притисни ентер »

Извори

Центар

Јанкуловска откри: Во штабот на ВМРО ДПМНЕ имало масивни сефови од 1,5 метри!
Јанкуловска откри: Во штабот на ВМРО ДПМНЕ имало масивни сефови од 1,5 метри!

Јанкуловска откри: Во штабот на ВМРО ДПМНЕ имало масивни сефови од 1,5 метри!

– Имаше масивни сефови од 1,5 метри во седиштето на партијата, рече ексминистерката и поранешен функционер на ДПМНЕ, Гордана Јанкуловска која одговараше на прашања на обвинителката во овој процес Лиле Стефанова која побара од сведокот да ги каже своите сознанија за начинот на кој се финансирала партијата во контекст на тезата на обвинението дека Груевски

Се тресе белата палата на ВМРО ДПМНЕ, Јанкуловска откри:  Груевски донациите некогаш ги примаше лично

Се тресе белата палата на ВМРО ДПМНЕ, Јанкуловска откри: Груевски донациите некогаш ги примаше лично

Гордана Јанкулоска, поранешната министерка за внатрешни работи, како сведок повикана од Обвинителството за рочиштето за случајот „Плацеви на Водно“ рече дека за приемот на донациите од страна на ВМРО-ДПМНЕ може да зборува само како генерален секретар на партијата од 2004 до 2006 и дека во тој период претседателот Никола Груевски парите од донаторите

Скопје во тотален хаос, наместо да стане “побрз” град – граѓаните нервозни останаа по улиците

Скопје во тотален хаос, наместо да стане “побрз” град – граѓаните нервозни останаа по улиците

Полицијата ја спасуваше ситуацијата, откако семафорите во град Скопје “рикнаа”, а сообраќајот доживеа вистински колапс. Центарот за управување со кризи на Скопје соопшти дека на повеќето сообраќајници низ градот попладнево е забележан поголем метеж на возила. На раскрсницата кај трговскиот центар „Мавровка” попладнево се случи и сообраќајна незгода

Сообраќајот на раскрсниците во Скопје е надлежност на Градот, службите на Арсовска го создадоа метежот, а МВР го расчисти

Сообраќајот на раскрсниците во Скопје е надлежност на Градот, службите на Арсовска го создадоа метежот, а МВР го расчисти

Наместо да бара објаснување од МВР и да ги дезинформира граѓаните со произволни Фејсбук статуси, градоначалничката на град Скопје Данела Арсовска да почне да си ја врши работата и кога веќе не знае, да научи кои се нејзините надлежности и надлежностите на службите на градот кој таа го управува. Зачудува несериозноста на градоначалничката, која со невидена

Почина новинарот Љупчо Георгиевски од Делчево

Почина новинарот Љупчо Георгиевски од Делчево

По кратко боледување, вечерва почина новинарот Љупчо Георгиевски од Делчево. Георгиевски беше долгогодишен дописник на МРТВ. Погребот ќе биде извршен утре на Градските гробишта во Делчево.

Приведен дилер за издржување затворска казна
Приведен дилер за издржување затворска казна

Приведен дилер за издржување затворска казна

На 07.12.2021 во 20.30 часот во Гостивар, полициски службеници од Полициската станица Гостивар го привеле З.С.(46) од с.Чегране, гостиварско. Тој бил баран со судска наредба за издржување казна затвор за сторено кривично дело по член 215 од Кривичниот законик – „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци

Уапсено лице барано од Интерпол на Граничниот премин „Долно Блаце“

Уапсено лице барано од Интерпол на Граничниот премин „Долно Блаце“

На 08.12.2021 во 04.00 часот на Граничен премин „Долно Блаце“, при извршена контрола било констатирано дека А.М.(22) од Албанија се наоѓа во евиденцијата со мерка „апси“, по барање на Интерпол Германија. Лицето е лишено од слобода и предадено во Полициската станица Кисела Вода за понатамошна постапка.

