притисни ентер »

Извори

Бизнис вести

Се огласи Груевски на Фејсбук: Еве што и порача на јавноста
Се огласи Груевски на Фејсбук: Еве што и порача на јавноста

Се огласи Груевски на Фејсбук: Еве што и порача на јавноста

Фејсбук статус на Никола Груевски: Денес имаше нови сведочења и нови партиски мотивирани интерпретации на провладините медиуми, делумно и вадења од контекст, со наслови како да ги добиле од штабот на СДСМ. Јасно е дека власта и обвинителството, она што не го добиле во судницата или не го обезбедиле како доказ, се обидуваат да го добијат како перцепција

Прашање од Твитер: Како ли би личел градот со уште дополнителни 3-4- 5 илјади жители кај Холидеј Ин ?

Прашање од Твитер: Како ли би личел градот со уште дополнителни 3-4- 5 илјади жители кај Холидеј Ин ?

Сообраќајот денеска функционираше очајно, проследен со многу чекање во автомобилите, а твитерџиите не пропуштија да прокоментираат: Бул Кочо Рацин сега. Како ли би личел со уште дополнителни 3-4- 5 илјади жители кај Холидеј Ин ? pic.twitter.com/5AqErAzzkz — Jane Dimeski (@Janakija) December 7, 2021

Децата заразени со варијантата на коронавирус Омикрон може да добијат „невообичаен” и агресивен осип”

Децата заразени со варијантата на коронавирус Омикрон може да добијат „невообичаен” и агресивен осип”

Децата заразени со варијантата на коронавирус Омикрон може да добијат „невообичаен” и агресивен осип”, изјави британскиот лекар Дејвид Лојд за Скај њуз. Како што забележа лекарот, постојат одредени разлики во симптомите на децата инфицирани со Омикрон во споредба со возрасните. „Симптомите како што се замор, главоболки и губење на апетит изгледаат

Нема град во Македонија без активни случаи на Ковид-19 – Еве колку новозаболени има денеска

Нема град во Македонија без активни случаи на Ковид-19 – Еве колку новозаболени има денеска

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.744 тестирања, а регистрирани се 375 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 180, Прилеп – 30, Битола – 28, Кавадарци – 26, Куманово – 13, Велес – 12, Радовиш – 11, Делчево – 9, Кочани и Валандово – по 8, Крива Паланка и Ресен

СНЕГОТ ЗАПОЧНА ДА ВРНЕ – Еве каде вечерва владее вистинска зима

СНЕГОТ ЗАПОЧНА ДА ВРНЕ – Еве каде вечерва владее вистинска зима

Вечерва снег врне на Попова Шапка, Маврово и ски центарот Нижо Поле на Пелистер. Вечерва снег врне и на сите повисоки места во земјава, а според УХМР утре и во четврток претпладне ќе биде претежно сончево со ниски утрински температури, кои насекаде ќе бидат под нулата. Потоа се очекува период на променливо облачно време со повремени врнежи, кои во

Здружението Фолклорна група ,,Копачка” од Делчево доби ново раководство
Здружението Фолклорна група ,,Копачка” од Делчево доби ново раководство

Здружението Фолклорна група ,,Копачка” од Делчево доби ново раководство

Избрано новото раководство на Здружението Фолклорна група „Копачка”, с.Драмче, Делчево. За нов претседател е избран досегашниот секретар Перса Стојановска. Стојановска истакна дека патот кој го трасираше поранешниот претседател Димитар Узунски, кој неодамна почина, е единствениот пат по кој ќе продолжи „Копачката“ успешно да чекори во својство на носители

Работилница за преработка на храна во Пехчево

Работилница за преработка на храна во Пехчево

Во Пехчево официјално започна со работа работилницата за преработка на храна која се реализира во рамки на проектот „Организациски развој на МРР и развој на одржливи модели за обезбеденост со храна во локалните заедници”. -Работилницата за преработка на храна, како концепт, претставува кујна која е соодветно опремена и сертифицирана согласно правилниците

Јоксимовиќ: Србија доби зелено светло од земјите-членки на ЕУ за отворање на кластерот 4

Јоксимовиќ: Србија доби зелено светло од земјите-членки на ЕУ за отворање на кластерот 4

