притисни ентер »

Извори

Досие

Ѓурѓа од струмичко, „претплатена“ на добивки од Лотарија
Ѓурѓа од струмичко, „претплатена“ на добивки од Лотарија

Ѓурѓа од струмичко, „претплатена“ на добивки од Лотарија

Струмичанката Ѓурѓа Горгиева од струмичкото село Старо Коњарево е добитничка на речиси сите награди доделени од Државната Лотарија на Македонија, пишува „Слободен печат“. „Или госпоѓата е родена под среќна ѕвезда или некој тука „замешал прсти“. Граѓаните по социјалните мрежи велат дека е она второто. Некои од 10 (не така скромни) награди кои таа ги

Вилма не дава Катица да излезе од “Шутка”

Вилма не дава Катица да излезе од “Шутка”

Обвинителството за организиран криминал и корупција поднесе предлог да ѝ се продолжи притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева. Иако нејзината адвокатка тврди дека Јанева има големи здраствени проблеми и нема повеќе причини да биде во притвор, обвинителство сепак смета дека ако излезе од Шутка може да побегне или да влијае

ЕКСКЛУЗИВНО (Lokalno.mk): ДАЛИ ПРОФЕСОРОТ КАЛАЈЏИЕВ ЌЕ БИДЕ ПРЕДЛОГОТ НА ВМРО-ДПМНЕ ЗА НОВ ЈАВЕН ОБВИИНИТЕЛ?

ЕКСКЛУЗИВНО (Lokalno.mk): ДАЛИ ПРОФЕСОРОТ КАЛАЈЏИЕВ ЌЕ БИДЕ ПРЕДЛОГОТ НА ВМРО-ДПМНЕ ЗА НОВ ЈАВЕН ОБВИИНИТЕЛ?

Додека разговорите за Законот за Јавно обвинителство е во ќор-сокак поради различните позиции на ВМРО-ДПМНЕ, до нашата редакција се појави интересна фотографија која покренува многу прашања. Имено на фотографијата се гледаат професорот на Правниот факултет, Гордан Калајџиев и некогашниот вицепремиер и близок соработник на Никола Груевски, Владимир

Алијанса за Албанците: Пресудите за Диво насеље  се максимални само зошто обвинетите се Албанци

Алијанса за Албанците: Пресудите за Диво насеље се максимални само зошто обвинетите се Албанци

Режимот ВМРО-ДУИ со цел дефокусирање на вниманието на јавноста од скандалите на таканаречените бомби, го монтираше случајот Куманово, а денес новиот режим на СДСМ и ДУИ со истата цел и за дневни политики, ги потврди невидените казни во Нирнбершкиот процес, сметаат од политичката партија Алијанса за Албанците. „Додека пресудите продолжуваат да бидат

Апелација ги потврди пресудите за Диво Насеље: 7 доживотни затворски казни и 13 казни од по 40 години затвор
Апелација ги потврди пресудите за Диво Насеље: 7 доживотни затворски казни и 13 казни од по 40 години затвор

Апелација ги потврди пресудите за Диво Насеље: 7 доживотни затворски казни и 13 казни од по 40 години затвор

Апелациониот суд во Скопје ги одби жалбите на обвинетите и нивните бранители и во целост ја потврди првостепената пресуда за случајот со терористичките напади во Куманово. Одлуката е донесена по три месеци откако беше одржана јавна седница на која се разгледуваа жалбите на првостепената одлука која ја донесе судијката Верка Петковска. Со потврдувањето

Камион излета од пат превезувал 81 мигрант

Камион излета од пат превезувал 81 мигрант

Камион во кој се превезувале мигранти, вчера излетал на улицата „Железничка“ во Куманово, потврди денеска МВР. Според соопштението на полицијата, вчера во 23 часот, полициски службеници на автопатот Куманово-Табановце дале знак за запирање на товарно моторно возило „ДАФ“ со скопски регистарски ознаки со полуприколка, но возилото не застанало. Набргу

