притисни ентер »

Извори

Денешен

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Гоце Делчев во 1894 година бил примен во ВМРО, лично од Даме Груев, со кого подоцна заедно учителствувале во Штип
НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Гоце Делчев во 1894 година бил примен во ВМРО, лично од Даме Груев, со кого подоцна заедно учителствувале во Штип

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Гоце Делчев во 1894 година бил примен во ВМРО, лично од Даме Груев, со кого подоцна заедно учителствувале во Штип

На 30 ноември 1894 година, само една година по формирањето, македонскиот револуционер Гоце Делчев бил примен за член на ВМРО. Приемот на Делчев во Организацијата бил направен лично од Даме Груев, со кого подоцна заедно учителствувале и соработувале. Македонската револуционерна организација (ВМРО) е основана на 23 октомври 1893 година во Солун, Егејска

АВТОБУСКА НЕСРЕЌА: Телата на загинатите в петок со авион од Софија ќе бидат пренесени во Македонија и ќе бидат предадени на семејствата

АВТОБУСКА НЕСРЕЌА: Телата на загинатите в петок со авион од Софија ќе бидат пренесени во Македонија и ќе бидат предадени на семејствата

Телата на загинатите во автобуската несреќа во Бугарија во која настрадаа наши сограѓани, авионски ќе бидат донесени во петок, а преку организиран државен протокол останките ќе им бидат предадени на семејствата во нивните домови. Во текот на вчерашниот ден уште тројца од повредените пациенти кои се лекуваа во болницата „Пиргов“ во Софија, се вратија

БАРБАДОС ПРОГЛАСЕН ЗА РЕПУБЛИКА: Ријана стана национална хероина, кралицата Елизабета повеќе нема власт во островската држава

БАРБАДОС ПРОГЛАСЕН ЗА РЕПУБЛИКА: Ријана стана национална хероина, кралицата Елизабета повеќе нема власт во островската држава

Барбадос, островска држава во Карипското Море, денеска официјално стана република, што значи дека британската кралица Елизабета Втора повеќе ја нема титулата шеф на таа држава. На церемонијата на прогласување, на која присуствуваше и принцот Чарлс, беше симнато знамето на британската монархија, додека генералната гувернерка Сандра Мејсон положи заклетва

Совети за родители: Децата не сакаат општи прашања, бидете поконкретни кога ги прашувате

Совети за родители: Децата не сакаат општи прашања, бидете поконкретни кога ги прашувате

Психологот Сиги Коен, специјалистка за развој на детето, редовно објавува совети за родителството на „Тик-ток“. Овојпат, таа открива зошто малите деца одбиваат конкретно да одговорат на општи прашања, како она „како го помина денот“ и сл., и советува како родителите треба да постапуваат во оваа ситуација. – Го земате детето од училиште и возбудено

Заев и Гаши постигнале начелна согласност, Алтернатива го бара здравство и вицепремиерско место?

Заев и Гаши постигнале начелна согласност, Алтернатива го бара здравство и вицепремиерско место?

Претседателот на Владата, Зоран Заев, и претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши, со своите тимови, имаа работна средба во Клубот на пратеници, соопшти владината прес служба. На средбата беше постигната начелна согласност за програмскиот дел од можната идна соработка изразена преку политичко и извршно учество на Алтернатива во

РУСКОВСКА: Нафата с еплаи многу тешко, но можно е да имало многу искри
РУСКОВСКА: Нафата с еплаи многу тешко, но можно е да имало многу искри

РУСКОВСКА: Нафата с еплаи многу тешко, но можно е да имало многу искри

Не се готови сите вештачења и анализи на колегите од Бугарија. Навистина нафтата многу тешко се пали. Но возможно е да имало многу искри, искричења, удира автобусот во десната, па во левата и пак во десната банкина и можно е да имало многу искричења, вели шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција Вилма Русковска, во

За три месеци, Македонија има 2 144 повеќе умрени од родени, 1 639 се од Ковид

За три месеци, Македонија има 2 144 повеќе умрени од родени, 1 639 се од Ковид

Бројот на живородените деца во третото тримесечје од 2021 година, во споредба со истиот период од претходната година, е намален за 3.8 проценти и изнесува 5 065, додека бројот на умрените лица во истиот период годинава бележи зголемување од 30.7 отсто во споредба со истото тримесечје од 2020 година и изнесува 7.209 лицa, а од нив 14 се умрени доенчиња,

12 починати од Ковид 19 и дури 19 отсто позитивни или 460 случаи од 2 424 тестови

