притисни ентер »

Извори

Авто Плус

Новите Evo дизел мотори на VW ќе користат двојно дозирање
Новите Evo дизел мотори на VW ќе користат двојно дозирање

Новите Evo дизел мотори на VW ќе користат двојно дозирање

Системот со SCR катализатори производителот ќе го претстави премиерно во новиот Passat 2.0 TDI Evo Во процесот на двојно дозирање, AdBlue се вбризгува од два SCR катализатори кои се распоредени во серија, овозможувајќи значително намалување на емисиите на NOX. Со цел да се подобри SCR-третманот на издувни гасови кај дизел моторите, Volkswagen сега

Volvo XC90 има нови mild-hybrid бензински мотори

Volvo XC90 има нови mild-hybrid бензински мотори

Volvo ја користи ознаката B за да ги обележи mild-hybrid моделите Volvo го електрифицира опсегот на моделот XC90: Во серијата ќе бидат додадени два нови модели на бензински мотори, B5 mild hybrid бензински AWD и B6 mild hybrid бензински AWD. Конвенционалните модели T5 AWD и T6 AWD ќе бидат прекинати. Исто како и дизел моторот со mild hybrid технологија

Mitsubishi со нов SUV концепт на саемот во Токио
Mitsubishi со нов SUV концепт на саемот во Токио

Mitsubishi со нов SUV концепт на саемот во Токио

Mitsubishi Motors денес најави дека на 46-от саем за автомобили во Токио ќе покаже концепт на помал теренец Станува збор за помал plug-in хибриден SUV концепт чие име засега е непознато, а први ќе го видат посетителите на саемот во Токио, што ќе се одржи од 24 октомври до 4 ноември 2019 година. Во соопштението се наведува дека овој автомобил комбинира

Sofia Motor Show 2019

Sofia Motor Show 2019

Од 12-ти до 20-ти октомври во Интер Експо Центарот, главниот град на Бугарија ќе биде домаќин на 24-тиот Саем за автомобили За сите ентузијасти и љубители на автомобилите, кои немаа можност да го посетат овогодинешниот саем во Франкфурт, сега имаат прилика да се запознаат со голем број од новитетите на престојниот автомобилски саем кој ќе се одржи

VW ID.4 забележан за време на тестирање

VW ID.4 забележан за време на тестирање

По прегледот на IAA во Франкфурт, следното електрично возило од семејството ID на VW е забележано за време на тестирање на Алпите Најверојатно ќе го носи името ID.4, прозиводната верзија на ID.Crozz всушност претставува кросовер изведба на компактниот ID.3. И покрај тоа што електричниот кросовер носи различен сет на камуфлажа од прототипот ID.4 што

Mazda со прототипен EV на Саемот во Токио

Mazda со прототипен EV на Саемот во Токио

На Саемот за автомобили во Токио следниот месец, Mazda ќе претстави прототипна изведба на целосно електрично возило Според портпаролот на Мазда, Јошиказу Нагаи, голем број електрични прототипи ќе бидат изложени и достапни за тест-возење на саемот за автомобили во Токио идниот месец. Прототипни варијанти ќе го користат обликот на CX-30 компактниот кросовер,

BMW со plug-in хибридна верзија на Серија 7

BMW со plug-in хибридна верзија на Серија 7

Баварската компанија наводно го планира својот прв M Performance модел со plug-in хибриден погон, кој наверојатно ќе биде имплементиран кај Серија 7 Според извештаи на BMW Blog, баварската компанија го планира својот прв M Performance модел кој ќе биде опремен со plug-in хибриден погон. Автомобилот кој ќе го добие овој погон ќе доаѓа од Серијата 7

Audi потврди дека следниот RS4 ќе добие plug-in хибриден погон

Audi потврди дека следниот RS4 ќе добие plug-in хибриден погон

Audi Sport допрва треба да ја претстави освежената верзија на тековниот RS4 Avant, а за следната генерација на моделот најави и plug-in хибридна изведба Static photo, Colour: Misano Red Управниот директор Оливер Хофман потврди дека следната генерација на RS4 ќе се префрли на plug-in хибриден погон, бидејќи Audi Sport има во план да ги електрифицира

Renault во партнерство со Браќа Манаки

Renault во партнерство со Браќа Манаки

Аутомотив Груп стана официјален партнер на филмскиот фестивал „Браќа Манаки“ Францускиот производител Renault е светски партнер на кинематографијата повеќе од 120 години, а кон оваа традиција се придружува и Аутомотив Груп, генералниот импортер на брендот во земјава, поддржувајќи го јубилејното издание на Браќа Манаки. Пристигнувањето на шпанскиот

Audi со E-tron Sportback во Лос Анџелес

Audi со E-tron Sportback во Лос Анџелес

Најавен за прв пат во Женева годинава, Audi ја закажа официјалната премиера на E-tron Sportback на Саемот за автомобили во Лос Анџелес во ноември Audi e-tron Sportback prototype Најавата беше објавена за време на тековниот меѓународниот автомобилски саем во Франкфурт, каде што автомобилот беше прикажан кратко на екранот. Прикажаната верзија беше камуфлиран

VW ID.Crozz добива производна верзија наречена ID.4

VW ID.Crozz добива производна верзија наречена ID.4

По премиерата на ID.3, Volkswagen го искористи Саемот во Франкфурт да ја најави производната верзија на ID.Crozz Во 2017 година на Саемот во Лос Анџелес, Volkswagen го претстави концептниот ID. Crozz како електричен SUV со големина на Tiguan. Неодамна, во Франкфурт по премиерата на ID.3, компанијата ја најави и производната верзија на моделот, наречена

Simplex е ретро-инспириран концепт со футуристички пресврт

Simplex е ретро-инспириран концепт со футуристички пресврт

Mercedes-Benz Design го создаде уникатниот концепт Simplex за Design Essentials 2019 Концептот наречен Vision Mercedes Simplex претсавува ретро-инспириран роудстер кој му оддава почит на историското наследство и раѓањето на марката. Како резултат, моделот црпи инспирација од Mercedes 35 PS од 1901 година. Дизајниран со цел да прикаже како Mercedes