притисни ентер »

Извори

Банкарство

Оглас за вработување во Шпаркасе Банка АД Скопје
Оглас за вработување во Шпаркасе Банка АД Скопје

Оглас за вработување во Шпаркасе Банка АД Скопје

Доколку сте мотивирани и сакате својата кариера да ја изградите во Шпаркасе Банка АД Скопје, аплицирајте за вработување на отворената работна позиција и придружете се на успешниот тим на професионалци. ОТВОРЕНА РАБОТНА ПОЗИЦИЈА: СОРАБОТНИК ВО ТРЕНИНГ ЦЕНТАР ЛОКАЦИЈА: ДЕЛОВНА ЗГРАДА СКОПЈЕ Шпаркасе Банка Македонија АД Скопје е дел од Групацијата на

Оглас за вработување во УНИБанка АД Скопје

Оглас за вработување во УНИБанка АД Скопје

Ако твојата желба е работа во динамична работна атмосфера со беспрекорни колеги и одлични услови за развој, пријави се на огласот и придружи се кон успешниот тим на професионалци. УНИБанка нуди модерни услови за работа и можност за постојан развој и надоградување, месечна нето плата во зависност од искуството и квалификациите, како и бонуси и награди

НЛБ Банка со општествено одговорна кампања „Пошумете со еден клик“

НЛБ Банка со општествено одговорна кампања „Пошумете со еден клик“

Со цел да се доближи повеќе до своите клиенти и да им овозможи персонализирани понуди прилагодени на нивните можности и преференции, НЛБ Банка, во согласност со Законот за заштита на лични податоци, започна промотивна кампања за обезбедување изјави за согласност за користење на лични податоци за директен маркетинг. Согласно својата стратегија за општествено

Македонската економија забележа раст од три проценти во третиот квартал

Македонската економија забележа раст од три проценти во третиот квартал

Стапката на раст на Бруто-домашниот производ (БДП) во третиот квартал годинава изнесува три проценти, објави денеска Државниот завод за статистика. Во третото тримесечје од годинава, најголем пораст од 11 проценти е забележан во секторите: Трговија на големо и трговија на мало; поправка на моторни возила и мотоцикли; Транспорт и складирање; Објекти

Филијалите и експозитурите на Комерцијална банка нема да работат на 08.12.2021 година

Филијалите и експозитурите на Комерцијална банка нема да работат на 08.12.2021 година

Филијалите и експозитурите на Комерцијална банка АД Скопје нема да работат на 08.12.2021 година (среда) заради празнување на Денот на Свети Климент Охридски. Комерцијална банка АД Скопје ги известува своите клиенти дека за подигнување и уплата на готовина може да се користат банкоматите на Банката, а за други финансиски трансакции на располагање се

Во ноември повторно зголемени трошоците на живот!
Во ноември повторно зголемени трошоците на живот!

Во ноември повторно зголемени трошоците на живот!

Трошоците на живот во ноември се зголемени за 0,7 проценти, а цените на мало бележат скок од 0,3 отсто во однос на октомври, објави денеска Државниот завод за статистика. Пораст на трошоците на живот се забележани кај лебот и житата за 3,8 проценти, сирењето и урдата за 2,3 отсто, месото за 2,1, маслото за 1,9, шеќерот, џемот, медот, чоколадата и кондиторските

Извлечени првите добитници на награди од наградната игра „Освојувај награди со Mastercard“ на Халкбанк

Извлечени првите добитници на награди од наградната игра „Освојувај награди со Mastercard“ на Халкбанк

Првите 15 добитници на ваучери за спортска опрема во вредност од по 6.000 денари во наградната игра на Халкбанк – „Освојувај награди со Mastercard“ веќе се извлечени. Најсреќните корисници на картичките од брендот Mastercard, издадени од Халкбанк АД Скопје, пред Новогодишните празници ќе можат да се израдуваат себе или некој близок со вреден подарок

Одлуката за „замрзнување“ на цените на прехранбени производи може да ја продлабочи кризата

Одлуката за „замрзнување“ на цените на прехранбени производи може да ја продлабочи кризата

