притисни ентер »

Извори

Бизнис вести

Детската имагинација не познава граници – Летната Design Thinking школа покажа дека најмладите можат да го сменат светот, ако им се даде вистинска шанса за тоа!
Детската имагинација не познава граници – Летната Design Thinking школа покажа дека најмладите можат да го сменат светот, ако им се даде вистинска шанса за тоа!

Детската имагинација не познава граници – Летната Design Thinking школа покажа дека најмладите можат да го сменат светот, ако им се даде вистинска шанса за тоа!

Децата се имагинативни, храбри и самоуверени уште од најрана возраст. За да можат да ја изразат својата креативност потребни им се нови методи кои ќе ги научат како да го направат тоа. Новите методи се неопходни бидејќи ќе ги научат децата на нов пристап кон совладување на проблемите и решавање на задачите, воедно им нуди нова перцепција. Со таа цел,

Од денес ова се новите цени на горивата

Од денес ова се новите цени на горивата

Нова цена на горивата во Македонија. Бензините и дизелот од полноќ ќе бидат за половина денар поскапи, реши на денешната седница Регулаторната комисија за енергетика. Според одлуката, Дизелот и ЕУРОСУПЕР БС 98 ќе бидат поскапи за половина денар и ќе се точат за 60.5 денари дизелот и 69,5 денари за 98 октанскиот СУПЕР. Цената на ЕУРОСУПЕР БС 95 нема

Што изјави таткото на Ел Чека за „бомбите“ (Видео на ТВ 21)

Што изјави таткото на Ел Чека за „бомбите“ (Видео на ТВ 21)

Мустафа Ахмети, таткото на Шеќерим Ахмети, познат како Ел Чека, во разговор за ТВ 21 вели дека аудио снимките кои се главно насочени против функционери на ДУИ, неговиот син не ги добил од новиот директор на Агенцијата за разузнавање. „Немаме ништо лично со никого. Овие проблеми се однесуваат на сите Албанци. Нашата цел е да ги откриеме сите подземни

АНАЛИЗА: Скоро половина од државните фирми и јавни претпријатија со загуби!

АНАЛИЗА: Скоро половина од државните фирми и јавни претпријатија со загуби!

Од вкупно 29 Јавни претпријатија и акционерски друштва во целосна државна сопственост, 13 прикажале загуби пред оданочување во 2018 година. Ова значи дека  скоро половина од државните претпријатија се во зона на неликвидност, пишува неделната економска анализа на Portalb.mk . Според  финансиските показатели,  ланската години збирно,  сите овие државни

Технологија за анализа на квалитетот на сточната храна за прв пат ќе се воведува во Северна Македонија

Технологија за анализа на квалитетот на сточната храна за прв пат ќе се воведува во Северна Македонија

Денеска во Битола се одржа првата од циклус обуките за анализа на квалитетот на сточната храна со користење на NIR (Near Infrared Spectroscopy) уреди. Овие уреди за прв пат се воведуваат во млекопроизводствениот процес во земјата преку активност која е заеднички финансирана од Проектот на УСАИД за развој на деловниот екосистем и Млекара АД Битола,

Скопје со pumptrack полигон кај Олимпискиот базен
Скопје со pumptrack полигон кај Олимпискиот базен

Скопје со pumptrack полигон кај Олимпискиот базен

Вљубениците во велосипедизмот, ролерите и скејтбордите наскоро ќе имаат можност да ги покажат своите вештини на новиот pumptrack полигон што Градот Скопје почна да го гради на површината пред Олимпискиот базен „Центар”. Полигонот претставува сплет на кривини и контури кои овозможуваат забавна, но пред се, безбедна спортска активност. Предвидениот pumptrack

Министерството за култура отворено и транспарентно работи со СКРМ на нивните барања

Министерството за култура отворено и транспарентно работи со СКРМ на нивните барања

Министерството за култура активно и засилено работи на текстот на новиот закон за остварување на јавниот интерес во културата, како и на колективниот договор што ќе произлезе од тој закон. Министерството за култура работи транспарентно на новата норматива повеќе од една година со јавни дебати и со вклученост на сите чинители во културата, вклучувајќи

Завршна прес конференција за проектот „Цело е кога има се“ во рамки на Програмата за општинско корисна работа 2018

Завршна прес конференција за проектот „Цело е кога има се“ во рамки на Програмата за општинско корисна работа 2018

Денеска во просториите на Општина Крива Паланка, градоначалникот Борјанчо Мицевски и локалниот координатор  Елена Христовска  одржаа завршна прес конференција  за проектот „Цело е кога има се“. Општина Крива Паланка успешно, по трет  пат,  го заврши спроведувањето на проектот „Цело е кога има се“, произлезен од Програмата „Општинско-корисна работа“

Се е полесно со Barcaffé Lattiato!

