притисни ентер »

Извори

Bold

Шон Бин веќе нема да умира во филмовите во кои глуми
Шон Бин веќе нема да умира во филмовите во кои глуми

Шон Бин веќе нема да умира во филмовите во кои глуми

Популарниот британски актер Шон Бин вели дека е уморен од „умирање“ на екранот, па сега одбива да игра во филмови во кои неговите ликови ја имаат оваа тажна судбина. „Одбив да учествувам во такви филмови, затоа што мислам дека публиката однапред ќе ја знае судбината на ликот што го играм. Морав да научам како да преживеам, инаку сето тоа стана премногу

Вештачките корали спасуваат животи на морските животи

Вештачките корали спасуваат животи на морските животи

Тимот на научници од Универзитетот Бен-Гурион во Израел го претстави својот нов изумј – вештачки корали изработени од биопластика, кои ќе помогнат во одржувањето на морскиот живот. Поради глобалното затоплување, повеќето корали умреа, а тие беа скривалишта за рибите и малите животни. Зголемувањето на температурата доведува до брзо зголемување на количината

Huawei ги престави новите Mate 30 и Mate 30 Pro
Huawei ги престави новите Mate 30 и Mate 30 Pro

Huawei ги престави новите Mate 30 и Mate 30 Pro

И покрај сите тешкотии, Huawei ги претстави паметните телефони Mate 30 и Mate 30 Pro во Минхен. Поради санкциите на САД, моделите остааа без услугите на Google. Сепак, тие сè уште работат на Android 10 и доаѓаат со импресивен хардвер. Накратко за разликите меѓу редовните и „Pro“ верзиите. Постариот модел доби екран „Horizon Display“, подвиткан околу

Како Бред Пит од атеист и се врати на верата

Како Бред Пит од атеист и се врати на верата

Во САД, каде има безброј цркви и типови на религии, за атеизмот велат дека изгледа како некоја форма на бунт. Затоа, многумина во него гледаат едноставна фаза што минува во одреден момент. И кај супер-популарните холивудски имиња кои се декларираа како атеисти, очигледно оваа фаза минува во одреден период од животот, а за тоа најнов пример е и Бред

Ноќ под отворено небо на Северниот Пол за 100.000 долари

Ноќ под отворено небо на Северниот Пол за 100.000 долари

Луксузeн хотел им нуди на гостите можност да спијат под отворено нево на Северниот Пол. Сепак, тоа задоволство ќе ги чини 100.000 долари. Оние што сакаат да закажат престој во хотелот „North Pole Igloos“ – кој ќе биде најсеверниот хотел во светот, тоа треба да го сторат во кус рок, за во текот на април 2020 година, единствениот месец во годината кога

Реката убиец со вода од 93 степени

Реката убиец со вода од 93 степени

Во срцето на перуанскиот дел од Амазон постои река која убива сè што паѓа во неа. Лесно е забележлива, затоа што над неа постојано се крева пареа. Истражувачите велат дека топлината на водата во реката може да достигне температура од над 93 степени целзиусови, а пареата честопати се крева високо над површината. Нема потврда за тоа како се појавил овој

Мумијата „Персиска принцеза“ која беше стара само 5 години

Мумијата „Персиска принцеза“ која беше стара само 5 години

Во 2000 година, Пакистан, Иран и Авганистан тргнаа во борба за сопственост на, како што се веруваше, мумифицирани остатоци на 2600-годишна персиска принцеза. Мумијата беше пронајдена од полицијата за време на рацијата на поглаварски дом на Балучистан во Каран, Пакистан и требаше да се продаде на црниот пазар. Кога била откриена, главата на мумијата

Парацетамол во бременост носи опасност од развој на астма и неплодност

Парацетамол во бременост носи опасност од развој на астма и неплодност

Користењето парацетамол за време на бременоста може да доведе до проблеми во однесувањето кај децата, откриле научниците од Универзитетот во Бристол, Британија. Студијата беше објавена во списанието Педијатриска и перинална епидемиологија . Парацетамол е најпопуларен лек против болки во светот. Се смета за единствен безбеден лек за болка за време на

Јапонците промовираат прв летечки мотоцикл

Јапонците промовираат прв летечки мотоцикл

Јапонската компанија A.L.I. Technologies разви интересен модел на пловечки и летечки мотоцикл сличен на џет. Иновативното возило ќе дебитира на Саемот за автомобили во Токио следниот месец, Станува збор за моделот Speeder, кој има тело направено од карбонски влакна за да се намали вкупната тежина. Во предниот и задниот дел се наоѓаат два мотори кои

Samsung Galaxy Fold од утре и на европскиот пазар

Samsung Galaxy Fold од утре и на европскиот пазар

Откако ги поправи сите недостатоци, Samsung сепак го издаде својот прв паметен телефон на преклопување – Galaxy Fold. Официјалната цена на уредот е околу 2010 долари, но новитетот сè уште се продава само во Јужна Кореја. Сепак, на кинескиот пазар се појави необичен уред со повисока цена. Според извештаите, првата серија на Galaxy Fold е објавена во

Kim Clijsters се враќа на тениските терени

Kim Clijsters се враќа на тениските терени

Една од најдобрите тенисерки во историјата, белгијката Kim Clijsters објави дека активно тренира за да се врати на тениските терени во следната сезона. Clijster досега има освоено 41 титули на WTA турнирите, вклучувајќи 4 Гренд Слем турнири и 3 титули на WTA Finals. Првиот професионален меч го имаше во 1997-мата под капата на International Tennis Federation,

Русите измислија реактор за да создадат еколошка пластика

Русите измислија реактор за да создадат еколошка пластика

Се чини дека загадувањето на животната средина со деструктивни честички од пластика многу скоро ќе биде минато. Пред некој ден, научниците од Политехничкиот универзитет во рускиот град Томск конструираа реактор за континуирана синтеза на мономери – основна суровина што се користи при создавање на разградливи аналози на познатата пластика. Според научниците,