притисни ентер »

Извори

Ауто Клуб

Правила, прописи и совети за возење на германските автопатишта
Правила, прописи и совети за возење на германските автопатишта

Правила, прописи и совети за возење на германските автопатишта

Возењето по германските автопатишта може да биде многу возбудливо, особео на оние делници каде нема ограничување на брзината. Истовремено, возењето може и многу скапо да ве чини доколку не ги почитувате законите и правилата кои важат на овие патишта. За таа цел, во продолжение прикажуваме неколку важни правила, прописи и совети за возење на германските

Кубица го напушта Williams по само една сезона

Кубица го напушта Williams по само една сезона

По само една сезона во тимот на Williams, Роберт Кубица си заминува од тимот на овој конструктор, потврди самиот Кубица за formula1.com. “Донесов одлука според која нема да продолжам со Williams по оваа година” изјави Кубица. “Оваа одлука отвора нешто повеќе можности за мене и други сценарија кои ќе ги евалуирам” додаде тој. 34 годишниот Кубица во

Девојка украде полициско возило па направи судар
Девојка украде полициско возило па направи судар

Девојка украде полициско возило па направи судар

Русија или САД, каде се случуваат повеќе глупости? Се чини трката е доста тесна, а на контото на САД се додава и последниот настан кога жена украде полициско возило па потоа направи судар. Полицијата од Мичиген го објави видеото од кражбата на нивното службено возило Chevrolet Tahoe кое го украде 24 годишната Дестини Хокинс во јули годинава. При тоа

Што се случува кога на BMW 325i Cabrio ќе му се додаде погон од Tesla?

Што се случува кога на BMW 325i Cabrio ќе му се додаде погон од Tesla?

BMW 325i Cabrio од 1992 година во комбинација со Tesla? Изгледа чудно и невозможно? Напротив… Ова делува доста моќно и адреналински, а дрифтањето? Врв. Погледнете во продолжение, а за дечките едно големо браво, за напорот, посветеноста и идејата.

Trussardi – најлуксузната Fiat Panda досега

Trussardi – најлуксузната Fiat Panda досега

Во пресрет на “пензионирањето” на онаа Panda која долго време се продава ширум Европа и сите ја знаеме, Fiat ја претстави најлуксузната верзија од овој мал градски автомобил досега. Станува збор за Panda која сега ќе ја има наставката Trussardi и тоа по познатата италијанска модна куќа. Секако, тоа не е никаква случајност. Токму Trussardi се погрижи

Toyota ја зголеми глобалната продажба

Toyota ја зголеми глобалната продажба

Toyota забележа зголемување на продажабата на нови автомобили минатиот месец од 4.1%. Во текот на август на глобално ниво јапонскиот производител испорача 849.403 возила. ‭154,075‬ возила се продадени во Јапонија додека преостанатите 695.328 на останатите региони во светот. Истовремено, со зголемената продажба Toyota го зголеми и производството за

Денска изменет сообраќаен режим во Скопје

Денска изменет сообраќаен режим во Скопје

Денска, петок, 20.09.2019 година на територијата на градот Скопје, поточно центарот ќе има изменет сообраќаен режим, соопштуваат од МВР. Причината за тоа е одржувањето на велосипедското дефиле “Ден без автомобили” со кое се одбележува Европската недела на мобилност. Според соопштението денеска од 11 часот ќе започне дефилето од паркот Ибни Пајко, а потоа

Skoda Vision iV ја доби наградата Best Of Mobility 2019

Skoda Vision iV ја доби наградата Best Of Mobility 2019

Концептот Vision iV ја добиа наградата Best Of Mobility 2019 во конкуренција на концептни автомобили, соопштуваат од Skoda. Во анкета спроведена за потребите на Best Of Mobility 2019, испитаниците најмногу гласови дадоа на овој концепт кој се базира на модуларната електрична платформа MEB развиена од страна на Volkswagen Групацијата. Овој концепт чешкиот

Претставено промо видеото за Porsche Taycan

Претставено промо видеото за Porsche Taycan

Porsche го претстави првото промотивно видео за Taycan по премиерата во Франкфурт. Во 100-те секунди, поркај Taycan, главна улога зазема и повеќекратниот олимписки шампион, Аксел Лунд Свиндал. Овој прв целосно електричен автомобил на германскиот производител се темели на концептот Mission E од 2015 година, а оваа година неколку пати се појавуваше во

Македонија: Најмногу се возат автомобили на дизел

Македонија: Најмногу се возат автомобили на дизел

Според статистичките податоци објавени од страна на Државнит Завод за статистика, во Македонија најмногу се возат автомобили на нафта. Според податоците, минатата календарска година од вкупно регистрираните 415.015 автомобили, 208.805 користеле дизелски агрегати, а 194.384 бензински. Комбинирано, бензин-гас користеле 11.706 автомобили, а дури 44 користеле

За шест години бројот на регистрирани возила се зголемил за над 130 илјади

За шест години бројот на регистрирани возила се зголемил за над 130 илјади

Од 2012 година па заклучно минатата, 2018 година бројот на регистирани возила се зголеми за 132.030. Така, во 2012 година биле регистрирани вкупно 345.320 возила, а веќе следната година има драстично зголемува за 58.019 возила. Најголем број на возила се регистрирани минатата календарска година и тоа 477.350 возила. За жал, ДЗС нема бројка за тоа колку

Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво

Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво

Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку може еден автомобил да помине со еден литар гориво. За да одговори на ова прашање оваа екипа искористи постара Skoda Octavia во која наточија само еден литар гориво. Верувале или не, но со едно литро гориво оваа Skoda Octavia помина дури 40 километри. Ако не верувате,