притисни ентер »

Извори

Читај

Познатиот водител сподели ТАЖНА ВЕСТ: Починал нивниот  петмесечниот син
Познатиот водител сподели ТАЖНА ВЕСТ: Починал нивниот  петмесечниот син

Познатиот водител сподели ТАЖНА ВЕСТ: Починал нивниот петмесечниот син

Познатиот актер, комичар и водител сподели трагична вест поради која многу се потресени, починало неговото бебе. Познатиот актер, водител, комичар и поранешен партнер на Мараја Кери, Ник Кенон, ја сподели најтажната вест. Имено, неговиот син Зен починал како последица на тумор на мозокот. Станува збор за бебе кое имало само пет месеци. Ник Кенон ја

Заев: Св. Климент Охридски како голем човек и силна личност е жив паметник на нашата историја

Заев: Св. Климент Охридски како голем човек и силна личност е жив паметник на нашата историја

Во мое лично име и во името на Владата на Република Македонија, до сите православни верници и до Синодот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, упатувам честитки по повод големиот христијански празник – Св. Климент Охридски, основоположник на македонската духовност и патрон на МПЦ – ОА, сподели премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук

OДОБРЕНА употребата на ЛЕKOT против коpона: Се користи по развивање на ПPВИТЕ CИМПТОМИ, наскоpо ќе пристигне во Словенија

OДОБРЕНА употребата на ЛЕKOT против коpона: Се користи по развивање на ПPВИТЕ CИМПТОМИ, наскоpо ќе пристигне во Словенија

Според словенечките медиуми, станува збор за лекот Лагеврио, познат и како Молнупиравир. Наскоро во Словенија ќе пристигне препарат кој по порепорака на доктор и со согласност на пациентот, ќе се дава на оние кои не се вакцинирани против Ковид-19 веднаш по развивањето на првите симтоми на болеста за кои се смета дека би можеле да се развијат во потежок

Невакцинираните ќе можат ДА ИЗЛЕЗАТ ОД ДОМА, ако ја искористат можноста да се вакцинираат – потврди Австриската Влада

Невакцинираните ќе можат ДА ИЗЛЕЗАТ ОД ДОМА, ако ја искористат можноста да се вакцинираат – потврди Австриската Влада

Невакцинираните ќе останат во заклучување кога ќе заврши општото затворање во Австрија во недела, потврди денеска новиот канцелар Карл Нехамер, ден откако ја презеде функцијата. Австрија воведе општо двонеделно затворање за да го спречи силното ширење на коронавирусот, па рестораните, баровите, театрите, музеите и продавниците кои не продаваат основни

МВР: Службите на Арсовска го создадоа метежот во Скопје, ние го расчистивме

МВР: Службите на Арсовска го создадоа метежот во Скопје, ние го расчистивме

Зачудува несериозноста на градоначалничката, која со невидена леснотија за проблеми кои се во нејзина надлежност се обидува вината да ја насочи кон МВР, реагираат од ресорното министерство, откако попладнево преку статус на „Фејсбук“, Арсовска ги обвини за метежот кој денеска настана во главниот град. „Да се исклучат семафори без најава со часови за

Колку ќе се ЗГОЛЕМИ ЦЕНАТА на струјата во Македонија?
Колку ќе се ЗГОЛЕМИ ЦЕНАТА на струјата во Македонија?

Колку ќе се ЗГОЛЕМИ ЦЕНАТА на струјата во Македонија?

Понудата што ЕСМ треба да ја даде кон универзалниот снабдувач ќе биде на ниво што нема да предизвика некое значително зголемување на цената на електрична енергија, изјави денеска министерот за финансии Фатмир Бесими. Во одговор на новинарско прашање, Бесими, не сакаше да калкулира со бројки, посочувајќи дека тоа ќе го каже Регулаторната комисија за

Тешко повредена малолетничка во Виница – Еве ги деталите

Тешко повредена малолетничка во Виница – Еве ги деталите

На 07.12.2021 во 06.55 часот на ул.„Браќа Миладинови“ во Виница, патничко возило „цитроен“, со винички регистарски ознаки, управувано од Ј.С.(54) од Виница, удрило во малолетен пешак. Во несреќата малолетничката се здобила со тешки телесни повреди констатирани во Јавна здравствена установа Здравствен дом Виница. Увид на местото извршила увидна екипа