Што ли си кажаа? Пендаровски, Мицкоски и Заев на едно место

Што ли си кажаа? Пендаровски, Мицкоски и Заев на едно место

Целиот политички врв Пендаровски, Мицкоски и Заев во една просторија. Не беа на лидерска ниту на Совет за безбедност. Се собраа на одбележување годишнина Стопанска комора на Македонија. Социјалните мрежи се преплавени од фотографии на бизснисмени , новинари , градоначалници. Една од нив е и насловната фортографија на која Претседателот Стево Пендаровски

Катица Јанева е болна прима седативи и бара укинување на притворот

Катица Јанева е болна прима седативи и бара укинување на притворот

Катица Јанева, сега веќе поранешна специјална јавна обвинителка, треба да биде на слобода зошто е поранешна и нема можност за влијание на истарагата или да преземе било какво дејствие токму затоа што е бивша, а не актуелна обвинителка. Таа не се чувствува добро и постојано е под седативи. Ова го соопшти адвокатката на Јанева, Ирена Фрчкоска. Дека Јанева

СЈО и официјално не постои, Јанева без работа останатите во обвинителствата од каде беа превземени

СЈО и официјално не постои, Јанева без работа останатите во обвинителствата од каде беа превземени

Советот на јавни обвинители на денешната седница донесе одлука да биде ставен во сила делот од решението со кој се определува дека функцијата на Катица Јанева во гевгелиското обвинителство е ставена во мирување додека таа ја извршува функцијата шеф на СЈО, соопшти денеска претседателот на Советот, Ацо Колевски. Ова значи дека Јанева останува без работи

Укинат куќниот притвор на Стевчо Јакимовски

Укинат куќниот притвор на Стевчо Јакимовски

Кривичниот суд во Скопје ја укина мерката куќен притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски. – Заради интерес на повеќе медиуми околу мерката за обезбедување присуство за С.Ј. кој по предлог на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција од 19 март 2019 година се наоѓа во куќен притвор, ја информираме

Поднесено обвинение за ќерката која ја задави мајка си во Карпош

Поднесено обвинение за ќерката која ја задави мајка си во Карпош

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Убиство од член 123 став 2 точка 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Обвинетата 46-годишна жена, по расправија ноќта меѓу 1 и 2 август, при вршење семејно насилство, со насилно задушување ја лишила од живот сопствената 74-годишна мајка. Проценувајќи

“…. Битола умира”, најмоќната порака која ги засени свечените тоалети на Фестивалот Манаки

“…. Битола умира”, најмоќната порака која ги засени свечените тоалети на Фестивалот Манаки

Во духот на годинешниот Фестивал „Браќа Манаки“ и неговиот слоган „tell the clouds, синоќа во Битола на црвениот килим, а и низ градот, група граѓански активисти од Битола решија да ја изменат пораката. Тие на отворањето на Фестивалот се појавија со порака „Tell the clouds Bitola is dying!“ – Кажете им на облаците Битола умира! испишана на нивните

Со секира искасапени кучиња во Аеродром во Скопје

Со секира искасапени кучиња во Аеродром во Скопје

Жителите на скопската населба Аеродром се вознемирени и згрозени од глетката со која се разбудиле. Нивните локални миленици ги најдоа во локви крв. Едно мртво, едно го нема уште едно повредено. Со секира некој сношти крвички ги касапел кучињата. Жителите се многу вознемирени и повикаа полиција. На местото каде едно од кучињата умрело од тешките повреди

Македонски планинар загина на Олимп

Македонски планинар загина на Олимп

Македонски планинар го загуби животот на планината Олимп во Грција, откако паднал во провалија. Според информациите на МИА, станува збор за група од околу девет лица од земјава, кои планинареле на Олимп, при што се претпоставува дека на починатиот му се слошило или добил срцев удар пред да падне во провалија. Сепак, обдукцијата дополнително ќе ги утврди