притисни ентер »

Извори

Богданци

Во Богданци изведба на претставата „Ај уште по една“
Во Богданци изведба на претставата „Ај уште по една“

Во Богданци изведба на претставата „Ај уште по една“

На 14.06.2019-та година (петок) со почеток од 20 часот, во Дом на култура „Бранд Петрушев“ – Богданци, ќе се одигра претставата „Ај уште по една“ од Харолд Пинтер. Улогите го толкуваат Тина Танчева и Марин Џишев. Режијата и сценографијата се колективни. Харолд Пинтер е еден од најзначајните претставници на британската драматургија во XX век. Тој создава

МВР објави оглас за вработување на 600 полицајци во осум градови и четирите Регионални центри за гранични работи

МВР објави оглас за вработување на 600 полицајци во осум градови и четирите Регионални центри за гранични работи

Министерството за внатрешни работи објави оглас за вработување на 600 нови полицајци во 8 градови во земјава и тоа: Скопје, Куманово, Струмица, Охрид, Штип, Битола, Тетово, Велес, како и за Регионалните центри за гранични работи – Север, Запад, Југ и Исток. Во Регионалниот центар за гранични работи Југ, предвидено е да се вработат 50 нови извршители

Кривична пријава против 34-годишно лице од Богданци поради сомнение за сторени кривични дела „затајување“ и „послужување“

Кривична пријава против 34-годишно лице од Богданци поради сомнение за сторени кривични дела „затајување“ и „послужување“

ПС Гевгелија поднесе кривична пријава против С.С.(34) од Богданци, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела “затајување“ и “послужување“. Во периодот од 2017 до 2019 година пријавената, како вработена во правно лице во Гевгелија, во својство на финансов книговодител, искористувајки ист траен однос и исти прилики, противправно присвоила

РК „Младост“ – Богданци шампион во Плеј-аут првата машка ракометна лига

РК „Младост“ – Богданци шампион во Плеј-аут првата машка ракометна лига

По синоќешниот дерби натпревар во Струмица, против главниот конкурент за прво место РК „Астраион“, со голема победа од жешкиот терен се вратија ракометарите на „Младост“ – Богданци. Резултатот кој на „Младост“ му донесе победа е 24:20 (12:7) а борбеноста и мотивираноста на ракометарите уште од почетокот покажуваше само едно – дека се дојдени за победа

Вечерва дерби натпревар за новиот шампион во Плеј-аут првата машка ракометна лига

Вечерва дерби натпревар за новиот шампион во Плеј-аут првата машка ракометна лига

На 31.05.2019-та година (петок) со почеток од 20 часот, во спортската сала „Парк“ – Струмица, ќе се одигра дерби натпревар помеѓу екипите на РК „Младост“ – Богданци и РК „Астраион“ – Струмица. Натпреварот е последен сезонава и ќе го даде новиот шампион во Плеј-аут првата машка ракометна лига на Македонија. Влезот за натпреварот е слободен.

Концерт на оркестарот и вокалниот состав при СОУ „Богданци“ – Богданци и хорот гостин од Бугарија

Концерт на оркестарот и вокалниот состав при СОУ „Богданци“ – Богданци и хорот гостин од Бугарија

На 08.06.2019-та година (сабота) во Дом на култура „Бранд Петрушев“ – Богданци со почеток од 20 часот, ќе се одржи концерт на оркестарот и вокалниот состав при СОУ „Богданци“ – Богданци, со диригентот Ристо Лазаров и женскиот состав на градскиот мешан хор „Кантилена“ од Велико Трново – Бугарија, со диригентот Анета Павлова. Хорот „Кантилена“ е основан

Соопштение за активностите за реконструирање на улиците во Богданци

Соопштение за активностите за реконструирање на улиците во Богданци

Општина Богданци им соопштува на своите жители дека од четврток попладне, (30.05.2019-та) до сабота (01.06.2019-та година) до крајот на денот, ќе продолжат активностите на реконструкција на улиците и нивно асфалтирање. Овие проектни активности можно е да бидат пролонгирани поради несоодветни временски услови, што ќе подразбира и привремен застој во

Рк „Младост“ – Богданци прво место на табелата, по успешниот натпревар против РК „Ринија“

Рк „Младост“ – Богданци прво место на табелата, по успешниот натпревар против РК „Ринија“

По синоќешниот натпревар на домашен терен, РК „Младост“ – Богданци со голема победа над екипата на РК „Ринија“ – Скопје, со краен резултат 33:15 (15:6). Со тоа „Младост“ го достигна првото место на табелата. Победникот беше решен уште во првото полувреме, што беше знак во второто полувреме „Младост“ да настапи со своите надежни пионери, кои целосно

Последен натпревар сезонава на домашен терен : РК „Младост“ против РК „Ринија“

Последен натпревар сезонава на домашен терен : РК „Младост“ против РК „Ринија“

Вечерва (29.05.2019-та година, среда) со почеток од 20 часот, во спортската сала „Млаз“ – Богданци, РК „Младост“ ќе ги одмери силите со РК „Ринија“ – Скопје, натпревар кој претходно беше одложен. Натпреварот е дел од 12-тото коло на Плеј-аут во Првата машка ракометна лига. Од „Младост“ ги повикуваат своите поддржувачи но и сите хумани граѓани да бидат

Последен натпревар сезонава: РК „Младост“ против РК „Ринија“ на домашен терен

Последен натпревар сезонава: РК „Младост“ против РК „Ринија“ на домашен терен

Вечерва (29.05.2019-та година, среда) со почеток од 20 часот, во спортската сала „Млаз“ – Богданци, РК „Младост“ ќе ги одмери силите со РК „Ринија“ – Скопје, натпревар кој претходно беше одложен. Натпреварот е дел од 12-тото коло на Плеј-аут во Првата машка ракометна лига и е последен сезонава. Од „Младост“ ги повикуваат своите поддржувачи но и сите