притисни ентер »

Извори

Дриблинг

Ибрахимовиќ за Чалханоглу: Никој не го сакаше, ја искористи трагедијата на Ериксен
Ибрахимовиќ за Чалханоглу: Никој не го сакаше, ја искористи трагедијата на Ериксен

Ибрахимовиќ за Чалханоглу: Никој не го сакаше, ја искористи трагедијата на Ериксен

Напаѓачот на Милан, Златан Ибрахимовиќ пред неколку дена ја издаде новата книга која го носи името „Адреналин“, а во која пишува за себе и работите од неговиот приватен живот. Во книгата дел има посветено и на Турчинот Хакан Чалханоглу, кој ова лето бесплатно премина во Интер. Според зборовите на Ибра, Хакан таму завршил поради срцевиот удар кој на

Мбапе+Меси = на „покер“ голови, пеколен тандем на ПСЖ

Мбапе+Меси = на „покер“ голови, пеколен тандем на ПСЖ

ПСЖ го победи Клуб Бриж со 4-1, по два гола на Мбапе и Меси за триумф на „светците“. Серијата на голови ја отвори Мабпе со два брзи гола за пет минути во периодот од втората до седмата. Следуваа уште два на Меси, Аргентинецот погоди во 38 и 76 минута, а единствениот гол за Бриж е дело на Ритс кога намали на 3-1.

Вардар во Загреб бара враќање на победничките патеки во Лигата на шампионите

Вардар во Загреб бара враќање на победничките патеки во Лигата на шампионите

Ракометарите на Вардар денес во Хрватска ќе се обидат да ја прекинат низата од шест порази и  да го задржат шестото место на табелата во гурпата А во Лигата на шампионите, со кое би обезбедиле пласман во осминафиналето. „Ова ќе биде тежок натпревари, тие играа одлично во Монпеље, ние против Кил. Ова е пресметка која и двата тима сакаат да ја добијат

На Мбапе му беа потребни само пет минути, за два гола !

На Мбапе му беа потребни само пет минути, за два гола !

Килијан Мбапе е играч од екстра класа, тоа не еништо ново, а ново е дека потврди зошто е меѓу најбараните играчи во светот, за пет минути, од втора до седма,запиша два гола против Бриж ! Французинот погоди во втората и седмата минута, двата гола носат комотна предност за ПСЖ воЛШ.

Феликс Брих и кажува „збогум“ на ЛШ

Феликс Брих и кажува „збогум“ на ЛШ

Светски познатиот фудбалски судија Феликс Брих денеска ја завршува својата интернационална кариера. Правдата, за последен пат, ќе ја дели на дербито на денот закажано меѓу екипите на Реал Мадрид и Интер. Кариерата, 46 годишниот судија ќе ја продолжи во Германија. Во Лигата на шампионите ќе остане запаметен како судија кој има одработено најмногу натпревари

Талентираниот Белингам жестоко казнет поради навреди кон судијата
Талентираниот Белингам жестоко казнет поради навреди кон судијата

Талентираниот Белингам жестоко казнет поради навреди кон судијата

Фудбалерот на Борусија Дортмунд, Џуд Белингам е казнет со 40.000 евра поради изјавата дадена по натпреварот против Баерн. Англичанецот жестоко го навреди главниот судија Феликс Цвајер. „Хумелс не ја ни виде топката кога таа го удри во раката. Погледнете ги останатите одлуки на судијата Цвајер. На судија кој местеше натпревари му дадовте да го суди

Вокер покажа дека нема „три чисти“ и далеку е од светска класа

Вокер покажа дека нема „три чисти“ и далеку е од светска класа

Навивачите на фудбалската репрезентација на Англија, јасно порачаа на социјалните мрежи дека Саудгејт добро треба да размисли дали повторно да го повика Крис Вокер во националниот состав. Ова доаѓа по непромислениот и глуп старт на десниот бек на Манчестер Сити по кој доби црвен картон на гостувањето кај Лајпциг во Лигата на шампионите, во ситуација

Пиоли призна: Ваквите работи се случуваат кога имате неискусен тим за ова ниво на натпреварувања

Пиоли призна: Ваквите работи се случуваат кога имате неискусен тим за ова ниво на натпреварувања

