притисни ентер »

Извори

Coffeetime

Barcaffé носи нови можности за уживање во топлите денови!
Barcaffé носи нови можности за уживање во топлите денови!

Barcaffé носи нови можности за уживање во топлите денови!

Ладното кафе Barcaffé Lattiato е новиот производ од богатото портфолио на Barcaffé! Претставува неодолив спој на најквалитетното 100% кафе арабика и млеко, а е достапно во три вкусови – ванила, карамела и ирски крем. Секоe Barcaffé Lattiata со својот совршено кремаст вкус носи задоволство а истовремено е неверојатно лесно за употреба. На луѓето кои

„Ана Каренина“ од рускиот великан Петар Илич Чајковски на сцената на Националната опера и балет  на 28 јуни (петок) , со почеток во 20.00 часот

„Ана Каренина“ од рускиот великан Петар Илич Чајковски на сцената на Националната опера и балет на 28 јуни (петок) , со почеток во 20.00 часот

Во рамки на овогодинешното 40-то Скопско лето,  балетската претстава во два чина „Ана Каренина“ со одбрана музика од рускиот великан Петар Илич Чајковски на сцената на Националната опера и балет  на 28 јуни ( петок) , со почеток во 20.00 часот. Преку современите кореографски решенија сoединети со класичен балет на Лео Мујиќ од Хрватска, минималистичка,

Македонската малцинска копродукција “ПОЛУСЕСТРА” на Дамјан Козоле во главната конкуренција на Карлови Вари Филмскиот Фестивал

Македонската малцинска копродукција “ПОЛУСЕСТРА” на Дамјан Козоле во главната конкуренција на Карлови Вари Филмскиот Фестивал

Малцинска копродукција која Сестри и брат Митевски ја копродуцираа минатата година, новиот филм на Дамјан Козоле “ПОЛУСЕСТРА” својата светска премиера ќе ја има во главната селекција на престижниот Филмски Фестивал во Карлови Вари. Учеството во главната конкуренција на овој реномиран фестивал е уште еден успех на македонската кинематографија. Како

„Ана Каренина“ од рускиот великан Петар Илич Чајковски на сцената на Националната опера и балет на 28 јуни (петок)
„Ана Каренина“ од рускиот великан Петар Илич Чајковски на сцената на Националната опера и балет на 28 јуни (петок)

„Ана Каренина“ од рускиот великан Петар Илич Чајковски на сцената на Националната опера и балет на 28 јуни (петок)

Во рамки на овогодинешното 40-то Скопско лето,  балетската претстава во два чина „Ана Каренина“ со одбрана музика од рускиот великан Петар Илич Чајковски на сцената на Националната опера и балет  на 28 јуни ( петок) , со почеток во 20.00 часот. Преку современите кореографски решенија сoединети со класичен балет на Лео Мујиќ од Хрватска, минималистичка,

Утре не одете од Аеродром до Драчево – Патот ќе биде блокиран!

Утре не одете од Аеродром до Драчево – Патот ќе биде блокиран!

Поради најавен протест на група граѓани со блокирање крстосница на булеварот Србија со булеварот Борис Трајковски, утре, од 7 часот сообраќајот ќе биде пренасочен по локален пат кон Горно Лисиче, булеварот 12. Македонска бригада, булеварот Трета македонска бригада и улицата Народни херои. МВР апелира до сите граѓани учесници во сообраќајот да се почитуваат

Откриено каде и со кого е сега легендарниот Ф1 шампион Михаел Шумахер!

Откриено каде и со кого е сега легендарниот Ф1 шампион Михаел Шумахер!

