притисни ентер »

Извори

Бизнис регулатива

Каде ќе се гради вредната фабрика на „Фолксваген“?
Каде ќе се гради вредната фабрика на „Фолксваген“?

Каде ќе се гради вредната фабрика на „Фолксваген“?

Германскиот автомобилски гигант „Фолксваген“ кој планира да инвестира од 1,3 до 2 милијарди евра во нова фабрика ќе ја заобиколи Северна Македонија, која заедно со Србија официјално отпаднаа од трката за избор на нова дестинација иако подолго време беше познато дека немаат голема шанси споредено со Турција и Бугарија како главни земји кои се сериозни

Ново задолжување од 420 милиони долари преку Светска банка за финансирање на растот

Ново задолжување од 420 милиони долари преку Светска банка за финансирање на растот

Државата ќе се задолжи со нов кредит од 420 милиони долари од Светска банка, со цел да се забрза екононскиот раст. Парите се дел од рамката за партнерство на банката со земјава за периодот до 2023 година. Овие пари се веќе влезени во пресметките за движење на долгот. Според фискалната стратегија до 2022 година, долгот догодина ќе стигне до 52,3%, а

Поевтинува роамингот на Балканот од 1 јули

Поевтинува роамингот на Балканот од 1 јули

Од 1 јули ќе следува поголемо намалување на цените за роаминг услугуте на земјите од Западен Балкан. Граѓаните од регионот од наредниот месец ќе можат да зборуваат меѓусебно по намалени цени кои беа предмет на преговори меѓу регулаторните тела за комуникации по што беа потпишани и меморандуми. Од 1 јули корисниците на роаминг во Северна Македонија,

По 10 години и 10 неуспешни тендери се оживува проектот „Чебрен“ вреден половина милијарди евра

По 10 години и 10 неуспешни тендери се оживува проектот „Чебрен“ вреден половина милијарди евра

Дел од енергетската стратегија повторно ќе биде изработка на студија за хидро-електраната „Чебрен“ која во изминатите десетина години не успеа да оствари конечен тендер преку кој ќе се најде соодветен инвеститор. Сега, вицепремиерот за економија Кочо Анѓушев повторно го оживува проектот замислен како јавно-приватно партнерство за зголемување на енергетските

Задолжителна консултација со бизнис заедницата ќе влијае на подобра регулатива

Задолжителна консултација со бизнис заедницата ќе влијае на подобра регулатива

Задолжителната консултација на бизнис-заедницата при донесувањето на законите е едно од најзначајните прашања кое Стопанската комора на Македонија го повторува, со цел да не се случуваат какви било „заобиколувања“. Ова е од причина што во многубројните анкети што ги спроведува Стопанската комора на Македонија за сопствени потреби при анализа на ефектите

Коцев: Посебен орган да ги сузбие аномалиите на скриени управители, непотизам и судир на интереси

Коцев: Посебен орган да ги сузбие аномалиите на скриени управители, непотизам и судир на интереси

Според искуствата на бизнис заедницата еден од главните проблеми во исполнување на договорите е избегнувањето на должниците да си ги подмират долговите, па дел од нив затвораат и отвораат фирми, ги пренесуваат на нивни блиски иако формално нема никаква поврзаност со нив. За нарушената ликвидност во стопанството, слабата наплата на долгови и незадоволството

Претседателот Пендаровски ја посети Стопанската Комора

Претседателот Пендаровски ја посети Стопанската Комора

Бизнис заедницата целосно да се вклучи и да се искористи нејзиното знаење и капацитет во претстојниот преговарачки процес со ЕУ, повика денеска претседателот на државата Стево Пендаровски на работна средба со претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески и со потпретседателите и членовите на Управниот одбор на Комората. Историски

На Македонија и се потребни две милијарди евра за патна инфраструктура

На Македонија и се потребни две милијарди евра за патна инфраструктура

Патиштата се крајно важни за интеграцијата на Северна Македонија на регионалниот и европскиот пазар. Не станува збор само за цена, туку и за квалитет. Сите веќе откривме дека некогаш е многу скапо да си сиромашен, порача денеска францускиот амбасадор Кристијан Тимоние пред македонските и француските градежни компании на презентацијата што се одржа

Граѓаните со „Мој данок“ ќе си враќаат пари и ќе бараат фискални сметки за прометот

Граѓаните со „Мој данок“ ќе си враќаат пари и ќе бараат фискални сметки за прометот

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, министерот за финансии Драган Тевдовски, и директорката на Управата за јавни приходи Сања Лукаревска на прес-конференција информираа за Предлог-законот за враќање на 15% од данокот на додадена вредност на граѓаните кој беше усвоен на последната седница на владата и доставен на усвојување

Азески: Седум чекори кои претседателот на државата може да ги преземе за економската состојба

Азески: Седум чекори кои претседателот на државата може да ги преземе за економската состојба

Денес во Стопанската комора на Македонија ќе се одржи првата работна средба на претседателот на државата, д-р Стево Пендаровски, со нашите компании членки, од каде што доаѓаат потпретседателите и членовите на Управниот одбор на Комората. Честитки за избраниот претседател од името на Стопанската комора на Македонија, со желба петтиот претседател на