притисни ентер »

Извори

Додај гас

Поглед кон спортската иднина на BMW / ФОТО+ВИДЕО
Поглед кон спортската иднина на BMW / ФОТО+ВИДЕО

Поглед кон спортската иднина на BMW / ФОТО+ВИДЕО

По првата генерација на електрифицирани BMW модели од серијата „i“, Баварците подготвуваат нови автомобили со електрични погонски компоненти, а првиот чекор кон сериски модел секако е концептна верзија, која сугерира нов спортски модел со хибриден погонски систем. Vision M Next Concept би можел да го наследи актуелниот хибриден BMW i8, но како автомобил

Ова е можеби „најскапиот“ паркинг во светот / ВИДЕО

Ова е можеби „најскапиот“ паркинг во светот / ВИДЕО

Видеото кое неодамна го понуди познатиот блогер Shmee150 доби голема популарност и голем број на прегледи. А има и зошто. На видеото е покажан паркинг во Монте Карло, кој може да ја добие титулата „најскапиот“ во светот. На него се паркирани околу 70-тина супер автомобили и други луксузни автомобили. Веројатно и не би било ништо чудно кога станува

FIAT и Renault сеуште не се откажале од спојување

FIAT и Renault сеуште не се откажале од спојување

Според Wall Street Journal, челниците на двете компании веруваат дека договорот сé уште е можен. Неименувани извори тврдат дека партнерот на Renault, Nissan, е отворен за проширување на семејството и влегување на уште еден партнер во нивната алијанса, во која влегува и јапонскиот Mitsubishi. Првичните преговори не успеаја бидејќи најголемиот поединечен

Три совети за безбедно и пријатно возење при високи летни температури

Три совети за безбедно и пријатно возење при високи летни температури

Време е на летните одмори и без оглед на тоа колку високи температури ве очекуваат за време на патувањето, добро е да се потсетите на некои од најважните работи пред да заминете на пат. Пред патувањето, мора добро да се одморите, а за време на патувањето пожелни се барем кратки застанувања на паркинг одморалиштата особено при долги патувања (на секои

Porsche нема да ги електрифицира GT-моделите

Porsche нема да ги електрифицира GT-моделите

Директорот на Porsche AG, Андреас Прунингер, вели дека ни модел како што е Porsche 911 Hybrid, нема да го натера неговиот одделение да започне со електрификација. „Ова се идеи кои што може да се постигнат со нормални спортски автомобили, но не со GT модели. Ако би морале да ги електрифицираме сите наши тркачки автомобили преку ноќ, тогаш можеби и размислиле

Она кога Ferrari ќе го понижи Porsche! / ВИДЕО
Она кога Ferrari ќе го понижи Porsche! / ВИДЕО

Она кога Ferrari ќе го понижи Porsche! / ВИДЕО

Ferrari 488 Pista е автомобил без мани, барем кога е во прашање возната динамика. По поставувањето на рекордот во Хокенхајм и оставањето зад себе на Lamborghini Aventador во  ЅВЈ издание за 1,4 секунди, ова, во реалноста, сега тркачкото Ferrari се пресметува и со Porsche. Лудото возање е на тестната патека, а зад управувачот е Крис Харис, кој е фасциниран

Во следниот филм за Џејмс Бонд дури три модели на Aston Martin

Во следниот филм за Џејмс Бонд дури три модели на Aston Martin

Aston Martin го откри филмскиот состав на свои автомобили за новиот 25-ти по ред филм од серијалот за Џејмс Бонд. Ова се случи при посетата на принцот Чарлс на екипата за новиот филм. Откако неодамна во медиумите се појави вест дека Даниел Крег во новиот филм ќе вози хиперавтомобил кој се уште е во изработка – Aston Martin Valhalla, британскиот производител

Ford рециклира пластични шишиња и ги трансформира во материјал за ентериер / ВИДЕО

Ford рециклира пластични шишиња и ги трансформира во материјал за ентериер / ВИДЕО

Пластичниот отпад е голем проблем на денешниот свет, па затоа во Ford решиле да дадат свој придонес во неговото решавање. Секој нов примерок на SUV моделот EcoSport доаѓа со теписи направени од 470 пластични шишиња за еднократна употреба. Од премиерата на овој модел во 2012 година, Ford досега искористил повеќе од 650 милиони шишиња од 0,5 литри. Вкупната

Од утре дизелот поскап за половина денар

Од утре дизелот поскап за половина денар

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, не се променува, односно останува на исто ниво, како што била утврдена со Одлуката од 17.06.2019 година и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 67,00 ден/лит. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, на дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1),

Formula 1: Хамилтон без конкуренција до шестата сезонска победа!

Formula 1: Хамилтон без конкуренција до шестата сезонска победа!

Актуелниот шампион, на патеката Paul Ricard стартуваше од пол-позицијата, ја поведе трката и на лидерската позиција останта се до крајот, давајќи им на сите до знаење дека на една третина од сезоната, тешко дека некој ќе може да го стигне и престигне, што пак само по себе укажува на неинтересна сезона кога станува збор за шампионската титула. За Хамилтон

Германски автомобили „од втора рака“ кои треба да се избегнуваат

Германски автомобили „од втора рака“ кои треба да се избегнуваат

Генерално, германските автомобили се поврзани со квалитет и сигурност. Mercedes W124 или BMW 5 E34 често се посочуваат како пример за издржливост и „тешки за убивање“ модели. Сепак, не сите германски автомобили се толку сигурни. Некои, всушност, се покажале како многу проблематични и треба да се избегнуваат, особено оние од втора рака, велат и самите

Моќни суперавтомобили по разумна цена

Моќни суперавтомобили по разумна цена

Моќен, брз и нов автомобил не може да биде евтин. Новите технологии се многу скапи. Сепак, не мора да плаќате милиони за Pagani Huayra или LaFerrari. Меѓу големиот избор на супер автомобили постојат модели кои обезбедуваат одлична динамика по разумна цена. Ова се токму такви пет суперавтомобили кои можете да ги купите за цена до 300.000 евра. Зошто

Колекција на автомобилски „ѕверови“ оди на аукција

Колекција на автомобилски „ѕверови“ оди на аукција

Колекцијата на автомобили вклучува od хиперавтомобили и  лимузини, вклучително од Maserati, Mercedes-Maybach и Porsche, до раритети како Aston Martin One-77, Bugatti Veyron, Ferrari LaFerrari, Koenigsegg One:1, Lamborghini Veneno Roadster и McLaren P1, како и Ferrari Enzo, LaFerrari, F12 TDF Оваа вредна автомобилска колекција му припаѓала на потпретседателот

Нови модели на пазарот кои лесно се крадат

Нови модели на пазарот кои лесно се крадат

Експертите од агенцијата Thatcham Research извршиле тестирање на неколку нови модели на пазарот и врз основа на резултатите направиле класификација на автомобили кои лесно може да бидат отуѓени. Заради поголема точност на резултатите, тестовите биле направени два пати – во верзија со клуч и пристап без клуч. Максимална оцена и во двата случаи добиле

Formula 1: Хамилтон на пол-позицијата во Франција

Formula 1: Хамилтон на пол-позицијата во Франција

Квалификациите всушност беа репетиција на она што се случуваше минатата година на истата оваа патека, кога Mercedes исто така доминираше и го обезбеди првиот стартен ред со ист распоред на силите. До некаде очекувано, вториот стартен ред го обезбедија Чарлс Леклерк од Ferrari и Макс Вестерпен од Red Bull, додека еден од главните фаворити, Себастијан