Кон крајот на минатата година Жан Тод откри дека поминал викенд во куќата на Михаел Шумахер, а сега седум месеци подоцна првиот човек на ФИА во јавноста откри уште малку детали за ситуацијата со легендарниот возач која и понатаму за пошироката јавност е мистерија. Најблиските на Шумахер правар се за работата да остане само во кругот на семејство и

Денеска на полноќ горивата со нова цена

Денеска на полноќ горивата со нова цена

Регулаторната комисија за енергетика денес ги објави новите цени на горивата и според нејзината одлука, оваа седмица ќе се покачат малопродажните цени само на некои од горивата. ЕУРОСУПЕР БС-98, ЕУРОДИЗЕЛ и Екстралесното масло за домаќинство ќе поскапат за 0,50 денари за литар и нивните новоутврдени цени кои ќе важат од ноќеска на полноќ се 69,50 денари

Денеска е Вртолум, денот кога се врти Сонцето кон зима – Ова никако не смеете да го правите!

Денеска е Вртолум, денот кога се врти Сонцето кон зима – Ова никако не смеете да го правите!

Според календарот на МПЦ, денеска е голем празник посветен на Св. апостоли Вартоломеј и Варнава или кај народот познат како Ден кога се врти Сонцето. Првиот е еден од 12-те врховни апостоли, а вториот од останатите седумдесет. Денеска според народните верувања е денот кога Сонцето се врти кон зима Вартоломеј проповедаше заедно со апостол Филип во Азија,

Какво ќе биде времето оваа работна недела – Без чадор не излегувајте од дома!

Какво ќе биде времето оваа работна недела – Без чадор не излегувајте од дома!

Оваа работна недела временската прогноза ни носи доста променливо време и пад на температурите за неколку степени. Облачно, но со сончеви периоди, прогнозираат метеоролозите за денеска но, и нестабилно на места со поројни дождови и грмежи. Максималната температура ќе донесе 33 степени. Нестабилно време се очекува и во Скопје со максимални температури

Музичко – ликовен настан по повод пет години од издавачката куќа Шарла

Музичко – ликовен настан по повод пет години од издавачката куќа Шарла

Утревечер со почеток во 21 часот во отворениот дел на музичкиот бар „Ла Кања“ во Старата скопска чаршија, музичката издавачка куќа Шарла по повод 5 години од своето постоење организира роденденски музичко-ликовен настан со наслов „Шарла: 5 чекори поблиску“. За овој релативно кус период Шарла Рекордс успеа да изгради статус на еден од поинтересните

Виталиа најголем донатор на храна во Македонија! „Сите граѓани заслужуваат здраво да се хранат

Виталиа најголем донатор на храна во Македонија! „Сите граѓани заслужуваат здраво да се хранат

Да се помогне на социјално загрозените категории на граѓани, е хуман чин, но истовремено и обврска за секој општествено одговорен деловен субјект. Македонската компанија за здрава храна Виталиа, веќе 25 години, од самото свое основање го прифати тој предизвик, и не е случајно што денес е и најголемиот донатор на проектот „Сите Сити”, преку чија

Руската колонија се зголеми во РК Вардар – Ова се новите играчи!

Руската колонија се зголеми во РК Вардар – Ова се новите играчи!

Двајца руски репрезентативци, Сергеј Горпишин и Павел Атман во следните две сезони ќе бидат дела од шампионскиот тим на Вардар. Сергеј Горпишин (21) настапува на позицијата пивотмен и доаѓа од бундеслигашот Ерланген каде играше од летото 2017 година, а Павел Атман (32) игра на позицијата лев и среден бек и исто така доаѓа од бундеслигата односно од

Од 1 јули не ги фрлајте фискалните сметки – Почнува повратот на ДДВ од 15%

Од 1 јули не ги фрлајте фискалните сметки – Почнува повратот на ДДВ од 15%

Граѓаните на Македонија од 1 јули ќе можат да ги скенираат бар кодовите на фискалните сметки преку кои ќе остварат 15% поврат на ДДВ. Од овој датум ќе биде достапна за превземање и апликацијата „МојДДВ“ преку која ќе можат да си ги вратат парите од купените производи со оданочени со 18%. Едно четиричлено семејство ќе може да оствари поврат на ДДВ од