притисни ентер »

Извори

Бриф

Гризеш јаболка, внатре кромид: Градови што ги разочарале туристите
Гризеш јаболка, внатре кромид: Градови што ги разочарале туристите

Гризеш јаболка, внатре кромид: Градови што ги разочарале туристите

Според корисниците на „Редит“ ви ја прeтставуваме листата со градови што се преценети и во кои, барем според она што го туристите напишале, никогаш нема да се вратат. Листата е направена откако еден корисник на „Редит“ поставил прашање: „Кој град најмногу ве разочарал откако го посетивте?“ Постојат многу одговорни , но овие најмногу изненадуваат: Париз

Гризаш јаболка, внатре кромид: Градови што ги разочарале туристите

Гризаш јаболка, внатре кромид: Градови што ги разочарале туристите

Според корисниците на „Редит“ ви ја пратставуваме листата со градови што се преценети и во кои, барем според она што го напишале, никогаш нема да се вратат. Листата е направена откако еден корисник на „Редит’ поставил прашање: „Кој град најмногу ве разочарал откако го посетивте?“ Постојат многу одговорни , но овие најмногу изненадуваат: Париз (Франција)

Приведени 17 лица, кај нив пронајдена дрога

Приведени 17 лица, кај нив пронајдена дрога

Полициски службеници лишиле од слобода 17 лица, откако кај нив се пронајдени марихуана, бела прашкаста материја, повеќе видови таблети и пакувања со тврда материја. – Во периодот од 22:30 часот на 07.12.2021 до 02:50 часот на 08.12.2021 во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје, полициски службеници од СВР Скопје лишиле од слобода 15 лица,

Oд 125-та седница на Владата: Одобрени две стратешки инвестиции за соларни електрани вредни 116 милиони евра; 18,6 милиони денари од Ковид програмата за поддршка на софтверски компании; Донесена Стратегијата за здравство 2021-2030

Oд 125-та седница на Владата: Одобрени две стратешки инвестиции за соларни електрани вредни 116 милиони евра; 18,6 милиони денари од Ковид програмата за поддршка на софтверски компании; Донесена Стратегијата за здравство 2021-2030

Владата на Република Северна Македонија на денешната 125-та редовна седница донесе одлука за утврдување статус на стратешки инвестиционен проект на Друштво за производство, трговија и услуги РИНУАБЛ ПАУЕР ИНТЕРНАТИОНАЛ ДООЕЛ Скопје, односно за инвестиција фотонапонска електрана со јачина од 85 мегавати. Соларната електрана на стратешкиот инвеститор

Маричиќ: И сега ЕУ мониторира 20 судски случаи, тоа не е влијание врз судството

Маричиќ: И сега ЕУ мониторира 20 судски случаи, тоа не е влијание врз судството

Би сакал да кажам дека мониторингот на судски случаи не е новитет, постојат орга низации кои тоа го мониторираат, а дел од ове предмети беа барани за мониторинг, имаше барања и други предмети кои биле судени во времето на режимот, рече министерот за првада Боран Маричиќ на Топ тема на Телма. -Владата има побарано помош од ЕУ за мониторирање случаи

Поповиќ: Светиклиментовата награда за Снежана Анастасова-Чадиковска нè направи горди, нејзиното творештво е вткаено во фестивалот „Охридско лето“
Поповиќ: Светиклиментовата награда за Снежана Анастасова-Чадиковска нè направи горди, нејзиното творештво е вткаено во фестивалот „Охридско лето“

Поповиќ: Светиклиментовата награда за Снежана Анастасова-Чадиковска нè направи горди, нејзиното творештво е вткаено во фестивалот „Охридско лето“

Севкупноста на професионално-музичката дејност на Снежана Анастасова -Чадиковска е длабоко вткаена во Фестивалот „Охридско лето“. Како институција сме посебно горди што пијанистката и професорка Анастасова-Чадиковска ја прими највисоката награда за врвни достигнувања во областа на културата и уметноста, државната награда „Св. Климент Охридски“. Со

Бектеши: Проекциите се дека нема да има повеќе од 10 проценти зголемување на електричната енергија

Бектеши: Проекциите се дека нема да има повеќе од 10 проценти зголемување на електричната енергија

