притисни ентер »

Извори

Авто Плус

Новиот Peugeot 2008 и сите електрични верзии
Новиот Peugeot 2008 и сите електрични верзии

Новиот Peugeot 2008 и сите електрични верзии

Peugeot ги откри првите детали за новиот 2008, а слично како и помалиот 208, компактниот SUV модел ќе се нуди на пазарот и во целосно електрична верзија Од компанијата соопштуваат дека новиот Peugeot 2008 е исклучително високо технолошки автомобил, каде главниот акцент е во внатрешноста каде е новата генерација на инфо-комуникациски и мултимедијален

Спортски автомобили за ненадминливо задоволство 718 Spyder и 718 Cayman GT4

Спортски автомобили за ненадминливо задоволство 718 Spyder и 718 Cayman GT4

Претставени новите Porsche 718 Spyder и 718 Cayman GT4 два посебно емотивни и моќни модели подготвени да го превземат врвот За првпат, 718 Spyder и 718 Cayman GT4 ја делат техничката основа вклучувајќи го и ново развиениот четирилитарски шестцилиндричен атмосферен мотор кој генерира 420 коњски сили, заедно со шестстепен мануелен менувач. Максималната

Новиот Peugeot 2008 и со електрична верзија

Новиот Peugeot 2008 и со електрична верзија

Peugeot ги откри првите детали за новиот 2008, а слично како и помалиот 208, компактниот SUV модел ќе се нуди на пазарот и во целосно електрична верзија Од компанијата соопштуваат дека новиот Peugeot 2008 е исклучително високо технолошки автомобил, каде главниот акцент е во внатрешноста каде е новата генерација на инфо-комуникациски и мултимедијален

Mercedes со нов концепт на детско седиште за поголема безбедност

Mercedes со нов концепт на детско седиште за поголема безбедност

Безбедноста на децата е најважна за родителите Производителите на автомобили исто мислат како да ги заштитат подобро малите, а Mercedes-Benz, на пример, веќе нуди нов концепт за детска безбедност, преку визија за детско седиште, развиена засега како прототип. Ова детско седиште е опремено со PRE-SAFE функција. Пред сообраќајка на автомобилот или евентуално

Краток тест: Nissan Qashqai
Краток тест: Nissan Qashqai

Краток тест: Nissan Qashqai

Темелно освежен и технички дотеран, новиот Qashqai со најдрастичните промени под моторниот капак ќе се бори да ја поткрепи и зајакне својата позицијата на врвот на листата на најпосакувани кросовери во Европа Со пионерско деби во сегментот на C-SUV кросоверите, Nissan Qashqai за прв пат се појави на пазарот во 2007 година. Првата генерација на популарниот

Renault го претстави новиот ZOE

Renault го претстави новиот ZOE

Renault ги објави првите информации, слики и видео на новата верзија на 100% електричниот ZOE 2019 - Nouvelle Renault ZOE За новиот ZOE од француската компанијата велат дека е помоќен од кога и да било, повеќе стилски и поудобен. Сериозни промени се нанесени и дизајнот на надворешноста и внатрешноста на електричниот модел, а новата верзија се одликува

Vera, автономниот камион на Volvo Trucks, со првата задача во Шведска

Vera, автономниот камион на Volvo Trucks, со првата задача во Шведска

Електричниот и автономен камион Vera на Volvo Trucks станува дел од интегрирано решение за транспорт на стока од логистички центар до пристанишен терминал во Гетеборг, Шведска Ова е резултат на новата соработка помеѓу Volvo Trucks и DFDS Ferry and Logistics Company. Целта на соработката е Vera да обезбеди поврзан систем за континуиран проток на стоки

CFRP куќишта за батерии за електрични возила

CFRP куќишта за батерии за електрични возила

SGL Carbon и Nio со батериско куќиште за 40% полесно од алуминиумските решенија SGL Carbon и Nio имаат развиено батериско куќиште од пластика засилена со јаглеродни влакна (CFRP- carbon-fibre reinforced plastic) за електрични возила кое е 40% полесно од алуминиумските решенија. Покрај малата тежина, предностите на прототипот развиен од SGL Carbon и

Škoda со нов SUV за Кина

Škoda со нов SUV за Кина

Škoda ги откри првите детали за уште еден SUV модел кој ќе се придружи на семејството автомобили на марката во Кина. Од Škoda коментираат дека новиот концептуален развој Vision GT демонстрира голем дел од дизајнот и технологијата, кои ќе станат достапни на кинеските корисници, и ќе стане петтиот SUV предлог на брендот во земјата. Сериската верзија

BMW ќе го претстави Vision M NEXT за неколку дена

BMW ќе го претстави Vision M NEXT за неколку дена

Со Vision M NEXT, компанијата ќе ја демонстрира визијата на BMW за следната ера во М девизијата BMW објави дека само за неколку дена ќе бидеме сведоци на премиерата на Vision M NEXT. Овој модел ќе ја демонстрира визијата на брендот за следната ера во М девизијата на BMW. Без многу детали, BMW сподели само неколку фотографии од дизајнот Vision M NEXT,

Hyundai ќе го користи AI за предупредување при повреди

Hyundai ќе го користи AI за предупредување при повреди

Hyundai се здружи со израелскиот MDGo за развој на следната генерација на напредни безбедносни системи Во соопштението објавено од двете компании се наведува дека тие ќе работат заедно за да го развијат интелигентниот систем за анализа на повреди на MDGo во возилата на Hyundai. Овој систем го користи комплексниот AI алгоритам кој ги мери во реално

Honda ви овозможува да уживате во возењето преку топла бања

Honda ви овозможува да уживате во возењето преку топла бања

Јапонскиот прозиводител со концепт на City Car кој уживањето во градскиот метеж го носи на едно поинакво ниво Корејскиот дизајнер Ханбем Ли ја имал идеата и креирал концепт на градскиот автомобил на Honda, кој вклучува дел од ентериерот кој може да се полни со топла, релаксирачка вода. Концептот, наречен Onsen, е сосема мал, благодарение на неговата

Систем за впрскување вода од Mahle користи вода од чешма

Систем за впрскување вода од Mahle користи вода од чешма

Mahle со решение за впрскување на вода за мотори кои можат да користат вода од чешма, преку развиен модул кој комбинира јаглероден филтер и јонски изменувач Впрскувањето вода во бензинските мотори го спречува збогатувањето на мешавината со цел заштита на компонентите при големи брзини и оптоварувања на моторот. Исто така, ги намалува загадувачките

Систем за впрскување вода од Mahle

Систем за впрскување вода од Mahle

Mahle со решение за впрскување на вода за мотори кои можат да користат вода од чешма, преку развиен модул кој комбинира јаглероден филтер и јонски изменувач Впрскувањето вода во бензинските мотори го спречува збогатувањето на мешавината со цел заштита на компонентите при големи брзини и оптоварувања на моторот. Исто така, ги намалува загадувачките