притисни ентер »

Извори

Barkod

ИЗБОРИ ВО МАКЕДОНИЈА: Над 20% излезност до 13 часот
ИЗБОРИ ВО МАКЕДОНИЈА: Над 20% излезност до 13 часот

ИЗБОРИ ВО МАКЕДОНИЈА: Над 20% излезност до 13 часот

Share Tweet Share Share Email Comments Според последните податоци објавени на веб страницата на Државната изборна комисија, до 13 часот правото на глас го оствариле над 20 отсто од гласачите, односно 20,55% од обработени 90 проценти од податоците. Досега вкупно гласале 340.264 гласачи. Share Tweet Share Share Email

Корона пресекот стигна: 336 новозаболени и 32 Починати лица

Корона пресекот стигна: 336 новозаболени и 32 Починати лица

Министерството за здравство се извинува за доцнењето на извештајот за ковид состојбата во земјава. Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-95, Куманово-10, Штип-12, Прилеп-27, Тетово-11, Струга-1, Велес-30, Битола-34, Охрид-1, Кавадарци-7,

24 починати, 1112 новозаразени со Ковид-19

24 починати, 1112 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2553 тестирања, а регистрирани се 1112 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-321, Куманово-69, Дебар-10, Штип-38, Прилеп-77, Тетово-79, Струга-44, Велес-44, Битола-65, Охрид-36, Кавадарци-26, Гостивар-60, Гевгелија-19, Струмица-35, Крива Паланка-7, Радовиш-6, Крушево-3, Кочани-44,

Во Македонија падна првиот снег

Во Македонија падна првиот снег

На повисоките места  и во ски центрите падна слаб снег, што беше најавен од Управата за хидрометеоролошки работи. Снег попладнево и вечерва паѓа во Маврово , Пелистер , Нижеполе и на Караџица. И за утре метеоролозите најавуваат студено време со појава на температури и под -5 степени со северен ветер . ИЗВОР: KАНАЛ 5

Пред тестирање за Ковид-19 не треба да се јаде, пие вода, џвака мастика или пуши цигара

Пред тестирање за Ковид-19 не треба да се јаде, пие вода, џвака мастика или пуши цигара

Забрането е јадење, пушење и пиење на вода најмалку 30 минути пред тестирање за Ковид 19 а еден час пред тестот не треба да ги миете забите ниту да ја плакнете устата. Никако не џвакајте и мастика најмалку  половина час пред одење во лабораторијата. Ова ни го потврдија и микробиолози кои ги контактиравме со образложение дека мастиката дејствува како

990 нови случаи на Ковид-19

990 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2655 тестирања, а регистрирани се 990 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 378 -Куманово 48 -Дебар 6 -Штип 51 -Прилеп 55 -Тетово 39 -Струга 27 -Велес 54 -Битола 44 -Охрид 39 -Кавадарци 24 -Гостивар 54 -Гевгелија 16 -Струмица 19 -Крива Паланка 3 -Радовиш 3 -Крушево 4-Кочани 27 -Пробиштип 2 -Демир Хисар 3 -Македонски

Пресметка помеѓу которските кланови: ликвидирани 10 членови на шкаљарскиот и Кавачки клан

Пресметка помеѓу которските кланови: ликвидирани 10 членови на шкаљарскиот и Кавачки клан

Судејќи според наодите на истражителите, последните две убиства што се случија во Белград потврдуваат дека војната на которските кланови – Скаjарски и Кавачки – не стивнува. Истражителите се сомневаат дека ликвидациите на Бојан Мирковиќ во четвртокот во Белевил и Александар Чарц во октомври во трговскиот центар „Уже“ биле поврзани со кланската војна

77 нови случаи на Ковид 19 во Прилеп

77 нови случаи на Ковид 19 во Прилеп

Во последните 24 часа се направени 3353 тестирања, а регистрирани се 1168 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 513 -Куманово 68 -Дебар 6 -Штип 27 -Прилеп 77 -Тетово 65 -Струга 40 -Велес 36 -Битола 58 -Охрид 25 -Кавадарци 29 -Гостивар 30 -Гевгелија 5 -Струмица 33 -Крива Паланка 5 -Радовиш 7 -Крушево 3 -Кочани 19 -Пробиштип 1 -Демир Хисар 1 -Македонски

Поради проблеми со срцето почина Амди Бајрам

Поради проблеми со срцето почина Амди Бајрам

Од неговата партија Сојуз на Ромите од Македонија (СРМ) за Канал 5 јавуваат дека тој на 64 годишна возраст починал во клиниката Филип II поради проблеми со срцето. ИЗВОР: КАНАЛ 5

Вознемирувачка фотографија: телото На Страхиња по атентатот…

Вознемирувачка фотографија: телото На Страхиња по атентатот…

Веднаш по експлозијата, една жена се обиде да го спаси тешко повредениот Страхиња Стојановиќ. На фотографијата се гледа повредениот Страхиња Стојановиќ, веднаш по експлозијата на неговото возило, кое беше разнесено во движењето на улицата бригада Омладинских во Нов Белград. Страхиња се здобил со тешки повреди, но во болницата починал. Од силината на