притисни ентер »

Извори

Банкометар

RELAX-ирано остварете ги желбите со неодоливиот Потрошувачки кредит на HalkBank
RELAX-ирано остварете ги желбите со неодоливиот Потрошувачки кредит на HalkBank

RELAX-ирано остварете ги желбите со неодоливиот Потрошувачки кредит на HalkBank

За овој месец, кога после летните одмори и припремите за зимата имате многу потреби и финансиски обврски – немојте да ги занемарите Вашите желби. За најопуштено остварување на сите Ваши желби но и покривање на сите Ваши финансиски обврски, БанкоМетар.мк Ви го препорачува неодоливиот RELAX Потрошувачки Креди на HalkBank. Но., што ја прави оваа кредитна

По Франција: И Германија ќе ја блокира Libra

По Франција: И Германија ќе ја блокира Libra

Берлин и Париз веруваат дека ризиците за криптовалутата Libra „не се соодветно адресирани“ Федералната влада на Германија има намера да ја блокира криптовалутата Libra која ќе се издава од Фејсбук. Големата коалиција во Берлин се согласува да не дозволи „приватни иматели на средства за плаќање“ поврзани со пазарот “, рече пратеникот на ЦДУ, Томас Хајлман

Поскапуваат бензините и дизелот

Поскапуваат бензините и дизелот

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поскапат половина, односно еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена на бензинот „евросупер БС-98“ се зголемува половина денар, на 69,50 денари за литар. Бензинот „евросупер БС-95“, дизелот и екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) поскапуваат еден денар. Новата цена

Орбан со закана: Банките да ги вратат парите кај народот, или ќе им земеме се!

Орбан со закана: Банките да ги вратат парите кај народот, или ќе им земеме се!

Унгарскиот премиер Виктор Орбан ги предупреди банките во својата земја дека мораат да внимаваат да не ги осиромашуваат граѓаните и се закани дека може се да им одземат. Тој за локалните медиуми во Унгарија изјави ерата на колонизација е минато и оти банките треба да им вратат меѓу 600.000 и милион форинти до крајот на годината. Банките се сервис за

Blockchain технологијата му помага на секторот на недвижнини во Русија

Blockchain технологијата му помага на секторот на недвижнини во Русија

Го подобрува нивото на безбедност на податоците заради неговата децентрализација и отпорност на промени Блокчејнот на трансакциите со недвижнини со седиште во Русија започна пред неколку години, кога голем број големи градежни компании експериментираа со технологија за подобрување и забрзување на процесите. Розрестр (Федерална канцеларија за државна

Хрватска го доби првиот ПОС терминал за плаќање со криптовалути
Хрватска го доби првиот ПОС терминал за плаќање со криптовалути

Хрватска го доби првиот ПОС терминал за плаќање со криптовалути

Адео ПОС е првата каса во Хрватска што прифаќа уплати со криптовалути. Ова значи дека фактурите за производи и услуги ќе можат да се плаќаат со криптовалути, иако тие се издадени во хрватски куни. Постапката за плаќање е исклучително едноставна и вклучува скенирање на QR-кодот со дигитален паричник на мобилен телефон, проследено со трансфер на средства

Повеќето земји денес се помалку отпорни на криза отколку во 2007 година

Повеќето земји денес се помалку отпорни на криза отколку во 2007 година

Глобалната економија денес е помалку еластична на глобална финансиска криза отколку во 2007 година, според индексот на макроекономска еластичност, развиен заедно од швајцарскиот институт СРЕ и британскиот универзитет ЛСЕ. Новиот индекс користи податоци од 31 земја со 75% удел во светскиот БДП и е составен од различни варијабли кои даваат подобра слика

ЕУ: Буџетски дефицит од 3% од БДП и максимално ниво на јавен долг од 60%

ЕУ: Буџетски дефицит од 3% од БДП и максимално ниво на јавен долг од 60%

Министрите за финансии на Европската унија во саботата го поддржаа поедноставувањето на фискалните правила на Унијата што ќе ги направи потранспарентни и предвидливи. Но, останува многу да се направи за да се договорат овие измени, изјави висок претставник на Европската комисија. Потпретседателот на Еврокомисијата, Валдис Домбровскис, по состанокот