Министерот за економија Крешник Бектеши изјави дека не очекува зголемувањето на цената на електричната енергија да надмине 10 проценти. Утре се очекува ЕСМ да донесе одлука со каква цена ќе учествува на јавниот тендер на универзалниот снабдувач ЕВН Хоум. –Согласно Законот за енергетика, цената на струјата од 1 јануари за првите шест месеци од 2022

Јоксимовиќ: Србија доби зелено светло од земјите-членки на ЕУ за отворање на кластерот 4

Јоксимовиќ: Србија доби зелено светло од земјите-членки на ЕУ за отворање на кластерот 4

На денешниот редовен состанок на постојаните претставници на земјите-членки на ЕУ во Брисел (КОРЕПЕР) беше потврдена одлуката за отворање на Кластерот 4 – Зелена агенда и одржливата поврзаност, односно одлуката за отворање четири нови преговарачки поглавја во преговорите со Република Србија: 14 Транспортна политика, 15 Енергетиката, 21 Трансевропски

Далиќ останува хрватски селектор

Далиќ останува хрватски селектор

Хрватската фудбалска федерација го продолжи денеска договорот за соработка со селекторот Златко Далиќ до ЕУРО2024. – Му благодарам на раководството на Федерацијата за укажаната доверба. Многу пати сум истакнувал дека за мене нема поголема чест од тоа да ја предводам хрватската репрезентација. Уверен сум во наш успех во квалификациите за ЕУРО2024, а

Во Белград уапсени тројца македонски државјани кои се сомничат за тешки кражби

Во Белград уапсени тројца македонски државјани кои се сомничат за тешки кражби

Припадници на Министерството за внатрешни работи во Белград расветлија повеќе кривични дела „тешки кражби“ и приведоа тројца државјани на Северна Македонија, од кои едниот има и српско државјанство јави дописникот на МИА од Белград. Полицијата ги уапси Б.С. (24), Б.Н.(31) и А.К. (23), кои се сомничат дека во текот на ноември и декември годинава провалиле

Почнува кампањата „Внеси боја во сивата економија“

Почнува кампањата „Внеси боја во сивата економија“

Со симболично боење сива инсталација поставена на плоштадот „Македонија“ во Скопје денеска беше означен почетокот на кампањата „Внеси боја во сивата економија“, чија цел е да се подигне свеста кај граѓаните за последиците од нерегистрираните економски субјекти и да се поттикне намалувањето на сивата економија. Кампањата ја спроведува Програмата за

Бајден разговараше со европските сојузници по видео-средбата со Путин

Бајден разговараше со европските сојузници по видео-средбата со Путин

Американскиот претседател Џо Бајден одржа видеоконференција со европските сојузници по неговата видео средба со неговиот руски колега Владимир Путин, соопшти денеска портпаролот на германската влада. Бајден доцна синоќа ги информирал за текот на разговори германската канцеларка Ангела Меркел, францускиот претседател Емануел Макрон, италијанскиот премиер

Владина делегација се поклони пред споменикот на Свети Климент Охридски

Владина делегација се поклони пред споменикот на Свети Климент Охридски

Владина делегација составена од министерот за правда, Бојан Маричиќ, министерката за култура, Ирена Стефоска и заменик-министерот за транспорт и врски, Беким Реџепи положи цвеќе и се поклони пред споменикот на Св. Климент Охридски кај Националната и универзитетска библиотека која го носи неговото име по повод 8 Декември, државниот празник во негова

Кремљ посакува конструктивни односи со новиот германски канцелар

Кремљ посакува конструктивни односи со новиот германски канцелар

Кремљ денеска објави дека сака да воспостави „конструктивни односи“ меѓу рускиот претседател Владимир Путин и Олаф Шолц, новиот германски канцелар, наследник на Ангела Меркел. – Сметаме на континуитет, дека ќе се воспостават конструктивни односи меѓу претседателот и новиот канцелар, изјави за новинарите портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Тој изрази

Нухиу демантира дека косовскиот заменик-министер за правда ќе има средба со осудените во „Диво насеље“

Нухиу демантира дека косовскиот заменик-министер за правда ќе има средба со осудените во „Диво насеље“

Заменик-министерот за правда Агим Нухиу потврди дека утре ќе има средба со неговиот косовски колега Блерим Салаху, но дека не е предвидена средба со осудените косовски државјани во случајот „Диво Насеље“. Во изјава за МИА, Нухиу попладнево рече дека ќе се сретне со Салаху и оти е предвидена средба со раководството на затворот „Идризово, но не и со