притисни ентер »

Извори

Банкометар

Роденденски подарок од СН Финансии: Нова година во Будва со Лепа Брена и Џибони !
Роденденски подарок од СН Финансии: Нова година во Будва со Лепа Брена и Џибони !

Роденденски подарок од СН Финансии: Нова година во Будва со Лепа Брена и Џибони !

СН Финансии по повод 5- ти Роденден доделува три награди на своите клиенти. Нова година во Будва со Лепа Брена и Џибони за Нова Година ( две ноќевања 31 и 01 за двајца и вклучен превоз). Секоја апликација направена од денес до 20.12. влегува во наградната игра! За да аплицирате за некој од богатата лепеза на кредити на СН Финансии можете на следните

Ескобар: Членството во НАТО ги зголеми можностите за нови инвестиции!

Ескобар: Членството во НАТО ги зголеми можностите за нови инвестиции!

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи, денес се сретна со заменик-помошникот државен секретар на САД, Габриел Ескобар, кој е во работна посета на земјава, а на средбата беше придружуван од амбасадорката на САД, Кејт Мари Брнз. Битиќи и заменик-помошникот државен секретар Ескобар разговарале за економската соработка помеѓу Северна

Со новиот Интервентен фонд за земјоделство дополнителни 250 милиони денари на располагање за земјоделците

Со новиот Интервентен фонд за земјоделство дополнителни 250 милиони денари на располагање за земјоделците

„СДСМ како одговорна партија која е предводник на државата, континуирано спроведува големи реформи и дава помош секогаш кога е потребно, во интерес на сите земјоделци. Во таа насока, Владата предводена од СДСМ усвои финансиска поддршка за ублажување на последиците од пандемијата врз производството и откупот на јаболко, ориз, грозје, како што следи:

Од полноќ се намалуваат цените на горивата!

Од полноќ се намалуваат цените на горивата!

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која oд полноќ ќе има намалување на цените на нафтените деривати во просек за 5,28 отсто во однос на претходната недела. Во согласност со одлуката, цените на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ и на „евродизелот“ (Д-Е V) се намалуваат три и пол денари за литар, а

Лагард: Малку е веројатно зголемување на каматните стапки

Лагард: Малку е веројатно зголемување на каматните стапки

Претседателката на Европската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард изјави дека изгледите за зголемување на каматните стапки следната година се минимално веројатни, но рече дека таа брзо ќе преземе мерки за да се бори против зголемената инфлација доколку е потребно. „Кога ќе се исполнат условите и ќе добиеме нови насоки, нема да се двоумиме да реагираме“

Започна откупот на тутунот во Прилеп
Започна откупот на тутунот во Прилеп

Започна откупот на тутунот во Прилеп

Започна откупот на тутунот од годинашната реколта, кој ќе се презема на 173 откупни пункта во државата. Денеска беа отворени 20 пункта од Прилепскиот тутунски комбинат, „Сокотаб” од Битола и „Алијанса” од Кавадарци. Тутунарите очекуваат повисока цена оти велат дека квалитетот година е добар. Годинава се склучени договори за околу 22.200 тони тутун

15% попуст за доброволно приватно здравствено осигурување во СН Осигурителен брокер на 9 и 10 декември!

15% попуст за доброволно приватно здравствено осигурување во СН Осигурителен брокер на 9 и 10 декември!

СН Осигурителен Брокер во рамките на промотивна кампања за доброволно приватно здравствено осигурување овозможува 15 отсто попуст. Попустот важи за секоја нова полиса за доброволно приватно здравствено осигурување купена на 9 или 10 декември. Редовната цена на пакетот SN Eurohealth за доброволно приватно здравствено осигурување изнесува 515 денари

Пендаровски – Ангеловска-Бежоска: Успешно се одржува макроекономската стабилност, економијата постепено закрепнува

Пендаровски – Ангеловска-Бежоска: Успешно се одржува макроекономската стабилност, економијата постепено закрепнува