Здравствено-економската криза која трае веќе две години предизвика сериозно засегање на стопанството, а претпријатијата ги доведе во ситуација на тешко одржување на финансиска стабилност и на деловна активност. Надминување на состојбите е единствено можно со адекватни, добро испланирани и таргерирани мерки, кои ќе се дефинираат во блиска комуникација

Индексите на азиските берзи пораснаа од најниските нивоа во последната година

Индексите на азиските берзи пораснаа од најниските нивоа во последната година

Акциите на азиските берзи денеска пораснаа, исто како и на Волстрит ден претходно, бидејќи се намалија стравувањата од новиот сој омикрон на коронавирусот, а новите економски стимулации во Кина ги охрабрија инвеститорите. Азиско-пацифичкиот берзански индекс MSCI, без јапонскиот, утринава во 7 часот порасна за 0,6 проценти, откако вчера се лизна на

Нови дигитализирани услуги и иновативни кредитни производи може да очекуваат граѓаните од Комерцијална банка

Нови дигитализирани услуги и иновативни кредитни производи може да очекуваат граѓаните од Комерцијална банка

Комерцијална банка континуирано ја проширува палетата на кредитни производи и дигитални услуги кои се прилагодени на потребите и можностите на клиентите. Во услови на пандемија и голема неизвесност, атрактивните потрошувачки и станбени кредити ги направивме уште поповолни со полисите за осигурување од групацијата Триглав, воведовме штедење без книшка

Народната банка и Централната банка на Холандија ја организираат Тринаесеттата конференција за плаќањата и пазарната инфраструктура

Народната банка и Централната банка на Холандија ја организираат Тринаесеттата конференција за плаќањата и пазарната инфраструктура

Народната банка во соработка со Централната банка на Холандија ја организира Тринаесеттата конференција за плаќањата и пазарната инфраструктура: „Плаќањата во дигиталната ера: од внатре кон надвор“, којашто ќе се одржи на 9. и 10 декември 2021 година . Конференцијата за првпат ќе се одржи во виртуелен формат, поради пандемијата на ковид-19. Конференцијата

Бектеши: Минималната плата по Нова година ќе биде 18.000 денари, ценовни шокови за струјата не се очекуваат

Бектеши: Минималната плата по Нова година ќе биде 18.000 денари, ценовни шокови за струјата не се очекуваат

Доколку податоците од Државниот завод за статистика покажат дека има зголемување на цените на другите производи, ние ќе ја прошириме листата на замрзнати цени, рече министерот за економија Крешник Бектеши. Тој во вчерашното гостување на Телма телевизија информираше дека одлуката за замрзнување на цените која што беше донесена на последната седница

„Провери па купи“ – платформа креирана од студенти за намалување на сивата економија и безбедно онлајн купување

„Провери па купи“ – платформа креирана од студенти за намалување на сивата економија и безбедно онлајн купување

„Провери па купи“ ( www.proveripakupi.mk ) е веб-платформа која им овозможува на потрошувачите безбедно да купуваат преку интернет и е во функција од пред неполн месец. Купувачот кој сака да плати за производ или услуга онлајн, на платформата може да ги провери податоците на е-трговецот (фирмата) од земјава за да се осигури дека тој е регистриран и

Капитал Банка е во сериозна фаза на докапитализација со околу 5 милиони евра!

Капитал Банка е во сериозна фаза на докапитализација со околу 5 милиони евра!

Во време на памндемија и економска неизвесност, Капитал Банка продолжува да расте и да ја зацврстува капиталната структура. Банката во овој период е во сериозна фаза на докапитализација со околу пет милиони евра , што ќе и овозможи посилен развој, а во блиска иднина се очекува да добие и проширување на лиценцата за работа со странство. Во интервју

Состанок Пендаровски – Ангеловска-Бежоска: Успешно се одржува макроекономската стабилност, економијата постепено закрепнува

Состанок Пендаровски – Ангеловска-Бежоска: Успешно се одржува макроекономската стабилност, економијата постепено закрепнува

Проекциите на Народната банка, коишто се многу блиску до проекциите на меѓународните финансиски институции, упатуваат на натамошно постепено закрепнување на македонската економија – за следната година се очекува раст од 3,9%, со што би се достигнало и би се надминало преткризното ниво на економски раст. Сепак, постојат ризици поврзани пред сѐ со натамошниот