Се е полесно со Barcaffé Lattiato!

Ладното кафе Barcaffé Lattiato е новиот производ од богатото портфолио на Barcaffé! Претставува неодолив спој на најквалитетното 100% кафе арабика и млеко, а е достапно во три вкусови – ванила, карамела и ирски крем. Секоe Barcaffé Lattiata со својот совршено кремаст вкус носи задоволство а истовремено е неверојатно лесно за употреба. На луѓето кои

Основното јавно обвинителство Велес поднесе обвинителен акт за фалсификување американски долари во Кавадарци

Основното јавно обвинителство Велес поднесе обвинителен акт за фалсификување американски долари во Кавадарци

Основното јавно обвинителство Велес, по темелно спроведена истражна постапка и прибавување на обемен број докази, до Oсновниот суд во Велес поднесе Обвинителен акт против едно лице од Кавадарци за сторено едно продолжено кривично дело – Фалсификување пари од член 268 став 1 и едно продолжено кривично дело – Фалсификување пари од член 268 став 1 во

„ВИОЛИН-ФЕСТ“ 2019: Инспиративен подиум на младите виолинисти

„ВИОЛИН-ФЕСТ“ 2019: Инспиративен подиум на младите виолинисти

На 12 јуни оваа година, во камерната сала на Филхармонија,  имавме можност да ги запознаеме младите изведувачи – учесници на „Виолин-Фест“ 2019, единствениот фестивал во нашата држава посветен на младите виолинисти. Оваа манифестација се одржува веќе седум години по ред, по иницијатива и во организација на Владимир Костов – истакнатиот македонски виолинист

На територијата на Република Северна Македонија се регистрирани 955 бесправно изградени објекти

На територијата на Република Северна Македонија се регистрирани 955 бесправно изградени објекти

Според податоците на Државниот завод за статистика, во текот на 2018 година, на територијата на Република Северна Македонија се регистрирани 955 бесправно изградени објекти. Според видот на објектот, бесправно се изградени 249 објекти за домување1) (26.1 %), 133 доградби, надградби и адаптации (13.9 %), 113 деловни објекти (11.9 %), 78 гаражи (8.2

Конкурсот „Антево перо“ ги очекува вашите поетски ракописи

Конкурсот „Антево перо“ ги очекува вашите поетски ракописи

Meѓународната поетско-културна манифестација „Анте Поповски – Антево перо“ потсетува дека е во тек распишаниот Конкурс за доделување на наградата „Антево перо“, востановена во чест на творештвото на великанот на современата македонска поезија, Анте Поповски. Наградата „ Антево перо“ се доделува како исклучително македонско поетско признание за необјавена

Скопските дрвја во синџири

Скопските дрвја во синџири

„Кога не разбирате што ви се зборува, ќе мораме да ви нацртаме” – е пораката на О2 иницијатива, граѓанско здружение кое се бори за здрава животна средина и чист воздух. Денеска во герила акција во соработка со Институтот за комуникациски студии, како дел од кампањата за подобра животна средина „Не игнорирај! Реагирај!”, во Градскиот парк во Скопје,

Игор Поповски – основач и извршен директор на ЦРНОБЕЛО МЕДИА меѓу 40-те најуспешни бизнис лидери под 40 години во Југоисточна Европа

Игор Поповски – основач и извршен директор на ЦРНОБЕЛО МЕДИА меѓу 40-те најуспешни бизнис лидери под 40 години во Југоисточна Европа

Игор Поповски (33) основач и извршен директор на ЦРНОБЕЛО МЕДИА го доби престижното признание “40 under 40” на Global Top Brands Awards . Во конкуренција од 360 номинирани бизнис лидери од Македонија, Албанија, Косово, Бугарија, Црна Гора, Србија, Хрватска и БиХ, одбрани се 40-те најуспешни во Југоисточна Европа. Ексклузивната “40 under 40” награда