притисни ентер »

Извори

Авто Клуб

Maserati Ghibli наскоро ќе оди во пензија
Maserati Ghibli наскоро ќе оди во пензија

Maserati Ghibli наскоро ќе оди во пензија

Одговорот на Maserati на BMW Series 5 ќе биде во производство до крајот на следната 2022 година, а наследник на хармоничниот Ghibli како што сега стојат работите, не е планиран… Според последните информации од добро упатени извори, помалата спортска лимузина што ја нуди италијанската премиум автомобилска компанија ќе остане до крајот на следната година

Претставена новата Mazda 2

Претставена новата Mazda 2

Mazda ја претстави новата, хибридна варијанта на hatchback моделот од В – сегментот, што не е ништо друго освен целосно препакувана нова Toyota Yariѕ… Во, Mazda не се ни обиделе да го сокрие фактот дека е потполно исто возило како Yaris. Визуелни промени речиси и да нема, па затоа е многу тешко да се разликуваат двата модели. Toyota и Mazda претходно

Недостигот на автомобили ќе трае подолг период

Недостигот на автомобили ќе трае подолг период

Судејќи според наодите од студијата подготвена од германскиот центар за истражување на пазарот на автомобили, потрошувачките цени на новите возила растат, а исто така и пазарот на автомобили кои веќе имале еден или повеќе сопственици (користените – половни возила) потпаднал под овој „непопуларен“ кај купувачите тренд…. Германските медиуми често ги

Kia EV6 на тест за избегнување ирваси

Kia EV6 на тест за избегнување ирваси

Производителот на автомобили од Јужна Кореја на тестот со сериозни предизвици ја стави својата електрична сензација за која мора да се признае вози одлично? Електричните модели многупати го докажале својот возен потенцијал, Kia само го потврдува „непишаното правило“… Импресивен изглед, технологија која ветува, но тоа е доволно за успех. И кога на сето

Porsche станува акционер во start-up компанијата 1KOMMA5°

Porsche станува акционер во start-up компанијата 1KOMMA5°

Porsche го проширува своето портфолио на инвестиции во технологијата за паметни градови: единицата за ризичен капитал со седиште во Штутгарт, Porsche Ventures, ќе стане акционер во 1KOMMA5 °…. Оваа Start –up компанија со седиште во Хамбург има за цел да го прошири пазарот на енергија со неутрална емисија на јаглерод и технологијата за климатизација

Урбани вили дизајнирани од Lamborghini
Урбани вили дизајнирани од Lamborghini

Урбани вили дизајнирани од Lamborghini

Проектот Dubai Hills Vista, кој треба да биде завршен во 2026 година, го разви Emmar Properties, а станува збор за затворена заедница од 40 вили со пространи градини, приватни базени и бројни паркинзи за италијански супер автомобили… Она што го издвојува Dubai Hills Vista се карактеристиките на дизајнот на Lamborghini, кој вклучува футуристичка и авангардна

Голема Британија: Побарувачката на EV не е усогласена со растот на јавната мрежа на полначи

Голема Британија: Побарувачката на EV не е усогласена со растот на јавната мрежа на полначи

Според последниот извештај на Здружението на производители и дилери на возила (SMMT), побарувачката за електрични или пак електрифицирани автомобили не е во согласност со растот на јавната мрежа за нивно полнење… Националната инфраструктура на Велика Британија не успева да држи чекор со продажбата на електрични возила, една деценија пред Владата да

SOD Rise 4×4-  Луксузен  апартман на тркала

SOD Rise 4×4-  Луксузен  апартман на тркала

Видовме голем број на теренски кампери, а видовме и некои модифицирани Mercedes Unimog креации што пленат со мобилноста и совладувањето на тешко пристапни терени… Мора да признаеме дека навистина не ги видовме во комбинација, особено не со додаден „елегантен простор за живеење“. Имено, однадвор овој „кампер“ изгледа прилично деловно во сива нијанса,

Renault Kadjar оди во пензија на сцена стапува Austral

Renault Kadjar оди во пензија на сцена стапува Austral

Renault одлучи да „заврши“ со Kadjar и да лансира сосема нов crossover/ SUV модел во нова ера предводена од Лука де Мео… Очигледно Kadjar не ги исполни очекувањата на раководството на францускиот бренд, па поради тоа  од централата доаѓа официјална потврда дека теренецот ќе замине во историја по актуелната итерација, а на негово место ќе дојде нов

Project Maybach прв off road концепт на луксузната марка

Project Maybach прв off road концепт на луксузната марка

Возилото е во чест на неодамна починатиот дизајнер на Louis Vuittona и Mercedes, Вирџил Аблох, и прикажува низа луксузни дизајнерски опции кои би можеле да ги красат возилата на иднината… Брендот што сега е целосно под капата на Mercedes-Benz кој неминовно се поврзува со луксуз и раскош, Maybach, неодамна загуби значаен соработник во областа на дизајнот

Lamborghini Urus за четири години продаден во 16.000 примероци

Lamborghini Urus за четири години продаден во 16.000 примероци

Lamborghini има одлична причина да го одбележи и прослави четвртиот роденден на моделот Urus, бидејќи теренецот со високи перформанси веќе го најде својот пат до 16.000 клиенти… Lamborghini на 4 декември 2017 година премиерно го прикажа сериското издание на моделот Urus, а со прославата на четвртиот роденден на Urus во италијанската автомобилска компанија

Производството на автомобили во Русија заживува побрзо одошто во ЕУ

Производството на автомобили во Русија заживува побрзо одошто во ЕУ

Производството на возила во Русија се зголемило за дури 21 отсто во првите девет месеци од оваа 2021 година во однос на истиот период минатата 2020-та… Во исто време производството на автомобили во ЕУ порасна за скромни 3,1 отсто, пренесуваат агенциите. Иако Русија како автомобилска сила не е на врвот на светската листа и има пазар на кој странските

Opel со се поголема важност на германскиот пазар

Opel со се поголема важност на германскиот пазар

Раководството на Opel објави дека брендот продолжува со многу добри резултати на домашниот пазар, односно дека марката со стилизирана молња во логото, сега во целосна сопственост на автомобилскиот идентитет Stellantis, станува се „посилна“  во Германија… Како што неодамна изјави првиот човек на марката од Риселсхајм, брендот Opel има посебно место

Сите нови автомобили ќе мора да имаат ограничувач на брзина

Сите нови автомобили ќе мора да имаат ограничувач на брзина

Очекувано, уште еден систем ќе стане дел од задолжителната опрема на автомобилот, веќе во јули следната 2022 година… Европската комисија усвои нацрт-регулатива со која се дефинира задолжителното инсталирање уреди за „Интелигентна помош за брзина“ (Intelligent Speed Assistance – ISA) на сите нови возила, вклучително и автомобили и комерцијални возила,

Дигиталниот  BMW клуч достапен и за Android паметните телефони

Дигиталниот  BMW клуч достапен и за Android паметните телефони

Заедно со своите партнери, BMW продолжува да напредува со развојот и дистрибуцијата на дигитални клучеви… Имено, дигиталниот клуч на BMW отсега ќе биде достапен за паметни телефони базирани на оперативниот систем Android. Со ова ажурирање се зголемува бројот на компатибилни модели на паметни телефони, а со тоа и бројот на возачи на BMW кои во иднина