12 починати од Ковид 19 и дури 19 отсто позитивни или 460 случаи од 2 424 тестови

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.424 тестирања, а регистрирани се 460 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 185, Прилеп – 54, Битола – 45,Кавадарци -28, Берово – 20, Куманово – 15,Гевгелија – 11, Велес – 10, Тетово, Охрид, Радовиш и Делчево – по 9, Кочани

ЗАЕВ БРОЈЧАНИК И ВО ТЕТОВО: Долгот од 24 милиони евра што на општината и го остави Теута Арифи ќе се гледа на монитор на плоштадот

ЗАЕВ БРОЈЧАНИК И ВО ТЕТОВО: Долгот од 24 милиони евра што на општината и го остави Теута Арифи ќе се гледа на монитор на плоштадот

Г радоначалникот на О пштина Тетово, Билал Касами одржа прес- конференција на која објави детали околу долговите на локалната самоуправа, како што најави на седницата на Советот. Тој потсети дека долгот е над 24 милиони евра . – За да бидеме транспарентни се подготвуваме преку монитор долгот на општината да биде видлив за граѓаните на плоштадот. Исто

Кабинетот на Пендаровски: Носител на анкетата е Институтот за демократија – Социетас Цивилис

Кабинетот на Пендаровски: Носител на анкетата е Институтот за демократија – Социетас Цивилис

Кабинетот на претседателот на државата Стево Пендаровски нема нарачано, платено, ниту спроведено анкета за истражување на јавно мислење. Носител на анкетата за јавно мислење е „Институтот за демократија – Социетас Цивилис“. Ова е ставот од Кабинетот на претседателот на Република Македонија по повод наводите и прашањата за анализата на јавното мислење

БИСЛИМОСКИ ЗА МИА: Можно е идната година во април цените на струјата да бидат намалени, но не во однос на лани туку во однос на покачените

БИСЛИМОСКИ ЗА МИА: Можно е идната година во април цените на струјата да бидат намалени, но не во однос на лани туку во однос на покачените

Намалување на цените на електричната енергија може да се очекува од втората половина на април следната година, но тоа намалување е во однос на денешните, покачени цени, а не во однос на цените од минатата година, вели во разговор со дописничката на МИА од Атина претседателот на Регулаторната комсија за енергетика и водни услуги (РКЕ) Марко Бислимоски,

Воен хеликоптер се урна во Азербејџан за време на обука, 14 лица загинаа и 2 се повредени

Воен хеликоптер се урна во Азербејџан за време на обука, 14 лица загинаа и 2 се повредени

Воен хеликоптер се урна во Азербејџан, при што загинаа 14 лица, а двајца се повредени, соопшти денеска Државната гранична служба. Како што се наведува, авионот на таа служба се урнал на полигонот Гарагејбат во регионот Сизин, пренесува РИА Новости. Несреќата се случила за време на обука.

Столтенберг: Нема можност членки од НАТО да бидат исклучени, за тоа е потребен консензус

Столтенберг: Нема можност членки од НАТО да бидат исклучени, за тоа е потребен консензус

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека постојат мали шанси оваа организација некогаш да воведе систем на исклучување на своите членки. – НАТО нема механизам за исклучување на членките. Нема да препорачам тоа да биде вклучено во нашиот основачки договор, истакна Столтенберг во Рига пред состанокот на министрите за надворешни

Кина не се плаши од Омикрон сојот, очекува успешни зимски Олимписки игри

Кина не се плаши од Омикрон сојот, очекува успешни зимски Олимписки игри

Кина денеска призна дека новиот сој на коронавирус наречен омрикон е синоним за дополнителни проблеми при организацијата на зимската Олимпијада, која ќе се одржи во Пекинг од 4 до 20 февруари, но истакна оти верува дека Игрите, сепак, ќе бидат успешни. – Тоа со сигурност ќе донесе нови предизвици, што се однесува до борбата против пандемијата. Меѓутоа,

АМСМ: Отстрането дрвото што го блокираше патот Дебар – Маврово, укината забраната за камиони и на Стража, а останува за Ѓавато

АМСМ: Отстрането дрвото што го блокираше патот Дебар – Маврово, укината забраната за камиони и на Стража, а останува за Ѓавато

Укината е забраната за сообраќај на тешки товарни возила на планинскиот премин Стража. Како што информира АМСМ, забраната за сообраќај на овој планински премин е укината од 12:30 часот. Претходно од 11:00 часот беше укината и забраната за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец Кичево – Охрид, преку планинскиот превој Пресека, а од 10:30