притисни ентер »

Извори

Аутомедиа

Најоригиналниот француски автомобил денес – што е подобар од СУВ
Најоригиналниот француски автомобил денес – што е подобар од СУВ

Најоригиналниот француски автомобил денес – што е подобар од СУВ

Постои таков автомобил што има издржлива основа и голем клиренс како СУВ, што има просторна кабина и може некогаш да патува и со седум патници, а воедно вози комфорно како лимузина, нуди луксуз и има елегантна појава? Многумина би се откажале уште од старт и би помислиле дека се работи за шега. Таков автомобил, сепак, постои. Зарем е изненадување ако

Lamborghini со награда за 1 милион следбеници на јутјуб
Lamborghini со награда за 1 милион следбеници на јутјуб

Lamborghini со награда за 1 милион следбеници на јутјуб

Lamborghini доби „Златна награда за креатор“ по достигнувањето еден милион претплатници на видео каналот јутјуб. Италијанската марка постигнува милионски успех и на останатите социјални мрежи. Од сите канали на Lamborghini на социјалните мрежи, во последните 12 месеци најголем раст имаат постигнато каналот на јутјуб, когошто во меѓувреме го следат

Новата серија 4 на BMW доаѓа в година, концептот од ИАА ветува промени

Новата серија 4 на BMW доаѓа в година, концептот од ИАА ветува промени

BMW го прикажа Concept 4 на салонот во Франкфурт, како најава за новата серија 4. Купето ќе се појави во следната есен, кусо потоа ќе следи и кабриолетот. Бубрезите во маската стануваат уште поголеми. BMW Concept 4 е најава за стилот што ќе го следи новата серија 4, чиешто појавување може да се очекува веќе в година. Студијата долга 4,78 метри е една

Audi повторно ќе го менува шефот, новиот доаѓа од BMW

Audi повторно ќе го менува шефот, новиот доаѓа од BMW

Само неколку месеци откако Брам Шот беше избран на шефовското место, Audi веќе бара нов човек. Се шпекулира околу името на Маркус Дусман, кој може ја стапи во новата служба и многу порано отколку што се очекуваше. Брам Шот кусо време ќе се задржи на врвната раководна позиција во Audi. Како што пишува „Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“, повикувајќи се

Две третини од Британците очекуваат „електричните автомобили“ да се именуваат само „автомобили“ до 2030 година

Две третини од Британците очекуваат „електричните автомобили“ да се именуваат само „автомобили“ до 2030 година

Истражување на Go Ultra Low, заедничка владина и индустриска кампања за промоција на електричните возила во Велика Британија, покажа дека повеќе од две третини (69%) од испитаниците очекуваат „електричните автомобили“ да се именуваат едноставно „автомобили“ до 2030 година. На прашање, кои фактори најмногу влијаат врз решавањето за купување електричен

Дизелот спадна на 31%, електричните со двојно зголемување

Дизелот спадна на 31%, електричните со двојно зголемување

Помалку од една третина од новите возила продадени на европскиот пазар во јули имале дизел мотор. Дизелот продолжува да паѓа, на сметка на растот на продажбата на хибридните и електричните возила. Според последната официјална статистика, на европскиот пазар во јули се продале 1,33 милион нови патнички автомобили, што е најдобар резултат за овој месец

По нападите врз саудиските капацитети се очекува поскапување на нафтата

По нападите врз саудиските капацитети се очекува поскапување на нафтата

По нападите врз најголемите нафтени капацитети во Саудиска Арабија, земјата драстично ја смали експлоатацијата на нафта. Тоа неминовно ќе доведе до поголем раст на цените на горивата. По вчерашните напади врз постројките на државниот концерн Aramco во Абкаик и Кураис во источниот дел од Саудиска Арабија избувнаа пожари. На овие две локации се наоѓаат

Салонот во Франкфурт блокиран од активисти за почиста животна средина

Салонот во Франкфурт блокиран од активисти за почиста животна средина

Уште од прв ден, авто-салонот во Франкфурт минува во знакот на протестите за почиста животна средина. Денес повторно е блокиран пристапот до саемските хали, по социјалните мрежи масовно се споделуваат сцени од протестите. Заедно со големиот салон на автомобили во Франкфурт започнаа и протестите на активистите што бараат почиста животна средина. Пред

Електромобилност го најавува традиционалниот електро-собир

Електромобилност го најавува традиционалниот електро-собир

Љубителите на електричните возила и заинтересираните за чистиот погон можат во среда да присуствуваат на настанот Електромобилност 2.0, во чијшто рамки ќе бидат изложени електрични и хибридни возила, а воедно ќе се споделуваат и искуства од корисниците, вклучувајќи големи македонски компании. Здружението за промовирање на електрични возила Електромобилност

Над зградата на Mercedes првпат леташе Volocopter во Европа

Над зградата на Mercedes првпат леташе Volocopter во Европа

Европа го доживеа првиот лет на Volocopter во урбана средина. Тоа беше дел од дводневниот настан што се одржуваше на просторот на музејот на M ercedes во Штутгарт, под наслов „Визија за паметен град – Доживеј на мобилноста на иднината денес.“ Настанот се одржуваше пред многубројна публика, во присуство на шефот на Daimler, Ола Келениус, германскиот

Ретки модели од гаражата на Џеј Кеј одат на наддавање

Ретки модели од гаражата на Џеј Кеј одат на наддавање

Четири автомобили произведени во ограничена серија и во сопственост на рок ѕвезди и големи тркачи одат на наддавање следниот викенд во Силверстоун, Велика Британија. Станува збор за редок Ferrari од возниот парк на Џеј Кеј, за Ferrari Daytona што бил во сопственост на Сер Елтон Џон и за Porsche 911 Speedster од индикар-шампионот Дарио Франкити. Фронтменот