притисни ентер »

Извори

Денар

Неделен хороскоп 06.12.2021 до 12.12.2021
Неделен хороскоп 06.12.2021 до 12.12.2021

Неделен хороскоп 06.12.2021 до 12.12.2021

Овен (21.03 – 20.04) РАБОТА: Можно е да бидете соочени со некои правни проблеми или потешкотии кои ќе ви ја отежнат работата. ЉУБОВ: На љубовното поле ве очекува солидна состојба. ЗДРАВЈЕ: Можни се проблеми со коски Овен (21.03 – 20.04) РАБОТА: Вие сте авторитет во своето деловно опкружување, а и подобрување на финансиите ви доаѓа наскоро. ЉУБОВ: На

Следната пандемија би била посмртоносна од Ковид-19, предупредува креаторката на „Астра зенека“

Следната пандемија би била посмртоносна од Ковид-19, предупредува креаторката на „Астра зенека“

Идните пандемии би можеле да бидат посмртоносни од сегашната криза предизвикана од Ковид-19, предупреди Сара Гилберт, професорка на Универзитетот „Оксфорд“ и една од креаторите на вакцината на „Астра зенека“. Гилберт предупредува и дека вакцините би можеле да бидат помалку ефикасни против новиот сој омикрон и дека луѓето треба да бидат повнимателни

Дневен хороскоп 06.12.2021

Дневен хороскоп 06.12.2021

Овен (21.03 – 20.04) Добро размислете за се, нема потреба да донесувате заклучок врз основа на првиот впечаток. Членовите на семејството немаат баш најдобро мислење за вашиот партнер. Не го занемарувајте тоа. Бик (21.04 – 21.05) Очекувајте телефонски повик кој многу нешта ќе промени на деловен план. Во љубовта доколку имате идеја како би можеле да

Сите жители на Њујорк мораат да се вакцинираат до 27 декември ако сакаат на работа

Сите жители на Њујорк мораат да се вакцинираат до 27 декември ако сакаат на работа

Градоначалникот на Њујорк, Бил де Блазио, најави дека сите жители на најголемиот американски град ќе мора да се вакцинираат до 27 декември доколку сакаат да одат на работа. Вработените во јавниот сектор веќе мора да бидат вакцинирани, но оваа одлука ќе ја прошири и на приватниот сектор, изјави Де Блазио за MSNBC. Одлуката стапува на сила на 27 декември,

Светските економии во паника, работниците сѐ почесто даваат отказ!

Светските економии во паника, работниците сѐ почесто даваат отказ!

Светските економии се во голема неволја бидејќи работниците почнаа масовно да ги напуштаат нивните сегашни работни места, главно во продавниците и услужниот сектор. Фактот што работниците почнаа да ги откажуваат договорите за работа во потрага по подобро вработување ја искомплицира и онака напнатата ситуација во светската трговска мрежа, па менаџерите

Папата падна по скали додека се качуваше на авион
Папата падна по скали додека се качуваше на авион

Папата падна по скали додека се качуваше на авион

Папата Франциск се сопна на скалите додека се качуваше на авион во Грција. На видео објавено на интернет се гледа како 84-годишникот се качува по скалите, а потоа забавува пред да го изгуби стапалото. На 4 декември католичкиот папа пристигна во тридневна посета на Грција, чија цел беше да ги зближи Римокатоличката и Источната православна црква. Христијанството

Пазарот на криптовалути продолжува да паѓа

Пазарот на криптовалути продолжува да паѓа

Пазарот на криптовалути изгуби 4,2 отсто од својата вредност за 24 часа, а капитализацијата моментално е 2,35 трилиони долари. Според веб-страницата Коингеко, биткоинот изгубил 1% од својата вредност во последните 24 часа и моментално се тргува по цена од 48.554 долари. Етереум падна за 2,4 отсто во изминатите 24 часа и моментално се тргува по 4.109

Што откри кинескиот ровер на темната страна на месечината: Мистериозна појава во облик на коцка ги збуни научниците!

