притисни ентер »

Извори

Бизнис инфо

Кој е Јарослав Гончаров, креаторот на FaceApp?
Кој е Јарослав Гончаров, креаторот на FaceApp?

Кој е Јарослав Гончаров, креаторот на FaceApp?

Јарослав Гончаров е Русин кој работел на Windows mobile за Microsoft. Исто така, тој беше косопственик на компанија Yandex, којашто ја продаде на руски Google за 38 милиони долари, пишува Forbes. Најголемиот успех на Гончаров е компанијата што стои зад дизајнот на апликацијата FaceApp. 40-годишниот Русин вработува 12 лица, со кои разви апликација што

НБ: Банкарскиот систем е ликвиден и со високо ниво на солвентност

НБ: Банкарскиот систем е ликвиден и со високо ниво на солвентност

Банкарскиот систем е ликвиден, а воедно и со високо ниво на солвентност, при стапка на адекватност на капиталот од 16,5% и преовладување на најквалитетниот, т.н. редовен основен капитал во вкупниот регулаторен капитал. На солидно ниво е и квалитетот на активата на банките, со учество на нефункционалните во вкупните кредити на нефинансискиот сектор

Nissan отпушта 12.500 работници во светски рамки

Nissan отпушта 12.500 работници во светски рамки

Вториот најголем производител на автомобили од Јапонија, Nissan соопшти дека речиси не е остварен никаков профит во првиот квартал од фискалната година. Опративната добивка падна за 99% споредено со истиот квартал минатата година, пишува CNN. Приходите, пак, паднаа за речиси 13% во споредба со минатогодишните. Согласно случувањата, од компанијата изјавија

Дали би пробале сладолед од инсекти?

Дали би пробале сладолед од инсекти?

Неколку ентузијасти од Кејп Таун, Јужна Африка, креираа сладолед врз база на инсекти. Предводени од Лиа Беса, научник за храна, тимот не само што создаде слатко, ледено задоволство од ларви, туку продолжи да креира и друг вид на храна збогатена со инсекти. Денес, на менито на ресторанот Gourmet Grubb има вафли, бомбици со урми и чоколадо коишто се

Редок модел на Nike патики продадени за рекордни 437.500 долари

Редок модел на Nike патики продадени за рекордни 437.500 долари

Пар Nike патики дизајнирани од ко-основачот на гигантот за спортска облека, се продадени за рекордна цена од 437.500 долари. Тие беа последните обувки што се продадоа на аукција во Sotheby’s во Њујорк, заедно со уште други 100 пара патики од останатите познати спортски брендови. The 1972 Nike Waffle Racing Flat Moon патиките коишто беа креирани во

Потрошувачка по енергенти во мај

Потрошувачка по енергенти во мај

Вкупната потрошувачка по видови енергенти, во мај оваа година, изнесува: 574.640 МWh електрична енергија, 4.284 мил. нм3 природен гас, 463.563 тони јаглен и 87.821 тони нафтени продукти, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Бруто – домашното производство на електрична енергија учествува со 72,5% во бруто – домашната потрошувачка

Преку МСИП доделени средства за капитални проекти во девет општини

Преку МСИП доделени средства за капитални проекти во девет општини

Преку Проектот за подобрување на општински услуги – МСИП, којшто го спроведува Министерството за финансии со поддршка на Светска банка, доделени се средства во износ од 176,9 милиони денари (или 2,8 милиони евра) за капитални проекти и подобрување на инфраструктурата во девет македонски општини, односно Чучер Сандево, Врапчиште, Боговиње, Тетово, Делчево,

Cyclo – кацига на склопување од рециклирана пластика

Cyclo – кацига на склопување од рециклирана пластика

Cyclo е дело на тим составен од велосипедист, дизајнер и “решавач на проблеми“, чија што страст се иновации, транспорт и велосипеди. Кацигата е производот на нивниот заеднички труд, спакувана во интересно и одржливо издание. Таа се склопува со што може да се носи во ранец или торба, а во нејзиниот состав се наоѓаат и 20 рециклирани пластични шишиња

Милијардери со најголем број на донации

Милијардери со најголем број на донации

Кои се милијардерите, надвор од САД, кои имаат донирано големи суми пари на оние на кои им се најпотребни… Азим Премџи Земја: Индија Вкупно донирани средства: 21 милијарда долари Моментална вредност: пет милијарди долари Кристофер Хон Земја: Велика Британија Вкупно донирани средства: 4,5 милијарди долари Моментална вредност: 3,1 милијарди долари Карлос

Next Door Park Hotel– нов хотел во Скопје со урбан и храбар стил

Next Door Park Hotel– нов хотел во Скопје со урбан и храбар стил

Parkland Hospitality Group гордо го претстави својот најнов член – Next Door Park Hotel, којшто со својот карактер и комбинација на милениумски дух и храброст претставува вистинско освежување за Скопје. Next Door Park хотелот со 4 ѕвездички е новиот член на оваа групација и воедно новото поглавје од успешната приказна наречена Parkland Hospitality