Проекциите на Народната банка, коишто се многу блиску до проекциите на меѓународните финансиски институции, упатуваат на натамошно постепено закрепнување на македонската економија – за следната година се очекува раст од 3,9%, со што би се достигнало и би се надминало преткризното ниво на економски раст. Сепак, постојат ризици поврзани пред сѐ со натамошниот

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

На прес конференција во Битола, министерот Бектеши посочи дека одлуките не важат за денешните цени, туку важат за цените на производите кои биле формирани од трговците од 1 декември. -Цените од 1 декември ќе важат до 31 јануари 2022 година. Цените не може да се зголемат туку само да се намалат и затоа ние правиме напори да го зголемиме производството

Доколку ЕСМ не обезбеди струја, после Нова Година не очекува раст на цената од 30 до 50%!

Доколку ЕСМ не обезбеди струја, после Нова Година не очекува раст на цената од 30 до 50%!

На последната владина седница, Владата ја утврди Предлог – одлуката за распределба на средствата, со што ќе се обезбедат финансии за справување со енергетската кризата. Се уште е неизвесно и дали државната ЕСМ ќе обезбеди доволно струја за домаќинствата за следната 2022 година. Веќе два тендери на ЕВН хоум пропаднаа, откако државната ЕСМ не се јави

Од утре граѓаните во Србија добиваат нови 20 евра државна помош за ублажување на последиците од пандемијата

Од утре граѓаните во Србија добиваат нови 20 евра државна помош за ублажување на последиците од пандемијата

Српскиот министерот за финансии, Синиша Мали, најави дека утре пензионерите, примателите на парична социјална помош и лицата во Заводот за извршување на кривични санкции ќе добијат 20 евра државна парична поддршка, додека останатите полнолетни граѓани парите ќе ги добијат на 8 и 9 декември, јави дописникот на МИА од Белград. -Вкупно, околу 5,8 милиони

Криптовалутите за неколку часа паднаа за 20% !

Криптовалутите за неколку часа паднаа за 20% !

Нервозата на финансиските пазари го стигна крипто-светот во текот на викендот и ги турна надолу цените на криптовалутите како биткоинот и етерот. Погодени беа и дигиталните валути од второ и трето ниво. Според платформата Coinmarketcap, биткоинот, најстарата и најголемата криптовалута, во петокот вечерта падна на нешто помалку од 42.900 долари. Најтргуваната

Над 200 милиони евра годишно се собираат од еколошки даноци, на што се трошат овие пари?

Над 200 милиони евра годишно се собираат од еколошки даноци, на што се трошат овие пари?

Од еколошките даноци за енергентите, за транспортот и од надоместокот за загадување, во државната каса годишно се собираат над 200 милиони евра, или тоа е износ еднаков на 1,9 проценти од бруто-домашниот производ. Покрај еколошките даноци, се собираат и пари од разни надоместоци за извршени услуги за заштита на животна средина (во 2020 година се собрале

Сите цени ли мораа да растат, има ли злоупотреби од трговците и производителите?

Сите цени ли мораа да растат, има ли злоупотреби од трговците и производителите?

Цените во маркетите растат. Владата реши да ги замрзне цените на основните животни намирници, но дали со тоа се реши проблемот со поскапувањата? Од она што деновиве се гледа по рафтовите на продавниците и што на касите го плаќаат потрошувачите проблемот, очигледно, не е решен. Не станува збор дека се изигрува замрзнувањето на цените на лебот, шеќерот,

Ердоган назначи нов министер за финансии откако актуелниот поради инфлацијата на лирата си поднесе оставка

Ердоган назначи нов министер за финансии откако актуелниот поради инфлацијата на лирата си поднесе оставка

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган назначи нов министер за финансии откако Лутфи Елван поднесе оставка поради загриженоста за инфлацијата, падот на лирата и неортодоксните економски политики на Владата. Разрешувањето на функционери укажува на продлабочување на јазот во администрацијата поради инсистирањето на Ердоган за намалување на каматните