притисни ентер »

Извори

Дерби

Крос погоди против Интер за личен „рекорд“ , Салах ја казни подзаспаната одбрана на Милан
Крос погоди против Интер за личен „рекорд“ , Салах ја казни подзаспаната одбрана на Милан

Крос погоди против Интер за личен „рекорд“ , Салах ја казни подзаспаната одбрана на Милан

Тони Крос му донесе водство на Реал Мадрид на дербито со Интер во Лигата на шампионите, а голот на Германецот ги зголеми шансите на домаќинот да го освои првото место во групата. Покрај тоа што Крос реализираше атрактивно со удар од далечина, овој погодок му донесе и едно ново лично достигнување во кариерата. Со погодокот против Интер, Крос првпат

Несторовски ќе добие нов тренер, Удинезе решил да го отпушти Готи

Несторовски ќе добие нов тренер, Удинезе решил да го отпушти Готи

Раководството на Удинезе вечерва донело одлука да го отпушти тренерот Лука Готи, што значи дека нашиот репрезентативец Илија Несторовски во иднина ќе има нов тренер. Иако Готи беше тренерот кој изминатите сезони го одржуваше Удинезе надвор од опасната зона, серијата од четири натпревари без победа му пресуди во пресрет на новото коло во Серија А. Удинезе

Од Фенербахче со официјално соопштение по најавите дека нивниот играч имал договор со Челси

Од Фенербахче со официјално соопштение по најавите дека нивниот играч имал договор со Челси

Од таборот на Фенербахче упатија официјално соопштение како одговор на изјавата на селекторот на репрезентацијата на Унгарија, Марко Роси, кој потврди дека играч на турскиот тим ќе се пресели во Челси. Роси истакна дека Атила Салаи, кој игра во дефанзивата на Фенер, но е и член на унгарската репрезентација постигнал договор со Челси иуште во јануари

Челси на крајот ќе извиси: Еден од најдобрите играчи на „сините“ оди во Реал Мадрид или Баерн Минхен

Челси на крајот ќе извиси: Еден од најдобрите играчи на „сините“ оди во Реал Мадрид или Баерн Минхен

Веќе неколку месеци актуелна е темата околу иднината на еден од најдобрите фудбалери на Челси по доаѓањето на клупата на Томас Тухел, Антонио Ридигер. Германскиот стопер се препороди под водство на неговиот сонародник и сега е незаменлива алка во дефанзивата на Челси. Со своите игри, Ридигер го привлече вниманието на најдобрите европски екипи, а според

Анчелоти ги наброја трите квалитети кои го прават Реал сериозен кандидат за титулата во ЛШ

Анчелоти ги наброја трите квалитети кои го прават Реал сериозен кандидат за титулата во ЛШ

Со исклучок на шокантниот пораз од Шериф Тираспол на домашен терен, Реал Мадрид издоминира во групата Д и се пласираше како првопласиран во осминафиналето во Лигата на шампионите, натпреварување за кое искусниот Дон Карло смета дека не е доволен само квалитетот за да стигнете до највисокото скалило. Италијанецот повеќе од 40 години е во фудбалот и

Рангник го ангажираше дедото на Вернер, ќе се остварат ли најавите за шокантен трансфер?
Рангник го ангажираше дедото на Вернер, ќе се остварат ли најавите за шокантен трансфер?

Рангник го ангажираше дедото на Вернер, ќе се остварат ли најавите за шокантен трансфер?

Новиот стратег на Манчестер Јунајтед, Ралф Рангник во текот на вчерашниот ден потврди две имиња кои ќе му се приклучат во тренерскиот тим и кои ќе му бидат помошници во шест и пол месечната авантура на „Олд Трафорд“. Рангник како спортски психолог го ангажираше Саша Ленс кој соработувал со неговиот сонародник во Ред Бул Лајпциг, а бил дел и од Динамо

Толку беше од Саудиска Арабија, Алиоски во јануари се сели во Серија А?

Толку беше од Саудиска Арабија, Алиоски во јануари се сели во Серија А?