Протест во Париз против дискриминацијата на Бугарите во Македонија

Протест во Париз против дискриминацијата на Бугарите во Македонија

Повеќе од 50 луѓе се собраа на вториот од најавените три протести организирани од Иницијативниот комитет за човекови права Шемето. Протестот е против дискриминацијата на Бугарите во Македонија. Првиот протест беше на плоштадот Парагвај во Париз на 6-ти декември. Француските безбедносни прописи не дозволуваат странци да се собираат пред амбасадите,

„Ова не се случило 30 години“: Недостигот на храна предизвикува проблеми во Америка

„Ова не се случило 30 години“: Недостигот на храна предизвикува проблеми во Америка

Пандемијата на коронавирусот предизвика проблеми со набавката и испораката на одредена храна во светот, а со овој проблем се бори и најголемиот град во САД, Њујорк. Според Њујорк Тајмс, сопствениците на пекари се соочуваат со недостиг на крем сирење, катастрофа што може да го промени начинот на кој десетици илјади њујорчани го започнуваат својот ден

Без струја утре и задутре повеќе делови од Скопје

Без струја утре и задутре повеќе делови од Скопје

Во периодот од 09:00 до 14:30 часот без струја ќе останат корисниците на дел од ул. 1613 зградите со бр. 22, 24, 26 и 28, во Општина Аеродром. Заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа утре и задутре без електрична енергија ќе останат дел од корисниците од општините Сопиште, Аеродром, Центар, Студеничани, Зелениково, Бутел и Кисела Вода,

МАСОВНИ АПСЕЊА ВО ЗЕМЈАТА: Претреси на 50 локации, 19 лица уапсени – Голема полициска акција во Република Српска

МАСОВНИ АПСЕЊА ВО ЗЕМЈАТА: Претреси на 50 локации, 19 лица уапсени – Голема полициска акција во Република Српска

Од утрово во Република Српска се спроведува големата акција на МВР на РС и Агенцијата за истрага и заштита на БиХ (СИПА). Во тек се претреси на 50 локации, а 19 лица се уапсени. Акцијата се спроведува по налог на Обвинителството на БиХ. Станува збор за акција „Сториџ 2“ и е насочена кон разбивање на организираниот криминал во врска со недозволено производство

КОЛКУ Е ОПАСЕН? – Овие 6 работи мора да ги знаете за сојот Омикрон

КОЛКУ Е ОПАСЕН? – Овие 6 работи мора да ги знаете за сојот Омикрон

Новата варијанта на SARS-CoV-2 вирусот, наречена омикрон, се смета за потенцијално поопасна бидејќи има речиси двојно повеќе мутации од делта варијантата, предупредуваат експертите. Факт е дека варијантата омикрон на коронавирусот има неколку мутации кои можат да влијаат на однесувањето на вирусот, како на пример колку брзо тој ќе се шири и колку опасни

Сојот омикрон би можел да биде ЖИВА ВАКЦИНА создадена од природата – смета руски виролог

Сојот омикрон би можел да биде ЖИВА ВАКЦИНА создадена од природата – смета руски виролог

Сојот омикрон би можел да биде жива вакцина создадена од природата, изјави вирoлогот, дописен член на Руската академија на науките Петар Чумаков во интервју за рускиот портал „Ура.ру“. Според него, постои оптимистичко мислење дека коронавирусот брзо ја поминал втората фаза од својата еволуција, дека станал позаразен, но помалку патоген. „Добро е, бидејќи

Британски лекар: Децата инфицирани со Омикрон страдаат од невообичаен осип

Британски лекар: Децата инфицирани со Омикрон страдаат од невообичаен осип

Децата заразени со варијантата на коронавирус Омикрон може да добијат „невообичаен“ и агресивен осип“, изјави британскиот лекар Дејвид Лојд за Скај њуз. Како што забележа лекарот, постојат одредени разлики во симптомите на децата инфицирани со Омикрон во споредба со возрасните. „Симптомите како што се замор, главоболки и губење на апетит изгледаат

Над илјада граѓани на Северна Македонија во Германија веќе ја искористија можноста за мобилно издавање пасоши во конзулатот во Бон

Над илјада граѓани на Северна Македонија во Германија веќе ја искористија можноста за мобилно издавање пасоши во конзулатот во Бон

За помалку од три месеци, над илјада државјани на Република Северна Македонија кои живеат во Сојузна Република Германија се сликаа за нови патни исправи во Конзуларното одделение на Република Северна Македонија во Бон, каде успешно стапи на функција новата базна станица. Седумстотини биометриски пасоши се готови а во тек е обработката на пристигнатите