Утре и задутре без струја повеќе делови на Скопје

Утре и задутре без струја повеќе делови на Скопје

Од ЕВН Македонија АД информира дека утре ( четврток ), без електрична енергија ќе останат: Во периодот од 11:30 до 14:30 часот, корисниците од дел ул.14 и ул.16 во село Сопиште ( општина Сопиште); Во периодот од 09:00 до 14:30 часот, корисниците на дел од ул. 1613 зградите со бр. 22, 24, 26 и 28 ( опш. Аеродром ), Во периодот од 10:00 до 12:00 часот,

Тешко повредена малолетничка во Виница, откако во неа удрил „цитроен“

Тешко повредена малолетничка во Виница, откако во неа удрил „цитроен“

На 07.12.2021 во 06.55 часот на ул.„Браќа Миладинови“ во Виница, патничко возило „цитроен“, со винички регистарски ознаки, управувано од Ј.С.(54) од Виница, удрило во малолетен пешак. Во несреќата малолетничката се здобила со тешки телесни повреди констатирани во Јавна здравствена установа Здравствен дом Виница. Увид на местото извршила увидна екипа

Деспотовски: Започнуваме со креирање на тимот на СДСМ – не ни требаат готови туку чесни кадровски решенија

Деспотовски: Започнуваме со креирање на тимот на СДСМ – не ни требаат готови туку чесни кадровски решенија

Јован Деспотовски, кандидат за претседател на СДСМ го повикува членството но и сите граѓани да достават свои предлози за идните носители на функции во партијата, но и во државата. „ Време е заедно да го креираме новиот тим на СДСМ. Ги поканувам сите членови на СДСМ, но и сите наши сограѓани да достават свои предлози за тоа КАКОВ заменик на Претседател,

Приведени 17 лица, кај нив пронајдена дрога

Приведени 17 лица, кај нив пронајдена дрога

Во периодот од 22.30 часот на 07.12.2021 до 02.50 часот на 08.12.2021 во Спортски центар „Борис Трајковски“ во Скопје, полициски службеници од СВР Скопје лишиле од слобода 15 лица, и тоа Ѓ.Б.(24) од Србија, Л.К.(18) од Скопје, В.А.(38) од Гевгелија, М.Ѓ.(20) од Битола, Б.Н.(22) од Свети Николе, В.Х.(23) од Скопје, Д.Т.(23) од Косово, А.С.(25) од Скопје,

Швајцарија одобри капсула за евтаназија: Смртта настапува за помалку од една минута

Швајцарија одобри капсула за евтаназија: Смртта настапува за помалку од една минута

Еутаназијата е поддржана легално во Швајцарија, а оние што ја сакаат ќе имаат на располагање нов метод. Капсулите Сарко го поминаа правниот преглед и сега можат да се користат во Швајцарија. Тие се создадени со 3Д печатење, а нивната примена во Швајцарија би можела да започне во 2022 година. Капсулата ја дизајнираше доктор Филип Нишки, а таа може да

Јапонски милијардер стана првиот руски турист во вселената

Јапонски милијардер стана првиот руски турист во вселената

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава денеска полета до Меѓународната вселенска станица (ISS) во својот прв вселенски лет. Руското вселенско летало Сојуз, во кое беше сместен 46-годишниот моден магнат и колекционер на уметнички дела, беше успешно лансиран од космодромот Бајконур во Казахстан. Тој ќе стигне до ISS за околу шест часа. На 12-дневното вселенско

Олаф Шолц официјално избран за канцелар на Германија

Олаф Шолц официјално избран за канцелар на Германија

Германскиот парламент го избра Олаф Шолц за наследник на Ангела Меркел како канцелар на Германија. Лидерот на Социјалдемократската партија (СПД), ќе ја предводи владата во коалиција со Зелените и Слободните демократи (ФДП). Тој доаѓа на местото на Ангела Меркел, која заминува по 16 години на чело на Германија. Утринското гласање во долниот германски

Над илјада Македонци во Германија ја искористиле можноста за мобилно издавање пасоши во конзулатот во Бон

Над илјада Македонци во Германија ја искористиле можноста за мобилно издавање пасоши во конзулатот во Бон

За помалку од три месеци, над илјада македонски државјани кои живеат во Германија се сликаа за нови патни исправи во Конзуларното одделение на Македонија во Бон, каде успешно стапи на функција новата базна станица. Седумстотини биометриски пасоши се готови а во тек е обработката на пристигнатите барања, со новата опрема која исклучително придонесе