притисни ентер »

Извори

Балкан

Српски медиуми: Веселин Вујовиќ се враќа во Вардар
Српски медиуми: Веселин Вујовиќ се враќа во Вардар

Српски медиуми: Веселин Вујовиќ се враќа во Вардар

Откако ќе ја заврши сезоната во Борац, Веселин Вујовиќ ќе се пресели во Вардар, тврди српскиот медиум Мондо. Тој му соопштил на раководството на босанскиот клуб дека нема да ја продолжи соработката бидејќи има договор со Вардар. Неодамна во интервју за „24 ракомет“, првиот човек на Вардар, Михајло Михајловски меѓуредови го најави доаѓањетот на Вујо

По смирувањето во текот на викендот, денес повторно висок број починати лица

По смирувањето во текот на викендот, денес повторно висок број починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 808 тестирања, а регистрирани се 86 нови случаи на Ковид 19 во: Скопје –58, Куманово – 6, Прилеп – 5, Тетово и Штип – по 3, Гостивар, Кичево и Гевгелија – по 2, Кавадарци, Струмица, Неготино, Свети Николе и Крушево – по 1. Регистрирани

Ванковска: А тефтерчињата на Јанкулоска ги заборавивте?

Ванковска: А тефтерчињата на Јанкулоска ги заборавивте?

Статус на Билјана Ванковска: „Во врска со „рамковните вработувања“, малкумина го забележаа фактот дел дел од нив се „решени“ бидејќи веќе заминале во пензија! Ајде уште малку, па сите ќе ги „решат“ – би помислил човек. Но, не е така! Рамковните вработувања се дел од континуирана политика во секоја коалициска влада во која учествува ДУИ, тоа е дел од

По подолго време се огласи Брат Љубе со важен повод

По подолго време се огласи Брат Љубе со важен повод

На денешен ден пред дваесет години, беше формирана единицата за брзи интервенции, Лавови, која беше столбот на одбраната во конфликтната 2001 година. Премиер на тогашната Влада беше Љубчо Георгиевски, а министер за внатрешни работи, Љубе Бошкоски. Подоцна, по смената на власта во 2002 година, единицата беше расформирана. По тој повод, се огласи лидерот

Ѓроѓи Спасов објави фотографија од основачите на СДСМ

Ѓроѓи Спасов објави фотографија од основачите на СДСМ

Професорот Ѓорѓи Спасов, изминатите два дена постави многу фотографии и информации од минатото на политичката партија СДСМ, а по повод триесеттиот роденден. Тој во еден статус честитајќи го роденденот, вели: Среќен роденден СДСМ. Имаше тој и основачи!

Таман помисливме дека состојбата се смирува, денес повторно голем број упокоени

Таман помисливме дека состојбата се смирува, денес повторно голем број упокоени

Министерот за здравство Венко Филипче, денес на социјалните мрежи ја објави најновата состојба со ковид-19, при што може да се забележи голем број поч инати. Овој пролетен бран почна да се смирува, но очигледно платото ќе потрае, па поради тоа, граѓаните мораат ревносно да ги почитуваат мерките. Еве го извештајот кој го објави министерот: „Во последните

Шекеринска се повлекува од функцијата втор човек во СДСМ?

Шекеринска се повлекува од функцијата втор човек во СДСМ?

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, која е актуелен заменик претседател на СДСМ, вели дека нема повторно да се кандидира за високата партиска функција на претстојниот конгрес на 16 мај, пренусува порталот сдк.мк „Тука не се гласа доверба, за некој да ја зачува позицијата, туку практично одиме со изборен конгрес. Во тек се процедури на предлози

Богданка: Нечовечни се, нефер и нехумани – доаѓаат во Собрание, земаат пари и не гласаат

Богданка: Нечовечни се, нефер и нехумани – доаѓаат во Собрание, земаат пари и не гласаат

Соопштение за јавност од политичката партија СДСМ: -Јавноста сведочи на заложништво на парламентот и обидите на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ да ја контролира работата на Собранието, а присуството на двајца пратеници од СДСМ со цела заштитна опрема, во скафандери е херојски чин, кој придонесе за изгласувањето на петтиот пакет мерки, за платите на

Ванковска: Верче спасила животи, но никој не прашува зошто нејзиниот живот не можеле да ѝ го спасат животот

Ванковска: Верче спасила животи, но никој не прашува зошто нејзиниот живот не можеле да ѝ го спасат животот

Билјана Ванковска: „Верче спасила животи, но никој не прашува зошто нејзиниот живот не можеле да ѝ го спасат животот: возилото на брза помош стасало после цели 40 минути!!! Важно, сега веќе никој не се скандализира и Верче не ја споменува како жртва на сообраќајка со сторител кој побегнал од местото на настанот, бидејќи јавноста е дефокусирана на хуманиот

Јоци: Дури и ваков-никаков ко шо си е СДСМ, ќе остане на власт додека не се исчисти сè ,,грујово” со кран во ѓубре

Јоци: Дури и ваков-никаков ко шо си е СДСМ, ќе остане на власт додека не се исчисти сè ,,грујово” со кран во ѓубре

Новинарката Јорданка Ивановска Јоци, на социјалните мрежи, го прокоментира вчерашниот статус на поранешниот премиер Никола Груевски: „Еве ја несреќава, уште ги лаже вмровци. Ко да СДСМ сам е инсталиран, паднат од Уран…ко да се толку способни. Не само што не се сами дојдени, туку и ваков-никаков ко шо си е СДСМ, ќе остане на власт додека не се исчисти