притисни ентер »

Извори

Бабам Битола

Брилијантна ракометна партија и победа за РК Еурофарм Пелистер во Битола
Брилијантна ракометна партија и победа за РК Еурофарм Пелистер во Битола

Брилијантна ракометна партија и победа за РК Еурофарм Пелистер во Битола

Екипата на Еурофарм Пелистер одигра брилијантна ракометна партија и со домашна победа над Спортинг Лисабон (31-24) по шест одиграни кола го презеде второто место во групата Д во Европската лига на ЕХФ. „Зелените“ на Жељко Бабиќ го прочитаа противникот. Во првото полувреме натпреварот беше во егал, но стартот на вториот дел донесе еден нов полетен Еурофарм

Топ 10 ЧКРАПАЈ СИ од битола на инстаграм

Топ 10 ЧКРАПАЈ СИ од битола на инстаграм

View this post on Instagram A post shared by @chkrapaj.si View this post on Instagram A post shared by @chkrapaj.si View this post on Instagram A post shared by @chkrapaj.si View this post on Instagram A post shared by @chkrapaj.si View this post on Instagram A post shared by @chkrapaj.si View this post on Instagram A post shared by @chkrapaj.si View

Битолчани нивни список шо треба да се ЗАМРЗНИ, после најавата за инфлација

Битолчани нивни список шо треба да се ЗАМРЗНИ, после најавата за инфлација

hdr Да се замрзни цената на кафето Да се замрзни цената на чорбата Да се замрзни цената на пластичните лајчиња Да се замрзни цената на тосто кај Бомбата и слатките кај Асан слаткаро. Да се замрзни цената за ски билетите на Ниже Поле и Копанки оти снего ете кај е. Да се замрзни кабадајлуко со пурите во Пајтон и Аурум оти не се диши веќе. Да се замрзнат

„Мојата верба во потенцијалот на компанијата ме натера да се преселам од Скопје во Битола“ – Владо Митев извршен директор на ⋮IWConnect

„Мојата верба во потенцијалот на компанијата ме натера да се преселам од Скопје во Битола“ – Владо Митев извршен директор на ⋮IWConnect

Разговараме со Владо Митев, извршен директор на ⋮IWConnect. Владо ќе сподели што е она што го натера да се пресели од Скопје во Битола, како го прифатија битолчани и како е да се биде директор на една од најголемите ИТ компании во Македонија. Тој ни сподели повеќе за новите објекти кои ⋮IWConnect ги подготвува во Битола и Скопје, кои на вработените

Денес, 8 Декември, се слави празник посветен на Св. Климент Охридски
Денес, 8 Декември, се слави празник посветен на Св. Климент Охридски

Денес, 8 Декември, се слави празник посветен на Св. Климент Охридски

Свети Климент Охридски (роден 840 година — починал 916 година во Охрид) — еден од првите средновековни словенски светци, научник, писател и просветител на Словените. Бил еден од најистакнатите ученици на Кирил и Методиј кои заедно се поврзуваат со создавање на глаголското и кириличното писмо, особено нивното распространување помеѓу христијанизираните

Рижото со пилешко и зеленчуци

Рижото со пилешко и зеленчуци

Превкусно рижото, лесно за подготовка, а уште полесно за јадење, едноставно уживав во секој залак. Лесно е за припрема и релативно брзо за подготовка. За максимум 1 час од почетокот до крајот ќе имате превкусен ручек. Потребни состојки 1 поголемо парче пилешки стек исечкан на мали парчиња 1 лажица вегета 400 г мешани ситно сечкани зеленчуци (користев

„Не очекува голема битка“, Жељко Бабиќ за утрешниот реванш со Спортинг Лисабон

„Не очекува голема битка“, Жељко Бабиќ за утрешниот реванш со Спортинг Лисабон

Жељко Бабиќ (тренер на Еурофарм Пелистер) : Моите играчи во Лисабон дадоа сè од себе, одиграа фантастичен натпревар. Иако го имавме последниот напад и можевме да победиме, и тие имаа офанзивен фаул во нивниот претходен обид. Во секој случај, играчите покажаа страшен карактер и фантастично го презентираа клубот, државата и себе си. Сите знаеме дека

Битола според руските блогери е македонскиот Санкт Петербург

Битола според руските блогери е македонскиот Санкт Петербург

Блогери од рускиот Јутуб канал „Јас би живеел тука“ пред околу два месеци го посетија нашиот град и во нивната посвета напишаа дека за нив нашата Битола преставува еден крајно љубопитен град кој вреди одблиску да се открие и запознае: -Тој е најјужниот град во Македонија, се наоѓа на само 15 километри од границата со Грција. Препознатлив е по својата

Првиот доминантен крст над Битола

Првиот доминантен крст над Битола

За Доминантната полумесечина на врвот од Тумбе Кафе, која му претходела на Доминантниот крст, се дознава посредно, преку податоците дадени за крстот во 1913 год. Поставувањето на Полумесечината била поврзана, по сè, со доаѓањето на султанот Решад Петти во Битола, во месец август 1911 год., кога биле преземени мноштво комунални и други потфати, меѓу

Фан-зона пред натпреварот Еурофарм Пелистер – Спортинг Лисабон

Фан-зона пред натпреварот Еурофарм Пелистер – Спортинг Лисабон

Фан-зона пред натпреварот Еурофарм Пелистер – Спортинг Лисабон – спонзорирана од Златен даб! 7 декември 19:00 часот во подтрибинскиот простор на спортската сала „Боро Чурлевски“ – Битола. – Детско катче, анимација и наградна игра за најмладите – Загревање за натпреварот со пиво и навивачки песни – Продажба на клупски обележја, навивачки реквизити и

18 годишен битолски матурант бил добитник на милион марки во 1991 г.

18 годишен битолски матурант бил добитник на милион марки во 1991 г.

Осумнаесетгодишниот матурант од Битола Константин Николовски е еден од тројцата добитници на седумка во последното извлекување на лото, со што тој стана добитник на милион марки во динарска противредност. Константин Николовски изјави дека е малку се возбуди кога констатира дека има погодено пет броја, возбудувањето се зголемило кога се направиле шест,

Мистериозната мермерна плоча вградена во градскиот часовник

Мистериозната мермерна плоча вградена во градскиот часовник

Градскиот часовник крие многу тајни. Една од нив е и плочата со старо грчко писмо која е дел од неговата конструкција и се наоѓа на неговата источната страна, веднаш до самиот влез од лево . На самата мермерна плоча која е забележлива дека дели од целата градба се втиснати букви кои според нашите сознанија не се обработени од никој и не ги имаме сретнато

Поинаку од говорница побараа субвенции за подобар живот за битолчани

Поинаку од говорница побараа субвенции за подобар живот за битолчани

Советникот од Поинаку, Иван Чулакоски на последната одржана седница на 01.12.2021 г. јавно од говорница побара чист воздух за битолчани, за кој едниот Градоначалник се потсмеваше да дуваат во него за да се исчисти, додека другиот после него немал магично стапче за да направи нешто во врска со тоа: – Програмата за животна средина не смее да биди на