притисни ентер »

Извори

Делчево денес

Септемвриски уписи во МАСТЕР – Бидете дел од НАЈДОБРИТЕ !
Септемвриски уписи во МАСТЕР – Бидете дел од НАЈДОБРИТЕ !

Септемвриски уписи во МАСТЕР – Бидете дел од НАЈДОБРИТЕ !

Од почетокот на септември Центарот за странски јазици “MASTER” во Делчево започна со новите септемвриски уписи за курсевите за новата учебна година кои ќе почнат да се изведуваат кон крајот на месец септември… Уписите ќе траат се до 15-ти септември , а за некој од курсевите можете да се  пријавите секој ден на телефонот 077 / 710 – 345, или преку порака

Трогателна прва средба помеѓу братчета

Трогателна прва средба помеѓу братчета

Ова е прва средба помеѓу две братчета. Бебето е родено пред само неколку часа, а неговото братче со нетрпение сака да го види новородениот брат. Обшто познато е дека поголем број од дечињата не сакаа многу да ги делат родителите со други деца, но не и ова младо сладко момче. Од преголема возбуда и среќа да го запознае новиот член на семејството, неговата

Момче запроси девојка со 75-метрова порака на плажа

Момче запроси девојка со 75-метрова порака на плажа

Многу запросување во денешно време се случуваат на море, а песокот и сонцето определно помагаат овој романтичен момент да остане за долго во сеќавањето овој специјален момент. Стефан Кејхил овој момент го направи на доста интересен начин. Тој за оваа прилика изнајмил песочен дизајнер Сајмон Бек да изработи 75 метров дизајн на плажа испишувајќи ги зборовите:

Започнаа да го фарбаат асвалтот во борба против топлината

Започнаа да го фарбаат асвалтот во борба против топлината

Власите на Катар испробуваат нов начин на борба против големите температури кои го уништуваат асвалтот и ги зголемуваат температурите го градските средини. Па така, една од улиците го главниот град Доха е веќе бојадисана во светло сина боја, која според инжинерите ќе ја зголемите експлоатацијата на асвалтот и ќе ја намали температурата на подлогата

Маж украде банкомат и се обиде да го качи во автобус

Маж украде банкомат и се обиде да го качи во автобус

Жителите на Њу Џерси станаа сведоци на невообичајна гледка. Маж се обиде да качи банкомат во градски автобус, а шоферот трпеливо го чека. Шоферот на оваа гратска линија, не тргна со автобусот додека крадецот не се приближи до автобуската станица. Неочекува, моменти пред крадецот да успее да го качи банкоматот во автобусот, шоферот ја затвори вратата

Еве како мачките го предосеќаат земјотресот во Јапонија

Еве како мачките го предосеќаат земјотресот во Јапонија

На интернет се појави интересно видео кое демонстрира како мачиња осеќаат дека ќе има земјотрес 10 секунди претходно и започнуваат да бегаат. Кадрите се земени од безбедносните камери за време на земјотресот кој се случи на 18ти Јули во Јапонија, а во кој животот го загубија 5 луѓе а над 100 беа ранети. Земјотресот беше со 6,1 интезитет по скалата

Времен режим на сообраќај на делницата од магистралниот пат А3 низ градот Делчево, магистралната улица -булевар „Македонија“

Времен режим на сообраќај на делницата од магистралниот пат А3 низ градот Делчево, магистралната улица -булевар „Македонија“

Изведувачот ГРАНИТ АД Скопје на д ен 12.08.2019 година (понеделник) ќе започне со изведување градежни работи во рамки на рехабилитацијата на делницата од магистралниот пат А3 низ градот Делчево, магистралната улица- булевар „Македонија“. Работите ќе се изведуваат согласно со изменет режим на сообраќај во 11 фази од крстосница до крстосница и тоа започнувајќи

Пронајден мртов албанец во канал во Амстердам

Пронајден мртов албанец во канал во Амстердам

Албанецот Фестим Лато, кој имам сопствена армија во Холандија, е пронајден мртов во канал во Амстердам, потврдуваат Холандските новинарски агенции. Лато имал своја приватна армија во село Гелдерланд, во близина на Аферден, Холандија, каде и живеел. Според регионален весник многу холандски политичари биле загрижени од тоа, но не превземале никакви акции

Даниела Мартиновиќ овој викенд ќе гостува на “Делчевско лето 2019”

Даниела Мартиновиќ овој викенд ќе гостува на “Делчевско лето 2019”

Овој викенд, на 9-ти август, хрватската пејачка Даниела Мартиновиќ ќе биде главната ѕвезда на настанот Делчевско лето 2019, организирано од општина Делчево. Концертот ќе се одржина на летната сцена во градскиот парк во Делчево. Пред настапот на Даниела, атмосферата ќе ја загреат девојките од „Дикато-бенд“, рок групата „Троја бенд“ како и делчевците

Во најава мега скандал: Кој ги измамува бизнисмените во Источна Македонија?

Во најава мега скандал: Кој ги измамува бизнисмените во Источна Македонија?

На повидок мега финансиска измама на истокот од земјата тешка десетици илјади евра. Повеќе граѓани сопственици на фирми пријавиле дека во текот на минатиот месец се измамени од лице кое лажно се преставувал под името В.Н. Под овој псевдоним, измамникот се претставил дека е овластен застапник на реномираната фирма Гемак од Скопје, а при електронската