Милан не успеа да обезбеди пласман ни во Лига Европа, откако беше поразен од Ливепрул во последното коло од групната фаза во Лигата на шампионите. Менаџерот на „Росонерите“, Стефано Пиоли беше реален и искрен на пресконференција по мечот на „Сан Сиро“. „Знаевме дека сме во исклучително тешка група, како што беше тежок и овој натпревар, но за жал не

Милан со порака до навивачите по елиминацијата во Европа

Милан со порака до навивачите по елиминацијата во Европа

Милан на пролет нема да игра во Европа, откако загуби од Ливерпул во Лигата на шампионите, па по ова го освои последното место во групата, кое не носи ни пласман во Лига Европа на УЕФА. По елиминацијата од европските натпреварувања на УЕФА, од Милан се огласија со порака до навивачите. „Ви благодариме за вашата безрезервна поддршка, за време на нашата

Ливерпул постави нов островски рекорд во Лигата на шампионите

Ливерпул постави нов островски рекорд во Лигата на шампионите

Јирген Клоп може да биде повеќе од задоволен откако реши со безмалку вториот тим да истрча на „Сан Сиро“ и да слави над Милан. Со ова „Росонерите“ ја завршија овогодинешната одисеја, додека Ливерпул испиша нов рекорд во Лигата на шампионите. Ливепрул стана првиот клуб од Англија кој успеал да слави на сите шест натпревари во групната фаза во Лигата

Николов: Докажавме дека победата над Реал Мадрид не беше случајна

Николов: Докажавме дека победата над Реал Мадрид не беше случајна

Македонскиот репрезентативец, Бобан Николов по ремито со Шахтјор во Лигата на шампионите, и секако по постигнатиот гол беше задоволен од начинот на кој се претстави Шериф во елигата на УЕФА во деби настапот. „Покажавме уште еднаш дека сме зрел тим, дека не се плашиме од никого и заслужено ќе играме во Лига Европа. Среќен сум а резултатот, без разлика

Официјално: Ѓоковиќ се пријави за Австралија Опен, но не откри дали е вакциниран

Официјално: Ѓоковиќ се пријави за Австралија Опен, но не откри дали е вакциниран

Најдобро рангираниот во моментов во светскиот тенис, Новак Ѓоковиќ се пријави за настап на Австралија Опен, со што предизвика големно внимание. Ова поради тоа што организаторот на турнирот во повеќе наврати посочи дека сите кои ќе сакаат да учевствуваат на АО, ќе мора да бидат вакцинирани од Ковид-19. Ѓоковиќ ќе мора да потврди со сертификат за вакцинација

ЛА Лејкерс убедлив против Бостон, Бруклин го совлада Далас

ЛА Лејкерс убедлив против Бостон, Бруклин го совлада Далас

Кошаркарите на ЛА Лејкерс стигнаа до 13 овосезонска победа во НБА лигата откако славеа против Бостон со 117:102. Леброн Џејмс со 30 поени и Вестбрук со 24 поени и 11 скокови беа најзаслужни за триумфот на „Езерџиите“ по кој се зацврстија на шестото место на Западот. RUSS 😳 The BIG jam gives him 15 PTS for the quarter as the @Lakers lead on TNT! pic

Бабиќ задоволен: Горд сум на моите играчи, покажавме дека знаеме и можеме

Бабиќ задоволен: Горд сум на моите играчи, покажавме дека знаеме и можеме

Еурофарм Пелистер запиша победа против  Спортинг 31-25, битолчани покажаа победнички менталитет, тренерот Жељко Бабиќ е задоволен, екипата се бори за првото место во групата во Европа  лигата. „Морам да потенцирам дека сум горд на моите ракометари и на начинот на кој тие играа. Не е лесно да се победи Спортинг. Играта во одбрана во вториот дел беше

ПМФЛ: Супер дерби на Чаир, Шкупи фаворит против Шкендија

ПМФЛ: Супер дерби на Чаир, Шкупи фаворит против Шкендија

Вонредно 17 коло во ПМФЛ, лидерот на табелата Шкупи ја дочекува Шкендија во дербито закажано за 13 часот. Тимот од „Чаир“ е фаворит за оваа пресметка против третопласираниот состав од Тетово, кој посакува на зимска пауза да замине од второто место каде што во моментов е Академија Пандев. Дербито на „Чаир“ ќе го суди Дејан Јакимовски а ќе му помогаат