притисни ентер »

Извори

Делчево денес

” 5 години МАСТЕР ” – забава која не смеете да ја пропуштите !
” 5 години МАСТЕР ” – забава која не смеете да ја пропуштите !

” 5 години МАСТЕР ” – забава која не смеете да ја пропуштите !

Центарот за странски јазици “МАСТЕР” оваа година слави пет години од своето постоење… На 22-ри Јуни во Градскиот парк, во срцето на Делчево , со почеток во 12 часот, Центарот за странски јазици МАСТЕР Ве поканува на голема роденденска забава , заедно да дојдете и да го прославиме 5-от роденден и пет годишнината од нивното постоење. Забавата е предвидено

Волонтери од Шпанија, Франција и Италија реновираат куќи во делчевско

Волонтери од Шпанија, Франција и Италија реновираат куќи во делчевско

Волонтери од Шпанија, Франција и Италија реновираат куќи во делчевски Истевник. Првиот предизвик им е куќа стара 200 години, која се обидуваат да ја вратат во изворна состојба. „Првиот експериментален подвиг од овој проект е собата која ја гледате внатре, самата идеја е да користиме материјали кои се автентични за ова подрачје, кои порано се користеле

Ќе се гради капела на гробиштата во Делчево

Ќе се гради капела на гробиштата во Делчево

Делчевските советници едногласно ја поддржаа oдлуката за изградба на капела во Делчево, за чие кофинансирање Општина Делчево ќе издвои над пет милиони денари. Како што информираа од Општината, капелата ќе се гради како дел од проектот „Изградба на придружни и услужни објекти на гробишта мртовечница – капела со ладилник и помошни простории“. Активностите

Заев расчистува со крилото на Шекеринска, си одат Шекеринска, Манчевски и Дескоска!?

Заев расчистува со крилото на Шекеринска, си одат Шекеринска, Манчевски и Дескоска!?

Метлата на Заев сериозно удира во партијата и министрите по информациите кои излегоа утрово дека најверојатно Сугарески ќе биде сменет со струмичанецот Китанов, веќе се навестуваат и новите смени. Според информации од партијата извесно е дека Заев е тргнат во битка за расчистување со крилото на Шекеринска. Имено премиерот од министри ќе ги разреши

Страотна глетка: Не остана ништо од автомобилот „Рено 5 кампус“

Страотна глетка: Не остана ништо од автомобилот „Рено 5 кампус“

Цело семејство настрадало во тешката сообраќајна несреќа која во доцните часови се случи кај бензиската пумпа „Лукоил“ на влезот во Драчево, објавува „Магазин“. Очевидци тврдат дека Реното се движело со поголема брзина при што изгубило контрола и директно удрило во камионот за смет. Што точно се случило ќе утврди истрагата. Голем број вештаци синоќа

Црвен аларм: Одрони на патот Делчево – Македонска Каменица, возачи внимавајте

Црвен аларм: Одрони на патот Делчево – Македонска Каменица, возачи внимавајте

Голем одрон го попречува движењето на возилата на патниот правец Делчево – Македонска Каменица во близина на село Драмче. -Состојбата налага сите кои патуваат на овој патен правец да внимаваат особено во близина на продавницата во село Драмче. На местото е поставена сообраќајна сигнализација за забавување на движењето на возилата, но бидејки местото

Во сообраќајката настрадал поранешен полицаец – очевидци со првични реакции

Во сообраќајката настрадал поранешен полицаец – очевидци со првични реакции

Цело семејство настрадало во тешката сообраќајна несреќа која во доцните часови се случи кај бензиската пумпа „Лукоил“ на влезот во Драчево, објавува „Магазин“. Според неофицијалните информации на порталот, во сообраќајката настрадал поранешен полицаец од ПС Драчево. До несреќата дошло кога автомобил „рено 5 кампус“ се судрил со камион за собирање

Сообраќајна несреќа со катастрофален крај во Скопје – фатална за 5 лица

Сообраќајна несреќа со катастрофален крај во Скопје – фатална за 5 лица

Вечерва пред влезот на скопската населба Драчево се случи тешкаа сообраќајка во која настрадаа петмина. Според информации на ДОСИЕ од службите на терен првично на самото место загинале три лица , а две се тешко повредени. Се судриле камион и автомобил, пренесува порталот ДОСИЕ.мк Патот кон Драчево е затворен се врши увид. Полицијата го пренасочува

Скопјани занемеа: Туку што родено бебе оставено на улица – Каде ќе ви оди душата?

Скопјани занемеа: Туку што родено бебе оставено на улица – Каде ќе ви оди душата?

Новороденче било оставено денеска на тротоар во скопската населба Топанско Поле, дознава 24 Инфо од очевидци. Според нив, бебето било туку што родено и целото во крв кога го забележале минувачи околу 11 часот на булеварот Македонско Косовско бригада. Новороденчето било голо и оставено на тротоарот покрај тревник. Во непосредна близина, на улицата,

Биди МАСТЕР ! Запишете се СЕГА и добиј 10 % попуст !

Биди МАСТЕР ! Запишете се СЕГА и добиј 10 % попуст !

Центарот за странски јазизи МАСТЕР во Делчево и оваа година мисли на Вас и ви нуди специјален попуст за следната учебна година… Неповторливата можност која што ви ја овозможува Центарот за странски јазици МАСТЕР во Делчево продолжува повторно. До 30-ти јуни секој кој што ќе се запише на некој од курсевите за странски јазици добива дополнителен попуст