притисни ентер »

Извори

Basketball

Повторно нови играчи во Центар
Повторно нови играчи во Центар

Повторно нови играчи во Центар

Работнички е во обид да состави нова шампионска екипа, на чело со новиот тренер Димитар Мираковски. Натрофејната екипа во македонската кошарка се засили со неколку нови имиња, во пресрет на новата сезона во која ќе ги напаѓа двете титули во домашните натпреварувања, но до скоро не можеше да регистрира странски кошаркари поради БАТ забраната од страна

Ел Класико на почетокот од сезоната

Ел Класико на почетокот од сезоната

фото: AS Најлутите ривали во шпанската кошарка ќе играат меѓу себе за првиот трофеј на клупско ниво. Барселона ја победи Валенсија со 71:65 во првиот полуфинален меч од шпанскиот Суперкуп иако играше значително ослабена. Кори Хигинс и Никола Миротиќ беа најефикасни со 15, односно 14 поени, а Вања Маринковиќ забележа одлично деби за новиот клуб постигнувајќи

Стартува новата сезона, со неа и главоболките за Пешиќ!

Стартува новата сезона, со неа и главоболките за Пешиќ!

фото: FC Barcelona Барселона направи НБА тим во текот на летото, но без речиси половина играчи ќе настапи во Суперкупот на Шпанија со кој официјално почнува клупската сезона во оваа земја. Прв противник на каталонскиот клуб е Валенсија (18:30 часот), а Светислав Пешиќ нема да може да смета на четворица кошаркари од кои две летни засилувања. Тома Ертел

ПАОК е друга категорија, но АВ Охрид имаше одличен тест

ПАОК е друга категорија, но АВ Охрид имаше одличен тест

фото: АВ Охрид Македонскиот прволигаш со пораз го почна турнирот во Самоков, во организација на Рилски спортист. Имаше најтешка задача, грчкиот гигант ПАОК победи со 86:72, но АВ Охрид барем имаше можност да види каде е во моментов. Се разбира дека тимот од Солун го диктираше темпото, водеше со 27:15 по првата четвртина, 48:31 на полувреме и 76:48

За Светското првенство не сакаа да слушнат, за Олимпијадата – тепачка!

За Светското првенство не сакаа да слушнат, за Олимпијадата – тепачка!

Игудала и Томпсон Дејмијан Лилард, Стеф Кари, Кемба Вокер, Дрејмонд Грин… Се поголем е бројот на НБА ѕвездите кои изразија желба да играат на Олимписките игри во Токио идното лето. На нив им се приклучи и еден од најдобрите шутери во светот Клеј Томпсон кој уште сега изјави дека е подготвен да игра. „Би сакал да играм за САД, таков ми е планот… Сакам

ПРЕДАВСТВО: Од Партизан во семејството на Звезда!
ПРЕДАВСТВО: Од Партизан во семејството на Звезда!

ПРЕДАВСТВО: Од Партизан во семејството на Звезда!

Најголемиот српски кошаркарски талент летово го напушти „црно-белиот“ табор, наводно поради лошиот однос на клубот кон него. Тоа ги изнервира сите во Партизан од каде тврдат дека многу вложиле во 19-годишниот играч, но Марко Пецарски го крена на нозе Белград откако одлучи да се пресели во тимот на ФМП. Во нормални услови ваков трансфер не би имал големо

Олимпијакос не ја заборава својата легенда!

Олимпијакос не ја заборава својата легенда!

Трикраниот европски првак кој претстојната сезона ќе игра во Втората лига на Грција му оддаде признание на својот поранешен играч и тренер. Шефот на стручниот штаб на Црвена Звезда, Милан Томиќ доби почести од Олимпијакос, клубот каде помина 28 години, 14 како играч и исто толку како помошен тренер. Во тој период освои две титули во Евролигата, по

Гостивар во победничка серија

Гостивар во победничка серија

Вторпат во текот на овие подготовки тимот на Марјан Србиновски го совлада тимот на Пелистер, сега на гостински терен. Пред неговите навивачи беше +20, сега +10 (84:94) за трета победа во низа. Гостивар беше подобар и од косовскиот Голден Игл. Пелистер значајно се засили во текот на летото, донесе неколку познати имиња од домашната кошаркарска сцена,

Работнички со шест играчи пресилен за Еуроникел

Работнички со шест играчи пресилен за Еуроникел

Најтрофејниот македонски клуб ја оствари втората победа во вториот подготвителен натпревар пред новата сезона. По Пелистер во Битола, беше поуспешен и од Еуроникел (поранешен Фени Индустри) кого во Кавадарци го совлада со 96:105. Победата добива на значење бидејќи е остварена со само шестмина стандардни кошаркари: Лесколт, Главчев, Атанасов, Ефремовски,

КОЧОВ: Не сакаме спектакуларни најави, ќе одиме чекор по чекор

КОЧОВ: Не сакаме спектакуларни најави, ќе одиме чекор по чекор

фото: МЗТ Скопје Македонскиот шампион, традиционално веќе, прв ќе излезе на теренот на официјален натпревар во новата сезона. За помалку од две недели го очекува дуелот со дебитантот во АБА конкуренцијата, Слобода Тузла во првото коло од вториот степен на регионалното натпреварување. МЗТ Скопје веќе е во полн ритам со подготвителни натпревари, голем

Само еден квалификациски турнир ќе се игра во Европа

Само еден квалификациски турнир ќе се игра во Европа

FIBA На групата од 16 најдобропласирани репрезентации од Светското првенство кои не обезбедија учество на Олимписките игри и се приклучија по две селекции од секој континент врз основа на најновата ранг-листа на ФИБА и тие сите заедно ќе учествуваат на мини-светското првенство идното лето кое го носи името квалификации за ЛОИ во Токио. Четири турнири

Антиќ го најде новиот селектор?

Антиќ го најде новиот селектор?

фото: MN Press Неколку часа откако беше објавено дека му е истечен договорот на Јорданчо Давитков и дека нашиот легендарен кошаркар и тренер нема да остане на функцијата, претседателот на КФСМ на Инстаграм објави фотографија со можеби новиот предводник на националниот тим. фото: Инстаграм На фотографијата Антиќ е со Октај Махмути, прославениот турски

НАУМОСКИ: Да се извинат или ќе ги тужам!

НАУМОСКИ: Да се извинат или ќе ги тужам!

По изнесените обвинувања за финансиски неправилности од новото раководство на КФСМ, со реакција се јави поранешниот претседател Петар Наумоски. Неговото соопштение го пренесуваме во целост: „Најпрво би сакал да ги информирам дека ќе добијат допис од моите адвокати, јавно да се извинат за изнесените превртени зборови и работи. Доколку тоа не го сторат

Давитков кон раководството на КФСМ: Господ гледа и се враќа!

Давитков кон раководството на КФСМ: Господ гледа и се враќа!

Најважно е да останеме смирени - Јорданчо Давитков Довчерашниот селектор на македонската репрезентација преку социјалните мрежи се обрати по информацијата дека повеќе нема да ја извршува оваа функција. Објавата на Јорданчо Давитков ја пренесуваме во целост.

Стигна донацијата, топките кај прволигашите

Стигна донацијата, топките кај прволигашите

mztskopjeaerodrom.mk Раководството на КФСМ им ги подели топките што кон крајот на минатиот месец беа најавени како донација Федерацијата, за клубовите што играат во Првата лига во нашата сениорска конкуренција. Овие донирани топки се задолжителни за сите натпревари во организација на КФСМ на територијата на Република Македонија.