притисни ентер »

Извори

Додај гас

Тркалезна маса во организација на РСБСП
Тркалезна маса во организација на РСБСП

Тркалезна маса во организација на РСБСП

Електричните тротинети и електро мобилноста се нешто ново, нешто што е во тренд, нешто популарно и актуелно. Нивното присуство во сообраќајот носи многу придобивки, отвора многу алтернативи за надминување на проблемот со сообраќајниот метеж, гужвата и бучавата во сообраќајот, континуираниот недостаток на паркинг места, загаденоста, итн. но носи и закани

Иновација која спречува повреди на главата и спасува животи / ФОТО
Иновација која спречува повреди на главата и спасува животи / ФОТО

Иновација која спречува повреди на главата и спасува животи / ФОТО

Страничните воздушни перничиња и завесите спасиле многу животи, бидејќи биле вградени во возила пред повеќе од 20 години. Неодамна, беше воведена друга безбедносна иновација – странично воздушни перниче помеѓу возачот и совозачот. Овие централно поставени перничиња за прв пат се патентирани од General Motors, а наскоро ќе започнат да се користат во

Amazon ќе набави 100.000 електрични доставни возила

Amazon ќе набави 100.000 електрични доставни возила

Amazon е една од првите компании која инвестираше во новиот производител на електрични возила – американскиот Rivian. ИТ-гигантот инвестираше дури 700 милиони американски долари во оваа стартап компанија, а сега има намера да го зголеми производството со нарачка од дури 100.000 доставни возила на струја. До пред само една година, речиси никој во автомобилската

Дали би се возеле во самовозечко такси?

Дали би се возеле во самовозечко такси?

Автомобилите без возач сигурно ќе бидат наша реалност еден ден, но некои од луѓето кои работат на овие технологии сметаат дека тоа нема да се случи толку брзо како што некој можеби мисли. Меѓу нив е и првиот човек на ZF, Волф-Хенинг Шајдер, кој верува дека ќе поминат најмалку десет години пред самовозечките автомобили да станат реалност на патиштата

Ова се некои од најскапите доплати при купување автомобили / ВИДЕО

Ова се некои од најскапите доплати при купување автомобили / ВИДЕО

Таков е примерот до Bentley, каде доплатите се можеби најбезобразни. На пример, ако веќе имате толку многу за да купите Bentayga, треба да знаете дека може да потрошите уште толку за дополнителна опрема. На пример, пикник сет кој совршено одговара на багажниот простор на скапиот SUV чини околу 30.000 евра. И тоа не е ништо ако споредите до часовникот

Дали доаѓа криза? Продажбата на автомобили во Европа со пад за скоро 9%!

Дали доаѓа криза? Продажбата на автомобили во Европа со пад за скоро 9%!

Според најновите податоци на ACEA, падот на европскиот нов пазар на нови автомобили во текот на август бил 8,6%. Продажбата во земјите од ЕУ и ЕФТА достигнала 1,07 милиони автомобили. Најголем придонес во падот имаат Nissan кој има пад од неверојатни 48% и Renault кој забележал минус од 38%. Лошо поминал и Fiat со пад од 26%, а 14% пад има и во продажбата

Дали BMW ќе го купи Jaguar Land Rover?

Дали BMW ќе го купи Jaguar Land Rover?

Брегзит ако, кога и како да се случи, падот на продажбата на Кина, заканите на Трамп за зголемени царини за увоз … Се се тоа проблеми кои би требало производителите да ги примораат на здружувања и превземања, а едно од нив може да доведе до ревитализација на денес веќе заборавена врска. BMW веќе некое време е заинтересиран да се поврзе со други производители,

Kia Stinger со неизвесна иднина?!

Kia Stinger со неизвесна иднина?!

Според последните информации, Kia воопшто не е задоволна од продажните резултати на Stinger. Еден од директорите на одделот за дизајн во Kia Motors со седиште во Германија, Грегори Гијом, истакнува дека првите луѓе на компанијата не можат да бидат задоволни од продажбата. Сепак, Гијом истакнува дека Kia мора да биде трпелива со Stinger. Првиот човек

Mini како Rolls-Royce

Mini како Rolls-Royce

Овој детал, кој отсекогаш бил симбол на врвен луксуз во автомобилската индустрија, овозможува логото на производителот во средината на тркалото секогаш да стои правилно, без разлика дали возилото се движи или не. Клиентите ќе можат да ја порачаат ознаката MINI или лого John Cooper Works, која е наменета за модели со високи перформанси од британскиот

Денес попладне „Рекорд“ ќе се претвори во пешачка зона

Денес попладне „Рекорд“ ќе се претвори во пешачка зона

Оваа Велофиеста е дел од активностите на четвртиот ден од Европската недела на мобилност 2019, неделата посветена на алтернативните форми на транспорт. ,,Дојдете заедно да го почувствуваме отворениот простор и да видиме како ќе изгледа Малиот Ринг во иднина, ослободен од моторизиран сообраќај. Донесете ги и своите деца, ќе има многу забавни содржини

Теренец од Bugatti сепак ќе има?!

Теренец од Bugatti сепак ќе има?!

Првиот човек на Bugatti, Стефан Винкелман, во интервју за Bloomberg вели дека компанијата што тој ја предводи планира да ја удвои ексклузивната понуда. Со други зборови, на сега единствениот модел – Chiron, треба да му се придружи уште еден во блиска иднина. Официјална потреба за какво возило станува збор нема, но Винкелман вели дека автомобилот ќе