плаг-ин хибридни изведби од караван изведбата на Astra, која следната година ќе се придружи на хеџбек верзијата. “Astra

Porsche во 2024 ќе ги лансира новите батерии со силициумски аноди и 10 пати поголема енергетска густина

Porsche во 2024 ќе ги лансира новите батерии со силициумски аноди и 10 пати поголема енергетска густина

Новата технологијата користи поголема количина на силициум во анодата на литиум-јонската ќелија, наместо користењето на графит, што е стандард при денешното производство. - Производство на Porsche Taycan во фабриката во Цуфенхаузен Делот од процесот на производство на автомобили кој има најголем јаглероден отпечаток, е оној за производство на неговата

Stellantis ја зголеми автономијата на електричните модели на Opel и Peugeot преку нови пневматици од Continental

Stellantis ја зголеми автономијата на електричните модели на Opel и Peugeot преку нови пневматици од Continental

Заштедите меѓудругото се постигнати преку воведување на нови пневматици од Continental, кои имаат реконфигурирана структура при што се овозможува помал отпор при возењето, а се однесува на 16 и 17-инчните пневматици. Промените во пневматиците, реконфигурањето на степените на пренос во системот на трансмисија и новите топлински пумпи додаваат до 25

Со дозвола од Citroën,  BMW ќе ја користи ознаката XM за својот нов SUV

Со дозвола од Citroën,  BMW ќе ја користи ознаката XM за својот нов SUV

Како дел од истиот договор, Citroën може да ја користи буквата "X" во некои од нивните модели, на пример, моделот C5 X. BMW ја зголемува гамата на своите SUV модели преку првиот самостоен модел кој ќе ја носи “M” значката, по лансирањето на M1 пред цели пет декади. Според претставниците на германскиот производител, концептот BMW Concept XM, кој беше

Peugeot 308 е единствениот неелектричен модел меѓу 7-те финалисти за Најдобар автомобил на годината во Европа

Peugeot 308 е единствениот неелектричен модел меѓу 7-те финалисти за Најдобар автомобил на годината во Европа

Интересно е што годинава само Peugeot 308 е модел кој има изведби со мотори со внатрешно согорување, сите останати финалист се комплетно електрични модели. Изборот за Автомобил на годината во Европа ја помина и втората фаза, во која од 39-те избрани модели, направи потесна селекција од 7 финалисти, од кои ќе се избира победникот. Трите фази се дел

VW Group презеде директори од Apple и BMW за да ја зајакне својата експертиза во однос на батериите

VW Group презеде директори од Apple и BMW за да ја зајакне својата експертиза во однос на батериите

VW има најинтензивен распоред за лансирање на цврсти батерии во дел од своите модели. - Производство на ID.4 во фабриката во Цвикау. Сунхо Ан сега е главен технички директор во дивизијата одговорна за развој на батерии во рамките на VW Group, додека Јорг Хофман е директор на програмата за батерии. Volkswagen Group ангажираше двајца проминентни специјалисти

При електрифицирањето на гамата во 2025, Jaguar ќе се репозиционира во луксузниот сегмент на Bentley

При електрифицирањето на гамата во 2025, Jaguar ќе се репозиционира во луксузниот сегмент на Bentley

Откако премина во JLR групацијата минатиот септември, поранешниот извршен директор на Renault набргу го наметна ставот дека британските брендови не треба директно да се конкурираат со брендовите како BMW или Mercedes. - Тиери Болоре, за време на презентацијата на Reimagine стратегијата во февруари годинава. Според стратегијата, Jaguar ќе произведува

ТЕСТ: Втор електричен мотор овозможува погон на сите тркала кај Peugeot 3008 Hybrid4

ТЕСТ: Втор електричен мотор овозможува погон на сите тркала кај Peugeot 3008 Hybrid4

Peugeot спроведе редовен фејслифт на 3008, при што го опреми со нови системи за асистенција при возењето и нов сет на дигитална технологија. Предните LED светла сега се дел од стандардната опрема. Peugeot 3008, кој беше лансиран во 2016, и ја доби наградата за Европски автомобил на годината во 2017, минатата година помина низ вообичаениот фејслифт