притисни ентер »

Извори

Cooltura

Директорот на Националната галерија Дита Старова Ќерими, добитник на наградата „13 Ноември“ на Град Скопје
Директорот на Националната галерија Дита Старова Ќерими, добитник на наградата „13 Ноември“ на Град Скопје

Директорот на Националната галерија Дита Старова Ќерими, добитник на наградата „13 Ноември“ на Град Скопје

Добитник на наградата од областа на културата ја доби д-р ДИТА СТАРОВА ЌЕРИМИ, директор на Националната галерија на Македонија (од 2015 година наваму) за посебен придонес во културата и севкупниот развој и афирмација на Град Скопје. Наградата ја додели Одборот за доделување на Наградата „13 Ноември“ на Град Скопје, по спроведено тајно гласање, и официјално

Скоро две милијарди луѓе во светот се претешки
Скоро две милијарди луѓе во светот се претешки

Скоро две милијарди луѓе во светот се претешки

– Не само што јадеме лоша храна, туку и ја консумираме во преголеми количини. И честопати го занемаруваме тој фактор кој има големо влијание на глобалната стапка на претилост (дебелина) – нагласи одговорната за научниот труд, д-р Вивијан Суен. Секое надминување од 10 отсто над идеалната тежина се смета за претилост (гојазност). Меѓународниот тим научници

Промоција на “Културната дипломатија на СФРЈ и културните дипломатии на државите-наследнички” на Васко Шутаров

Промоција на “Културната дипломатија на СФРЈ и културните дипломатии на државите-наследнички” на Васко Шутаров

Промотори на книгата “Културната дипломатија на СФРЈ и културните дипломатии на државите-наследнички” ќе бидат универзитетските професори од Правниот факултет во Штип, проф.д-р Јован Ананиев кој е и рецензент на книгата и проф.д-р Јадранка Денкова. “Денес, Југославија не е популарна тема. И не само денес, туку од месеците и годините на нејзиното распаѓање,

Изложба „Мустаќлии“ во Националната галерија на Македонија

Изложба „Мустаќлии“ во Националната галерија на Македонија

Oваа изложба е првото издание на проектот „Од поинаков дискурс“ кој има за цел да вклучи интелектуалци чија дејност не е тесно врзана со ликовната уметност, критика и теорија, кои во соработка со ко-куратор од галеријата ќе работат на некоја тематика која ја задаваат, а е инспирирана од богатата колекција на Националната галерија, со цел од поинаков

Промоција на книгата „Жена вредна злато“ од Сашо Тасевски

Промоција на книгата „Жена вредна злато“ од Сашо Тасевски

Книгата „Жена вредна злато“ од македонскиот познат актер Сашо Тасевски утре вечер на 12.11.2019 година ќе ја има својата промоција со почеток во 19 часот во Драмскиот Театар во Скопје. Македонската читателска публика помеѓу која Сашо Тасевски е афирмиран и омилен автор после неколку годишна пауза ќе може да прочита нова книга од Таевски. Книгата „Жена

Диме Илиев со награда за животно дело „Петре Прличко” за 2019

Диме Илиев со награда за животно дело „Петре Прличко” за 2019

Диме Илиев одиграл над 150 театарски улоги од кои поголем дел главни, осум улоги на филм, 18 телевизиски и 200 радиодрамски улоги. Наградата „Петре Прличко” е востановена во 2006 година, а на Илиев ќе му биде врачена вечерва во 20 часот во Велешкиот театар. Во негова чест театарот ќе ја изведе најновата претстава „Слуга на двајца господари” во режија

Incognita – македонска раперка која се промовира на американската сцена

Incognita – македонска раперка која се промовира на американската сцена

Сепак, тука сме да промовираме и нешто издажано, нов артист што носи свежина, и го имаат IT факторот. Ви претставуваме еден необичен артист што настапува под псевдоним и е на пик на интернационална кариера. Се работи за млада девојка со потекло од Македонија, која што живее во Соединетите Американски Држави. Вистинското име не и го знаеме, но уметничкото

„Верси за збогум“ од босанскиот автор Иво Мијо Анд­риќ, на македонски

„Верси за збогум“ од босанскиот автор Иво Мијо Анд­риќ, на македонски

Тој е еден од нај­­плодните современи хрватски и босанско-хер­цеговски пи­сатели, потписник на пе­де­се­ти­на авторски кни­ги и застапен во уште толку ан­тологии, избори и зборници ширум светот. Kритиката И. М. Андриќ го означува ка­ко „атипичен книжевник“ со многу хобија и љу­бави. Тој себеси најмногу се препознава ка­ко поет и тоа како „зимски поет“,

Нов сингл на Кирил Џајковски „Ред Сафари“ од саундракот за филмот „Врба”

Нов сингл на Кирил Џајковски „Ред Сафари“ од саундракот за филмот „Врба”

Синглот „Ред Сафари” е дел од саундтракот за филмот „Врба” на режисерот Милчо Манчевски. Синглот и видео спотот излегуваат истовремено со успешната светската премиера на филмот на 14. Филмски фестивал во Рим. По филмовите „Прашина” и „Сенки”, Џајковски повторно соработува со Манчевски со кого во минатото соработуваше и во проектот „Бастион”. По успешната

Исчезнатиот архитект Костадиновски е пронајден жив

Исчезнатиот архитект Костадиновски е пронајден жив

Според непотвредени информации на порталот, Константиновски бил најден паднат во некој двор. Инаку, тој е автор на студентскиот дом Гоце Делчев, Домот на печат во Приштина за кој доби југословенска награда, на објектот во Пелинце и Сеизмолошкиот завод. извор: Фокус

Исчезна архитектот Георги Константиновски

Исчезна архитектот Георги Константиновски

Героги го нема од ноќта меѓу петокот и саботата. Во меѓувреме во Брза помош е донесено тело најдено во Бардовци, но сѐ уште не е идентификувано. Константиновски е автор на студентскиот дом Гоце Делчев, Домот на печат во Приштина за кој доби југословенска награда, на објектот во Пелинце и Сеизмолошкиот завод. Тој беше приврзеник на натур бетон архитектурата