Почна пријавувањето за финансиска поддршка за јаболката од реколтата 2018

Почна пријавувањето за финансиска поддршка за јаболката од реколтата 2018

Од денеска до 15 октомври, сите земјоделци кои произвеле јаболка во реколта 2018 година и количините ги предале на регистриран откупувач во периодот од 12 октомври 2018 година до 25 јуни 2019 година, ќе можат да поднесат барања за добивање на финансиска поддршка за произведено и предадено јаболко. Висината на оваа финансиска поддршка е три денари по

Заев: Бизнисите се повеќе произведуваат и извезуваат

Заев: Бизнисите се повеќе произведуваат и извезуваат

Скокот од 15,6 проценти на извозот на стоки и услуги значи дека бизнисите произведуваат повеќе и ги пласираат нашите домашни македонски производи на странските пазари, напиша денеска премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил. Заев истакнува дека Владата го поддржува стопанството и економскиот раст, бидејќи тоа ќе значи повисок животен стандард

Нов скандал на повидок: Фолксваген ја инсталирал спорната програма и на нови автомобили?

Нов скандал на повидок: Фолксваген ја инсталирал спорната програма и на нови автомобили?

Јавниот сервис SWR во четвртокот изјави дека автомобилскиот концерн „Фолксваген“ обвинет за манипулирање со вредноста на издувните гасови, истиот програм, наводно, бил инсталиран и на мотори „Еуро 6“ од новата генерација, а не само на постари дизели. „Поновите дизел мотори на групацијата Фолксваген исто така беа опремени со програма за да утврдат дали

Поднесете ја вашата апликација за работа во понеделник

Поднесете ја вашата апликација за работа во понеделник

Аплицирањето за работа во понеделник е многу попродуктивно отколку да аплицирате во сабота, што е најлош ден за аплицирање за работа. Аплицирањето за работа е исто како и секоја друга е-пошта Размислете за тоа како работите на почетокот на неделата и како завршувате? Е-поштата што ќе ја добиете на крајот од неделата, петок или сабота веројатно ќе ви

Анкета на БанкоМетар.мк: Колкави Ви се „есенските“ трошоци?

Анкета на БанкоМетар.мк: Колкави Ви се „есенските“ трошоци?

Почитувани читатели на БанкоМетар.мк Нашата редакција реши да спроведе анкета која се разбира е анонимна и доброволна, а се однесува на големината на Вашите „есенски“ трошоци. Тука се мисли првенствено на еднократните трошоци кои произлегуваат од спремањето на зимница, набавката на средства за огрев, купувањето училишни материјали за Вашите деца, како

Извршниот директор на Дојче Банк: Негативните каматни стапки доведуваат до колапс на финансискиот систем

Извршниот директор на Дојче Банк: Негативните каматни стапки доведуваат до колапс на финансискиот систем

Намалувањето на каматните стапки на депозитите на Европската централна банка до минус 0,5 проценти е тежок товар за финансиските кредитни организации и нивните клиенти, рече извршниот директор на Дојче банка, Кристијан Севинг. „На долг рок, негативните каматни стапки доведуваат до колапс на финансискиот систем“, изјавија од  Блумберг. Дојче Банк смета

Одобрување на ЕУ: Криптовалутите ќе имаат регулирани индекси

Одобрување на ЕУ: Криптовалутите ќе имаат регулирани индекси

CF Benchmark, водечки провајдер на индекси за криптовалути и сопственик на репер стапката на CME CF Bitcoin, во петокот објави дека има добиено овластување од Органот за финансиска контрола (FCA) за администратор на репери според Европската регулатива за одредници (EU BMR). CF репер е првиот давател на FCA регулиран индекс на криптовалути. Одобрението