Македонскиот репрезентативец, Езгјан Алиоски би можел да реализира трансфер во јануарскиот преоден рок и да се врати во најдобрите пет лиги во Европа. Откако минатото лето како слободен агент замина во Саудиска Арабија, во тимот на Ал Ахли, Алиоски сега би можел повторно да ја промени средината и овојпат да се проба во италијанската Серија А. Според

Ван Дер Сар најави враќање на „Олд Трафорд“: Сигурен сум дека тој момент…

Ван Дер Сар најави враќање на „Олд Трафорд“: Сигурен сум дека тој момент…

Некогашниот голман на Манчестер Јунајтед, а сегашен спортски директор на Ајакс, Едвин Ван Дер Сар веќе неколку години се поврзува со враќање на „Олд Трафорд“. Во Манчестер Јунајтед се во потрага по стабилен спортски директор откако пред една година се решија за прв пат во историјата да постават една ваква функција во раководните органи на клубот. Во

Вокер по жестокиот старт врз Силва заработи црвен картон, Гвардиола со бесна реакција

Вокер по жестокиот старт врз Силва заработи црвен картон, Гвардиола со бесна реакција

Фудбалерите на Манчестер Сити на вчерашниот натпревар против Ред Бул Лајпциг во Лигата на шампионите го забележаа само вториот пораз (1:2) во последните 23 натпревари во групната фаза од најелитното европско натпреварување. За „граѓаните“ поразот не значеше ништо затоа што и пред овој натпревар веќе го имаа обезбедено првото место во групата, но она

Пиоли разочаран од исходот во Еврпа, навивачите за чудо среќни

Пиоли разочаран од исходот во Еврпа, навивачите за чудо среќни

Интересна е ситуацијата во таборот на Милан, клуб кој се збогуваше од настапите во Европа откако вчера претрпе пораз од измешаниот тим на Ливерпул со 2:1. По ваквиот расплет на настаните, Милан падна на последното место на табелата во групната фаза, па нема да оди ни во Лига Европа, што значи дека сега до крајот на сезоната им преостанува само битка

Ливерпул прв фаворит за ангажман на еден од најдобрите играчи на Борусија Дортмунд

Ливерпул прв фаворит за ангажман на еден од најдобрите играчи на Борусија Дортмунд

Од таборот на Ливерпул се издвоиле како први фаворити за ангажман на фудбалерот на Борусија Дортмунд и англиски репрезентативец, Џуд Белингем. Играчот од средниот ред иако има само 18 години е меѓу најдобрите играчи на „милионерите“ оваа сезона и јасно е дека интересот за него е огромен. „Мирор“ пренесува дека англискиот Ливерпул е во потрага по долгорочна

Овен со интересна изјава за Мо Салах: Беше само просечен голгетер…

Овен со интересна изјава за Мо Салах: Беше само просечен голгетер…

Некогашниот легендарен фудбалер на Ливерпул, Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед, Мајкл Овен беше стручен коментатор на вчерашниот натпревар помеѓу Милан и Ливерпул во последното коло од групната фаза од Лигата на шампионите. Англискиот тим уште еднаш ја потврди фаворитската улога и славеше на натпреварот со 2:1, а еден од погодоците постигна токму Мо

Веќе нема никакви дилеми, Ѓоковиќ на радост на многумина ќе се појави на Австралија Опен

Веќе нема никакви дилеми, Ѓоковиќ на радост на многумина ќе се појави на Австралија Опен

Светскиот тенисер број еден, Новак Ѓоковиќ се најде на листата на пријавени играчи кои ќе настапат на првиот Грен слем во годината, Австралија Опен. За Ѓоковиќ никој не знае дали е вакциниран, а тоа беше единствениот услов за учество на турнирот во Мелбурн, па со оглед дека се најде на листата на пријавени тенисери, очигледно е дека примил вакцина

Манчини за прв пат ги коментираше најавите дека ќе седне на клупата на Манчестер Јунајтед

Манчини за прв пат ги коментираше најавите дека ќе седне на клупата на Манчестер Јунајтед

Актуелниот селектор на репрезентацијата на Италија, Роберто Манчини се поврзува со перманентната тренерска работа во таборот на Манчестер Јунајтед. Некогашниот стратег на најлутиот ривал на „ѓаволите“, Манчестер Сити, е меѓу неколкуте кандидати кои ќе го заменат Ралф Рангник кој во овие шест месеци привремено ќе ја врши тренерската функција. Дел од

Пепе беснееше, Симеоне во улога на миротворец во хаосот на „Драгао“

Пепе беснееше, Симеоне во улога на миротворец во хаосот на „Драгао“

Како што можеше да се очекува, групата Б ги донесе најголемите возбудувања во последната рунда натпревари од групната фаза во Лигата на шампионите изминатава вечер, бидејќи на двата дуели се бараше еден патник во осминафиналната фаза. Ливерпул беше сигурен како првопласиран без оглед на исходот во Милано, но со победата од 1:2, само потврди дека е