притисни ентер »

Извори

Car Club

ПРЕМИЕРА: Peugeot го претстави новиот 2008 – и тоа во бензинска, дизелска и електрична варијанта
ПРЕМИЕРА: Peugeot го претстави новиот 2008 – и тоа во бензинска, дизелска и електрична варијанта

ПРЕМИЕРА: Peugeot го претстави новиот 2008 – и тоа во бензинска, дизелска и електрична варијанта

Францускиот бренд тукушто ја претстави новата, втора генерација на успешниот и популарен 2008 – и се надева дека авангардниот дизајн и модерните технологии ќе бидат доволно силни адути за успешната приказна да продолжи и со новиот модел. Дизајнот веднаш се препознава дека доаѓа од Peugeot – кај новиот 2008 препознаваме детали кои се инспирирани како

ПРЕМИЕРА: BMW 8 Series Gran Coupe – Четири врати, три мотори и одличен дизајн!

ПРЕМИЕРА: BMW 8 Series Gran Coupe – Четири врати, три мотори и одличен дизајн!

Баварците работат неуморно – по премиерата на новата Серија 1 и моќниот М8, денес за прв пат официјално ја гледаме големата Серија 8 Gran Coupe! Gran Coupe е цели 228 милиметри подолг, 30 милиметри поширок и 55 милиметри повисок од „обичната“ Серија 8. Дополнително, меѓуоскиното растојание е зголемено за цели 200 милиметри – а со тоа се добива многу

ПРЕМИЕРА: Новиот Renault Zoe може да помине 390 километри со едно полнење!
ПРЕМИЕРА: Новиот Renault Zoe може да помине 390 километри со едно полнење!

ПРЕМИЕРА: Новиот Renault Zoe може да помине 390 километри со едно полнење!

Малиот Zoe на францускиот производител Renault, не само што е најпродаваниот електричен автомобил во Европа, туку истовремено со новата генерација ветува навистина импресивна автономија. Втората генерација на Renault Zoe ќе има потешка задача во однос на првата. Зошто? Затоа што кога Zoe за прв пат се појави на пазарот – немаше никаква конкуренција

Руската армиска полиција (неуспешно) пробува да направи свртување од 180 степени

Руската армиска полиција (неуспешно) пробува да направи свртување од 180 степени

Овој маневар воопшто не е лесен за изведување – па затоа ќе видиме што точно може да се случи. Ова видео доаѓа директно од обука на руската армиска полиција – а возилото со кое пробуваат да направат свртување од 180 степени е Lada Vesta. Погледнете што се случува.

ПРЕМИЕРА: Porsche 718 Boxster Spyder и 718 Cayman GT4 – Совршено ирационални!

ПРЕМИЕРА: Porsche 718 Boxster Spyder и 718 Cayman GT4 – Совршено ирационални!

Porsche тукушто ги претстави врвните изведби на 718 Boxster и Cayman – кои добиваат нов, вокален 4-литарски 6-цилиндерски атмосферски боксер со 420 коњски сили! Ние сме големи фанови на атмосферските мотори на Porsche – и денес е навистина важен ден. Св. Боксер Атмосферски Шестцилиндерски. Новите 718 Boxster Spyder и 718 Cayman GT4 добиваат сосем нов

Honda ја направи најбрзата „косилица“ на светот!

Honda ја направи најбрзата „косилица“ на светот!

Mean Mower косачката за трева на Honda не само што е најбрзата косачка за трева на светот, туку е најбрзо-забрзувачката косачка на трева во светот! Mean Mower V2 успеа да забрза од 0 до 100 милји (161 километар) на час за само 6.29 секунди, а постави и максимална брзина од 150.99 милји, односно 242.99 километри на час. Зад управувачот беше Jess Hawkins,

Toyota, Mercedes-Benz и BMW се највредните автомобилски брендови.

Toyota, Mercedes-Benz и BMW се највредните автомобилски брендови.

Организацијата Kantar Millward Brown ја објави BrandZ Top 100 Most Valuable Global Brands листата за оваа година, каде има многу брендови од многу индустрии – но нас нè интересира токму автомобилската. Секако, на листата се наоѓаат и многу други гиганти – таму ќе ги најдете Amazon (кој оваа година е пред Apple), но и Apple, Google, Microsoft, Visa,

95-ката малку поскапува, другите цени на горивата остануваат исти

95-ката малку поскапува, другите цени на горивата остануваат исти

Регулаторната Комисија за Енергетика тукушто ги објави новите цени на горивата – кои оваа седмица ќе останат скоро непроменети. Во согласност со новата методологија за пресметка на цените, малопродажните цени се намалуваат во просек за 0.35%. Цените на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОДИЗЕЛ горивата остануваат непроменети, и еден литар 98-октански бензин ќе продолжи

Bentley ќе го напаѓа Pikes Peak со специјален Continental GT

Bentley ќе го напаѓа Pikes Peak со специјален Continental GT

Американската сојузна држава Колорадо е дом на кањони, живописни предели и високи планини, меѓу кои и Rocky Mountains и врвот Pikes Peak. За нас, љубителите на автомобилизмот, името на овој врв единствено асоцира на легендарниот брдски натпревар, каде натпреварувачите возат низ кривулест пат долг 31 километар со просечна нагорнина од 7.2%. Pikes Peak

ПРЕМИЕРА: Alpine го претстави поекстремниот А110S

ПРЕМИЕРА: Alpine го претстави поекстремниот А110S

Хардкор-верзијата на Alpine A110 ја носи ознаката A110S и доаѓа со ревидирана шасија, зголемена моќност и карбонски кров. Луѓето од Alpine кажуваат дека A110S е „интензивен спортски автомобил“ – и навистина, има зошто. Приказната започнува со зголемена моќност на 1.8-литарскиот турбо-бензинец кој сега испорачува  292 коњски сили и 320 Nm вртежен момент

Пет ѕвездички за компактниот Volkswagen T-Cross на EuroNCAP

Пет ѕвездички за компактниот Volkswagen T-Cross на EuroNCAP

Новиот компактен кросовер на Volkswagen – T-Cross – освои максимални пет ѕвездички на EuroNCAP тестирањата за безбедност. VolkswagenT-Cross стандардно доаѓа со бројни системи за помош на возачот, кои претходно беа достапни само во повисоките категории на возила. Овие системи, во комбинација со исклучителната издржливост при несреќа и одличната заштита

Акциска понуда за Peugeot 208 и 2008 – во која има сè!

Акциска понуда за Peugeot 208 и 2008 – во која има сè!

Нашите пријатели од Еуроимпекс направија специјална акциска понуда за моделите Peugeot 208 и 2008 – за која кажуваат дека има сè! Моделите 208 и 2008 се особено привлечни на нашиот пазар. Peugeot 208 е компактно градско возило кое преку дизајнот и францускиот шарм се издвојува од останатите во сегментот. Од друга страна, Peugeot 2008 е најмалиот во