На денешниот редовен состанок на постојаните претставници на земјите-членки на ЕУ во Брисел (КОРЕПЕР) беше потврдена одлуката за отворање на Кластерот 4 – Зелена агенда и одржливата поврзаност, односно одлуката за отворање четири нови преговарачки поглавја во преговорите со Република Србија: 14 Транспортна политика, 15 Енергетиката, 21 Трансевропски

Ѓорѓиевски: „Моја земја, мој дом” ќе им овозможи на граѓаните целосна сопственост на имотот

Ѓорѓиевски: „Моја земја, мој дом” ќе им овозможи на граѓаните целосна сопственост на имотот

Кампања насловена „Моја земја, мој дом” започна денеска во Општина Кисела Вода. Градоначалникот Орце Ѓорѓиевски на прес – конференција ги изнесе деталите за оваа акција која има за цел да ги стимулира граѓаните кои ги легализирале своите објекти да го откупат и земјиштето, како и дворното место. – Денес започнуваме со една поголема кампања која на

Закерберг и неговата сопруга Чан ќе инвестираат 3,4 милијарди долари за развој на науката

Закерберг и неговата сопруга Чан ќе инвестираат 3,4 милијарди долари за развој на науката

Компанијата што ги води филантропските работи на извршниот директор на Фејсбук Марк Закерберг и неговата сопруга Присила Чан ќе инвестира околу 3,4 милијарди долари за подобрување на здравјето на луѓето во следните 10 до 15 години, изјави портпаролот на таа организација. Иницијативата Чан Закерберг (ЦЗИ) синоќа објави податоци за плановите за поддршка

Внеси боја – кампања за подигнување на свеста за последиците од сивата економија

Внеси боја – кампања за подигнување на свеста за последиците од сивата економија

Со симболично боење сива инсталација поставена на плоштадот „Македонија“ во Скопје денеска беше означен почетокот на кампањата „Внеси боја во сивата економија“, чија цел е да ја подигне свеста за последиците од нерегистрираните економски активности врз квалитетот на животот на секој граѓанин, како и да поттикне нивно намалување. Кампањата ја спроведува

Бесими: Нема да има значително зголемување на цената на струјата

Бесими: Нема да има значително зголемување на цената на струјата

Понудата што ЕСМ треба да ја даде кон универзалниот снабдувач ќе биде на ниво што нема да предизвика некое значително зголемување на цената на електрична енергија, изјави денеска министерот за финансии Фатмир Бесими. Во одговор на новинарско прашање, Бесими, не сакаше да калкулира со бројки, посочувајќи дека тоа ќе го каже Регулаторната комисија за

Бесими: Нема да има значително зголемување на цената на струјата

Бесими: Нема да има значително зголемување на цената на струјата

Понудата што ЕСМ треба да ја даде кон универзалниот снабдувач ќе биде на ниво што нема да предизвика некое значително зголемување на цената на електрична енергија, изјави денеска министерот за финансии Фатмир Бесими. Во одговор на новинарско прашање, Бесими, не сакаше да калкулира со бројки, посочувајќи дека тоа ќе го каже Регулаторната комисија за

ММФ: Албанија со најголема сиромаштија во регионот, една третина од населението живее со помалку од 5,5 долари дневно

ММФ: Албанија со најголема сиромаштија во регионот, една третина од населението живее со помалку од 5,5 долари дневно

Пандемијата и катастрофалниот земјотрес што земјата ја погоди во ноември 2019 година, ја зголемија сиромаштијата во Албанија и таа и понатаму е највисока во регионот. Во 2020 година една третина од населението живеело со помалку од 5,5 долари дневно. -Во Албанија, во 2020 година, што се совпаѓа со кулминацијата на пандемијата со Ковид-19, една третина

Деспотовски: започнуваме со креирање на тимот на СДСМ – не ни требаат готови туку чесни кадровски решенија

Деспотовски: започнуваме со креирање на тимот на СДСМ – не ни требаат готови туку чесни кадровски решенија

Јован Деспотовски, кандидат за претседател на СДСМ го повикува членството но и сите граѓани да достават свои предлози за идните носители на функции во партијата, но и во државата. „Време е заедно да го креираме новиот тим на СДСМ. Ги поканувам сите членови на СДСМ, но и сите наши сограѓани да достават свои предлози за тоа КАКОВ заменик на Претседател,