Што откри кинескиот ровер на темната страна на месечината: Мистериозна појава во облик на коцка ги збуни научниците!

Доколку се оди според планот, светската јавност наскоро би требало да добие повратна информација за она што кинескиот ровер „Јуту-2“ го откри на таканаречената темна страна на Месечината. Имено, новинарот Ендрју Џонс во петокот на својот Твитер профил објави фотографија на која се гледа „коцкаста градба“ снимена од камерата на споменатиот ровер, на

Прв ковид-отказ во Хрватска, наставник одбил да се вакцинира и останал без работа

Прв ковид-отказ во Хрватска, наставник одбил да се вакцинира и останал без работа

Прв отказ поради одбивање вакцина против коронавирус во училиште во Хрватска. Се работи за наставник од Техничкото училиште во градот Бјеловар. Тој не доаѓал на работа од 16 ноември, бидејќи не сакал ниту да се вакцинира, ниту да се тестира. Како што наведуваат од училиштето, на отказот му претходеле две предупредувања. Во училиштето бил вработен од

Регистрирани 101 случај на коронавирус, починаа 13 лица

Регистрирани 101 случај на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случај на Ковид-19: Скопје – 59, Кавадарци – 10, Битола – 8, Прилеп – 7, Штип – 3, Тетово, Гостивар, Велес, Кочани и Неготино – по 2, Кичево, Ресен, Валандово и Македонски Брод – по 1. Регистрирани сe 393 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 123, Битола и Охрид – по 37,

Состанок Пендаровски – Ангеловска-Бежоска: Успешно се одржува макроекономската стабилност, економијата постепено закрепнува

Состанок Пендаровски – Ангеловска-Бежоска: Успешно се одржува макроекономската стабилност, економијата постепено закрепнува

Проекциите на Народната банка, коишто се многу блиску до проекциите на меѓународните финансиски институции, упатуваат на натамошно постепено закрепнување на македонската економија – за следната година се очекува раст од 3,9%, со што би се достигнало и би се надминало преткризното ниво на економски раст. Сепак, постојат ризици поврзани пред сѐ со натамошниот

Отворена електронска aдреса на која скопјани ќе можат да пријавуваат проблеми до градската администрација

Отворена електронска aдреса на која скопјани ќе можат да пријавуваат проблеми до градската администрација

Град Скопје од денеска ја става во функција електронската адреса за комуникација со граѓаните [email protected] како чекор кон транспарентно управување за Скопје 24 часа во служба на граѓаните. На оваа електронска адреса граѓаните ќе можат да пријавуваат проблеми, а градската администрација ќе биде задолжена да одговори на барањата на граѓаните. Oд

Од ноќеска на полноќ се намалуваат цените на горивата

Од ноќеска на полноќ се намалуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која oд полноќ ќе има намалување на цените на нафтените деривати во просек за 5,28 % во однос на претходната недела. Согласно одлуката, цените на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалуваат за три и пол денари по литар, додека цена на екстра

Што се Pi токени и дали вреди да ги рударите?

Што се Pi токени и дали вреди да ги рударите?

Лудоста за различни криптовалути расте секој ден. Во последните неколку месеци, сведоци сме на рекордно зголемување на вредноста на биткоинот и етерот, но и на појавата на многу нови дигитални монети. Една од оние што го привлекува вниманието на се поголем број крипто ентузијасти е секако Pi, дигитална валута која наводно може да се ископува од мобилен

„HarmonyOS“ е 10% побрз од „Android“, идната година пристигнува глобално

„HarmonyOS“ е 10% побрз од „Android“, идната година пристигнува глобално

„Huawei“ веќе некое време го испорачува системот „HarmonyOS“ на своите телефони во Кина, а од следната година платформата ќе пристигне на глобално ниво. Во моментов, повеќе од 150 милиони телефони „Huawei“ и „HONOR“ веќе го користат овој оперативен систем во Кина, додека глобалните корисници сè уште чекаат ажурирање. Неодамна, Дерек Ју, во име на „Huawei“,